دستگاه حضور و غیاب تشخیص عنبیه چیست؟

عنبیه چیست؟
زمان:
نویسنده: ایران اکسس
به‌روزرسانی: ۱۴ / ۰۷ / ۱۴۰۲

از زمان گذشته تاکنون روش‌های مختلفی برای احراز هویت وجود داشته، اما امروزه به علت پیشرفت علم از روش‌های جدیدی مانند سیستم تشخیص عنبیه چشم استفاده می‌کنند. در ادامه قصد داریم سوال عنبیه چیست و چرا برای احراز هویت استفاده میشود، را پاسخ دهیم و نکاتی که لازم است درمورد سیستم تشخیص عنبیه (Iris Recognition) بدانید را برای شما شرح دهیم. برای آشنایی بیشتر با این سیستم تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

عنبیه چیست و چرا برای احراز هویت استفاده می‌شود؟

عنبیه بخش رنگدانه دارچشم است که پشت قرنیه قرار دارد و رنگ چشم افراد را تعیین می کند و مردمک در مرکز آن واقع شده است.

تشخیص عنبیه چشم در مقایسه با ویژگی های بیومتریک دیگر، از میزان صحت بسیار بالایی برخوردار است. به همین علت شناسایی عنبیه چشم، یک راه حل بسیار قابل اعتماد برای احراز هویت افراد می باشد.

معرفی دستگاه کنترل تردد عنبیه و ساختار و روش کار آن

اسکنرهای بیومتریک شناسایی Iris با روشن کردن عنبیه با نور مادون قرمز نامرئی کار می کنند تا الگوهای منحصر به فردی را که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیستند، انتخاب کنند.

سیستم تشخیص عنبیه دارای اسکنرهاییست که چشم را با نور مادون قرمز نامرئی روشن می کنند تا از الگوهای منحصر به فردی که در چشم وجود دارد و با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیست، عکس بگیرند. اسکنرها مژه‌ها، پلک‌ها و انعکاس‌های چشمی که معمولاً بخش‌هایی از عنبیه را مسدود می‌کنند، شناسایی و حذف می‌کنند و سپس الگوهای هر چشم  به کد های دیجیتالی تبدیل می شود.

در نهایت برای شناسایی یا تأیید، الگوی ایجاد شده با تصویربرداری از عنبیه با الگوی ذخیره شده در پایگاه داده مقایسه می شود.

دقت در دستگاه چشمی یا عنبیه به چه صورت است؟

همان‌طور که در قسمت‌های قبل ذکر کردیم، به علت کیفیت بسیار بالای دستگاه‌های چشمی، امکان ایجاد اشتباه در این روش بسیار پایین و نزدیک به صفر است و به همین دلیل روش بسیار مناسبی برای انجام احراز هویت است.

دقت دستگاه تشخیص عنبیه دقت در دستگاه شناسایی عنبیه چقدر است و چرا افراد زیادی مایل به استفاده از این تکنولوژی هستند؟

در دستگاه حضور و غیاب با امکان شناسایی قرنیه چشم، امکان دور زدن دستگاه تقلب وجود ندارد. چرا که در این روش، امکان جعل عنبیه چشم فرد و دورزدن دستگاه از طریق ویدئو ضبط شده یا عکس امکان پذیر نیست.

تشخیص قرنیه چشم یا شناسایی افراد با استفاده از قرنیه چشم، از جمله دقیق‌ترین و قابل اعتمادترین سیستم‌های شناسایی بیومتریک مورد استفاده در حال حاضر است. دستگاه حضور و غیاب چشمی (Eye attendance device)؛ از طریق الگوریتم تشخیص لبه کنی Canny edge که برای ضبط الگوهای تصادفی و قابل رویت در قرینه چشم استفاده می‌شود، الگوها را ذخیره کرده و برای شناسایی افراد مورد استفاده قرار می‌دهد

در مورد مزایای سیستم تشخیص عنبیه بیشتر بدانید!

