دستگاه حضور و غیاب اسکن کف دست + مزایا و معایب

دستگاه حضور غیاب اسکن کف دست چیست؟
زمان:
نویسنده: ایران اکسس
به‌روزرسانی: ۱۴ / ۰۷ / ۱۴۰۱

رشد فناوری‌های بیومتریک تحول بزرگی در تجهیزات مختلف احراز هویت بوجود آورده است. دستگاه حضور و غیاب اسکن کف دست (Palm attendance device) یکی از سیستم‌های جدید ورود و خروج کارکنان است که با اسکن کف دست، هویت کارکنان را تشخیص داده و تردد آنها را ثبت می‌کند. سیستم کنترل تردد کارکنان با شناسایی کف دست، یک روش آسان و کاربردی است که مزایای بسیار به همراه دارد.

در این مقاله ابتدایی ترین اطلاعات در مورد اصول کار این تکنولوژی، کاربردهای دستگاه شناسایی کف دست  و همچنین معایب و مزایای اسکن کف دست نسبت به فناوری‌های نزدیک به آن را خواهید یافت. در پایان نیز می‌توانید پاسخ رایج‌ترین سوالات مرتبط با موضوع را نیز مشاهده نمائید.

نحوه عملکرد دستگاه حضور غیاب اسکن کف دست

همانطور که گفتیم، یکی از کاربردهای فناوری اسکن کف دست، استفاده از آن در سیستم های کنترل ورود و خروج کارکنان است. برای استفاده از دستگاه حضور و غیاب اسکن کف دست، ابتدا باید الگوهای اولیه بر روی سیستم تعریف شود. برای اینکار با قرار گیری کف دست کارکنان در برابر اسکنر مخصوص تعبیه شده بر روی دستگاه حضور و غیاب، الگوهای اولیه کف دست پرسنل با شماره‌های مختص به آنها در سیستم تعریف و ذخیره می‌شود.

در ادامه کار و در زمان ورود و خروج، کافی است کارکنان کف دست خود را در برابر اسکنر دستگاه حضور و غیاب قرار دهند. تصویر اسکن شده با الگوهای ذخیره شده در بانک اطلاعاتی سیستم مقایسه شده و در صورت تطابق، تردد شخص ثبت می‌شود. توجه داشته باشید که برای هر پرسنل می‌تواند دو نمونه (دو دست) بر روی دستگاه کنترل ورود و خروج اسکن کف دست تعریف کنید.

بهترین برندهای ارائه دهنده دستگاه palm در ایران

اسکن کف دست به خصوص در صنعت کنترل تردد و حضور و غیاب، یک تکنولوژی جدید محسوب می‌شود و تعداد محدودی از شرکت‌ها اقدام به تولید دستگاه حضور غیاب اسکن کف دست نموده‌اند. شرکت zkteco؛ یکی از برندهای معروف و معتبر است که در زمینه تولید دستگاه کنترل ورود و خروج کف دست نیز فعال می‌باشد.
چه دستگاه هایی به اسکنر کف دست مجهز هستند؟ کدام برند از دستگاه حضور و غیاب اسکن کف دست در بازار ایران رایج است؟

دو دستگاه از سری P (دستگاه حضور و غیاب کف دست p160 و p260) این شرکت از این فناوری استفاده می‌کنند. از جمله سیستم‌های دیگری که از این فناوری استفاده می‌کنند، می‌توان به دستگاه حضور و غیاب Speedface-v5l و Pface202 اشاره کرد که این سیستم‌ها نیز تولید شرکت زدکی‌ تکو هستند.

اسکن کف دست چیست؟

اسکن کف دست که با عنوان تشخیص عروق خونی کف دست نیز شناخته می شود، یک فناوری احراز هویت مدرن مبتنی بر بیومتریک است. این فناوری از الگوهای منحصربه‌فرد رگ‌های کف دست، برای شناسایی افراد مختلف استفاده می‌کند.

اسکنرهای کف دست یک تصویر (اسکن) از رگ‌های داخل دست فرد می‌سازند و سپس تصویر آن را با الگوهای از قبل ذخیره شده در پایگاه داده مقایسه می‌کنند.

