انواع دستگاه حضور و غیاب را بهتر بشناسید!

آشنایی با انواع دستگاه حضور و غیاب
زمان:
نویسنده: mahyad
به‌روزرسانی: ۲۰ / ۰۶ / ۱۴۰۲

ثبت اتوماتیک تردد و محاسبه دقیق و عادلانه کارکرد پرسنل در سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف از جمله چالش‌هایی است که با استفاده از تکنولوژی روز دنیا و با کمک سیستمهای حضور و غیاب به راحتی قابل رفع است. در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع دستگاه حضور و غیاب بپردازیم.

امروزه دو نوع سیستم حضور و غیاب اصلی برای کسب‌وکارها وجود دارد: سیستم‌های دستی و سیستم‌های خودکار. باید به یاد داشت که سیستم‌های حضور و غیاب دستی هر ساله قدیمی‌تر و کم‌کارآمدتر می‌شوند. در مقابل، سیستم‌های خودکار به کسب‌وکارها به روش‌های متعددی کمک می‌کنند و همچنین هزینه‌هایشان نیز به مرور زمان کاهش می‌یابد.

انواع دستگاه‌های حضور غیاب از لحاظ نحوه احراز هویت

کلید اصلی عملکرد دستگاه‌های کنترل ورود و خروج، احراز هویت در آنها است که به اشکال مختلفی صورت می‌گیرد و ماهیت هریک از انواع دستگاه های حضور غیاب را تشکیل می‌دهد. از نظر نحوه احراز هویت دستگاه‌های حضورغیاب به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

دستگاه حضور و غیاب پانچی

این  مدل از دستگاه های حضور غیاب را باید اولین نسل از این دستگاه ها معرفی کرد. همانطور که از نامش مشخص است در دستگاه حضور و غیاب پانچی با قرار گرفتن کارت پانچ در اسلات مخصوص، تاریخ و زمان ورود و خروج پرسنل روی کارت ثبت می‌شود. این کارت‌ها به شکل جدول بندی شده از روزهای ماه در دو بخش ورود و خروج طراحی شده اند و برای محاسبه اطلاعات آنها کارت ها به صورت ماهانه جمع آوری و اطلاعات آنها در دفاتر مخصوص ثبت می شود.

دستگاه حضور غیاب رمزی یا کد

دستگاه‌های ساعتزنی که به صورت رمزی یا کد کار می کنند شامل دستگاه‌های کارت خوان و رمزی می‌شوند. در دستگاه های رمزی یا کد دار اصولا به هریک از پرسنل سازمان یک کد اختصاصی تعلق می‌گیرد که برای ثبت ساعت ورود یا خروج و سایر اطلاعات، کافی است کد اختصاصی پرسنل را در دستگاه وارد کنید.

سیستم حضور و غیاب کارتی

این دستگاه ها نسل بعدی دستگاه های کارتخوان بودند که شامل دستگاه های کارتی بدون تماس و دستگاه های تماسی می شود. کارتهای تماسی همان کارت های مغناطیسی قدیمی هستند که در بخش اسلات دستگاه قرار گرفته و به صورت پانچ یا ثبت اطلاعات روی کارت از آنها استفاده می شود. کارت های بدون تماس نیز شامل کارت های الکترونیکی می شود که با قرار دادن آن روی دستگاه، اطلاعات مربوطه از جمله مشخصات کاربر و ساعت ورود یا خروج او روی دستگاه اصلی اسکن می شود.

در حال حاضر استفاده از سیستم های پانچی منسوخ شده است و سیستم های کارتی رواج بیشتری دارد. چنانچه مشتاق اطلاعات بیشتر در خصوص این سیستم ها هستید، پیشنهاد میشود مقاله (دستگاه حضور و غیاب کارتی چگونه کار میکند؟) را مطالعه نمایید.

دستگاه حضور و غیاب آنلاین

این سیستم‌ها به صورت آنلاین تردد کاربران را ثبت کرده و بر پایه سیستم ابری می باشند.یک مزیت مهم سیستم آنلاین حضورغیاب، این است که نیازی به سخت افزار نیست و می توانید در هر مکان و زمان و با هرسیستمی اطلاعات ورود و خروج پرسنل خود را به صورت آنلاین و لحظه ای مشاهده کنید و همچنین دیگر نیازی نیست تا همانند دیگر سیستم ها، در پایان ماه اطلاعات دستگاه را به کامپیوتر منتقل نمایید.

