راهنمای حفاظت، نظافت و نگهداری دستگاه حضور غیاب

راهنمای حفاظت، نظافت و نگهداری از دستگاه حضور غیاب
زمان:
نویسنده: ایران اکسس
به‌روزرسانی: ۰۲ / ۰۲ / ۱۴۰۲

یکی از روش‌های افزایش طول عمر مفید دستگاه‌های حضور و غیاب، نحوه اصولی نگهداری از آن و همچنین نظافت و محافظت از چنین دستگاهی است. در واقع روش‌های اصولی نظافت، نگهداری و حفاظت از دستگاه کنترل تردد علاوه بر این که عمر مفید دستگاه را افزایش می‌دهد از احتمال خرابی دستگاه نیز پیشگیری می‌کند. استفاده از این روش‌ها باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های مرتبط با خرابی یا تعمیر و تعویض دستگاه خواهد شد. در این مقاله قصد داریم به نکات کلیدی و کاربردی در مبحث نگهداری دستگاه حضور غیاب، نظافت و حفاظت از آن بپردازیم.

شرایط نگهداری دستگاه‌های حضور و غیاب

یکی از مهمترین نکاتی که در افزایش طول عمر دستگاه کنترل ورود و خروج باید به آن توجه شود، شرایط نگهداری و حفاظت از دستگاه است.

اطلاع از نحوه نگهداری و نظافت دستگاه حضورغیاب، برای محافظت از آن امری ضروریست و احتمال خرابی و هزینه های تعمیر دستگاه را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

در ادامه با 21 نکته طلایی در خصوص نگهداری و محافظت از دستگاه حضور غیاب آشنا می‌شوید که رعایت آن‌ها باعث افزایش طول عمر مفید دستگاه خواهد بود. این نکات عبارتند از:

 1.  بهتر است دستگاه حضور و غیاب را در محیط‌های مسقف یا سربسته مثل راهرو، اتاق یا کیوسک نگهداری کنید.
 2. در صورتی که قصد استفاده از دستگاه در محیط‌های بیرونی را دارید، بهتر است از جعبه محافظ یا سایبان برای پیشگیری از تابش مستقیم نور خورشید، شرایط نامساعد جوی مثل باد، باران، رعد و برق و… استفاده کنید. توصیه می‌شود برای استفاده از دستگاه‌های کنترل تردد در محیط‌های بیرونی حتماً از دستگاه‌های نسل جدید که مجهز به استاندارد مقاومت در برابر نفوذ گرد و غبار و رطوبت ( استاندارد IP) و مقاومت در برابر ضربه (استاندارد IK) هستند استفاده کنید.
 3.  دستگاه‌های حضور و غیاب را نباید در معرض تابش مستقیم نور خورشید و یا دستگاه‌های روشنایی قوی نصب کنید. نور خورشید و یا نور قوی عملکرد مخربی روی دستگاه‌های حضورغیاب به ویژه دستگاه‌های بیومتریک دارد.
 4. وجود میدان مغناطیسی قوی مثل کاربل‌های فشار قوی در اطراف دستگاه‌های حضور و غیاب باعث اختلال در عملکرد دستگاه می‌شود.
 5. برای تـأمین انرژی سامانه حضور و غیاب از پریز برق مناسب و محافظ دار استفاده کنید.
 6. توصیه می‌شود از سه راهی برق که چندین دستگاه دیگر به آن متصل است برای سیستم حضور و غیاب استفاده نشود.
 7. سامانه حضور و غیاب را در مکانی نصب کنید که در دسترس عموم نباشد، بهتر است که پریز برق دستگاه نیز در محیطی دور از دسترس عموم قرار داشته باشد.
 8. محیطی که دستگاه کنترل تردد در آن نصب می‌شود باید از آلودگی‌هایی چون گرد و غبار، دوده، چربی و رطوبت بالا در‌امان باشد.
 9. نظافت دستگاه ورود و خروج را فراموش نکنید. برای این کار می‌توانید از یک پارچه نرم و مرطوب استفاده کرده و دستگاه را تمیز کنید. از پاشیدن آب یا مایع پاک‌کننده به صورت مستقیم روی دستگاه خودداری کنید.
 10. در صورت نیاز در شرایطی مثل بیماری‌های واگیردار، بهتر است که دستگاه کنترل تردد به ویژه از نوع اثر انگشتی حتما ضد عفونی شود.
 11.  سامانه کنترل تردد نباید در محیط خیلی گرم یا خیلی سرد نصب شود، بهتر است دمای هوا را در محیط نصب این دستگاه توسط وسایل گرمایشی یا سرمایشی تعدیل کنید. از قرار دادن دستگاه‌های گرمایشی یا سرمایشی در مجاورت دستگاه حضور غیاب خودداری کنید.
 12. از وارد آمدن ضربه به دستگاه پیشگیری کنید.
 13. مراقب سنسور‌های دستگاه حضور و غیاب باشید. وارد آمدن هرگونه ضربه به این قسمت و یا ایجاد خط و خش روی آن عملکرد سیستم را مختل می‌کند.
 14. دستگاه باید در ارتفاع مناسبی از سطح زمین نصب شود.
 15. در حفاظت از رمز دستگاه حضور و غیاب کوشا باشید و در مقابل اشخاص متفرقه رمز را وارد نکنید.
 16. در فواصل زمانی منظم و کوتاه، اطلاعات سامانه حضور و غیاب را تخلیه کنید.
 17. زمان مناسبی را برای تخلیه اطلاعات دستگاه حضور و غیاب انتخاب کنید که در عبور و مرور کارمندان و پرسنل خللی ایجاد نشود.
 18. مراقب برچسب گارانتی روی دستگاه باشید تا در مواقع ضروری بتوانید از آن استفاده کنید.
 19. استفاده از چند دستگاه حضور و غیاب در یک مجموعه نیازمند رعایت فاصله مناسب دستگاه‌ها در زمان نصب است.
 20. از باز کردن دستگاه حضور و غیاب خودداری کنید و در صورت نیاز به سرویس یا تعمیر، بهتر است با پشتیبانی شرکت سازنده یا فروشنده دستگاه تماس بگیرید.
 21. در صورت وجود نوسان در برق مجموعه، برای جلوگیری از آسیب دستگاه حضور و غیاب، حتما از دستگاه ups یا باطری بکآپ استفاده نمایید.

