راهنمای نصب و راه‌اندازی دستگاه حضور غیاب

راهنمای جامع راه اندازی و نصب دستگاه حضور غیاب
زمان:
نویسنده: ایران اکسس
به‌روزرسانی: ۱۰ / ۰۳ / ۱۴۰۲

دستگاه‌های حضور غیاب؛ عموماً از دو بخش سخت‌افزاری و نرم‌افزاری برخوردارند که برای بهره‌مندی از مزایای چنین دستگاه‌هایی نیاز است که این دو بخش به صورت استاندارد و مناسب نصب و راه‌اندازی شوند. در این مقاله قصد داریم به بررسی شرایط نصب دستگاه حضور غیاب و استفاده از انواع آن بپردازیم.

چه تجهیزاتی برای نصب دستگاه حضور غیاب نیاز است؟

همانطور که اشاره کردیم دستگاه از دو بخش سخت‌افزاری و نرم‌افزاری تشکیل شده است، بنابراین نصب چنین دستگاهی نیز شامل دو بخش سخت‌افزاری و نرم‌افزاری می‌شود که عبارتنداز:

تجهیزات نصب سخت‌افزاری دستگاه حضور و غیاب

برای نصب سخت‌افزاری دستگاه، نیاز به ابزار‌هایی چون دریل و مته‌های مناسب (برای سوراخ کردن دیوار)، پیچ و رولپلاک (برای فیکس کردن دستگاه به دیوار)، کابل شبکه و سیم برق (جهت تغذیه دستگاه و برقراری ارتباط آن با مرکز دیتابیس از جمله کامپیوتر، لپ تاپ و… )، متر (به منظور اندازه‌گیری ارتفاع محل نصب، متراژ محل نصب تا دستگاه دیتابیس و… ) و منبع تغذیه بافر میباشد. در صورت نیاز، تجهیزات لازم برای محافظت دستگاه از نور یا گرد و غبار (مثل سایه‌بان، باکس محافظ و… )، داکت (جهت پوشاندن سیم‌های روکار)، لوله‌های خرطومی ( به منظور محافظت از سیم کشی توکار) نیز استفاده می شود.

تجهیزات نصب نرم‌افزاری سیستم حضور و غیاب

بخش نرم‌افزاری دستگاه حضور و غیاب، شامل برنامه نرم‌افزاری دستگاه، کامپیوتر یا دیتابیسی که نرم‌افزار روی آن نصب می‌شود (شامل دیتابیس Sql یا Oracle که به صورت پیش فرض برای همه نرم‌افزار‌ها در نظر گرفته می‌شوند)، دسترسی ادمین برای نصب نرم‌افزار، انجام تنظیمات دستگاه حضور غیاب روی سیستم ( شامل زبان، تنظیمات ساعت و تاریخ، تعریف کاربران و… ) است.

نحوه نصب فیزیکی دستگاه حضور و غیاب چگونه است؟

برای این که کارایی و طول عمر دستگاه حضور و غیاب تضمین شود، نیاز است که در نصب فیزیکی آن دقت بسیاری صورت گیرد. مهمترین نکته در نصب سیستم به صورت فیزیکی، تعیین ارتفاع دستگاه است که بسته به نوع کارایی دستگاه (کارت، چهره، عنبیه، اثرانگشت و… ) تعیین می‌شود. به طور مثال در نصب دستگاه‌های تشخیص چهره باید به اندازه حداقل قد کاربران توجه داشت. معمولاً ارتفاع مناسب و استاندارد نصب دستگاه‌های حضور و غیاب ۱۳۰ تا ۱۵۰ سانتی‌متر تعیین شده است.

نصب فیزیکی دستگاه حضور و غیاب برای نصب سخت افزاری دستگاه حضور و غیاب، چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

بعد از تعیین ارتفاع باید محل را جهت ورود کابل برق و شبکه از منبع به محل نصب روی دیوار سوراخ کرد. پلیت دستگاه با پیچ و رولپلاک روی دیوار نصب می‌شود و بعد از اتصال کابل‌ها به پشت دستگاه، دستگاه حضور و غیاب را به خوبی روی دیوار فیکس می‌کنیم. برای دیده نشدن کابل‌های روکار می‌توان از داکت استفاده کرد که هم به صورت فیزیکی از سیم‌ها در مقابل خطراتی چون چیده شدن، فشار، ضربه و… محافظت می‌کند و هم اختلالی در زیبایی بصری محل نصب ایجاد نمی‌کند.