دستگاه حضور و غیاب بیومتریک

دستگاه حضوروغیاب بیومتریک چیست؟

دستگاه‌های حضور و غیاب بیومتریک

مکانیزم ثبت تردد و اطلاعات ورود و خروج در چنین دستگاه هایی مبتنی بر استفاده از اجزای بدن از جمله اثر انگشت، چهره، عنبیه چشم، کف دست و … است. احتمال خطا و تقلب در دستگاه‌های حضور و غیاب بیومتریک تقریبا صفر است و به همین دلیل است که از محبوبیت بسیاری در میان انواع مدل سیستم های حضوروغیاب برخوردار هستند. در ادامه به انواع مختلف این دستگاه‌ها و ویژگی آنها می‌پردازیم.

سیستم حضور و غیاب شناسایی اثر انگشت

در چنین دستگاه هایی از اثر انگشت به عنوان عامل شناسایی کاربر استفاده می شود. معمولا اطلاعات هویتی همه کارکنان با اسکن اثرانگشت آنها در دیتابیس اصلی ثبت می‌گردد. با هر بار قرار دادن انگشت کاربر در مقابل سنسور، دستگاه بعد از مقایسه‌ی اثر انگشت با نمونه اسکن شده در دیتابیس و تایید آن، اطلاعات ورود و خروج را ثبت می کند.  در زمان های مورد نیاز نیز می توان اطلاعات این دستگاه را به کمک  Usb یا ارتباط شبکه (Lan ) به نرم افزار مورد نظر منتقل کرد. به جرات میتوان دستگاه حضور غیاب اثر انگشتی (Fingerprint Attendance Device) را از جمله پرطرفدارترین سیستم های بیومتریک در سال های اخیر دانست.

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره

در چنین دستگاه هایی اطلاعات هویتی کارکنان از طریق پردازش و اسکن چهره آنها و بررسی زوایای مختلف با ثبت جزئیات در دیتابیس ذخیره می شود. در زمان شناسایی، چهره فرد با نمونه ثبت شده مقایسه شده و در صورت تأیید، امکان ثبت تردد و از طرفی مجوز ورود و خروج و یا کنترل دسترسی به فرد داده می شود. استفاده از چنین سیستمی برای تشخیص هویت، با کمترین احتمال خطا و تقلب همراه است و به همین دلیل است که دستگاه های حضور و غیاب تشخیص چهره (Face Recognition) محبوب ترین نوع دستگاه های حضور و  غیاب محسوب می شوند.

این دستگاه از جمله دستگاه های جدید و شامل تکنولوژی پیشرفته بیومتریک است و از روش‌های هوشمند برای تشخیص هویت استفاده می‌کند. دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره از نظر تشخیص هویت در بالاترین سطح امنیت قرار دارد و به همین دلیل از جمله دستگاه‌های بسیار محبوب در میان انواع دستگاه های حضور و غیاب محسوب می‌شود.

سیستم حضور غیاب تشخیص عنبیه

این دستگاه از نظر مکانیسم و کارایی مشابه دستگاه‌های تشخیص چهره عمل می کند. الگوی تشخیص هویت در چنین دستگاهی، عنبیه چشم افراد است. هر فرد دارای عنبیه منحصر به خود است و همین مسئله است اساس احراز هویت در دستگاه های حضور و غیاب تشخیص عنبیه را شکل می دهد. برای استفاده از این دستگاه  ابتدا مشخصات هویتی افراد با اسکن عنبیه آنها در دیتا بیس ثبت می شود و سپس در زمان استفاده از دستگاه فرد باید جلوی  دوربین دستگاه قرار گیرد و اطلاعات چشم او با داده‌های ذخیره شده در سیستم مقایسه و فرآیند تأیید هویت انجام شود.

دستگاه حضورغیاب تشخیص الگوهای کف دست

مکانیسم این دستگاه تأیید الگوی رگ‌های کف دست با کمک اشعه مادون قرمز است. این دستگاه سطح بالایی از دقت را در شناسایی هویت افراد به کار می‌گیرد.

دستگاه حضورغیاب تشخیص الگوهای کف دست

دستگاه تشخیص الگوهای کف دست چیست؟

شیوه عملکرد این دستگاه نیز به صورت تماسی است، برای احراز هویت دست کاربر روی اسکنر قرار می‌گیرد و با تأیید هویت بعد از مطابقت با نمونه ذخیره شده در دیتابیس، امکان ثبت زمان ورود و خروج یا مجوز دسترسی به کاربر داده می شود. امکان تقلب و خطا در این شیوه از ثبت داده‌ها بسیار اندک است و دستگاه های حضور و غیاب تشخیص کف دست از جمله دستگاه‌های مطمئن و ایمن محسوب می‌شوند.