با توجه به شرایط نابسامان بازار ارز در کشور و تغییر لحظه ای قیمت دستگاه های حضور و غیاب و کنترل تردد، رعایت نکات لازم در خصوص نظافت و نگهداری از دستگاه حضور غیاب، می تواند کمک شایانی در افزایش طول عمر مفید دستگاه و بهره وری از این سیستم ها در بلند مدت داشته باشد.

موارد اعلام شده در بالا، مهم ترین نکات مربوط به نگهداری دستگاه حضور غیاب بود. در صورت رعایت این اصول، میتوانید بهترین استفاده را از سامانه تردد خود داشته و در هزینه های مربوط به تعمیر و نگهداری دستگاه که به مرور با آن مواجه خواهید شد، صرفه جویی قابل ملاحظه ای داشته باشید.

روش تمیز کردن دستگاه حضور و غیاب

حال که دانستید شرایط نگهداری از سامانه کنترل تردد تا چه اندازه در افزایش کارایی و طول عمر آن اهمیت دارد، باید به فکر تمیز کردن مرتب و البته اصولی دستگاه باشید. یک اشتباه در زمان تمیز کردن دستگاه می‌تواند منجر به خرابی قطعات یا اختلال در عملکرد آن شود، بنابراین آگاهی از روش‌های اصولی تمیز کردن دستگاه حضور غیاب نیز یکی از روش‌های مهم حفاظت از آن محسوب می‌شود.

نگهداری دستگاه حضور غیاب آشنایی با بایدها و نبایدهای تمیزکردن دستگاه حضور و غیاب

برای تمیز کردن دستگاه حضور غیاب باید از تماس مستقیم ماده شوینده با دستگاه جلوگیری کنید. حتی پاشیدن آب به صورت مستقیم به دستگاه کار اشتباهی است. بهترین روش این است که با یک دستمال نرم و مرطوب ( رطوبت بسیار کم) سطح دستگاه را به آرامی تمیز کنید. بهتر است که سریعاً از یک دستمال خشک برای پاک کردن رد رطوبت روی دستگاه استفاده کنید.

نکته بسیار مهم در تمیز کردن دستگاه‌های بیومتریک که دارای سنسور هستند، این است که به هیچ عنوان مایع ضدعفونی مثل الکل یا ماده شوینده را به صورت مستقیم روی سنسور دستگاه حضور و غیاب نریزید و از شوینده‌های شیمیایی مثل وایتکس یا پاک‌کننده‌های سطوح برای تمیز کردن سامانه کنترل تردد استفاده نکنید.

همچنین دقت داشته باشید که از وارد آوردن ضربه یا ایجاد رطوبت روی سطح سنسور به شدت بپرهیزید.

ناگفته نماند علاوه بر رعایت موارد اعلام شده، مزایای خرید دستگاه ساعتزنی از نمایندگی معتبر نیز از جمله موارد مهمی است که باید در نظر بگیرید.