احراز هویت با عنبیه مزایای بسیاری دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

 • تشخیص عنبیه یکی از دقیق ترین روش های احراز هویت است. احتمال بروز اشتباه در این روش بسیار پایین و نزدیک صفر است.
 • ازآنجایی‌که عنبیه درون چشم قرار دارد و چشم از آن محافظت می‌کند، هیچ‌گاه از بین نمی‌رود. همچنین الگوهای عنبیه در طول زندگی فرد ثابت می ماند.
 • استفاده از اثرانگشت بهداشتی نیست و ممکن است آلودگی و میکروب به‌جای بگذارد (مخصوصا در زمان بیماری کرونا)، اما روش عنبیه هیچ‌گونه آلودگی ایجاد نمی‌کند.
 • استفاده از این روش بسیار ساده است. کافیست فرد در مقابل دوربین ثابت بایستد و تشخیص هویت فوراً انجام می شود.
 • عنبیه قدرت تشخیصی 10 برابر بیشتر از اثرانگشت دارد.
 • فرایند شناسایی در سیستم چشمی بسیار سریع است و فقط چند ثانیه زمان می برد.

در مجموع دستگاه تشخیص عنبیه چشم مزیت های بسیاری دارد که همین امر آن را به محصولی محبوب تبدیل کرده است.

احراز هویت از طریق عنبیه چه معایبی دارد؟؟

برخی معایب سیستم چشمی یا iris عبارتند از:

 • با توجه به کیفیت بالای دستگاه و مزایای بسیار آن، اسکنرهای عنبیه در مقایسه با سایر روش های بیومتریک هزینه نسبتاً بالاتری دارند.
 • عنبیه از نظر اندازه کوچک است و از فاصله چند متری قابل تشخیص نیست. در نتیجه فرد باید در فاصله نزدیک با دستگاه اسکن عنبیه باشد تا به درستی در سیستم ثبت شود.
 • فرد باید در مقابل دستگاه ثابت باشد و این دستگاه را نمی توان برای اسکن افراد بدون توجه به حرکات آنها استفاده نمود.

با توجه به مزایای مهم این دستگاه، عیب‌ها و ایرادات آن ناچیز می‌باشد.

نحوه کار با سیستم شناسایی عنبیه چگونه است؟

برای شناسایی عنبیه چشم توسط دستگاه، باید در فاصله 10 تا 50 سانتی‌متری دستگاه قرار بگیرید و به‌صورت زیر عمل کنید:

 • ابتدا باید سعی کنید به‌صورت کامل در مقابل دوربین دستگاه قرار گیرید تا دستگاه توانایی تشخیص عنبیه شما را داشته باشد.
 • پس‌از اینکه تصویر شما توسط دستگاه ثبت شد، دستگاه کیفیت تصویر را بررسی خواهد کرد. توجه داشته باشید که اگر تصویر کیفیت بالایی داشته باشد، چهره شما تشخیص داده می‌شود. اگر کیفیت تصویر پایین باشد، دستگاه پیغام می‌دهد که باید دوباره مقابل دستگاه قرار بگیرید.
 • پس از تایید عکس توسط دستگاه، چهره شما از طریق عنبیه تشخیص داده می‌شود.

توجه داشته باشید که وجود ریش درآقایان یا آرایش در خانوم‌ها مشکلی در شناسایی چهره شما ایجاد نخواهد کرد.

آیا امکان تقلب و دور زدن دستگاه تشخیص عنبیه وجود دارد؟

با توجه به دلایل زیر امکان تقلب در این دستگاه بسیار پایین و نزدیک به صفر است:

 • این دستگاه تکنولوژی خوب و بسیار دقیقی دارد.
 • در این روش خود فرد باید در مقابل دستگاه قرار گیرد تا احرازهویت انجام شود.
 • برای شناسایی از عنبیه چشم استفاده میشه که در هر فرد منحصر به فرد است.
 • بعضی از دستگاه‌ها شناسایی چهره را براساس بافت زنده انجام می‌دهند، به‌همین دلیل امکان تقلب از طریق فیلم زنده، عکس و یا ماسک سه‌بعدی وجود ندارد.

با توجه به دلایل نامبرده، امکان تقلب در این دستگاه بسیار پایین و نزدیک به صفر است.