بهترین محل برای نصب دستگاه ساعت‌زنی

برای بهره برداری درست از محصول و جلوگیری از هدر رفت هزینه، لازم است مکان صحیح برای نصب دستگاه حضور و غیاب را بلد باشید. اول از همه آنکه این دستگاه باید حتما نزدیک به درب ورودی قرار گیرد و از پریز برق هم دور نباشد. مورد بعدی که باید در نظر بگیرید ارتفاع نصب دستگاه از سطح زمین است. دستگاه حضور غیاب باید در ارتفاعی قرار گیرد که کوتاه ترین فرد مجموعه هم به راحتی حضور خود را ثبت کند. خصوصا این مورد برای دستگاه های تشخیص چهره از اهمیت بیشتری برخوردار است.

دقت فرمایید که برخی از دستگاه‌ها از نوع indoor هستند و متناسب با فضای داخل ساختمان طراحی شده اند در نتیجه در برابر شرایط بیرونی مانند نور خورشید، بارندگی، گرد و خاک و دمای خیلی گرم یا سرد مقاومت چندانی ندارند، پس نباید آن‌هارا در فضای خارج ساختمان نصب کرد.

نور و دمای مناسب برای نصب دستگاه

نور و دما، در صورت عدم رعایت استاندارد‌ها در این زمینه از عوامل مخرب در طول عمر دستگاه‌های حضور و غیاب و اختلال در عملکرد آن‌ها می‌شود. تابش نور مستقیم خورشید، لامپ‌های مهتابی و چراغ‌های روشنایی باعث ایجاد اختلال در عملکرد سیستم‌های تشخیص چهره و عنبیه خواهد شد، ضمن این که حرارت مستقیم نور خورشید، می‌تواند باعث داغ شدن سنسور و سایر تجهیزات سیستم و در نتیجه ایجاد اختلال در کارایی آن شود. بنابراین بسیار مهم است که نور محیط کاملاً تنظیم شده و در شرایط استاندارد باشد، به طور مثال می‌توان دستگاه را در جهت عکس نور نصب کرد یا با استفاده از سایه‌بان، پرده و… از تابش مستقیم نور به دستگاه پیشگیری کرد.

شرایط و استاندارد‌های دمایی دستگاه بر اساس برند و نوع دستگاه متفاوت است بنابراین از نظر دما و حرارت محیط محل نصب باید به استاندارد‌های تعریف شده در کاتالوگ دستگاه دقت داشت، در واقع بهتر است دستگاه در محیطی نصب شود که نه خیلی گرم و نه خیلی سرد باشد.

برای جلوگیری از خرابی زود هنگام دستگاه حضور و غیاب و کاهش هزینه‌های تعمیرات و نگهداری آن، توجه داشته باشید که در هنگام نصب، حتما شرایط و استانداردهای محیط دستگاه که در کاتالوگ محصول ذکر شده را رعایت نمایید.

نحوه راه‌اندازی نرم‌افزار سیستم حضور و غیاب

برای راه‌اندازی نرم‌افزار سیستم‌های حضور غیاب، عموماً به یک سیستم کامپیوتری با حداقل رم ۴ گیگ، هارد ۲۰۰ گیگ و CPU core i ۳ نیاز است. بعد از دسترسی ادمین، نصب نرم افزارِ دستگاه، بر اساس راهنمای نرم‌افزار و توسط نیروی فنی شرکت فروشنده و یا پرسنل کارفرما انجام می‌گیرد. با توجه به پیچیدگی برخی نرم‌افزار‌ها، به ویژه برای دستگاه‌های حضور و غیاب در شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ، بهتر است که کار نصب و راه‌اندازی نرم‌افزار توسط کارشناسان فنی شرکت فروشنده انجام گیرد. علاوه بر تسلط و مهارت چنین اشخاصی بر مراحل راه‌اندازی و نصب، می‌توان از مزایای آموزش صحیح کاربرد و تخلیه اطلاعات و سایر نکات لازم نیز بهره‌مند شد.