منظور از دستگاه حضور و غیاب داینامیک

منظور از دستگاه حضور غیاب داینامیک جدیدترین تکنولوژی دستگاه های حضور و غیاب تشخیص چهره است که مجهز به هوش مصنوعی بوده و در صورت تفاوت در استایل و ظاهر کاربران از جمله ریش، آرایش، ماسک، عینک طبی و … امکان شناسایی و تأیید هویت را دارا است.

منظور از دستگاه ثبت تردد به صورت ترکیبی چیست؟

منظور از دستگاه‌های حضور و غیاب ترکیبی، دستگاه هایی است که در آنها برای تشخیص هویت کاربران از ترکیب همزمان چند فاکتور شناسایی مثل اثر انگشت و چهره، اثر انگشت و عنبیه و یا تشخیص چهره وکف دست و ترکیبات دیگر استفاده می شود. چنین دستگاه هایی سطح ایمنی عملکرد سیستم را به شکل فوق‌العاده‌ای بالاتر می‌برند و امکان تقلب در آنها تقریبا به صفر می‌رسد.

مقایسه انواع دستگاه حضور و غیاب

از آنجایی که دستگاه های حضور و غیاب با امکانات، تجهیزات و عملکردهای مختلفی در بازار موجود هستند می‌توان آنها را از جهات مختلفی با هم مقایسه کرد که در ادامه به مقایسه آنها می‌پردازیم.

 • قیمت دستگاه 

همانطور که مطالعه کردید انواع دستگاه‌های حضور و غیاب با مکانیسم‌های عملکردی متفاوتی در بازار وجود دارند. هرچه مکانیسم سیستم حضور و غیاب مدرن‌تر و ایمن‌تر باشد مطمئنا کارایی آن بهتر و در نتیجه قیمت آن نیز بالاتر است. به طور مثال قیمت دستگاه‌های تشخیص چهره نسبت به دستگاه‌های کارتی بیشتر است و یا دستگاه‌های حضور و غیاب داینامیک نسبت به سیستم‌های عادی تشخیص هویت گرانتر هستند.

در هر صورت قیمت روز دستگاه حضور و غیاب و کنترل تردد، از جمله مواردی است که در زمان خرید باید به آن به صورت ویژه توجه نمایید.

 • زمان ثبت تردد و مدت آن

دستگاه‌های بیومتریک زمان ثبت تردد کوتاه‌تری نسبت به دستگاه‌های نسل اول مثل دستگاه‌های حضور و غیاب کارتی یا کدی دارند. با این حال برخی از انواع دستگاه‌های بیومتریک مثلا دستگاه های اثر انگشتی نیز نسبت به مدل تشخیص چهره یا عنبیه مدت زمان بیشتری برای احراز هویت نیاز دارند. بنابراین هرچه تعداد پرسنل شرکت یا سازمان بیشتر باشد باید از سیستم‌های پیشرفته‌تر استفاده گردد تا در زمان ورود و خروج پرسنل صرفه‌جویی شده و از ایجاد صف جلوگیری شود.

هزینه خدمات انواع دستگاه حضور و غیاب

هزینه خدمات دستگاه های حضورغیاب چقدر است ؟

 • هزینه خدمات

خدماتی که دستگاه های حضور و غیاب ارائه می کنند با توجه به برندها و عملکرد آنها متفاوت است. بنابراین در زمان انتخاب چنین دستگاه هایی باید با توجه به نیاز سازمان در خصوص برنامه های ارائه شده از جمله امکان محاسبه حقوق و دستمزد بر اساس ساعت کار، کنترل دسترسی و … تصمیم گیری شود. معمولا دستگاه های کنترل ورود و خروج مدرن و پیشرفته امکانات جانبی بسیاری را به کاربر ارائه می دهند.

 • درصد تقلب و میزان خطا

امکان تقلب و میزان خطا در دستگاه های هوشمند و با تکنولوژی مدرن بسیار کمتر از دستگاه‌های قدیمی است. به طوری که دستگاه‌های تشخیص چهره داینامیک نسبت به همه انواع دستگاه های ثبت تردد از درصد خطای کمتری برخوردار هستند. هرچه مکانیسم احراز هویت پیچیده ‌تر باشد امکان خطا و تقلب نیز در آن کاهش می‌یابد.

 • در دسترس بودن ابزار ثبت تردد

در دستگاه های بیومتریک، به دلیل این که ابزار ثبت تردد مشخصات و ویژگی های خود فرد میباشد، این ابزار همیشه در دسترس و همراه کاربر خواهد بود. اما در دستگاه های ساعت زنی کارتی و کد دار امکان فراموشی و یا مفقود شدن وجود دارد.

