تهران، میرداماد، رودبار غربی، پلاک 26، طبقه 5

معایب، مزایا و عملکرد دستگاه حضور و غیاب انگشتی

معایب، مزایا و عملکرد دستگاه حضور و غیاب انگشتی

امروزه در مراکز بسیاری از دستگاه حضور غیاب اثر انگشتی (Fingerprint Attendance Device) استفاده می شود. این مدل از دستگاه های حضور و غیاب، تا چند سال پیش چندان شناخته شده نبودند اما امروزه خواهان بسیار زیادی داشته و به همین علت فروش دستگاه حضور و غیاب انگشتی رشد چشمگیری پیدا کرده است.

دستگاه حضور و غیاب تشخیص اثر انگشت، با ارائه راهکار مبتنی بر ویژگی های بیومتریک افراد درصد خطای بسیار پایینی در شناسایی آن ها دارد. به همین خاطر از این دستگاه در سازمان ها و ادارات مختلفی استفاده می شود. در این قسمت قصد بررسی دستگاه تشخیص اثر انگشت را داریم. با ما همراه باشید.

آشنایی با دستگاه حضور و غیاب انگشتی

بعد از مشکلاتی که در بسیاری از سیستم های حضور و غیاب کارتی به واسطه امکان تقلب و اشتباه دیده شد، مدیرانی که روی گزارش کارکرد نهایی این دستگاه ها حساسیت خاصی داشتند ترجیج دادند مبلغ بیشتری پرداخت کرده اما خیالشان از بابت نتیجه نهایی آخر هر ماه راحت باشد. چرا که اگر در انتهای ماه گزارش ورود و خروج صحیحی از دستگاه دریافت نشود، عملاً کار مدیریت با مشکل روبرو شده و این مشکل زمینه ساز مشکلات دیگری خواهد بود. بر همین اساس سیستم اثر انگشتی در بازار مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است.

دستگاه های حضور و غیاب اثر انگشتی، یکی از سیستم‌های حضور و غیاب پرطرفدار در بازار است که عملکرد آن ها همان طور که از نامشان پیداست با استفاده از اثر انگشت افراد، که یک معیار منحصر به فرد است انجام می شود. این دستگاه ها به محض تولید عمده و در اختیار عموم قرار گرفتن، طرفداران بسیاری پیدا کرد و امروزه در مکان های مختلفی کاربرد دارند. به طور کلی فرآیند کاری این دستگاه ها به این شکل است که کاربر بایستی اثر انگشت خود را در محل تعبیه شده در دستگاه قرار دهد و این دستگاه با شناسایی خطوط اثر انگشت کاربر، ورود و خروج وی را از محل تعیین شده ثبت نماید.

دستگاه حضور و غیاب اثرانگشتی دستگاه حضور غیاب اثرانگشتی یا انگشتی چه مزایا و کاربردی دارد؟

پس از این پروسه، دیتاهای دریافتی در قالب اطلاعات مشخص و مدون به نرم افزاری که مختص همین کار است ارسال می شود. استفاده از این سیستم­ها به عنوان یک سرمایه‌گذاری فوق العاده عالی محسوب شده و در بلند مدت با توجه به منافعی که برای شرکت در پی دارد، می تواند هزینه های اضافی را جبران و بازدهی نهایی را افزایش دهد. اگر تمایل دارید به طور خلاصه با برخی از مزایای این دستگاه ها آشنا شوید، بند زیر را مطالعه کنید.

دستگاه اثر انگشتی از طریق تجزیه و تحلیل و مقایسه برجستگی های پوستی انگشت کاربر، هویت او را تأیید یا شناسایی می‌کند. تشخیص اثر انگشت یکی از اولین تکنیک‌هایی بود که برای شناسایی خودکار افراد مورد استفاده قرار گرفت و امروزه هنوز یکی از محبوب‌ترین و مؤثرترین روش‌های تشخیص هویت است.