چگونگی اتصال سامانه حضور غیاب به کامپیوتر

اتصال و انتقال دیتا به سه صورت انجام می‌گیرد. انتقال آنلاین از طریق شبکه و برقراری ارتباط بین دستگاه و نرم‌افزار انجام می‌گیرد. کابل شبکه به پشت دستگاه وصل می‌شود و به صورت مستقیم یا به واسطه سوئیچ به نرم‌افزار متصل می‌شود. در صورتی که امکان کابل کشی و یا ارتباط مستقیم به واسطه WIFI، اینترنت IP valid/static یا شبکه LAN TCP/IP وجود نداشته باشد اطلاعات با کمک USB یا SD card به صورت منظم و به شکل دستی به نرم‌افزار منتقل می‌شود.

راهنمای نصب نرم افزار سیستم حضور و غیاب تنظیمات لازم برای برقراری ارتباط دستگاه حضورغیاب و نرم افزار چیست؟

تنظیمات دستگاه حضور و غیاب بعد از نصب سخت‌افزار و نرم‌افزار

بعد از نصب کامل دستگاه (فیزیکی و نرم‌افزاری) تنظیمات ساعت، تاریخ، زبان سیستم، تعریف کاربر ادمین یا مدیر، تعریف سایر کاربران، تنظیمات شبکه و نحوه اتصال به نرم‌افزار، توسط کارشناس نصب انجام شده و در صورت نیاز به نیروی کارفرما آموزش داده می‌شود.

سوالات رایج کاربران

در ادامه به بررسی سوالات متداولی که کاربران در خصوص نصب و راه اندازی سیستم ثبت تردد اعلام کردند میپردازیم.

 • برای نصب سیستم حضور غیاب می‌توان از نیرو‌های فنی شرکت فروشنده کمک گرفت؟

نصب دستگاه‌های حضور و غیاب با توجه به نوع و کاربری دستگاه ممکن است ساده یا پیچیده باشد، توصیه می‌شود برای بهره‌مندی از مزایایی چون نصب استاندارد و اصولی، انجام صحیح تنظیمات مورد نیاز، دریافت خروجی بهتر و گارانتی دستگاه از کمک نیرو‌های فنی و پشتیبانی شرکت فروشنده استفاده شود. در غیر این صورت می‌توان با مراجعه به راهنمای نصب، دستگاه را نصب و راه‌اندازی کرد.

 • آیا دستگاه حضور و غیاب پرتابل (Portable) هم نیاز به نصب دارد؟

دستگاه ثبت تردد پرتابل یا قابل حمل: سیستمی است که نیاز به نصب ندارد و برای جمع­آوری و ثبت تردد پرسنل در شرکت ها و سازمانهایی که افراد در محل مشخصی مستقر نیستند استفاده می­شود.

 • قیمت نصب دستگاه حضور و غیاب چقدر است؟

هزینه نصب و راه اندازی سیستم حضور غیاب بر اساس سیاست شرکت فروشنده، شرایط محیط نصب، مسافت محل پروژه، تجهیزات مورد نیاز، تخصص کارشناس نصب و مدل دستگاه متغیر است.

 • آیا نصب و راه‌اندازی سیستم حضور غیاب رایگان است؟

خرید انواع دستگاه حضور و غیاب از نمایندگی‌های معتبر به معنای دریافت مزایایی چون، گارانتی و خدمات پس از فروش است. برای بهره‌مندی از این مزایا و همچنین استفاده از تخصص کارشناسان در نصب، راه‌اندازی و آموزش کار با دستگاه‌ها و همچنین برخورداری از شرایطی چون گارانتی سلامت دستگاه و خدمات پس از فروش، بهتر است که از خدمات نصب و راه‌اندازی سیستم توسط شرکت فروشنده استفاده شود.
اگرچه این خدمات مستلزم صرف هزینه خواهند بود، اما برخورداری از مزایای چنین خدماتی هزینه‌های صرف شده را به خوبی توجیه می‌کند.

یادمان باشد پس از انتخاب و خرید سیستم ورود و خروج، مهمترین فاکتور نحوه راه اندازی و نصب دستگاه حضور غیاب است، چرا که اشتباه در این مرحله و انجام توسط افراد کم تجربه یا بی تجربه، ممکن است باعث آسیب دستگاه، عدم بهره وری صحیح از سامانه تردد انتخابی و درنهایت هدر رفت هزینه و زمان شود.