 • حافظه مورد نیاز

حافظه مورد نیاز برای ثبت چهره به دلیل پیچیدگی و اطلاعات مورد نیاز، بیشتر از اثرانگشت و کارت و کد است. البته این مورد تنها برای مجموعه های با تعداد پرسنل بالا اهمیت دارد.

کدام نوع دستگاه حضور و غیاب برای کسب و کار ما مناسب است؟

برای این که بتوانید بهترین دستگاه حضور غیاب برای کسب و کار خود را انتخاب کنید باید به مواردی از جمله امکانات دستگاه، تعداد پرسنل، ایمنی دستگاه، محیط کار، خدمات پس از فروش و … توجه فرمایید و با توجه به نیاز مجموعه خود بهترین گزینه را انتخاب کنید.

اگرچه انتخاب سیستم حضورغیاب مناسب از میان انواع دستگاه حضور و غیاب موجود در بازار ایران، فرآیند آسانی است اما داشتن حساسیت لازم و کسب اطلاعات کافی در خصوص نرم افزار و سخت افزار حضور غیاب و انتخاب بهترین حالت موجود بر اساس سلیقه، بودجه و نیاز مجموعه، بهره وری از سیستم را دو چندان خواهد کرد.

خلاصه مقاله ای که خواندیم

با توجه به حساسیت و هوشمندی دستگاه های حضور و غیاب بیومتریک جای تعجب نیست که چنین دستگاه هایی از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند. ضمن این که به دلیل استفاده از هوش مصنوعی و سنسورهای پیشرفته در این دستگاه ها، قیمت آنها در مقایسه با دستگاه های کارتی گران تر است. با این حال این دستگاه‌ها از ایمنی و اطمینان بیشتری برخوردار هستند که فاکتور اصلی استفاده از چنین دستگاه هایی در سازمان ها، کارخانجات و شرکت های بزرگ و کوچک است.

4.6/5 - (18 امتیاز)

نظرات

 • عکس بهزاد شریفی
  بهزاد شریفی تاریخ 05 آذر 1402

  عرض ادب و ارادت ممکنه بفرمایید که اطلاعات دستگاه‌ های حضور و غیاب جدید رو کجا میتونم ببینم؟ کاتالوگ، بروشور، ویدئو تبلیغاتی نیاز دارم یا اگه امکان پذیر باشه، دمو محصولات رو از نزدیک ببینم

  پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 06 آذر 1402

   سلام روزتون بخیر اطلاعات فنی، امکانات و مشخصات رو میتونید در صفحه https://iranacs.com/p-cat/finger-print نشاهده بفرمایید. بله، امکان دمو سیستم هم وجود داره، لطفا با همکاران واحد بازرگانی در تماس باشید.

   پاسخ تایید شده
 • عکس T E
  T E تاریخ 23 شهریور 1402

  سلام بر شما آیا شما امکان مرجوع کردن کالا دارید؟ من یکبار از جایی خرید کردم و محصولی که ارسال کردن نقص فنی داشت. واسه همین میپرسم

  پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 23 شهریور 1402

   سلام روزتون بخیر دوست عزیز، همه سیستم های ایران اکسس، قبل از ارسال QC میشن تا از سالم بودن و عملکرد صحیح سیستم مطمئن باشیم، همچنین تمام سیستم ها دارای گارانتی و خدمات پس از فروش هستند، پس خیالتون از بابت خدمات و پاسخگویی راحت باشه

   پاسخ تایید شده
 • عکس محمد صادق
  محمد صادق تاریخ 21 شهریور 1402

  معرفی خوبی برای انواع دستگاه حضور و غیاب ارائه کردید، تشکر واقعا بدون دستگاه ثبت ورود و خروج تهیه لیست حضور و غیاب بسیار سخت و زمان بر میشه البته نکته مهمتر اینه اگر سیستم حضور غیابی که میگیریم مناسب نباشه، اون هم باعث صرف زمان و اصطحلاک کاری میشه در کل نباید از این مقاله راحت گذشت! من به همه دوستانم که در شرف خرید سیستم حضور و غیاب هستند، توصیه میکنم مطالعه این مقاله رو

  پاسخ تایید شده
 • عکس Azade
  Azade تاریخ 18 شهریور 1402

  سلام. آیا حضور غیاب آن لاین اگر ثبت نشود در حافظه دستگاه تردد ذخیره شده و قابل برداشت است؟

  پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 05 مهر 1402

   درود بر شما سوالتون ی مقدار نافهوم هست، اما اگر منظورتون اینه که در صورت عدم ارتباط نرم افزار و دستگاه حضور و غیاب و نهایتا عدم انتقال اطلاعات تردد از دستگاه به نرم افزار در همان لحظه ثبت تردد ، آیا اطلاعات در دستگاه ورود و خروج ذخیره میشود یا نه، باید بگیم که بله، ذخیره میشه و باقی میمونه تا زمانی که خودتون تصمیم بگیرید اطلاعات را حذف کنید.