نگاهی اجمالی به مزایای سیستم اثر انگشتی

شما با استفاده از دستگاه حضور و غیاب اثرانگشتی می توانید ساعات دقیق ورود و خروج پرسنل را کنترل کرده و به آن احاطه کامل اطلاعاتی داشته باشید. همچنین این دستگاه قادر است آمار دقیق اضافه‌کاری و کسری کار پرسنل را کنترل و ثبت نماید. به همین خاطر محاسبه دستمزد و حقوق دقیق کارمندان بسیار ساده تر خواهد بود. علاوه بر این، شما وقتی از دستگاه های حضور و غیاب و کنترل تردد استفاده می­کنید، عملاً دخالت افراد غیرمسئول را به حداقل رسانده و با محاسبه‌ حقوق و دستمزد دقیق پرسنل، امکان صرفه جویی در هزینه های اضافی را خواهید داشت.

داده های حاصله از این دستگاه ها نیز به شما آرشیو کاملی از ساعات ورود و خروج کارمندان را می دهد که برای ارتقا شغلی آن ها بسیار تعیین کننده است. این موارد در کنار ده ها مورد دیگر جزو مزایایی هستند که با استفاده از یک دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی می ‌توانید از آن ها بهره مند شوید. چرا که یکی از بهترین ایده هایی است که به شما در مدیریت هرچه بهتر کارکنان کمک کرده و قطعا می‌تواند چشم انداز بهتر و مفیدتری را برای مجموعه تان ایجاد نماید.

از جمله مشخصات بارز و فواید استفاده از سیستم حضور و غیاب اثر انگشتی عبارتند از:

 • عدم امکان تقلب توسط افراد دیگر:

الگوی اثرانگشت هر فرد در دستگاه های حضور و غیاب اثر انگشت منحصر به فرد بوده و افرادِ دیگر نمی توانند از آن نمونه، الگو یا Template، برای ثبت حضور و غیاب دیگری استفاده نمایند. به همین خاطر امکان تقلب کارمندان وجود نداشته و هر شخص با توجه به مدت زمانی که در سازمان و مجموعه حضور پیدا می کند می تواند حضور خود را ثبت کند.

 • صرفه‌جویی در هزینه:

صرفه‌جویی در هزینه مزیت دیگر این دستگاه است. چرا که در دستگاه های کارتی، به ازای صدور هرکارت، مدیریت بایستی هزینه ای مجزا داشته باشد، اما در دستگاه های حضور و غیاب اثر انگشتی چون از عوامل بیومتریک استفاده می شود، هیچ نیازی به هزینه اضافی بابت تهیه این موارد نیست. علاوه بر این، با محاسبه دقیق تر حقوق و دستمزد از پرداخت هزینه های اضافی به پرسنل جلوگیری می کند.

 • امکان کنترل از راه دور:

مدیران مجموعه می توانند با استفاده از این دستگاه ها اقدام به کنترل از راه دور نموده و عملکرد دستگاه را زیر نظر داشته باشند. کنترل از راه دور این دستگاه ها به کمک نرم افزارهایی است که روی سیستم مدیریت نصب شده و با بهره مندی از امکانات مختلف، امکان پیاده سازی متدهای گوناگون و البته دسترسی به اطلاعات مختلف را به مدیریت می دهند.

 • افزایش رضایت کارمندان:

با توجه به تحقیقات میدانی صورت گرفته، رضایت کارمندان از دستگاه های حضور غیاب اثر انگشت بسیار بیشتر از دستگاه های کارتی و کدی است. چرا که این دستگاه ها سرعت عمل بسیار بالایی داشته و کاربر برای استفاده از آن تنها به نگه داشتن انگشت خود برای یک ثانیه نیاز دارد. این موضوع باعث شده در بسیاری از محیط های سازمانی بزرگ که پرسنل زیادی مشغول به فعالیت هستند، برای جلوگیری از ازدحام، از این دستگاه و این روش استفاده شود.

