مقایسه دستگاه حضور و غیاب ایرانی و خارجی

دستگاه حضورو غیاب ایرانی یا خارجی
زمان:
نویسنده: ایران اکسس
به‌روزرسانی: ۰۱ / ۰۵ / ۱۴۰۱

یکی از سوالات رایجی که در میان بسیاری از خریداران دستگاه های حضور و غیاب مطرح می باشد، این سوال است که در بین انواع دستگاه های کنترل تردد و حضور و غیاب، مدل های ایرانی برتر هستند یا مدل های خارجی؟ در واقع مقایسه دستگاه های حضور و غیاب ایرانی و خارجی از گذشته در سازمان های گوناگون وجود داشته و امروزه هم این مقایسه همانند قبل صورت می پذیرد.

شاید اصلی ترین دلیل این مقایسه را بتوان در افزایش قیمت دلار و به طبع آن بسیاری از دستگاه های حضور و غیاب دانست. به طوری که در گذشته، اختلاف قیمت در دو دستگاه ایرانی و خارجی تنها مربوط به کیفیت و کاربردهای آن ها می شد.
اما در حال حاضر، این اختلاف قیمت نه تنها ریشه در کیفیت و نوع کارکرد دستگاه دارد، بلکه تا حد زیادی به افزایش قیمت دلار هم وابسته است. به این شکل که شاید در سال های گذشته که اختلاف قیمت دلار و ریال به این شکل نبود، اختلاف قیمت چندانی هم بین دستگاه های حضور و غیاب خارجی و ایرانی وجود نداشت اما امروزه این اختلاف یا شکاف قیمتی بسیار زیاد شده و همین امر نیز موجب شده کاربران حساسیت زیادی نسبت به این مسئله از خود نشان دهند. در وضعیت موجود، اغلب مشتریانی که قصد خرید دستگاه حضور و غیاب را دارند به فکر مقایسه صحیح و همه جانبه مدل های ایرانی و خارجی آن هستند.

اگر شما هم جزو این افراد هستید، تا پایان این بخش همراه ما باشید. در ادامه با مقایسه دستگاه های حضور و غیاب ایرانی و خارجی به طور کامل در خدمت شما هستیم.

مقایسه دستگاه حضور و غیاب ایرانی و خارجی

اگر بخواهیم مقایسه صحیح و منطقی بین دستگاه های حضور و غیاب ایرانی و خارجی داشته باشیم، باید این دستگاه ها را از دو جنبه نرم افزاری و سخت افزاری بررسی نماییم. این دو بخش، ساختار یک سیستم حضور و غیاب را تشکیل داده و مکمل یکدیگر هستند. به طوری که اگر امکانات نرم افزاری یک دستگاه حضور و غیاب چنگی به دل نزند، قاعدتاً امکانات سخت افزاری آن هم چندان کارآمد نخواهد بود.

مقایسه دستگاه حضور غیاب ایرانی و خارجی و ارزش خرید آن مقایسه دستگاه حضور غیاب ایرانی و خارجی و ارزش خرید آن

به همین خاطر برای مقایسه دستگاه حضور و غیاب ایرانی و خارجی و بررسی این که کدام دستگاه را بخریم، در ادامه این دو جنبه از این دستگاه ها را زیر ذره بین قرار داده ایم. پیش از بیان این بخش، ناگفته نماند مقایسه صورت گرفته برای تمام دستگاه ها صحت نداشته و مطالب با توجه به تجربیات و عمده دستگاه هایی که در بازار وجود دارند تهیه شده است. به همین خاطر بهتر است با مطالعه این مطلب، صرفاً سطح آگاهی خود را افزایش داده و آن را معیار خریدتان قرار ندهید.

مقایسه نرم افزاری دستگاه حضور و غیاب ایرانی و خارجی

امکانات دستگاه های حضور و غیاب خارجی، در برخی موارد حرفه ای تر از دستگاه های ایرانی است. این دستگاه ها به دلیل آن که بیشتر از توسعه دهندگان و سازندگان اروپایی و آسیای شرقی برخوردار هستند، همواره در راستای پیشرفت علم و تکنولوژی قرار داشته و جدیدترین امکانات نرم افزاری را در خود قرار داده اند. امکاناتی که رسیدن آن ها به ایران و پیاده سازی شان در دستگاه های حضور و غیاب ایرانی ممکن است چند سالی زمان نیاز داشته باشد. به همین خاطر اگر به دنبال تکنولوژی جدیدتر و امکانات کامل تر هستند، سیستم های حضور و غیاب خارجی انتخاب های بهتری هستند.

