15 مزیت مهم سیستم حضور و غیاب دانش آموزان چیست؟

دستگاه حضور و غیاب مدارس چیست؟
زمان:
نویسنده: ایران اکسس
به‌روزرسانی: ۱۶ / ۰۳ / ۱۴۰۲

یکی از امکاناتی که برای هوشمندسازی مدارس و مراکز آموزش عالی می‌توان از آن بهره جست، دستگاه حضور و غیاب مدارس (School Attendance System) است. هوشمندسازی و اتوماسیون مدارس یکی از اهداف سیستمهای مختلف آموزشی در سالهای اخیر است. این دستگاهها با هدف نظارت بر تردد همه دانش آموزان مدرسه و اطلاع رسانی به موقع به والدین از زمان حضور، خروج و یا غیبت دانش آموزان و … به کار برده میشوند.
در انتخاب و خرید سیستم حضور و غیاب خودکار دانش آموزان باید به این نکته توجه داشت که هر دستگاهی نمیتواند نیاز مجموعه را مرتفع سازد. شناخت دقیق از عملکرد و نحوه کارایی دستگاه کمک می‌کند تا انتخاب بهتری در این زمینه داشته باشید. ما در ادامه راهنمای جامع خرید سیستم حضور و غیاب هوشمند مدارس را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

مقایسه سیستم حضور و غیاب دستی و خودکار مدارس

تفاوت‌های مهم دستگاه‌های ورود و خروج اتومات و سنتی یا دستی عبارتند از:

 • ورود اطلاعات به صورت دستی زمان بر و خسته کننده است در حالی که با سیستم حضور و غیاب خودکار، نیازی به ورود دستی داده‌ها نیست و در زمان و انرژی صرفه جویی می‌شود.
 • در سیستم‌های حضور و غیاب دستی امکان بروز خطای انسانی وجود دارد و چنین سیستم‌هایی مستعد خطاهایی مانند ورود اطلاعات نادرست، سوابق حضور ناقص یا تقلب در حضور و غیاب است در حالی که یک سیستم خودکار احتمال خطا را کاهش می‌دهد و داده‌های دقیق و قابل اعتماد را تضمین می‌کند.
 • سیستم‌های حضور و غیاب دستی می‌تواند ناکارآمد باشد این مسئله به ویژه در مورد مراکز آموزشی با دانش آموزان زیاد بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد در حالی که سیستم‌های خودکار روشی سریع و کارآمد برای ثبت داده‌های حضور و غیاب برای تعداد زیادی از افراد فراهم می‌کنند.
 • در سیستم‌های حضور و غیاب دستی نگرانی‌های امنیتی همواره وجود دارند چرا که این سیستم‌ها در امر تشخیص هویت بسیار آسیب‌پذیر هستند در حالی که سیستم‌های خودکار از روش‌های شناسایی بیومتریک یا سایر روش‌های امن استفاده می‌کنند تا اطمینان حاصل شود که فرد حاضر همان فردی است که ادعا می‌کند

در ادامه به مزیت‌های به‌کار‌گیری اتوماسیون حضور غیاب مدارس می‌پردازیم.

لیست قیمت دستگاه‌های حضور و غیاب خودکار دانش آموزان

15 مورد از مزایای استفاده از سیستم حضور و غیاب خودکار دانش آموزان

به منظور هوشمندسازی و ارتقاء کیفیت امنیتی مدارس نیاز است که ابزار و تجهیزات مناسبی استفاده شود. یکی از اصلی‌ترین سیستمهای امنیتی که میتوان در این راستا از آن استفاده کرد دستگاه‌های حضور و غیاب است که شامل یک سیستم ترکیبی سخت افزاری و نرم افزاری می‌شود. با توجه به تعدد مدلها و عملکرد دستگاههای کنترل تردد و حضور و غیاب انتخاب بهترین گزینه برای مدارس کمی مشکل به نظر میرسد اما شناخت دقیق از عملکرد دستگاه میتواند شما را در انتخاب موثرتر یاری کند.