دستگاه شناسایی کف دست با عناوین دیگری همچون palm و Vein نیز شناخته می‌شوند.

اسکن کف دست چگونه کار می کند؟

فناوری اسکن کف دست از روشی استفاده می کند که هموگلوبین دی اکسید شده نور مادون قرمز را جذب می کند. هموگلوبین در بدن انسان وظیفه انتقال اکسیژن را بر عهده دارد و سیاهرگ‌ها خون بدون اکسیژن را به قلب منتقل می کنند. بنابراین هموگلوبین موجود در خون سیاهرگ (ورید) اکسیده می شود.

هنگامی که نور مادون قرمز از اسکنر به سمت کف دست فرد هدایت می‌شود، هموگلوبین اشعه‌های آن را جذب می‌کند. ظرفیت وریدها برای انعکاس نور کاهش می‌یابد و مانند یک الگوی سیاه روی تصویر گرفته شده توسط سیستم ظاهر می‌شوند. سپس سیستم تصویر را پردازش کرده و نتایج را با داده‌های پایگاه داده مقایسه می کند.

نگرانی امنیتی که ممکن است در اینجا ایجاد شود این است که برخی از سیستم‌های تشخیص رگهای کف دست داده‌ها را روی رگ‌های کف دست افراد به‌عنوان تصاویر بدون رمزگذاری ذخیره می‌کنند. البته در اکثر تصاویر به عنوان الگوهای رمزگذاری شده ذخیره می‌شوند و  با رمزگشایی و شناسایی منحصراً در داخل اسکنر، ایمنی داده‌های شخصی را تضمین می کنند.

کاربردهای دستگاه شناسایی کف دست

از جمله کاربردهای مهم و کلیدی دستگاه حضور غیاب اسکن کف دست میتوان به موارد زیر اشاره داشت:

 • احراز هویت و شناسایی افراد: احراز هویت مبتنی بر کف دست، دقت شناسایی بیشتری نسبت به تشخیص چهره و اثر انگشت فراهم می‌سازد و از این رو بر روی سیستم‌های مختلفی می‌توان از آن استفاده کرد.
 • مدیریت حضور و غیاب کارکنان: فناوری تشخیص عروق خونی کف دست را می توان در نظارت و کنترل ورود و خروج کارکنان، مانند بررسی زمان رسیدن به محل کار یا زمان خروج استفاده کرد. در حال حاضر استفاده از دستگاه حضور و غیاب اسکن کف دست در حال فراگیر شدن است.
 • کنترل تردد و دسترسی افراد: جلوگیری از دسترسی غیرمجاز به اطلاعات یا تجهیزات با ارزش و یا مدیریت ورود و خروج افراد به مناطق مختلف با استفاده از اسکن رگ کف دست امن‌تر از استفاده از رمز عبور است. از این رو علاوه بر حضور و غیاب، در سیستم‌های کنترل تردد نیز می‌توان از این تکنولوژی استفاده نمود.
 • مراقبت‌های بهداشتی: این فناوری را می‌توان با سابقه پزشکی بیماران مرتبط کرد و برای شناسایی آنها و دسترسی سریع به اطلاعات لازم استفاده کرد. در حال حاضر این روش در کشورهای متعددی از جمله نظام سلامت کشور چین استفاده می‌شود.
 • بانکداری و تراکنش‌های مالی: برای امنیت تراکنش‌های مالی که هم به صورت آنلاین و هم آفلاین انجام می‌شود، اسکن کف دست می‌تواند به عنوان یک امضای دیجیتال عمل کند و به طور موثر جایگزین سایر ابزارهای صدور مجوز شود.

در ادامه به بررسی مزیت های سیستم Palm میپردازیم.