 • صرفه جویی در تایم محاسبه‌ حقوق کارمندان:

صرفه جویی در زمان برای محاسبه‌ حقوق کارمند نیز مزیت دیگر این دستگاه است. چرا که دقت بالا در ثبت اطلاعات تردد کاربر و نبود مشکلات و خطاهایی چون گم کردن و فراموشی کارت، باعث شده که ترددهای ثبت شده در طول ماه کامل بوده و در نتیجه، برخلاف گذشته که مدیریت برای محاسبه دستمزد کارمندان بایستی وقت زیادی صرف می کرد تا مشکل ترددهای ناقص را رفع نماید و با توجه به آیتم های مختلف حقوق حدودی را بدست آورد، با استفاده از این دستگاه ها تمام اطلاعات به صورت عددی قابل مشاهده بوده و با کمک نرم افزار حضور و غیاب و محاسبه حقوق و دستمزد هوشمند و مدرنی که در اختیارش قرار می گیرد، می تواند از محاسبه دقیق حقوق و مزایای پرسنل وکاهش خطاهای انسانی اطمینان حاصل نماید.

علاوه بر موارد عنوان شده، استفاده از سیستم های حضور و غیاب الکترونیکی (دستگاه تشخیص چهره، تشخیص عنبیه، اثرانگشت، کارت و رمز) فواید دیگری چون امکان یکپارچگی با سیستم های کنترل تردد و ارتباط با انواع گیت کنترل تردد را نیز دارد که برای نظارت دقیق افراد در سازمان ها بسیار سودمند است، چرا که میتوان از تردد افراد غیر مجاز، پرسنل اخراج شده و افرادی که قراردادشان تمام شده جلوگیری نمود و بر تردد کاربران مهمان نظارت داشت.

آیا همه دستگاه های اثرانگشتی، در برابر تقلب و هک شدن ایمن هستند؟

نکته مهم و انکار ناپذیر در خصوص سیستم های ورود و خروج انگشتی این است که همه سیستم ها و همه برندها ایمن نبوده و در صورتی که امنیت برای شما در اولویت قراردارد؛ لازم است در زمان خرید، از فروشنده درخواست نمایید سیستمی را به شما معرفی کند که ضد هک و تقلب بوده و قابلیت شناسایی اثرانگشت تقلبی ساخته شده از موادی چون کاغذ، ژلاتین، رژ لب، خمیر بازی، چسب و… را داشته باشد.

ویدئو زیر نمونه ای از روش آسان ساخت اثر انگشت جعلی و تست بر روی دستگاه حضور و غیاب را نشان میدهد:

 

در حال حاضر تمام دستگاه های اثرانگشتی برند Virdi کره جنوبی و برخی مدل های برند ZK از قابلیت تشخیص اثر انگشت تقلبی و شناخت بافت زنده برخوردارند.

عملکرد یا مکانیزم شناسایی دستگاه اثر انگشت

مکانیزم دستگاه اثر انگشتی به این شکل است که وقتی کاربر انگشت خود را روی قسمت تعبیه شده (سنسور دستگاه) قرار می دهد، این سنسور هوشمند نقطه هایی که در آن اثر انگشت تقاطع پیدا کرده یا پایان می یابد را شناسایی کرده و در نهایت یک نقشه راه یا تمپلیت ایجاد می کند.

مزایای دستگاه تشخیص اثرانگشت مکانیزم دستگاه بیومتریک اثرانگشتی به چه صورت است؟

تمپلیت اثر انگشت هر فرد با دیگری متفاوت بوده و به عنوان عامل شناسایی هویتی قلمداد می شود. وقتی اسکن اثر انگشت با استفاده از این مکانیزم ثبت و در حافظه سیستم ذخیره شد، هربار که پرسنل اثر انگشت خود را جهت عبور از دستگاه در محل مشخص شده قرار دهند، دستگاه به صورت اتوماتیک نمونه اثر انگشت او را با نمونه های ثبت شده در پایگاه داده (Datebase) خود تطبیق داده و اگر مورد مشابهی وجود داشت، هویت فرد شناسایی و اجازه عبور برای او صادر می شود.