با یک سیستم حضور و غیاب اتومات در کلاس، معلمان می‌توانند با دقت و سرعت بیشتری زمان حضور دانش آموزان را در کلاس درس پیگیری کنند. البته استفاده از چنین سیستمی مطمئنا با مزایای بسیاری همراه است که مهمترین آن‌ها عبارتند از:

 • صرفه جویی در زمان، هزینه‌ها و انرژی
 • کاهش اثرات سیستم بروکراسی
 • اجتناب از ورود داده‌ها یا خطاهای تکراری در زمان حضور و غیاب
 • امکان یکپارچه‌سازی اطلاعات برای حضور و غیاب دانشجویان یا دانش آموزان در ساختمان‌های متعدد یک آموزشگاه
 • تشخیص هویت بدون امکان دور زدن سیستم
 • سهولت کنترل ورود و خروج دانش آموزان و حفظ امنیت محیط آموزشی
 • ثبت و ذخیره آسان اطلاعات حضور و غیاب با استفاده از سیستم حضور و غیاب مبتنی بر RFID و بیومتریک
 • امکان پیگیری حضور معلمان و کارکنان با توجه به برنامه‌های درسی و کلاسی
 • امکان ارسال ایمیل و هشدارهای پیامکی برای والدین در راستای اطلاع از عملکرد دانش آموزان
 • امکان تولید خودکار انواع گزارش‌های مختلف از حضور در کلاس
 • امکان تعریف کاربران بر اساس ضوابط و برنامه (دانش آموزان، کارکنان دفتری، معلمان، کادر خدمات و…)
 • امکان اتصال سیستم خودکار با سیستم‌های حفاظتی چون دوربین‌های مداربسته، گیت‌های کنترل و…
 • سرعت و دقت عمل بالا در ثبت اطلاعات از جمله ساعت ورود، خروج، تأخیر، غیبت و…
 • اطلاع‌رسانی دقیق و به موقع
 • برخورداری از شبکه اطلاعاتی دقیق و یکپارچه

در مجموع استفاده از سیستم حضور و غیاب هوشمند مدارس میتواند با هدف حضور و غیاب، کنترل ساعت تردد، کنترل دسترسی و حفظ امنیت محیط آموزشی همراه باشد.

بهترین دستگاه حضور و غیاب مدارس

همان طور که میدانید دستگاههای حضور و غیاب در انواع مختلف سیستمهای بیومتریک، کارتی، رمزی و… در بازار وجود دارند. هر کدام از این سیستمها از عملکرد خاصی برای شناسایی کاربران استفاده میکند که در مقالات مختلف به آنها اشاره کرده ایم.
به نظر میرسد بهترین و پیشرفتهترین دستگاه برای کنترل تردد و حضور و غیاب، دستگاههای بیومتریک هستند که از فناوریهای پیشرفته و مختلفی چون تکنولوژی اثر انگشت، تشخیص چهره، تشخیص عنبیه و اسکن کف دست برای شناسایی کاربران استفاده میکنند.

ملاک انتخاب بهترین دستگاه حضور و غیاب دانش آموزان چیست؟ برای انتخاب بهترین دستگاه حضور و غیاب برای مدارس، توجه به چه فاکتورهایی مهم است؟

