دستگاه کنترل تردد یا حضور و غیاب رمزی چیست؟

دستگاه حضور غیاب رمزی یا کد دار چیست؟
زمان:
نویسنده: ایران اکسس
به‌روزرسانی: ۰۳ / ۰۲ / ۱۴۰۲

یکی از متداول‌ترین دستگاه‌های کنترل تردد در بازار، دستگاه حضور غیاب رمزی (Coded Attendance Device) است. این مدل دستگاه‌های حضور و غیاب بعد از دستگاه‌های پانچی ارزان‌ترین دستگاه‌های مدیریت تردد محسوب می‌شود. استفاده از دستگاه حضور و غیاب کد دار در مقایسه با سایر مدل‌ها مزایایی دارد که در این مقاله به آن‌ها و سایر نکات مربوط به این دستگاه‌ها خواهیم پرداخت.

آشنایی با دستگاه حضور و غیاب رمزدار

دستگاه حضور و غیاب رمزی، هویت افراد را بر اساس کد‌هایی که قبلاً برای دستگاه تعریف شده است، تأیید می‌کند. در این دستگاه صفحه کلیدی تعبیه شده است که کاربر رمز را در آن وارد کرده و دیتا را به سمت بخش پردازنده دستگاه ارسال می‌کند. بنابراین ماهیت این دستگاه بر اساس عدد‌هایی که کاربر به دستگاه می‌دهد و مبنای شناسایی او است، شکل می‌گیرد. این مدل دستگاه‌های کنترل تردد در مقایسه با نسخه‌های قدیمی‌تری چون دستاه‌های حضور و غیاب پانچی امنیت بالاتری دارند، اما در مقایسه با دستگاه‌های پیشرفته‌تری چون دستگاه‌های اسکن کف دست یا اثر انگشت، دستگاه تشخیص چهره و تشخیص عنبیه خدمات بسیار کمتر و ساده‌تری ارائه می‌کند.

عملکرد دستگاه تردد رمزی چگونه است؟

دستگاه حضور و غیاب کدی نسبت به سایر نمونه‌های مشابه عملکرد آسان‌تری دارد. برای استفاده از این دستگاه ابتدا هر کاربر باید یک رمز اختصاصی برای خود انتخاب کند. بعد از هر بار ورود و خروج با وارد کردن این رمز، ساعت ورود و خروج کاربر ثبت و ذخیره می‌شود. این سیستم تنها از طریق کد‌ها می‌تواند هویت افراد را احراز کند، بنابراین می‌توان گفت که این دستگاه‌ها نمونه پیشرفته‌تری از دستگاه‌های حضور و غیاب پانچی هستند و تنها در مدت زمان عملیات شناسایی و ثبت اطلاعات تردد نسبت به آن‌ها سریع‌تر عمل می‌کنند.

برترین دستگاه حضور غیاب دارای کد چه مشخصاتی دارد؟

از جمله ویژگی‌هایی که می‌توان برای بهترین دستگاه‌های حضور و غیاب رمزدار در نظر گرفت، صفحه کلید با کیفیت و دکمه‌های روان است به طوری که در یک مرحله رمز را به درستی تشخیص داده و عملیات احراز هویت سریعاً انجام گیرد. در بهترین نسخه‌های دستگاه‌های رمزی، امکان ورود چندباره رمز وجود دارد، ضمن این که امکان بازیابی رمز در زمان فراموشی می‌تواند از دیگر ویژگی این دستگاه‌ها باشد. وجود پورت USB به منظور انتقال آسان داده‌ها از دستگاه، یکی دیگر از مشخصات بهترین دستگاه حضور و غیاب رمزدار محسوب می‌شود.

سیستم حضور و غیاب رمزی چه مزایایی دارد؟

سیستم‌های حضور و غیاب کد دار نسبت به سایر مدل‌ها دارای مزایای بسیاری هستند که در این بخش به برخی از مهمترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد. اصلی‌ترین مزیتی که برای این دستگاه می‌توان در نظر داشت، قیمت ارزان آن نسبت به سایر دستگاه‌های هوشمند و بیومتریک است.

دستگاه‌های کنترل ورود و خروج رمزدار، کاربرد ساده‌ای دارند و کاربر برای استفاده از آن نیاز به اطلاعات یا آموزش خاصی ندارد.

این دستگاه نسبت به دیگر دستگاه‌های کنترل تردد هزینه نگهداری و تعمیر کمتری دارد، ضمن این که نسبت به دستگاه‌های کارتی نیازی به استفاده از کارت و هزینه‌های مربوط به آن ندارد. از طرفی هزینه نگهداری یا تعمیر این دستگاه نسبت به دستگاه‌های بیومتریک بسیار کمتر است و دستگاه ارزانی محسوب می‌شود.

مهمترین معایب دستگاه حضور غیاب رمزدار

شاید بتوان گفت مهمترین عیب دستگاه حضور و غیاب کد دار آن است که در آن‌ها فقط اعداد قابل خوانش هستند و برای کاربر هیچ راه دیگری برای احراز هویت در نظر گرفته نشده است. به این ترتیب هر کاربر می‌تواند با در اختیار داشتن کد یا رمز فرد دیگر به راحتی ساعات تردد او را ثبت کند.