در صورتی که الگوی اثر انگشت فرد با هیچ یک از الگوهای ثبت شده در حافظه دستگاه همخوانی نداشته باشد، اجازه عبور به فرد داده نشده و اطلاعات ورود و خروج او ثبت نمی شود.

معایب دستگاه های حضور و غیاب اثر انگشت

حالا که تا اینجا با مزایای استفاده از این دستگاه ها آشنا شدید، بد نیست معایب دستگاه های حضور و غیاب اثرانگشتی را هم بدانید تا با آگاهی از مزایا و معایب آن بتوانید با چشمانی باز برای خرید دستگاه حضور و غیاب موردنظرتان تصمیم بگیرید. مواردی از جمله موارد زیر، جزو معایب دستگاه های حضور و غیاب اثر انگشتی به شمار می روند:

 • انتقال آلودگی به واسطه تماس فیزیکی افراد با دستگاه
 • ناخوانایی اثر انگشت به دلایل مختلف
 • وجود رطوبت یا خشکی شدید هوا و ایجاد مشکل در ثبت اثر انگشت
 • انتقال بیماری ‌های پوستی از سطح دستگاه
 • قیمت های بالاتر نسبت به دستگاه حضور و غیاب کارتی

البته ناگفته نماند در نسل جدید سیستم های اثر انگشتی تولید شده توسط برندهای اروپایی، حساسیت نسبت به شناسایی اثرانگشت مرطوب یا کثیف کاهش پیدا کرده است، اما به دلیل قیمت بالا و وجود تحریم ها برای واردات کالاهای خارجی، امکان دسترسی به این دستگاه ها در ایران وجود ندارد!

روش عملکرد دستگاه حضور و غیاب اثرانگشتی

برای این که پرسنل و کارکنان یک مجموعه بتوانند ورود و خروج خود را توسط دستگاه های حضور و غیاب اثرانگشتی (Fingerprint Attendance Device) ثبت کنند، بایستی انگشت خود را روی سنسور مربوطه قرار داده و بدین ترتیب دستگاه حضور و غیاب اسکن تهیه شده از اثر انگشت فرد را با اثر انگشت هایی که از قبل در پایگاه داده موجود است مقایسه می کند. اگر اثر انگشت فردی که از دستگاه استفاده کرده با الگوهای ازقبل تعیین شده مطابقت کامل داشته باشد، کاربر شناسایی شده و تردد وی ثبت می شود.

در مقابل اگر الگوی اثر انگشت وی مطابقتی با اثر انگشت های دیتابیس نداشته باشد، اطلاعات ورود و یا خروج او ثبت نشده و دستگاه خطا را نشان می دهد. دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی که در سایت ایران اکسس به مشتریان ارائه می شود، با اکثر سیستم های حقوق و دستمزد سازگار بوده و به همین خاطر استفاده از این دستگاه ها باعث می شود پرداخت های مدیریت به کاربران به شکل راحت تر، دقیق تر و منظم تری باشد. چرا که تمام آیتم های موردنیاز برای ثبت در فیش حقوقی ماهانه توسط نرم افزار این سیستم ها در قالب اطلاعات آماری موجود است.

هدف از به کارگیری دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی؛ خودکار کردن روند حضور و غیاب پرسنل با استفاده از فناوری بیومتریک است. این روش باعث جلوگیری از تقلب و بهبود سرعت در ثبت اطلاعات تردد کاربران می شود.