برای مثال، یک قابلیت بسیار حیاتی و مهم در دستگاه های حضور و غیاب اثر انگشتی خارجی، سیستم ضد تقلب آن هاست. این سیستم حالتی را ایجاد می کند که هیچ کاربری نمی تواند با تقلب و بدون توجه به معیارهای دستگاه، حضور و غیاب خود را ثبت کند. البته این امکان نیز در تمام برندهای خارجی وجود نداشته و تنها چند برند مطرح اروپایی از آن برخوردار هستند. از این گذشته، سرعت شناسایی اثر انگشت یا چهره در دستگاه های تردد خارجی کمی بالاتر است. این سرعت شناسایی زیر یک ثانیه بوده و در چند برند داخلی نیز دیده می شود.

در کنار این امکانات، موارد دیگری هم هستند که بیشتر در نرم افزار دستگاه های حضور و غیاب خارجی دیده می شوند و در مدل ایرانی این دستگاه ها، هنوز تعبیه نشده اند. جالب است بدانید، اکثر دستگاه های خارجی از نرم افزارهای تحت وب نیز بهره مند هستند.

این یعنی شما می توانید با اتصال سیستم حضور و غیاب به اینترنت، به آخرین دیتاها و اطلاعات آماری در قالب وب دسترسی داشته باشید. تا اینجا از مزایای نرم افزاری دستگاه های خارجی به شما گفتیم؛ حال بد نیست بدانید یک مزیتی که دستگاه های حضور غیاب ایرانی نسبت به مدل های خارجی دارند، منو و صدای فارسی دستگاه است. در دستگاه های ایرانی، هم در بخش نرم افزاری و هم منوی خود دستگاه می توانید تنظیمات را به صورت فارسی مشاهده کرده و تغییر دهید.

این در حالی است که به جز چند برند محدود خارجی، سایر برندها از زبان فارسی پشتیبانی نکرده و این موضوع می تواند برای بسیاری از سازمان ها مشکل ساز باشد. امکانات نرم افزاری دیگری مثل انتقال اطلاعات از یک سیستم به سیستم دیگر، ذخیره و پردازش حجم بالای لاگ ها، قابلیت محدود کردن دسترسی کاربران به دستگاه از راه دور، امکان قفل کردن دستگاه حضور و غیاب در بازه های مختلف زمانی، گروه بندی کاربران و پرسنل در نرم افزار، امکان شناسایی کاربران از راه دور و … همگی جزو مواردی هستند که هم در بسیاری از دستگاه های ایرانی وجود دارد و هم در اغلب دستگاه های خارجی.

بنابراین از نظر نرم افزاری، دستگاه های خارجی وضعیت نسبتاً بهتری داشته و دستگاه های ایرانی نیز می توانند نیاز اغلب سازمان ها و ادارات عمومی را برطرف نمایند.

مقایسه سخت افزاری دستگاه حضور و غیاب ایرانی و خارجی

وقتی صحبت از امکانات سخت افزاری در دستگاه های ورود و خروج می شود، موارد مختلفی به میان می آیند. امکاناتی مثل پورت های موجود در دستگاه، جنس بدنه دستگاه، ابعاد دستگاه حضور و غیاب، شکل و شمایل ظاهری دستگاه حضور و غیاب، اتصال رله و کنسول دستگاه و … جزو مواردی هستند که زیر مجموعه بخش سخت افزاری دستگاه های حضور غیاب قرار می گیرند. این که از نظر سخت افزاری، دستگاه های ایرانی بهتر هستند یا خارجی، موضوعی است که نمی توان به طور دقیق آن را بیان کرد. چرا که هر دستگاه، چه ایرانی و چه خارجی، مشخصات خاصی داشته و نمی توان تمام آن ها را در یک دسته بندی قرار داد.

موضوعی که در این بین بایستی حتماً در نظر داشته باشید، این است که دستگاهی را خریداری نمایید که اولاً امکانات نرم افزاری مناسبی داشته باشد و در وهله بعدی مشخصات سخت افزار آن نیز قابل قبول باشد. بسیاری از کاربرانی که تجربه زیادی در رابطه با این دستگاه ها ندارند، صرفاً از شکل و شمایل ظاهری دستگاه به عنوان یک فاکتور مهم در انتخاب خود استفاده کرده و دستگاهی را خریداری و استفاده می کنند که شاید هیچ مطابقتی با نیاز سازمانی شان نداشته باشد. البته بخش فنی و سخت افزاری دستگاه حضور و غیاب را هم نمی توان نادیده گرفت.

دستگاه حضور و غیاب ایرانی و خارجیسخت افزار دستگاه های حضور و غیاب ایرانی و خارجی چه تفاوتی دارند؟

به هر حال در بسیاری از سازمان ها و مجموعه های اداری، تجاری و حتی عمومی، هارمونی خاصی در محیط در جریان است که بخش مهمی از این هارمونی را دکوراسیون فضا تشکیل می دهد. در این محیط ها طبیعتاً دستگاه هایی بایستی نصب و راه اندازی شوند که هارمونی محیط را به هم نریخته و در ترکیب با سایر اجزا هماهنگ باشند. بنابراین به طور کلی می توان گفت که مشخصات سخت افزاری دستگاه های حضور و غیاب ایرانی و خارجی هم چندان تفاوتی با یکدیگر ندارند.