   پاسخ تایید شده
 • عکس شاهین
  شاهین تاریخ 16 اردیبهشت 1402

  مقاله کاملی بود حتی در مورد دستگاه های ثبت ورود و خروجی که از رده خارج شدند و دیگه کاربردی ندارند اطلاعات خوبی ارائه شده موفق باشید

  پاسخ تایید شده
 • عکس شایان
  شایان تاریخ 03 اردیبهشت 1402

  به نظر شما بین انواع دستگاه ساعت زنی، پرکاربرد ترینش کدوم هست؟ جون جواب این سوال میتونه به انتخاب درست دستگاه حضور و غیاب کمک کنه

  پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 21 اردیبهشت 1402

   درود بر شما پرکاربرد ترین دستگاه حضور و غیاب از نظر راحتی استفاده، رعایت بهداشت، امنیت و سرعت شناسایی دستگاه تردد تشخیص چهره است. البته که عواملی مثل تعداد کاربران، بودجه و سلیقه هم میتونه در انتخاب تاثیر گذار باشه

   پاسخ تایید شده
 • عکس Madison
  Madison تاریخ 11 شهریور 1401

  Thank you for your useful content

  پاسخ تایید شده
 • عکس Lalekhazaee_0
  Lalekhazaee_0 تاریخ 17 بهمن 1400

  سلام ممنون میشم سوال من رو هم جواب بدید اگر کارت ورود و خروج گم بشه باید چه کار کرد که از نظر امنیتی مشکلی پیش نیاد

  پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 03 اسفند 1400

   سلام نگران نباشید، در صورت گمشدن کارت، میتونید کارت رو از طریق نرم افزارغیر فعال کنید

   پاسخ تایید شده
   • عکس ساسان ساعی
    ساسان ساعی تاریخ 26 اسفند 1401

    البته که باید مجدد برای تهیه کارت هزینه پرداخت کنید چرا از دستگاه تشخیص چهره استفاده نمیکنید یا اثر انگشتی؟ که از بابت گم شدن و امنیت خیالتون راحت باشه

    پاسخ تایید شده
    • عکس نهال
     نهال تاریخ 28 اردیبهشت 1402

     تشخیص عنبیه رو هم یادت نره :)

     پاسخ تایید شده
 • عکس Pari_92
  Pari_92 تاریخ 21 دی 1400

  دستتون درد نکنه بابت این که تمام مطالبی که مورد نیاز هست رو به طور جامع و کامل قرار دادین🙏

  پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 28 دی 1400

   سلام و ممنون از توجهتون

   پاسخ تایید شده
   • عکس Gzf 544
    Gzf 544 تاریخ 17 بهمن 1400

    مطالب بسیار آموزنده و مفید تشکر از زحماتتون

    پاسخ تایید شده
 • عکس Milad sh
  Milad sh تاریخ 21 دی 1400

  سلام آیا خیس بودن دست در شناسایی اثر کف دست تاثیر گذاره؟

  پاسخ تایید شده
  • عکس سامانی
   سامانی تاریخ 08 مهر 1402

   سوالتون ی بستگی داره هم داره اینکه برندهایی که انواع دستگاه حضور و غیاب رو تولید میکنند، مقدار حساسیت در شناسایی رو چطور تنظیم کنند مثلا برندی مثل TBS که سوئیسی هست و متاسفانه امکان وارداتش به ایران امکان پذیر نیست، سنسور اثرانگشت سه بعدی روی دستگاه هاش داره و یا مدلی داره که حتی اگه دستکش داشته باشید، میتونه اثرانگشت رو شناسایی کنه متاسفانه ی سری امکانات هست، اما ما ایرانی ها از اونها محرومیم

   پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 28 دی 1400

   سلام با توجه به الزام تماس دست با محل اسکن، بهتر است برای عملکرد بهتر، رطوبت یا گرد و غبار وجود نداشته باشد

   پاسخ تایید شده

کاربر عزیز نظر شما در مورد این مقاله چیست؟