جمع‌بندی

همانطور که در متن مقاله از سایت ایران اکسس هم اشاره کردیم دستگاه‌های حضور و غیاب به ویژه دستگاه‌های بیومتریک یا دارای سنسور، نیازمند مراقبت‌های ویژه هستند. آگاهی از شیوه‌های اصولی مراقبت، حفاظت، نگهداری و نصب این دستگاه‌ها باعث افزایش طول عمر دستگاه و صرفه‌جویی در هزینه‌های مرتبط با تعمیر یا تعویض دستگاه‌ها خواهد شد. تمیز کردن دستگاه حضور و غیاب به صورت منظم در صورتی که با روش‌های استاندارد و اصولی که در متن به آن اشاره شد انجام گیرد، یکی از عوامل افزایش طول عمر سامانه ورود و خروج خواهد بود. رعایت مواردی که در مقاله به آنها اشاره کردیم کمک می کند تا در نگهداری انواع دستگاه حضور و غیاب موفق تر عمل کنید و تجربه خوبی از صرف هزینه خرید دستگاه حضور و غیاب داشته باشید.

4.8/5 - (12 امتیاز)

نظرات

 • عکس نورا رضوی
  نورا رضوی تاریخ 21 اردیبهشت 1402

  اگر استاندارد و دستورالعمل های ضروری رو رعایت کنیم، تو چرخه تعمیر دستگاه حضور و غیاب نمیفتیم. شما تصور کن یک عدد دستگاه حضور غیاب داشته باشی و قرار باشه دستگاه بره برای تعمیر، هر روز نبود دستگاه، برابر میشه با کار اضافه برای واحد حسابداری و در ادامه دردسر ثبت تردد دستی و صحت اطلاعات ثبت شده و...نارضایتی همه! البته این وسط اگر شانس بیاری و شرکت متعهدی خدمات بهت بده که هیچ، در غیر این صورت بدقولی و نداشتن گارانتی معتبر باعث طولانی شدن پروسه میشه

  پاسخ تایید شده
 • عکس فرهاد
  فرهاد تاریخ 12 دی 1401

  مقاله خوب و کاملی بود نکات ساده و در عین حال مهمی بیان شده بود، چرا که اگه دستگاه حضور و غیاب به دلیل عدم رعایت شرایط استاندارد نگهداری آسیب ببینه، نحوه تخلیه اطلاعات دستگاه حضور و غیاب یک چالش بزرگ و دردسر ساز محسوب میشه

  پاسخ تایید شده
 • عکس zhila
  zhila تاریخ 29 آذر 1401

  روز بخیر. من یه فلش به دستگاه وصل کردم و بعدا متوجه شدم که ویروسی بوده. الان دستگاه حضور و غیاب هم ویروسی شده ؟ چطور میتونم متوجه شم؟

  پاسخ تایید شده
 • عکس نگار رستمپور
  نگار رستمپور تاریخ 16 اردیبهشت 1401

  چرا باید چند دستگاه از هم فاصله داشته باشن؟اصن چرا چند دستگاه نصب باید کرد؟

  پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 19 خرداد 1401

   در مجموعه هایی که تعداد کارمندان زیاد است، برای جلوگیری از ایجاد صف جهت ثبت تردد و ورود به محل کار، چند دستگاه قرار میدهند.

   پاسخ تایید شده
 • عکس Behradmousavi
  Behradmousavi تاریخ 16 اردیبهشت 1401

  سلام مورد ۱۶ بهتر است هر چند وقت یکبار دستگاه تخلیه اطلاعاتی شود؟

  پاسخ تایید شده
  • عکس پرهام
   پرهام تاریخ 30 فروردین 1402

   واقعا خیلی مهمه تو شرکت ما، هر ماه یکبار اطلاعات دریافت میشد، به دلیل نوسان برق، برد دستگاه سوخت و امکان تعمیر نبود. تمام اطلاعات تردد یک ماهه کارمندا از دست رفت و هنوزم که هنوزه، همه ناراحت و ناراضی از حقوق اون ماه هستن

   پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 10 خرداد 1401

   سلام بستگی به مدل دستگاه و ظرفیت آن، شرایط محل نصب و تعداد کاربران مجموعه دارد، اما معمولا توصیه میشه در صورتی که دستگاه قابلیت تخلیه آنلاین از طریق شبکه را دارد، به صورت آنلاین انتقال اطلاعات انجام شود. در صورتی که دستگاه به شبکه وصل نیست، بهتر است هر ده روز یا دوهفته اطلاعات از دستگاه دریافت شود.

   پاسخ تایید شده

کاربر عزیز نظر شما در مورد این مقاله چیست؟