مزایای فناوری اسکن کف دست

بهتر است بدانید برخی از مزیتهای دستگاه حضور و غیاب اسکن کف دست عبارتند از:

 • امنیت: با توجه به امکانات فناوری‌های مدرن، بسیاری از شناسه‌های بیومتریک، مانند الگوهای چهره یا صدا، می‌توانند به راحتی در معرض جعل و سوء استفاده قرار گیرند. با این حال، الگوهای رگ‌های کف دست در داخل بدن انسان پنهان شده است و  بدون آگاهی شخص، کسی نمی‌تواند تصویر آن را اسکن کرده و از آن استفاده نماید. این امر سطح امنیت و قابلیت اطمینان این فناوری را به افزایش می‌دهد. علاوه بر این، رمزگذاری داده‌ها آن را کمتر در معرض خطر قرار می دهد.
 • حریم خصوصی: بر خلاف چهره  که در مکان‌های عمومی برای هر کسی قابل مشاهده است، الگوهای رگ کف دست را نمی‌توان از فاصله دور بدون آگاهی و رضایت شخص اسکن کرد. روش انجام اسکن کف دست معمولاً به همکاری فعال سوژه نیاز دارد (به عنوان مثال، قرار دادن دست در مقابل حسگر). علاوه بر این، حتی در طول فرآیند، خود الگو در معرض دسترسی افراد متفرقه قرار نمی گیرد. این موضوع باعث می‌شود کمتر نگران حفظ حریم خصوصی باشیم.
 • دقت: الگوی عروق خونی کف دست به طور قابل توجهی بزرگتر از انگشت یا عنبیه است. در نتیجه، اسکن آن حاوی داده‌های بیشتری است که دقت شناسایی را افزایش می‌دهد. به عنوان مثال، آمار نشان می دهد که نرخ رد کاذب (false rejection rate) برای آن 260 برابر کمتر از تشخیص چهره است.
 • قابلیت اطمینان: بر خلاف بسیاری از پارامترهای بیومتریک دیگر (چهره، اثر انگشت)، الگوهای رگ کف دست به دلیل برخی شرایط غیرمنتظره در طول زندگی فرد تغییر نمی‌کند. علاوه بر این، اسکنرهای کف دست حساسیت خاصی به شرایط خارجی مانند رطوبت ندارند، که تأثیر منفی عوامل محیطی تصادفی را بر عملکرد آن به حداقل می‌رساند.
 • بهداشت: یکی دیگر از مزیت های مهم فرآیند اسکن کف دست این است که نیازی به تماس فیزیکی با اسکنر ندارد. در مواردی که اسکنر باید توسط افراد زیادی استفاده شود، به یک ویژگی جذاب تبدیل می‌شود و لازم نیست دیگر نگران انتقال بیماری از طریق لمس دستگاه باشید.
 • سایر مزایا: علاوه بر مزایای ذکر شده، اسکن کف دستی یک روش سریع و آسان بوده و نصب و مدیریت تجهیزات آن آسان است. نتایج اسکن کف دست تحت تأثیر وضعیت سطح دست قرار نمی‌گیرد و داده‌های جمع آوری شده از یک اندازه گیری می‌تواند در طول زندگی فرد مورد استفاده قرار گیرد.

در برابر مزایای ذکر شده برای این فناوری، باید توجه داشته باشید که این تکنولوژی نسبت به فناوری‌های بیومتریک قدیمی‌تر مانند اثر انگشت و تشخیص چهره، قیمت نسبتاً بالایی دارد. در ضمن در بعضی موارد، برخی از عوامل مانند تب می‌تواند بر کیفیت تصویر اسکن شده از کف دست تاثیر بگذارد.

چرا اسکن کف دست از اثر انگشت بهتر است؟

تکنولوژی شناسایی افراد با اثر انگشت  علیرغم محبوبیت و پرکاربردبودن،دارای معایب جدی است. اثر انگشت به راحتی تحت تأثیر عوامل خارجی مانند افزایش سن، بیماری یا وضعیت پوست دست قرار می‌گیرد. در مقابل، الگوهای عروق خونی کف دست معمولاً در طول زندگی فرد ثابت می‌ماند. بنابراین، نتایج اندازه گیری های انجام شده در سنین پایین می‌تواند تا سالهای طولانی به عنوان ابزاری برای شناسایی عمل کند.

دستگاه حضور و غیاب اسکن کف دست بهتر است یا تشخیص اثرانگشت؟ بهتر است قبل از خرید سیستم تفاوت سیستم اثرانکشت با شناسایی کف دست را بدانید!