دلایل خرید دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی

ویژگی های فیزیولوژیکی و بیومتریک مثل اثر انگشت در هر شخصی منحصر به فرد بوده و هیچگاه نمی تواند تکرار یا جعل شود. در واقع این امر موجب می شود که  مدیران حتی در صورت عدم حضور در محل کار، باز هم بتوانند تمامی فعالیت های کارکنان را رصد کرده و از این بابت احساس خوبی داشته باشند. در دستگاه های حضور و غیاب اثرانگشتی در صورت عدم حضور در محل کار و مجموعه، هیچ فردی نمی تواند به جای شخص دیگر ورود یا خروج را ثبت کند و این بزرگ ترین مزیت این دستگاه هاست.

همچنین در بقیه دستگاه های حضور و غیاب ممکن است شما رمز عبورتان را فراموش کرده یا کارت خود را همراه نداشته باشید؛ اما در دستگاه های حضور و غیاب اثرانگشتی شما همیشه اجزای بیومتریک خود را به همراه داشته و می توانید از آن ها استفاده کنید. بهره مندی این سیستم ها از نرم افزار هوشمند و قوی باعث شده مدیریت بتواند ساعاتی را تحت عنوان ساعت ناهار یا ساعت جلسه تعریف کرده و به همین خاطر عدم حضور کارکنان در این ساعات ثبت نشود.

تمام داده هایی که از طریق گیت های کنترل تردد و دستگاه های مربوطه دریافت می شود، بلافاصله به نرم افزار مرتبط با آن منتقل شده و از این طریق شکل یکپارچه ای برای سیستم های حقوق و دستمزد ایجاد می شود. در بسیاری از این دستگاه ها، قابلیت اتصال با گوشی های هوشمند با استفاده از نرم افزار های مربوطه نیز وجود دارد و مدیریت در صورتی که دسترسی به سیستم اصلی اداری نداشته باشد، با تلفن همراه خود می تواند دیتاهای مربوطه را رصد نماید.

سامانه یا دستگاه حضور غیاب اثرانگشتی مهمترین دلایل خرید سامانه یا دستگاه ورود و خروج اثرانگشتی چیست؟

علاوه بر این موارد، اختلاف هایی که بخاطر ثبت دستی ورود و خروج ایجاد می شود نیز با کمک این دستگاه ها کاملاً از بین خواهد رفت. راحتی افراد در ثبت زمان ورود و خروج از سازمان و افزایش بهره وری آن ها نیز از دیگر دلایل خرید دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی می باشد.

انواع دستگاه حضور و غیاب اثرانگشتی

دستگاه حضور غیاب اثر انگشتی یکی از راهکارهای کنترل تردد است که مدل های مختلف آن در ایران اکسس به فروش می رسد. این دستگاه برای بسیاری از سازمان ها، ادارات و شرکت های بزرگ و کوچک یک دستگاه کاربردی به شمار رفته و مدل های مختلفی دارد. دستگاه حضور و غیاب تشخیص اثر انگشت یکی از پرطرفدارترین و پرفروش ترین دستگاه‌ های حضور و غیاب است که استفاده از آن در ایران بسیار رایج است.

این دستگاه به دلیل آن که از تکنولوژی تشخیص هویت بیولوژیک استفاده می‌ کند، امکان تقلب را به حداقل رسانده و دقیق ترین و واقعی ترین اطلاعات آماری را به مدیریت مجموعه انتقال می دهد. قیمت دستگاه های حضور و غیاب تشخیص اثر انگشت به نسبت سایر دستگاه‌ های حضور و غیاب که عوامل هویتی استفاده می کنند در سطح مناسب تری بوده و همین امر نیز استفاده از آن را بسیار بیشتر از سایر محصولات این حوزه کرده است.

عامل دیگری که سبب تنوع در سیستم های اثر انگشتی می شود، تفاوت در نوع سنسور اثرانگشت به کار برده در پروسه تولید دستگاه است که معمولا در نوع خازنی، نوری یا اپتیکال و فراصوت یا اولتراسونیک ارائه میشود.