دستگاههای بیومتریک کنترل تردد دارای یک دوربین داخلی است که با حساسیت بالا چهره دانش آموزان را تصویر برداری کرده و به صورت الگوهای رمزنگاری شده ذخیره میسازد. در زمان ثبت ورود و خروج چهره هر کاربر با نمونه ذخیره شده تطبیق داده میشود و در صورت تأیید ساعت ورود و خروج او ثبت میشود.
ترکیب چنین دستگاهی با گیتهای کنترل تردد میتواند امنیت بیشتری را به همراه داشته باشد. در این صورت میتوان از ورود دانش آموزان خاص (خاطی، تنبیه شده و…)، حضور افراد غریبه و… به مجموعه آموزشی نیز جلوگیری کرد. این دستگاهها دقت بسیار بالایی دارند و از تکنولوژیهای سه بعدی و دوربینهای مادون قرمز برای تشخیص چهره و شناسایی کاربران استفاده میکنند و احتمال تقلب و دور زدن دستگاه در چنین سیستمهایی تقریبا غیر ممکن است.
یکی دیگر از مزایای استفاده از دستگاههای بیومتریک به عنوان دستگاه حضور و غیاب مدارس استفاده از نرم افزارهای پیشرفته با قابلیتهای ویژه برای این نوع دستگاهها است. مثلا امکان ارسال ساعت حضور و خروج دانش آموز از مدرسه با پیامک برای والدین، امکان اجازه از سلف، آزمایشگاه، کتابخانه و… با تعریف هریک از موارد ذکر شده برای دانش آموزان مشخص، جلوگیری از حضور برخی از دانش آموزان و یا محدودیت کنترل دسترسی آنها به بخشهای مختلف و… از جمله دیگر امکانات ویژهای است که میتوان به آنها اشاره کرد.

مهمترین ویژگیهای دستگاه حضور و غیاب مدارس

در ادامه ویژگی‌هایی که باید در زمان انتخاب این سیستم درنظر بگیرید را شرح داده‌ایم.

کاربردهای متنوع

یک دستگاه حضور و غیاب مدرسه ای باید توانایی بالایی در امر کنترل دقیق تردد و شناسایی کاربران با حساسیت بالا داشته باشد و از امکانات مکملی چون ارسال پیامک اطلاع رسانی، اعمال محدودیت دسترسی، ورود، خروج، قابلیت تفکیک دانش آموزان و کارکنان مدرسه و… برخوردار باشد.

برخورداری از نرم افزارهای مناسب

یکی از مهمترین نکاتی که در استفاده از سیستم حضور و غیاب دانش آموزان باید به آن دقت داشته باشید بهره مندی سیستم از یک نرمافزار مناسب است. یک نرمافزار مناسب امکانات بسیاری را در اختیار مجموعه قرار میدهد که مکمل عملکرد دستگاههای حضور و غیاب است.
مواردی چون امکان ارسال پیامک برای مدیران و اولیا، کنترل تردد بر اساس برنامه‌ریزی درسی، سرعت بالای ثبت و پردازش اطلاعات، گزارش‌گیری دقیق روزانه، هفتگی، ماهانه و…، امکان تعریف شیفتهای مختلف تحصیلی، امکان تعریف کلاسهای مختلف، گروهبندی دانش آموزان، محاسبه تأخیر، غیبت، ترددهای خارج از محدوده و…، کنترل تردد و حضور و غیاب کادر اداری مدرسه، رابط کاربری ساده و قدرتمند و ذخیرهسازی اطلاعات از جمله مهمترین ویژگیهای مورد نیاز برای نرم افزارهای حضور و غیاب در مدارس است.

امکان اتصال به دستگاههای نظارتی

یک سیستم حضور و غیاب و کنترل تردد هوشمند مدرسهای باید قابلیت اتصال به دستگاههای نظارتی از جمله گیتهای عبور و مرور، دوربینهای مدار بسته و سیستمهای هشدار و… را نیز داشته باشد. چنین دستگاهی امکان تأمین امنیت بالای مورد نیاز برای مدارس و محیطهای آموزشی را خواهد داشت. همچنین امکان اتصال این دستگاهها به سیستمهای رایانهای امکان گزارش گیری، تخلیه و تعریف اطلاعات و… را برای مدیران فراهم میسازد.

غیرقابل هک و دور زدن

مهمترین نکته در استفاده از دستگاههای کنترل تردد و حضور و غیاب، دور زدن دستگاه توسط کاربران است که عملا کاربرد چنین دستگاههایی را زیر سوال میبرد. بنابراین مهمترین نکته در خصوص دستگاههای حضور و غیاب مدارس بهره مندی آنها از تکنولوژی شناسایی دقیق و با حساسیت بالا است که غیر قابل هک و دور زدن باشد.