قیمت دستگاه حضور غیاب از طریق عنبیه چشم

از آنجایی که این دستگاه تکنولوژی جدید و مزایای بسیاری دارد، اگر شما به سایت‌ها مراجعه کنید و قیمت دستگاه را جستجو کنید، متوجه می‌شوید که قیمت آن بسیار بالا است. اما توجه داشته باشید که کیفیت دستگاه از قیمت آن بسیار مهم‌تر است. ناگفته نماند که کشور سازنده، برند و دقت دستگاه بر قیمت دستگاه تاثیر خواهند گذاشت. پیشنهاد ما به شما دستگاه تشخیص عنبیه Ubio X Iris  از برند ویردی است.

دستگاه حضور و غیاب تشخیص عنبیه با دستگاه تشخیص چهره چه تفاوتی دارد؟

دستگاه حضوروغیاب تشخیص چهره یکی دیگر از روش‌های جدید احراز هویت است که قدرت تشخیص بالایی دارد. تشخیص چهره شامل سیستمی است که چهره شما را با خواندن ویژگی هایی مانند فاصله بین چشم ها، گوش ها و غیره تشخیص می دهد. اما دستگاه تشخیص عنبیه بسیار دقیق‌تر است و تشخیص چهره را از طریق عنبیه چشم انجام می‌دهد.

سیستم تشخیص عنبیه چه تفاوتی با سیستم شناسایی عنبیه دارد؟ تفاوت سیستم بیومتریک با امکان شناسایی از طریق عنبیه و سیستم شناسایی چهره در چیست؟

تفاوت سیستم تشخیص عنبیه با سیستم تشخیص چهره در چیست؟

ممکن است دستگاه تشخیص چهره با ایجاد تغییری در صورت مانند جراحی، آسیب‌دیدگی، پیری و… قادر به شناسایی چهره نباشد اما در سیستم تشخیص عنبیه چون الگوی یک یا هر دو عنبیه چشم در نظر گرفته می شود ، این موارد مشکل ساز نخواهند بود.

آشنایی با بهترین برند و مدلِ سیستم تشخیص عنبیه در ایران

دستگاه شناسایی چشمی یا عنبیه در مدل‌ها و برندهای متفاوتی طراحی و به بازار عرضه می‌شود. از بهترین برندهای دستگاه احراز هویت عنبیه در ایران می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • برند Suprema (سوپریما)

این برند کره جنوبی یکی از برندهای پرطرفدار و معروف است که یکی از بهترین تولیدکننده‌های دستگاه حضوروغیاب است. برند سوپریما، برندی جهانی است و در تمام دنیا شهرت دارد.

 • برند Virdi (ویردی)

برند Virdi، یکی دیگر از بهترین برندهای کره جنوبی است که برترین محصولات را با تکنولوژی بسیار بالا تولید می‌کند. از محصولات این برند می‌توان سیستم تشخیص چهره، دستگاه تشخیص عنبیه و اثرانگشت را نام برد.

 • برند ZK

برند ZK نیز یکی‌دیگر از برترین و پرطرفدارترین برندها در بازار ایران است. این شرکت چینی یکی از بزرگ‌ترین و بهترین شرکت‌هایی است که در حوزه تولید دستگاه حضوروغیاب فعالیت دارد.

فاکتورهای مهم جهت تعمیر و نگهداری دستگاه شناسایی عنبیه در ایران چیست؟

سیستم تشخیص عنبیه را نباید در مقابل نور مستقیم، ارتفاع نامناسب و یا محیط مرطوب قرار داد و باید به‌خوبی از آن مراقبت کرد تا هیچ‌گونه آسیبی به دستگاه وارد نشود.

درضمن برای عملکرد درست سیستم باید به طور مرتب لنز های دستگاه را تمیز کرد.

دستگاه تشخیص عنبیه باید از نظر سخت‌افزاری، قابلیت پشتیبانی در طولانی‌مدت را داشته باشد؛ به عبارت ‌دیگر شرکت واردکننده دستگاه باید توانایی تعمیر کردن و جایگزینی قطعات را داشته باشد.
خدمات سرویس و گارانتی سیستم شناسایی عنبیه آیا پشتیبانی و خدمات گارانتی دستگاه تشخیص عنبیه در ایران کیفیت دارد؟

سعی کنید از شرکت‌های معتبر بهترین برندها را خریداری کنید که دارای گارانتی اصلی و معتبر باشد؛ چرا که در صورت بروز مشکل بتوانید دستگاه را به شرکت ارسال کنید.