علاوه بر این، اسکن و جمع آوری اثر انگشت نیاز به تماس فیزیکی مستقیم با اسکنر یا حسگر اثر انگشت دارد که ممکن است عاملی برای انتقال بیماری‌های مسری باشد. اما اسکن کف دست بدون تماس این نقص را ندارد.

خرید دستگاه حضور و غیاب اسکن کف دست

به دلیل اهمیت سیستم حضور و غیاب در مدیریت و کنترل تردد کارکنان در سازمان‌ها و همچنین نوسانات بازار، بسیار مهم است که در انتخاب یک سیستم با کیفیت دقت لازم را داشته باشید. یکی از مهم‌ترین نکات در انتخاب سیستم حضور و غیاب هوشمند کف دست، توجه به کیفیت دوربین (اسکنر) آن است. هرچه اسکنر کف دست از کیفیت بالایی برخوردار بوده و از جدیدترین الگوریتم‌ها استفاده نماید، تصاویر با کیفیت‌تری را اسکن کرده و موجب عملکرد سریع و دقیق‌تر در شناسایی و ثبت تردد کارکنان خواهد شد.

در ضمن اگر قصد خرید را دارید، سعی کنید یک برند معتبر را انتخاب نمایید. همکاران ما در فروشگاه اینترنتی ایران اکسس آمادگی دارند، راهنمایی و مشاوره لازم را جهت خرید دستگاه حضور و غیاب اسکن کف دست در اختیار شما قرار دهند.

آنچه در این مقاله خواندیم:

اگرچه اسکن کف دست هنوز به اندازه برخی از فناوری های بیومتریک شناخته شده نیست، اما ارزش توجه بیشتر را دارد. الگوهای رگ کف دست برای هر فرد منحصر به فرد است، در حالی که گرفتن (اسکن) و جعل آن سخت است. علیرغم برخی از معایب جزئی، اسکن عروق خونی کف دست می‌تواند به عنوان یک راهکار قابل اعتماد برای احراز هویت در دستگاه حضور غیاب اسکن کف دست عمل کند. یکی از کاربردهای اصلی این فناوری، استفاده از آن بر روی سیستم‌های کنترل ورود و خروج با عنوان سیستم حضور و غیاب هوشمند کف دست است.

ویژگی های اصلی فناوری اسکن رگ‌های کف دست به شرح زیر است:

 • اسکن الگوهای عروق خونی (رگ) منحصر به فرد با استفاده از نور مادون قرمز
 • ارائه داده های بیومتریک که در طول زندگی فرد تغییر قابل توجهی نمی‌کند.
 • روش بدون تماس و سریع تأیید اطلاعات شخصی
 • بر خلاف اثر انگشت، وضعیت پوست فرد تأثیر بسیار کمی در کیفیت تصویر اخذ شده دارد.
 • به توسعه آینده پایگاه‌های داده و بهبود کیفیت تصویر نیاز دارد.

مقاله فوق، گزیده ای از مهم ترین اطلاعات در خصوص دستگاه حضور و غیاب اسکن کف دست و مزایای اسکن کف دست بود. پیشنهاد می شود برای آشنایی بیشتر و مقایسه فناوری پالم با اثر انگشت و چهره، دو مقاله: (مقایسه‌ی دستگاه اسکن کف دست و چهره) و ( مقایسه‌ی اسکن کف دست و اثر انگشت) را مطالعه نمایید.

در ادامه به سوالات مهم کاربران در این زمینه می پردازیم.