در آخر

پس از تهیه و خرید سامانه کنترل تردد، نحوه راه اندازی و نصب دستگاه حضور غیاب و استفاده از سیستم ساعت زنی، از جمله موارد مهمی است که چگونگی اجرای آن، در کیفیت استفاده از سیستم و طول عمر مفید آن موثر است.

این مقاله در راستای آشنایی و بررسی استانداردهای مورد نیاز و هزینه های لازم برای اجرا و بهره وری از سیستم حضور و غیاب نوشته شده است که امیدواریم از آن لذت برده باشید.

ضمن این که ما مقالات دیگری را هم در سایت ایران اکسس در اختیار شما عزیزان قرار داده‌ایم که نباید از آن‌ها غافل شوید.

4.7/5 - (10 امتیاز)

نظرات

 • عکس وحید خرسندی
  وحید خرسندی تاریخ 23 آذر 1402

  سلام دوستان پروسه راه اندازی و نصب دستگاه حضور و غیاب در حالت عادی چقدر زمان میبره؟ نصب دستگاه + نصب نرم افزار در حال بررسی برای انتخاب دستگاه و شرکت هستیم، یکی از شرکت ها گفتند 2 روز زمان میبره از زمانی که کاربر مراجعه کنند به شرکت! این گفته صحت داره؟ ما ی مجموعه با تعداد 60 نفرکارمند و شیفت کاری عادی اداری هستیم، 9 صبح تا 5 بعدازظهر و پبج شنبه ها هم 9 تا 13 لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 24 آذر 1402

   درود بر شما پروسه نصب و راه اندازی و آموزش دستگاه و نرم افزار حضور و غیاب در مجموعه ما (ایران اکسس)، بر اساس تعداد دستگاه و ابعاد پروژه مشخص میشود اما با توجه به جزییات اعلامی شما، فرایند در بازه زمانی 3 الی 4 ساعت انجام میشود.

   پاسخ تایید شده
 • عکس تاجرزاده
  تاجرزاده تاریخ 22 آذر 1401

  سلام. درصورتی که یکی از اعداد صفحه کلید دستگاه از کار افتاده باشه چه کار میشه کرد؟

  پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 02 دی 1401

   سلام دوست عزیز، مشکل خاصی نیست، دستگاه رو برای سرویس به شرکت ارسال کنید. صفحه کلید دستگاه تعمیر (اولویت اول) و یا تعویض خواهد شد.

   پاسخ تایید شده
 • عکس صفر زاده
  صفر زاده تاریخ 14 آذر 1401

  دوستان حتما به پشتیبانی شرکتی که دستگاه حضور و غیاب رو ازش سفارش میدید توجه کنید. من واسه نصب و راه اندازی به مشکل برخوردم

  پاسخ تایید شده
 • عکس عباس
  عباس تاریخ 26 آبان 1401

  در مورد نحوه اتصال دستگاه حضور و غیاب به کامپیوتر هم ممکنه بیشتر توضیح بدید؟ من از طریق کابل شبکه سیستم حضور غیاب رو به کیس وصل کردم، اما تو نرم افزار نمیتونم اطلاعات تردد و کاربران رو ببینم و دریافت کنم