دستگاه حضور غیاب رمز دار چه معایبی دارد؟ مهم ترین عیب دستگاه حضور و غیاب یا کنترل تردد رمزی چیست و چه باید کرد؟

از دیگر معایب این دستگاه‌ها می‌توان به طولانی بودن فرآیند شناسایی اشاره کرد. در سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ با تعداد پرسنل زیاد این مسأله می‌تواند زمان زیادی را صرف ثبت اطلاعات تردد کارکنان نماید. ضمن این که امکان فراموش کردن کد نیز وجود دارد و زمان بازیابی کد را باید به زمان موجود اضافه کرد. به این ترتیب مثلاً در یک سازمان یا مجموعه با تعداد پرسنل بسیار بالا، با در نظر گرفتن میانگین زمان 30 ثانیه برای ثبت تردد هر کاربر، عملاً ساعت زیادی از زمان ورود و خروج صرف ثبت تردد‌ها می‌شود، ضمن این که می‌تواند باعث ازدحام جمعیت و بی‌نظمی در ساعت‌های ورود و خروج باشد.

از آنجا که در سیستم حضور و غیاب رمزی هر کاربر باید کد یا پسورد خود را وارد نماید، برای مجموعه های بزرگ احراز هویت کارکنان زمانبر خواهد بود. برای سازمان هایی که تعداد پرسنل بالایی دارند استفاده از دستگاه های تردد یا ساعت‌زنی بیومتریک توصیه می‎شود.

روش تقلب و دور زدن سیستم تردد رمزی

همانطور که در بخش‌های قبل اشاره کردیم، در دستگاه حضور غیاب کد دار، برای هر کاربر یک پسورد یا رمز اختصاصی تعریف می‌شود که با وارد کردن آن کاربر احراز هویت شده و ساعات تردد او ثبت و ذخیره می‌شود. بنابراین اگر یک نفر به کد یا رمز کاربر دیگری دسترسی داشته باشد، می‌تواند به جای او ساعت حضور و غیاب را در دستگاه ثبت کرده و اصطلاحاً سیستم را دور بزند.

از آنجایی که این دستگاه‌ها عموماً فقط از کد به عنوان وسیله‌ای برای احراز هویت کاربر استفاده می‌کنند، امکان اثبات تقلب وجود ندارد و نیاز است که با برقراری‌ایستگاه کنترل و نظارت در کنار دستگاه و یا نصب دوربین‌های مداربسته به شکل منظم تردد را کنترل کرد که عملاً باعث صرف هزینه و انرژی بیشتر می‌شود.

قیمت دستگاه حضور و غیاب دارای کد

از آنجایی که این دستگاه دارای کارکرد ساده و آسانی است و هزینه‌های مراقبت و تعمیر کمتری نسبت به سایر مدل‌ها دارد از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار است. قیمت دستگاه حضور و غیاب کد دار یا رمزی نسبت به گزینه‌های دیگری چون دستگاه‌های تشخیص چهره، تشخیص عنبیه، اسکن کف دست و سایر دستگاه‌های بیومتریک، کمتر است. با این حال در مدل‌های مختلف این دستگاه عواملی چون نوع برند، مدل دستگاه، کیفیت ساخت، کشور تولید‌کننده و قیمت ارز در تعیین قیمت آن تأثیرگذار هستند.

نکته قابل توجه دیگر این است که در حال حاضر شرکت های تولید کننده سیستم های ورود و خروج، دیگر تمایلی به تولید دستگاه با امکان شناسایی فقط کد یا رمز ندارند و معمولا دستگاه های تردد ترکیبی یا چندمنظوره را روانه بازار میکنند. سیستم های چند عاملی، قابلیت شناسایی کاربر از طریق چند فاکتور (چهره، اثر انگشت، کارت، کد) به صورت همزمان یا مجزا را دارند.

قیمت دستگاه های حضور و غیاب و کنترل دسترسی چند عاملی دارای رمز بر اساس نوع برند، کیفیت و امکانات متفاوت است.

برخی سوالات پرتکرار

سوالاتی که کاربران در خصوص دستگاه های دارای رمز یا پسورد میپرسند عبارتند از:

 • درصورت فراموشی رمزعبور در دستگاه ورود و خروج چه باید کرد؟

در این صورت با وارد کردن رمز مادر می‌توانید به منوی دستگاه دسترسی داشته باشید. اگر با این روش موفق نشدید میتوانید محصول را ریست فکتوری کنید. بهتر است اول با پشتیبانی شرکت ارائه دهنده دستگاهتان مشورت کنید.

 • نحوه تعریف کد برای کاربران در دستگاه رمزی چگونه است؟

برای این کار باید به منوی دستگاه بخش کاربر وارد شده و پس از انتخاب گزینه جدید، رمز مورد نظر را وارد نمایید.

 • بهترین برندهای دستگاه حضورغیاب کد دار چیست؟

بهترین و معتبرترین برندهایی که در بازار ایران موجود هستند شامل: برند ویردی، برند زدکا و برند سوپریما می باشد.