تنها برتری که ممکن است در مشخصات سخت افزاری دستگاه های خارجی به چشم بخورد، طراحی ظاهری آن هاست. این مورد با توجه به این که اغلب طراحان و دیزاینرهای بین المللی وظیفه طراحی شکل و شمایل این دستگاه ها را برعهده دارند کاملاً طبیعی بوده و این دستگاه ها به واسطه طراحان خود، معمولاً از شکل و شمایل مدرن و شیکی برخوردار هستند.

برندهای خارجی مطرح حوزه حضور و غیاب در بازار ایران

بهتر است بدانید پرفروش ترین برندهای خارجی مطرح در بازار ایران که در زمینه تولید دستگاههای کنترل تردد و حضور و غیاب فعالیت دارند، عبارتند از:برند کره ای Virdi (ویردی)، برند کره ای سوپریما و برند چینی Zk.

برخی برندهای دیگر که در گذشته و قبل از تحریمها و محدودیت های وارادات کالا در بازار ایران وجود داشتند؛ برند پاناسونیک، سامسونگ، ندپ، TBS، Avigilon و زیمنس بود.

جمع بندی نهایی

با مطالعه این مطلب، انتظار می رود به جمع بندی کلی راجع به دستگاه های حضور و غیاب ایرانی و خارجی رسیده باشید. در مرور کلی این مقایسه می توان گفت سطح قیمتی اغلب سیستم های خارجی نسبت به سیستم های حضور غیاب ساخت داخل بالاتر است. در مقابل، امکانات و تجهیزات بیشتری در این دستگاه ها نسبت به دستگاه های ایرانی به چشم می خورد و با توجه به این که دستگاه های خارجی در کمپانی های مطرح بین المللی به دست مهندسین و متخصصین حرفه ای ساخته و تولید شده اند، کیفیت بیشتری نیز از آن ها انتظار می رود.

اگر ملاک قیمت برایتان چندان اهمیتی ندارد، خرید دستگاه های حضور و غیاب خارجی کاربردها و امکانات بیشتری را در اختیارتان قرار خواهد داد اما اگر قصد دارید خریدی به صرفه و اقتصادی داشته باشید، دستگاه های ایرانی برای شما مناسب تر هستند. برای مشاوره پیش از خرید دستگاه حضور غیاب مدنظرتان می توانید با کارشناسان شرکت ایران اکسس در ارتباط باشید.

4.8/5 - (5 امتیاز)

نظرات

 • عکس soheil
  soheil تاریخ 22 بهمن 1402

  این نظر شخصیه منه برا حضور و غیاب، استفاده از دستگاه های خارجی بهتر از استفاده از دستگاه ایرانی هست، چون خیلی از شرکت هایی ایرانی که مدعی ساخت دستگاه حضور و غیاب هستند "متاسفانه" فقط دستگاه خارجی را ریبرند کردند و یا برد سیستم را از خارج آوردندو داخل باکس قرار دادند. در مورد خدمات و تعمیرات هم معمولا توانایی زیادی ندارند. این نتیجه تجربه شخصی من بود. من به حمایت از کالای ایرانی خیلی معتقدم، اما از اینکه به عنوان کالای ایرانی کلاه سرمون بذارند و هزینه زیادی دریافت کنند، حس خوبی نخواهم داشت!

  پاسخ تایید شده
 • عکس شایان
  شایان تاریخ 04 آذر 1402

  با توجه به محدودیت های کیفی در خصوص ساخت سیستم های الکترونیکی، مخصوصا سیستم حضور و غیاب و تلفن همراه، من به شخصه ترجیح میدم از دستگاه حضور و غیاب ایرانی استفاده کنم. چون برندهای سرشناس تو بازار جهانی امتحانشون رو پس دادن و آزمون و خطاشون انجام شده برندهای ایرانی ابهام زیاد دارند

  پاسخ تایید شده
 • عکس کیارش مهری
  کیارش مهری تاریخ 21 اردیبهشت 1402

  نمیدونم درسته نظرم یا نه اما من به شخصه به سیستم حضور و غیاب ساخت ایران اعتماد ندارم، اکثر قطعات مونتاژ هست و صرفا ی باکس براش قرار میدن برای تعمیرات هم خیلی خوب عمل نمیکنند من تجربه خرید مودم ایرانی برند یوتل رو داشتم، بعد از خرابی سیستم، واحد پشتیبانی سیستم رو برام تعویض کرد :))

  پاسخ تایید شده
 • عکس شهاب
  شهاب تاریخ 20 اسفند 1401

  مقاله خوبی بود مختصر و مفید

  پاسخ تایید شده

کاربر عزیز نظر شما در مورد این مقاله چیست؟