  پاسخ تایید شده
  • عکس شهرام
   شهرام تاریخ 12 آبان 1402

   عباس جان، تو متن مقاله به این موضوع اشاره شده، من سعی میکنم یک مقدار مراحل را واضحتر خدمت شما توضیح بدم: اتصال دستگاه حضور و غیاب به کامپیوتر به روش های مختلفی امکان پذیر است. دو روش رایج عبارت است از: **اتصال از طریق کابل USB این روش ساده ترین و رایج ترین روش اتصال دستگاه حضور غیاب به کامپیوتر است. برای اتصال دستگاه حضور و غیاب به کامپیوتر از طریق کابل USB، به یک کابل USB استاندارد نیاز دارید. یک سر کابل USB را به پورت USB دستگاه حضور و غیاب و سر دیگر را به پورت USB کامپیوتر وصل کنید. که مراحل آن به ترتیب برابر است با: 1. دستگاه حضور و غیاب را به برق وصل کنید. 2. کامپیوتر را روشن کنید. 3. کابل USB را به دستگاه حضور و غیاب و کامپیوتر وصل کنید. 4. دستگاه حضور غیاب را روشن کنید. 5. منتظر بمانید تا سیستم حضور و غیاب شناسایی شود. **اتصال از طریق شبکه این روش اتصال، دستگاه حضور و غیاب را به شبکه کامپیوتری شما متصل می کند. برای اتصال دستگاه حضور و غیاب به شبکه، به یک آدرس IP و یک پورت TCP/IP نیاز دارید. که می توانید از دستورالعمل های سازنده دستگاه حضور و غیاب دریافت کنید. مراحل اتصال دستگاه حضور و غیاب طریق شبکه عبارت است از: 1. دستگاه حضور و غیاب را به برق وصل کنید. 2. کامپیوتر را روشن کنید. 3. تنظیمات شبکه کامپیوتر را بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید که دستگاه حضور و غیاب می تواند به شبکه متصل شود. 4. آدرس IP و پورت TCP/IP دستگاه حضور و غیاب را در نرم افزار حضور و غیاب وارد کنید. 5. دستگاه ثبت ورود و خروج را روشن کنید. در صورتی که در اتصال سیستم حضور و غیاب به کامپیوتر با مشکل مواجه شدید، می توانید از نکات زیر برای رفع مشکل استفاده کنید: • اطمینان حاصل کنید که کابل USB سالم است و به درستی به دستگاه حضور و غیاب و کامپیوتر وصل شده است. • اطمینان حاصل کنید که دستگاه حضور و غیاب به درستی روشن شده است. • اطمینان حاصل کنید که آدرس IP و پورت TCP/IP دستگاه حضور و غیاب صحیح است. • کامپیوتر و دستگاه حضور و غیاب را مجدداً راه اندازی کنید. اگر با این نکات نتوانستید مشکل را برطرف کنید، می توانید از متخصصین مجموعه کمک بگیرید.

   پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 26 آبان 1401

   سلام دوست عزیز، جزیئات بیشتر رو در صورتی میشه ارائه کرد که بدونیم مدل دستگاه و نام نرم افزارتون چی هست. لطفا تماس بگیرید تا همکاران فنی به صورت دقیق راهنمایی کنند. موفق باشید.

   پاسخ تایید شده
 • عکس bardia
  bardia تاریخ 28 مهر 1401

  دلیل نصب رایگان دستگاه حضور و غیاب توسط برخی شرکتهای فعال در این حوزه چیست؟

  پاسخ تایید شده
  • عکس شاهانی
   شاهانی تاریخ 28 مهر 1401

   به نظر من نصب رایگان چند تا دلیل می‌تونه داشته باشه اول سیاست شرکت فروشنده ترفند تبلیغاتی برای جذب مشتری محاسبه هزینه نصب روی قیمت دستگاه و در آخر بخشندگی شرکت!!! چیزی که مشخصه اینه تو ایران لطفی بی دلیل ارائه نمیشه. بهتره هزینه پرداخت بشه به صورت شفاف که متناسب با اون، خدمات هم دریافت بشه

   پاسخ تایید شده
 • عکس parand
  parand تاریخ 27 خرداد 1401

  سلام.ممنون از مقاله خوبتون سنسور دستگاه من بخاطر ضربه از کار افتاده. تعمیر میشه یا باید دستگاه را عوض کنم؟

  پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 28 خرداد 1401

   سلام نظر لطف شماست بستگی به نوع آسیب داره، امکان داره با تعویض سنسور مشکل رفع بشه لطفا جهت ارائه اطلاعات کامل در مورد مدل دستگاه و جزئیات آسیب، با همکاران پشتیبانی تماس بگیرید تا بهتر بشه راهنمایی کرد.

   پاسخ تایید شده
 • عکس دانیال
  دانیال تاریخ 27 خرداد 1401

  درمورد دستگاه هایی که باتری داخلی ندارند چطور مشکل منبع تغذیه رو میشه برطرف کرد؟

  پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 24 تیر 1401

   میتونید از یو پی اس که به نام باطری بکآپ یا پشتیبان هم شناخته میشه، استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد میکنیم مقاله انواع یو پی اس را مطالعه بفرمایید.

   پاسخ تایید شده

کاربر عزیز نظر شما در مورد این مقاله چیست؟