امکان دورزدن و تقلب در دستگاه تردد مدارس چقدر است؟ انتخاب صحیح سیستم تردد دانش آموزی باعث جلوگیری از هک و تقلب در دستگاه توسط دانش آموزان و افراد غیرمجاز خواهد شد.

دستگاههای کارتی، رمزی و همچنین دستگاههای کنترل تردد قدیمی تر از امنیت بالایی برخوردار نیستند و امکان دور زدن دستگاه توسط کاربران بسیار زیاد است. مثلا در دستگاههای کارتی یا رمزی در صورت در اختیار داشتن رمز یا کارت هر کاربر میتوان به جای او ساعت حضور و خروج را ثبت کرد. اما دستگاههای بیومتریک نسل جدید مجهز به فناوری تشخیص چهره سه بعدی، تشخیص عنبیه، تشخیص بافت زنده و… هستند که دور زدن آنها عملا غیر ممکن است. مقاله آموزش هک یا تقلب در دستگاه حضور و غیاب میتواند اطلاعات مفیدی جهت مقابله با دورزدن سیستم تردد دانش آموزی ارائه نماید.

انتخاب دستگاه بر اساس ظرفیت

یکی از مهمترین نکات در زمان خرید دستگاه تردد برای مدارس،علاوه بر قیمت سیستم حضور و غیاب توجه به ظرفیت دستگاه است. برخی از دستگاهها ظرفیت کمتر و برخی دیگر ظرفیت بیشتری دارند. انتخاب دستگاه بر اساس تعداد دانش آموزان و پرسنل مدرسه صورت میگیرد.

انتخاب سنسورهای تشخیص کاربر

دستگاههای حضور غیاب مدارس میتواند از نوع کارتی، کد خوان، رمزی، بیومتریک و… باشد. بهتر است به منظور برخورداری از عملکرد موثر از دستگاههایی که به صورت ترکیبی هستند استفاده نمایید. به طور مثال دستگاههای بیومتریک (تشخیص چهره، اثر انگشت، عنبیه و…) که همزمان مجهز به سیستم کد خوان و یا رمزی نیز هستند میتوانند بهترین گزینه برای کنترل تردد دانش آموزان و ثبت ساعت حضور و خروج آنها در مدرسه باشد.
موارد بالا را برای تعیین و انتخاب سیستم حضور و غیاب هوشمند مدارس در نظر بگیرید تا به حداکثر رضایتمندی از انتخاب و خرید خود برسید.

سخن آخر

استفاده از سیستم حضور و غیاب دانش آموزان با حفظ امنیت، نظم و آرامش محیط آموزشی همراه است. کنترل تردد و دسترسی دانش آموزان، کارکنان و سایر مراجعین به چنین محیطهایی میتواند عامل اصلی برقراری نظم و امنیت در آن باشد. به همین دلیل است که انتخاب یک سیستم حضور و غیاب درست و متناسب، میتواند اصلیترین عامل رضایت از چنین دستگاههایی باشد. کارکنان شرکت ایران اکسس در مسیر تهیه دستگاه‌های حضور و غیاب مدارس می‌توانند شمارا یاری کنند. برای مشاوره با ما (02126706487) تماس بگیرید.

4.7/5 - (9 امتیاز)

نظرات

 • عکس Mohamad Amiri
  Mohamad Amiri تاریخ 23 شهریور 1402

  سلام بنده میتونم دستگاه رو از شما بخرم و ب پنل پیامکی خودم وصل کنم یا اینکه حتما باید پنل شما رو استفاده کنم ممنونم🙋🏽‍♂️

  پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 29 شهریور 1402

   سلام روزتون بخیر شما میتونید دستگاه ما رو به پنل پیامکی خودتون متصل کنید، البته فرایندی است که واحد نرم افزاری مجموعه شما باید انجام بدن موفق باشید

   پاسخ تایید شده
 • عکس Ahmadreza
  Ahmadreza تاریخ 25 اسفند 1401

  سلام و عرض ادب فکر میکنید امکان استفاده از دستگاه تشخیص اثر انگشت در مدارس و برای دانش آموزان مقطع ابتدایی وجود داره؟ آموزش استفاده از سیستم شناسایی اثر انگشت برای بچه های ۷ ساله، سخت نیست؟

  پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 26 اسفند 1401

   درود بر شما از بابت آموزش استفاده مشکلی وجود نداره، اما پیشنهاد میشه برای راحتی دانش آموزان از سیستم شناسایی چهره استفاده بشه، چون دانش آموزان ممکنه وسیله ای در دست داشته باشند و یا رعایت بهداشت خیلی آسون نباشه براشون بنابراین از نظر راحتی استفاده و بهداشتی بودن، دستگاه تشخیص چهره گزینه بهتری است

   پاسخ تایید شده
 • عکس شیما
  شیما تاریخ 22 اسفند 1401

  درود بر شما ممنون میشم به سوالم پاسخ بدید امکان استخراج لیست حضور و غیاب دانش آموزان حاضر و غائب در مدرسه از طریق نرم افزار حضور و غیاب امکان پذیر هست؟

  پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 24 اسفند 1401

   سلام دوست عزیز بله، از طریق نرم افزار حضور و غیاب، امکان دریافت گزارش کامل از دانش آموزان حاضر در مدرسه و غائبین به صورت روزانه و ماهانه وجود دارد. امکان ارسال پیامک و اطلاع از عدم حضور دانش آموزان به والدین نیز امکان پذیر است. اگر مورد دیگری هم هست، خوشحال میشیم که با ما در میان بذارید. موفق باشید

   پاسخ تایید شده
 • عکس shahab
  shahab تاریخ 22 اسفند 1401

  سلام شبتون بخیر برای حضور و غیاب دانش آموزان مدارس چه مدل دستگاهی رو پیشنهاد میدید؟ مدرسه دولتی هست و قیمت دستگاه جز فاکتورهای ضروری هست.البته در نظر داشته باشید که برای حضور و غیاب مدرسه و دانش آموزان مناسب باشه.

  پاسخ تایید شده
  • عکس بهنام باستی
   بهنام باستی تاریخ 06 اردیبهشت 1402

   شهاب جان دستگاه uface302 رو ی بررسی داشته باش تشخیص چهره و اثرانگشت داره و نسبت به قیمت، امکانات خوبی داره حدود ۶ سال از ارائش تو بازار ایران میگذره و امتحانش رو پس داده

   پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 10 فروردین 1402

   سلام روزتون بخیر تمامی مدل های ارائه شده در سایت، امکان به کاربری در مدارس را دارد اما معمولا در مدارس به دلیل جلوگیری از تقلب، رعایت نکات بهداشتی و راحتی در استفاده، از دستگاه های تشخیص چهره استفاده میکنند.

   پاسخ تایید شده
 • عکس مبینی
  مبینی تاریخ 16 اسفند 1401

  دستگاه های تشخیص چهره فکر میکنم گزینه و انتخاب مناسبی برای دانش آموز و مدرسه باشه چون بچه های دبستانی که در حال رشد هستند و ممکنه اثر انگشت شأن شناسایی نشه، از طرف ممکنه وسیله دستشون باشه و نتونن اثر انگشت ثبت کنند و مهم تر از همه بهداشتی نیست کارت هم احتمال گم شدنش خیلی زیاده

  پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 02 مهر 1402

   دقیقا همین طور هست که میفرمایید این چالش برای مدارس خیلی وجود داره و دغدغه مدیران هست که با توجه به محدودیت بودجه اقدام به خرید دستگاه حضور و غیاب میکنند.

   پاسخ تایید شده
 • عکس صاحبی
  صاحبی تاریخ 14 اسفند 1401

  سلام وقت بخیر امکان فروش دستگاه حضور و غیاب به صورت اقساطی هم به مدارس وجود داره؟

  پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 16 اسفند 1401

   درود بر شما برای فروش به مدارس شرایط خوبی داریم، لطفا با همکاران فروش تماس بگیرید تا اطلاعات لازم رو خدمتتون اعلام کنند.

   پاسخ تایید شده

کاربر عزیز نظر شما در مورد این مقاله چیست؟