محل نصب سیستم عنبیه چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

دستگاه تشخیص عنبیه باید در مکانی ثابت و بدون حرکت نصب شود. زاویه قرارگیری باید به‌گونه‌ای باشد که فرد به آن مسلط باشد و محیط نصب باید در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار نداشته باشد تا از ایجاد انعکاس جلوگیری شود و عمکرد دستگاه با اختلال مواجه نگردد.

دستگاه های iris برای نصب در محیط های داخلی با دمای مناسب و رطوبت نرمال مناسب هستند و در صورت نیاز به نصب این سیستم ها در محیط های بیرونی، لازم است کابین استاندارد برای نصب در نظر گرفته شود

دستگاه تشخیص عنبیه در چه مکان‌هایی کاربرد دارد؟

با توجه به امنیت و قدرت تشخیصِ بسیار بالا، این دستگاه طرفداران بسیار زیادی دارد. این دستگاه بیشتر در فرودگاه‌های بسیار بزرگ، سازمان‎‌های امنیتی، بانک‌ها و موسسه‌های مالی، بنادر و سازمان‎‌های بزرگ استفاده می‌شود. همچنین این دستگاه به علت جلوگیری از انتشار آلودگی در مراکز فعال در حوزه بهداشت و درمان مانند بیمارستان ها کاربرد دارد.

پیش‌بینی شده است که در آینده‌ای نه چندان دور برای جلوگیری از جعل هویت و تقلب افراد برای کارت‌های شناسایی مانند پاسپورت، کارت ملی و… از دستگاه حضوروغیاب چشمی استفاده خواهد شد.

سیستم تشخیص عنبیه چشم؛ روشی نوین برای احراز هویت افراد، بدون ایجاد خطا و انتقال آلودگی است که مزایا و فواید بسیار، آن را به محصولی پرکاربرد تبدیل نموده است.

آنچه در این مقاله خواندیم

همان‌طور که ذکر کردیم یکی از بهترین و باکیفیت‌ترین دستگاه‌های احراز هویت، دستگاه IRIS یا چشمی می باشد که امکان ایجاد خطای آن بسیار پایین است. این روش مزایای بسیاری مانند بهداشتی بودن، ایمن بودن، دقت بسیار بالا و… دارد. ناگفته نماند که دستگاه تشخیص عنبیه امنیت بسیار بالایی دارد و امکان هیچ‌گونه تقلب و دور زدن در این سیستم وجود ندارد. در این مقاله سعی کردیم سوالات مربوط به  عنبیه را پاسخ دهیم و همچنین نکات لازم و مهم آن را برای شما شرح دادیم، امیدواریم که از خواندن این مقاله از سایت ایران اکسس لذت برده باشید.

قیمت و مشخصات فنی سایر دستگاه های تردد بیومتریک را در صفحه دستگاه حضور و غیاب و کنترل تردد مشاهده نمایید.

برخی سوالات متداول و مهم از نظر کاربران سیستم عنبیه

در ادامه مروری بر برخی از سوال های مهم کاربران سیستم عنبیه خواهیم داشت:

 • آیا اسکن عنبیه به چشم آسیب می‌زند؟

ناحیه‌های اصلی که در مقابل اسکنر قرار می‌گیرند، چشم‌ها و پوست اطراف آن است. از آنجایی که تابش مادون قرمز یک تشعشع غیریونیزه است، سبب بروز سرطان نمی‌شود. اسکن عنبیه فقط چند ثانیه طول می‌کشد و فرد در مدت طولانی در معرض مادون قرمز قرار نمی‌گیرد، به‌همین دلیل هیچگونه آسیبی به چشم شما وارد نخواهد کرد.