 • آیا خرید دستگاه ورود و خروج کد یا رمزدار پیشنهاد میشود؟

با توجه به امنیت پایین این سیستم ها و امکان خرید سیستم های بیومتریک (اثرانگشت، چهره) با هزینه پایین، استفاده از دستگاه های کنترل تردد یا حضور و غیاب پسوردی یا رمزی به هیچ عنوان توصیه نمیشود.

آیا خرید دستگاه حضور و غیاب رمزی توصیه می‌شود؟

ارزان بودن قیمت دستگاه و هزینه‌های نگهداری و تعمیر آن سبب می‌شود که بسیاری از مدیران علاقه زیادی به استفاده از آن در مجموعه خود داشته باشند، با این حال با توجه به معایبی که برای دستگاه حضور غیاب رمزی، رمزدار، دارای کد یا صفحه کلید در قسمت‌های قبل بر شمردیم و امکان تقلب و دور زدن سیستم، توصیه می‌شود که از دستگاه‌های مدرن‌تر و هوشمند استفاده شود. دستگاه‌های بیومتریک، سیستم‌های حضور و غیاب تشخیص چهره، تشخیص عنبیه، اسکن کف دست و اثر انگشت و… دارای امنیت بیشتری بوده و امکانات بیشتری را نیز ارائه می‌دهند؛ بنابراین استفاده از چنین دستگاه‌هایی برای سازمان‌های بزرگ و اماکن با تردد بالا و پرسنل زیاد، توصیه می‌شود.

4.5/5 - (4 امتیاز)

نظرات

 • عکس شیما سامانی
  شیما سامانی تاریخ 21 اردیبهشت 1402

  یادش بخیر، ی زمانی پرچم دار بودن دستگاه های کدخوان یا رمزی مخصوصا اون اوایل که تازه وارد بازار شده بودن اما الان اصلا برای ثبت تردد و حضور و غیاب مناسب نیستن (با توجه به امنیت پایین و امکان تقلب بالا!)

  پاسخ تایید شده
 • عکس مجید تهامی
  مجید تهامی تاریخ 03 اردیبهشت 1402

  ما برای ورودی ساختمونمون از دستگاه رمزدار استفاده میکردیم که وقتایی که کلید همراه نداریم به مشکل نخوریم، متاسفانه تو تعطیلات عید واحد یکی از ساکنین رو دزد خالی کرد، بعد از تحقیقات مشخص شد رمزشون لو رفته واقعا برای امنتر کردن محیط از دستگاه های شناسایی اثر انگشت یا چهره استفاده بشه که امکان تقلب نداشته باشه، بهتره شاید در زمان خرید ی مقدار اختلاف قیمت داشته باشه، اما در ادامه نقاط قوت بیشتری داره

  پاسخ تایید شده
 • عکس ارسلان بهرامی
  ارسلان بهرامی تاریخ 25 آبان 1401

  سلام و وقت بخیر قبل از هر چیز از مقاله خوبتون تشکر میکنم، چون به مخاطب ارزش دادید و از ارائه اطلاعات غیرضروری خودداری کردید. من سوالی در مورد دستگاه کد رمزی داشتم، من دستگاهی رو در مجموعه دارم که از سایت آمازون سفارش دادم و حدود 6 سال از خریدش میگذره، برند دستگاه پاک شده و البته دستگاه با رمز و کارت کار میکنه، برای بازیابی رمز ادمینش میتونم از شما راهنمایی بگیرم؟

  پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 28 آبان 1401

   سلام ممنون از توجهتون لطفا جهت ارائه اطلاعات بیشتر با همکاران واحد فنی تماس بگیرید، در صورت امکان حتما برای رفع مشکل راهنمایی لازم ارائه خواهد شد.

   پاسخ تایید شده
 • عکس amin hashemi
  amin hashemi تاریخ 17 مهر 1401

  سلام عصر بخیر برای بازیابی رمز دستگاه حضور غیاب باید چه کرد؟ دستگاه ما خیلی قدیمی هست و اطلاعاتی از شرکتی که خریدیم نداریم. الان دسترسی به تنظیمات دستگاه نداریم ممکنه راهنمایی بفرمایید؟ خیلی از دوستان گفتند باید دستگاه جدید بخرید!؟

  پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 17 مهر 1401

   سلام امین جان وقتت بخیر معمولا دستگاه های رمزی دارای رمز مادری هستند که در صورت فراموشی کد دستگاه از آن استفاده میشه و یا از طریق تنظیمات سخت افزاری یا به روز رسانی نرم افزاری دستگاه میتوان مشکل دسترسی را رفع کرد. البته این تنظیمات بستگی به مدل و برند دستگاه داره. لطفا با واحد پشتیبانی ما در ایران اکسس تماس بگیرید و اطلاعات لازم در مورد دستگاه را ارائه بفرمایید. ممکنه بتونیم راهنمایی لازم را داشته باشیم. موفق باشید.

   پاسخ تایید شده

کاربر عزیز نظر شما در مورد این مقاله چیست؟