مزایا و معایب هریک از این سنسورها خارج بحث این مقاله است اما مدلی سنسور نوری رایج ترین نوع سنسور در سیستم های حضور و غیاب و کنترل تردد است.

نگهداری دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی

دستگاه های حضور و غیاب تشخیص چهره و تشخیص اثر انگشت با توجه به امکانات پیشرفته ای که در خود جای داده اند، برای مدیرانی که قصد ندارند هزینه زیادی جهت راه اندازی سیستم حضور و غیاب پرداخت نمایند مناسب نمی باشد. این مدیران با خرید دستگاه حضور و غیاب تشخیص اثر انگشت در هزینه های خود صرفه جویی کرده و برای سالیان سال از مزایای این دستگاه ها بهره مند می شوند.

از نکاتی که پس از خرید باعث ایجاد دغدغه برای مدیران می شود، بحث نگهداری از دستگاه است. از آن جایی که دستگاه ساعتزنی در طول روز به دفعات زیاد مورد استفاده کاربران قرار می گیرد، نگهداری و سرویس آن به صورت دوره ای باید در دستور کار قرار داشته باشد. شما عزیزان با خرید دستگاه های حضور و غیاب اثر انگشتی شرکت ایران اکسس، نه تنها از قیمت عالی و کیفیت بی نظیر این دستگاه ها منتفع می شوید، بلکه خدمات پس از فروش این شرکت نیز به شما در سرویس و نگهداری از دستگاه تان کمک خواهد کرد.

برای اطلاعات بیشتر، مطالعه مقاله  (راهنمای حفاظت، نظافت و نگهداری دستگاه حضور غیاب) از سایت ایران اکسس پیشنهاد میشود.

حرف آخر

در این مقاله، تلاش کردیم اطلاعات کامل در خصوص دستگاه حضور غیاب اثر انگشتی، نحوه عملکرد، نگهداری، انواع، دلایل خرید، مزایا و معایب سیستم اثرانگشتی را در اختیار شما قرار دهیم تا راهنمای مناسبی در خرید دستگاه حضور و غیاب انگشتی باشد.

مشتاقانه آماده شنیدن نظرات، انتقادات و پیشنهادات شما در جهت بهبود این مقاله از سایت ایران اکسس هستیم.

سوالات متداول

 • مناسب ترین قیمت دستگاه های اثرانگشتی در بازار ایران مربوط به کدام برند است؟

در بازار ایران شرکت های بسیاری نمایندگی رسمی و انحصاری برندهای چینی و کره ای چون Zk، Virdi، Suprema و Samsung را دارند، اما با توجه به افزایش غیرمنطقی قیمت ارز در کشور، محصولات برند ZK چین، در حال حاضر مناسب ترین قیمت را دارند. دقت داشته باشید که بررسی مشخصات فنی و مقایسه قیمت ارزان ترین دستگاه های حضور غیاب و کنترل تردد بازار ایران امری ضروری است.

 • برای جلوگیری از تقلب در دستگاه های اثرانگشتی چه باید کرد؟

برای آشنایی با نحوه ساخت اثرانگشت جعلی و جلوگیری از دورزدن، هک یا تقلب در دستگاه اثر انگشتی، مقاله (مراحل ساخت اثرانگشت تقلبی و روشهای جعل آن را) در سایت ایران اکسس را مطالعه نمایید.

 • اصطلاح LFD در سیستم های اثرانگشتی به چه معنی است؟

LFD مخفف کلمه Live Finger Detection  و به معنی شناسایی بر اساس اثرانگشت زنده می باشد. سیستم های مجهز به این تکنولوژی امکان شناسایی اثرانگشت جعلی را دارند و امکان تقلب در آنها تقریبا وجود ندارد! دستگاه های برند ویردی (Virdi) و برخی مدل های برند ZK دارای این تکنولوژی هستند.