 • آیا دستگاه عنبیه در محیط تاریک کار می‌کند؟

ازآنجایی‌که این دستگاه با نور مادون‌قرمز کار می کند، حتی در شب و تاریکی نیز می‌توانید به‌راحتی برای احراز هویت از این دستگاه استفاده کنید.

 • آیا عنبیه چشم در دوقلوهای همسان یکی است؟

طبق تحقیقات انجام‌شده بر روی افراد مختلف و توسط پزشکان، عنبیه هیچ‌یک از افراد شبیه به هم نیست، عنبیه دوقلوهای همسان نیز با یکدیگر تفاوت دارند. حتی عنبیه هر دو چشم نیز با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند.

 • آیا استفاده از عینک و لنز در احراز هویت عنبیه مشکل ایجاد می‌نماید؟

ازآنجایی‌که این دستگاه با دقت بسیار بالایی هویت شخص را تشخیص می‌دهد، وجود عینک و لنزهای تماسی، حتی رنگی، به هیچ وجه بر روند تصویربرداری تاثیری ندارند.

4.8/5 - (23 امتیاز)

نظرات

 • عکس کامیار ترابی
  کامیار ترابی تاریخ 17 مهر 1402

  مقاله تون خیلی کامل و جامع بود استفاده کردم با اجازتون در ادامه مواردی که شما گفتید منم ی توضیحاتی داشته باشم نحوه کار دستگاه عنبیه رو این طور هم میشه توضیح داد که: برای استفاده از این سیستم، باید در مقابل یک دوربین دیجیتال ویژه قرار بگیرید. دوربین با استفاده از نور مرئی و مادون قرمز، تصاویری با کنتراست بالا از چشم شما می‌گیرد. پردازشگر دوربین، این تصاویر را تحلیل می‌کند و الگوهای منحصر به فرد چشم شما را شناسایی می‌کند. این الگوها سپس به صورت کدهای دیجیتال ذخیره می‌شوند. برای ثبت در سیستم Iris ، باید چند دقیقه در مقابل دوربین قرار بگیرید. دوربین در این مدت، تصاویری از چشم شما می‌گیرد و الگوهای منحصر به فرد آن را شناسایی می‌کند. برای شناسایی، باید دوباره در مقابل دوربین قرار بگیرید. دوربین الگوهای منحصر به فرد چشم شما را با کدهای ذخیره شده در پایگاه داده مقایسه می‌کند. اگر کدها مطابقت داشته باشند، سیستم شما را شناسایی می‌کند. مانا و پایا باشید

  پاسخ تایید شده
 • عکس صبا محمدی
  صبا محمدی تاریخ 07 خرداد 1402

  واقعا دقت تو فناوری شناسایی و تشخیس عنبیه فوق العاده است! برای شناسایی دوقلوهای همسان تست انجام دادیم و سیستم به راحتی و بدون خطا تشخیص داد! تنها نقطه ضعف سیستم آیریس iris در حال حاضر، قیمت بالای اون هست که متاسفانه دلیل اصلیش هم شرایط حاکم بر بازار ارز هست

  پاسخ تایید شده
  • عکس اکبری
   اکبری تاریخ 11 خرداد 1402

   واقعا آدم متعجب میشه از اینکه چطور دوقلوهای همسان رو هم تشخیص میده البته تو شناسایی آیریس چون رنگ و قرنیه چشمهاشون خیلی شبیه، خیلی!

   پاسخ تایید شده
 • عکس سهیل خرم دل
  سهیل خرم دل تاریخ 14 اسفند 1401

  یکی از بهترین ویژگی‌های این دستگاه این است که اطلاعات حضور و غیاب کارکنان به صورت آنلاین در دسترس است و می‌تواند به شرکت کمک کند تا به صورت دقیق‌تری به مدیریت کارکنان بپردازد.