سوالات متداول

برخی از سوالات پرتکرار و مهم از نظر کاربران عبارتند از:

اسکن کف دست چیست؟

اسکن عروق خونی کف دست تصویری از الگوی منحصر به فرد رگهای کف دست است که با تجهیزات ویژه به دست می آید. برای محافظت از حریم خصوصی داده‌ها، تصاویر معمولاً به عنوان الگوهای رمزگذاری شده ذخیره می‌شوند. اسکن کف دست یکی از راهکاری جدید برای شناسایی و احراز هویت افراد است که بر روی تجهیزات مختلف از جمله دستگاه حضور و غیاب اسکن کف دست مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دستگاه حضور و غیاب اسکن کف دست چگونه کار می کند؟

اسکنرهای عروق خونی کف دست معمولاً از LED های مادون قرمز استفاده می کنند. وقتی فردی دست خود را به حسگر اسکنر نزدیک می کند، نور مادون قرمز ساطع می شود و خون در رگها آن را جذب می‌کند. به این صورت تصویری از یک الگوی سیاهرگ داخل دست گرفته می‌شود. پس از آن، الگو با الگوهای موجود در پایگاه داده مقایسه می شود تا هویت فرد تأیید یا رد شود.

آیا حضور و غیاب از طریق اسکن کف دست دقیق است؟

اسکن کف دست یک راهکار ساده و قابل اعتماد برای احراز هویت افراد است. این فناوری در بیشتر موارد دقت بالاتری از تشخیص چهره، اسکن انگشت و بیشتر فناوری‌های بیومتریک فعلی دارد.

چه کسی فناوری احراز هویت از طریق رگ کف دست را اختراع کرد؟

اسکنرهای کف دست اولین بار در دهه 1980 توسط جو رایس از شرکت کداک معرفی شدند. با این حال، این تکنولوژی در ابتدا نتوانست به یک فناوری گسترده تبدیل شود. اسکنرهای کف دست در اواخر دهه 1990 به یک محصول تجاری تبدیل شدند و اجرای آنها در مناطق مختلف از دهه 2000 آغاز شد.

 

Reference:

 • https://recfaces.com/articles/palm-vein-scan

4.7/5 - (7 امتیاز)

نظرات

 • عکس مجید محسنی
  مجید محسنی تاریخ 29 آذر 1401

  سلام. در محیط کار ما به علت انجام کار رنگرزی کف دست برخی کارکنان رنگی هست. آیا این مساله در شناسایی کف دست اخلال ایجاد میکنه؟

  پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 08 دی 1401

   درود بر شما چه سوال خوبی پرسیدید. خیر، وجود رنگ اختلالی در شناسایی ایجاد نمیکند

   پاسخ تایید شده
 • عکس هوتن ملک
  هوتن ملک تاریخ 26 آبان 1401

  روزتون بخیر ممنون از مقاله خوبتون من به شخصه با توجه به راحتی استفاده و عدم نیاز به تماس فیزیکی و اشتفاده از دست، ترجیح میدم از سیستم تشخیص چهره یا عنبیه استفاده کنم.

  پاسخ تایید شده
 • عکس مهدی احمدی
  مهدی احمدی تاریخ 14 مهر 1401

  اسکن کف دست بهتره یا شناسایی چهره؟ هر دو بیومتریکی هستن. نظرات متفاوتی وجود داره, من شنیدم که میگن شناسایی با اسکن دست خطا زیاد داره ممکنه راهنمایی کنید؟

  پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 29 مهر 1401

   سلام و وقت بخیر ملاک برتری دستگاه به عوامل زیادی مثل نیاز و سلیقه کارفرما، بودجه، محل نصب، تعداد کاربر و... بستگی داره، پیشنهاد میکنیم برای اطلاعات بیشتر و آشنایی کامل با مزایا و معایب و تفاوتهای این دو تکنولوژی ، مقاله تفاوت سیستم تشخیص چهره و اسکن کف دست را مطالعه نمایید. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر لطفا تماس بگیرید.

   پاسخ تایید شده
 • عکس امیر ثامنی
  امیر ثامنی تاریخ 14 مهر 1401

  سلام در مورد اسکن دست اطلاعات مفیدی ارائه دادید، ممنون ازتون در مورد دستگاه تشخیص چهره هم اگر امکان داره ی مقاله ارائه بدید موفق باشید

  پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 29 مهر 1401

   سلام امیر جان ممنون از توجه و پیشنهادت مقاله دستگاه تشخیص چهره به درخواست شما آماده شد. امیدوارم مفید باشه موفق باشی

   پاسخ تایید شده

کاربر عزیز نظر شما در مورد این مقاله چیست؟