Reference:

 • betterplace (https://www.betterplace.co.in/blog/biometric-attendance-systems/)

4.7/5 - (14 امتیاز)

ایران اکسس

23 پاسخ به “معایب، مزایا و عملکرد دستگاه حضور و غیاب انگشتی”

 1. کاشانی گفت:

  سلام.لطفا راهنمایی کنید بک آپ گرفتن از اثرانگشت ها به چه صورت هست؟

 2. فرجی گفت:

  سلام.سرعت شناسایی دستگاه اثر انگشتی بیشتر است یا دستگاه کارتی؟

  • ایران اکسس گفت:

   سلام
   سرعت شناسایی در دستگاه کارتی بیشتر است، چرا که فقط سریال درج شده در کارت توسط ریدر خوانده میشود.

  • سونیا گفت:

   البته اگر تعداد کاربران کم باشه و کیفیت دستگاه عالی و اینکه نحوه کار با دستگاه حضور و غیاب انگشتی درست رعایت بشه, سرعت شناسایی اثرانگشت هم کمتر از نیم ثانیه می‌تونه باشه

 3. تقوی گفت:

  درود
  دستگاه های بیومتریک در صورتی که سنسورشان خراب شه راه دیگری برای شناسایی دارند؟

  • ایران اکسس گفت:

   سلام
   در صورتی که دستگاه حضور و غیاب شما از نوع ترکیبی یا چندمنظوره و با امکان شناسایی توسط چند نوع فاکتور باشد (اثرانگشت، چهره، کارت، کد و…)، در صورتی خرابی یک ماژول، از مابقی فاکتورها میتوانید استفاده کنید. اطلاعات بیشتر در مورد دستگاه های حضور و غیاب چندعاملی یا چند فاکتوری را در این مقاله بخوانید.

 4. شیدا قاسمی گفت:

  سلام
  من میتونم لیست قیمت دستگاه حضور و غیاب انگشتی رو داشته باشم و ی مقایسه که بتونم ببینم ارزان ترین دستگاه اثر انگشتی چه تفاوتی با گرونترین مدل انگشتی داره؟؟

 5. کیوان آسمانی گفت:

  سلام وقت بخیر.دستگاه ها در فصول سرد سال هم توانایی تشخیص اثرانگشت رو دارن؟

  • ایران اکسس گفت:

   کیوان عزیز سلام
   سوال شما خیلی کلی هست. این مورد به نوع دستگاه، برند، تکنولوژی به کار رفته، کیفیت و تنظیمات دستگاه اثرانگشتی بستگی دارد.
   به صورت کلی با رعایت استانداردهای اعلام شده توسط سازنده دستگاه، شناسایی اثرانگشت به راحتی امکان پذیر است.

 6. علی عظیمی گفت:

  برای مشاغل آهنگری و نجاری هم امکان تشخیص اثر انگشت هست؟

  • شایان گفت:

   من شنیدم برند سوییسی TBS دستگاه های اثر انگشتی سه بعدی ارائه کرده که قابلیت شناسایی اثرانگشت های مخدوش و کثیف رو بدون تماس با دستگاه داره!

 7. صفرزاده گفت:

  وقت بخیر.روش بک آپ گرفتن از اثرانگشت ها رو لطفا توضیح بدید

  • ایران اکسس گفت:

   درود بر شما
   بر اساس مدل دستگاه حضور و غیاب شما چند روش وجود دارد:
   1- انتقال اطلاعات اثر انگشت بر روزی فلش (USB) یا رم (SD Card) در صورتی که دستگاه شما این قابلیت را داشته باشه
   2- انتقال اطلاعات به نرم افزار حضور و غیاب یا کنترل تردد شما و ذخیره یک نسخه از بک آپ نرم افزار در سیستمی مطمئن
   در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر لطفا تماس بگیرید یا کامنت ثبت بفرمایید
   موفق باشید