  پاسخ تایید شده
 • عکس صدرا
  صدرا تاریخ 07 اسفند 1401

  درود بر شما مقاله خیلی مفید وجامعی بود سوال معروف (عنبیه چیست) را خیلی راحت پاسخ دادید، سپاس بابت دقت نظر و اطلاع رسانی قوی تون موفق باشید

  پاسخ تایید شده
 • عکس مریم
  مریم تاریخ 12 دی 1401

  سلام امکان داره توضیح بدید که دقیقا کار عنبیه چیست؟ من این موضوع رو به خوبی متوجه نشدم. اگر هم محل مناسبی رو برای سوالم انتخاب نکردم، معذرت میخوام

  پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 12 دی 1401

   سلام و وقت بخیر اختیار دارید، خوشحال میشیم بتونیم به سوالاتتون پاسخ بدیم. در واقع میشه گفت عنبیه بخش رنگی پشت قرنیه است که تعیین کننده رنگ چشم است، عملکردی مثل دیافراگم دوربین داره و اندازه مردمک چشم رو کنترل میکند.

   پاسخ تایید شده
 • عکس احسان مقدم
  احسان مقدم تاریخ 26 آبان 1401

  سلام ، در صورت استفاده از لنز رنگی، امکان فریب دستگاه تشخیص عنبیه یا چشمی وجود داره؟؟؟

  پاسخ تایید شده
  • عکس ساسان افخم
   ساسان افخم تاریخ 26 آذر 1401

   وقتتون بخیر ما تجربه خرید دستگاه شناسایی عنبیه ubiox iris برند ویردی رو داریم. دقت دستگاه بالا و سرعت شناسایی عالی هست. اگر از لنز طبی استفاده بشه یا رنگی (حدود 6 نفر از خانمهای مجموعه از لنز استفاده میکنند) اختلالی در تشخیص کاربر به وجود نمیاد. به علاوه اینکه دوقلوهای همسان هم توسط دستگاه شناسایی میشن و امکان فریب دستگاه وجود نداره گفتم شاید تجربه من، در خرید شما موثر باشه موفق باشید

   پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 01 آذر 1401

   سلام در نسل جدید دستگاههای تشخیص عنبیه امکان فریب دستگاه از طریق لنز وجود نداره. این مشکل مربوط به دستگاه های قدیمی تشخیص عنبیه بود.

   پاسخ تایید شده
 • عکس اکبر توانا
  اکبر توانا تاریخ 18 دی 1400

  با عرض سلام و خسته نباشید برای شرکت هایی با تعداد پرسنل بالای ۵۰۰ نفر کدام نوع دستگاه را پیشنهاد می دهید

  پاسخ تایید شده
  • عکس مهوش
   مهوش تاریخ 23 آبان 1401

   استفاده از سیستم تشخیص عنبیه هم راهکار خوبیه، البته به شرطی که دستگاه انتخابی نسل جدید دستگاه شناسایی عنبیه باشه که هم سرعت و هم دقت بالاتری داره

   پاسخ تایید شده
   • عکس alireza
    alireza تاریخ 26 آبان 1401

    دقیقا به موضوع مهمی اشاره کردید به نظر من اگر بودجه لازم برای خرید دستگاه شناسایی عنبیه جدید فراهم نیست، بهتره از دستگاه تشخیص چهره استفاده بشه. چون نسل قدیم سیستم های عنبیه شناسی سا iris کیفیت خوبی نداشتند

    پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 28 دی 1400

   سلام دوست عزیز معمولا مجموعه های دارای پرسنل زیاد، به دلیل دقت بالا و سرعت زیاد درشناسایی کاربر و درصد خطای کم، از سیستم های تشخیص چهره استفاده میکنند . برای پیشنهاد مدل و ارائه اطلاعات بیشتر، لطفا تماس بگیرید

   پاسخ تایید شده
 • عکس بهناز مهری
  بهناز مهری تاریخ 18 دی 1400

  سلام ممنون بابت مطلب خوبتون اطلاعات خیلی جامع و مفید بودن

  پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 21 دی 1400

   ممنون از توجه شما

   پاسخ تایید شده
   • عکس Ahmadreza
    Ahmadreza تاریخ 25 اسفند 1401

    من هم تشکر میکنم:))

    پاسخ تایید شده
    • عکس ایران اکسس
     ایران اکسس تاریخ 26 اسفند 1401

     شما هم محبت دارید :))

     پاسخ تایید شده

کاربر عزیز نظر شما در مورد این مقاله چیست؟