 8. اردشیر ابراهیمی گفت:

  درود بر شما
  من شنیدم امکان ساخت اثر انگشت با چسب و یا جعل اثر انگشت روی کاغذ به راحتی وجود داره و در نتیجه باعث شده تقلب تو دستگاههای انگشتی راحت باشه و امنیت این سیستم ها رو زیر سوال ببره! لطفا بگید این گفته صحت داره آیا و برای جلوگیری از دور زدن دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی چه کار باید کرد؟
  ما حدود 20 عدد دستگاه اثرانگشتی تو مجموعه داریم و خیلی نگران این موضوع هستیم
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  • ایران اکسس گفت:

   سلام و وقت بخیر
   متاسفانه این نگرانی شما کاملا به جا هست، چرا که نسل اول سیستم های اثرانگشتی بسیار ناامن همراه با درصد خطای بالایی بودند. خطاهایی مثل عدم شناسایی درست کاربر، شناسایی کاربران به جای یکدیگر، شناسایی اثرانگشتهای تقلبی ساخته شده از موادی مثل ژلاتین، کاغذ، چسب، رژلب، شمع و…و مهمتر از همه کیفیت پایین سنسور اثرانگشت و حساسیت خیلی شدید به دمای هوا، رطوبت، نور و…باعث شده بود استفاده از این سیستم ها بسیار پردردسر باشد. اما نکته مهم این است که در نسل جدید سیستم های اثرانگشتی، برخی شرکت های تولید کننده این موارد را در ساخت محصولات خود در نظر گرفتند و سیستمهای امنی با امکان شناسایی اثرانگشت تقلبی و حساسیت و دقت بالا در شناسایی کاربر ارائه نمودند.
   در حال حاضر، برای حل موضوع اعلامی، شما نیاز هست از کیفیت سیستم خریداری شده خود اطمینان حاصل کنید و برای بهره وری حداکثری، استانداردهای لازم در نصب و راه اندازی و استفاده از دستگاه اثرانگشتی را رعایت نمایید.
   البته که پیشنهاد میشود در صورت تمایل برای آشنایی با روشهای ساخت اثرانگشت جعلی، مقاله ((مراحل ساخت اثر انگشت تقلبی+راه‌های جعل اثرانگشت)) را مطالعه نمایید.

 9. داوودی گفت:

  درود
  من یه دستگاه اثرانگشتی برند ویردی دارم که اخیرا سرعت شناساییش پایین اومده. مشکل از سنسور دستگاهه؟ قابل تعمیر هست یا باید دستگاه جدید خریداری کنم؟

 10. hatam گفت:

  سلام
  من سوالی داشتم و ممنون میشم اگر پاسخ بدید
  امکان اضافه شدن قابلیت LFD یا همان تشخیص بافت زنده، از طریق به روز رسانی Firmware دستگاه امکان پذیر هست؟

  • ایران اکسس گفت:

   سلام و وقت بخیر
   امکان اضافه شدن قابلیت تشخیص اثرانگشت تقلبی از طریق به روز رسانی Firmware امکان پذیر نیست.

 11. erfan گفت:

  روزتون بخیر
  عمر مفید یک دستگاه ثبت اثر انگشت خوب چقدر است؟
  آیا روشی برای افزایش کارایی دستگاه حضور و غیاب انگشتی میشه انجام داد؟

  • ایران اکسس گفت:

   سلام
   معیاری برای اعلام دقیق عمر مفید یک وسیله الکترونیکی وجود نداره
   چنان چه در زمان استفاده به توصیه های تولید کننده در خصوص نصب و بهره وری توجه فرمایید، طبیعتا سیستم بهترین کارایی را برای شما خواهد داشت. از طرفی، خرید از نماینده معتبر فروش سیستم مورد نظر با امکان ارائه خدمات گارانتی و پس از فروش از مهم ترین نکاتی است که نباید فراموش شود.
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *