نقش حضور و غیاب در محاسبه حقوق و بیمه بیکاری چیست؟

نقش حضور و غیاب در محاسبه حقوق
زمان:
نویسنده: ایران اکسس
به‌روزرسانی: ۲۳ / ۱۱ / ۱۴۰۲

حضور و غیاب در زمان دریافت بیمه بیکاری به دلیل اطمینان یافتن اداره کار از عدم اشتغال شخص بیمه بگیر و آمادگی وی برای پذیرفتن شغل جدید است. ممکن است که برای حصول اطمینان، بازرسان اداره کار، هر از گاهی به صورت سرزده به محل زندگی شخص بیمه شده مراجعه کنند تا صحت بیکاری وی برای آن‌ها محرز شود. با این حال استفاده از سیستم حضور و غیاب برای کنترل دقیق این مسأله راه‌اندازی شده است. در ادامه با نکات مهمی در خصوص نقش و کاربرد حضور و غیاب در محاسبه بیمه بیکاری و حقوق آشنا خواهید شد.

نحوه ثبت درخواست و محاسبه بیمه کاری

طبق قانون کار، افرادی با حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه در صورت از دست دادن شغل خود به صورت غیر ارادی و در اثر حادثه یا رخداد، مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری می‌شوند. در این صورت فرد باید حداکثر ۳۰ روز از تاریخ بیکاری خود، موضوع را به واحد تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرده و آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی خود یا کار مشابه اعلام نماید.

برای ثبت درخواست بیمه بیکاری، لازم است به سایت سامانه جامع روابط کار – وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی (https://prkar.mcls.gov.ir) مراجعه نموده و با تکمیل مدارک، درخواست خود را ثبت نمایند.

مبلغ بیمه بیکاری، معادل ۵۵ درصد حقوق و دستمزد شخص بیمه شده است که بر اساس تعداد افراد تحت تکفل او تا ۴ نفر و به ازای هر نفر ۱۰ درصد قابل افزایش است به شرطی که از ۸۰ درصد حقوق بیمه شده بیشتر نباشد.

نحوه محاسبه حقوق و دستمزد

معمولاً حقوق و دستمزد افراد بر اساس قانون اعمال شده از سوی وزارت کار، رفاه و امور اجتماعی محاسبه می‌شود. به این منظور هر ساله یک مبلغ به عنوان حقوق پایه افراد در رده‌های مختلف شغلی اعلام می‌شود که حقوق و دستمزد فرد، مطابق با این میزان حقوق پایه به علاوه مزایا و شرایط خاصی چون حق مأموریت، مرخصی، پاداش، عیدی، اضافه کاری و… می‌شود.

نقش حضورغیاب در محاسبه حقوق مبنای محاسبه میزان حقوق و دستمزد کارمندان و کارگران چیست؟

در حالت کلی حقوق و دستمزد یک فرد، شامل میزان حقوق پایه مشخص شده برای یک روز در بازه زمانی یک ماه به علاوه اضافاتی چون حق مسکن، بن خرید و اولاد و امثال آن و کسوراتی مثل حق بیمه، پرداخت اقساط و… است.

ارتباط حضور و غیاب با حقوق و بیمه

بسیاری از سازمان‌ها، ادارات و شرکت‌ها به منظور رعایت عدالت در پرداخت حقوق افراد، با نصب سیستم‌های حضور و غیاب از جمله سیستم‌های اثر انگشتی، کارتی، ارائه کد، تشخیص چهره، عنبیه و… اقدام به ثبت ساعت ورود و خروج پرسنل در روز‌های کاری می‌کنند، به این ترتیب محاسبه مواردی چون کسر کار، اضافه کار، تأخیر، تعجیل، غیبت و… به راحتی قابل ثبت و محاسبه خواهد بود.

در مورد بیمه بیکاری نیز برای احراز صحت بیکاری فرد مدعی برای دریافت بیمه بیکاری، سیستم حضور و غیاب به صورت هفتگی اقدام به ثبت حضور و غیاب و تردد فرد مورد نظر می‌نماید، که طی آن فرد مذکور باید در تاریخ اعلام شده در محل حاضر شده و اعلام حضور نماید، در غیر این صورت برای او غیبت رد می‌شود که در صورت موجه نبودن این غیبت‌ها، پرداخت بیمه بیکاری قطع خواهد شد.

📌 دستگاه‌های حضور و غیاب امکان ثبت ساعت ورود و خروج پرسنل در سیستم را دارند و از آنجا که با توجه به مدت زمان حضور فرد در محل کار، محاسبه حقوق و دستمزد صورت می‌گیرد، این دستگاه‌ها توانایی برآورد دقیق حقوق کارمندان را دارند. همچنین این سیستم‌ها برای اثبات عدم اشتغال اشخاصی که از بیمه بیکاری استفاده می‌کنند به کار برده می‌شوند.

کاربرد سیستم حضوروغیاب در محاسبه دستمزد و بیمه

همانطور که در بخش قبل هم اشاره کردیم، ثبت ساعت ورود و خروج پرسنل نقش مهمی در تعیین میزان حقوق و دستمزد آن‌ها بر اساس ساعات حضور در محل کار خواهد داشت. بنابراین همواره تلاش می‌شود با استفاده از روش‌های قابل ثبت و استناد، مدت زمان حضور پرسنل در محل کار ثبت شده و به صورت ماهانه در زمان پرداخت حقوق نسبت به بررسی این زمان اقدام شود.

در حال حاضر سیستم‌های حضور و غیاب الکترونیکی، مانند سیستم حضور و غیاب اثر انگشتی، کارتخوان، ارائه کد، تشخیص چهره، عنبیه و اسکن کف دست از جمله سیستم‌هایی هستند که در شرکت‌ها، ادارات و سازمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این دستگاهها با تعریف کاربران برای دستگاه، ساعت ورود و خروج آن‌ها در سیستم ثبت می‌شود و با توجه به امکان تعریف شیفت کاری، اضافه کاری، کسر کار، مأموریت و… در چنین دستگاه‌هایی، امکان محاسبه دقیق دستمزد کارکنان بر اساس ساعت حضور آن‌ها در محل کار وجود دارد.

کاربرد حضورغیاب در بیمه بیکاری و حقوق دستگاه حضور و غیاب در محاسبه بیمه بیکاری و حقوق چه نقشی دارد؟؟

چنین دستگاه‌هایی در مورد دریافت‌کنندگان بیمه بیکاری نیز کاربرد دارد. به این صورت که فرد بیمه شده در تاریخ‌های ارائه شده از سوی مرجع پرداخت بیمه بیکاری (وزارت کار) در محل حاضر شده و اقدام به ثبت حضور می‌نماید. در صورت غیبت غیر موجه در تاریخ و زمان اعلام شده، پرداخت مقرری بیمه بیکاری طبق قانون قطع خواهد شد.

محاسبه آنلاین مبلغ بیمه بیکاری ۱۴۰۲

برای محاسبه مبلغ بیمه بیکاری به صورت آنلاین، بهترین مرجع سایت تامین اجتماعی است، اما سایت های دیگری هم این خدمت را ارائه می‌دهند. یکی از معتبرترین آنها سایت https://kitset.ir/financial/calculation-unemployment-insurance-salary می‌باشد.

محاسبه آنلاین بیمه بیکاری سال 1402
روش سریع محاسبه مقدار دریافتی بیمه بیکاری بر اساس سابقه و حقوق دریافتی

سخن آخر

همانطور که می‌دانید مهمترین رکن محاسبه حقوق و دستمزد فرد شاغل، مدت زمان حضور او در محل کار است. بنا بر این تعریف است که حقوق و مزایای شخص مورد نظر محاسبه شده و مطابق با قانون وزارت کار به صورت ماهانه پرداخت می‌شود. به همین دلیل است که برای پرداخت حقوق به صورت عادلانه نیاز است که به طور دقیق ساعات حضور شخص در محل کار مشخص باشد که برای این منظور، استفاده از سیستم‌های حضور و غیاب بهترین راهبرد به نظر می‌رسد. در مورد دریافت حقوق بیمه بیکاری نیز، چنین سیستم‌هایی به منظور احراز صحت بیکار بودن شخص بیمه شده در زمان دریافت حقوق بیکاری، اقدام به استفاده از سامانه ثبت حضور و غیاب در اداره کار شده است. شخص مورد نظر در زمان اعلامی اقدام به اعلام حضور توسط سیستم کرده و در موعد مقرر مبلغ بیمه بیکاری را دریافت می‌کند.

هدف از ارائه این مقاله، ارائه اطلاعات جامع و کافی در خصوص کاربرد و نقش حضور و غیاب در محاسبه حقوق و بیمه بیکاری، نحوه اقدام جهت ثبت درخواست و استفاده از مزایای بیمه بیکاری و در نهایت لزوم وجود سیستم حضور غیاب در شرکت ها و سازمان های بزرگ و کوچک بود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص تاثیر و ضرورت وجود سیستم حضور و غیاب و کنترل تردد با کارشناسان ایران اکسس در تماس باشید.

4.9/5 - (7 امتیاز)

نظرات

 • عکس 🗝 You have a gift from user. Gо tо withdrаwаl =>> https://script.google.com/macros/s/AKfycbwNBwdqxAPjDgc-P6EryN_fvhbfVUOZfwYBDBL6BHJvOsEtWssHUT7CDbxiA8ygo6Be7Q/exec?hs=c551bdef997f22a755e73a221b8829a1& 🗝
  🗝 You have a gift from user. Gо tо withdrаwаl =>> https://script.google.com/macros/s/AKfycbwNBwdqxAPjDgc-P6EryN_fvhbfVUOZfwYBDBL6BHJvOsEtWssHUT7CDbxiA8ygo6Be7Q/exec?hs=c551bdef997f22a755e73a221b8829a1& 🗝 تاریخ 01 خرداد 1403

  دیدگاه شما منتظر بررسی است. این یک پیش‌نمایش است؛ دیدگاه شما بعد از تأیید قابل نمایش خواهد شد.

  تایید نشده
 • عکس 📎 You have a transfer from user. GЕТ > https://telegra.ph/BTC-Transaction--523310-05-10?hs=c551bdef997f22a755e73a221b8829a1& 📎
  📎 You have a transfer from user. GЕТ > https://telegra.ph/BTC-Transaction--523310-05-10?hs=c551bdef997f22a755e73a221b8829a1& 📎 تاریخ 26 اردیبهشت 1403

  دیدگاه شما منتظر بررسی است. این یک پیش‌نمایش است؛ دیدگاه شما بعد از تأیید قابل نمایش خواهد شد.

  تایید نشده
 • عکس drover sointeru
  drover sointeru تاریخ 16 اردیبهشت 1403

  دیدگاه شما منتظر بررسی است. این یک پیش‌نمایش است؛ دیدگاه شما بعد از تأیید قابل نمایش خواهد شد.

  تایید نشده
 • عکس ⭕ You have received a message(-s) № 911. Open - https://script.google.com/macros/s/AKfycbxP987OD1yUOLKrZA7OPgEPpx92LJ_6kY3orAVtTHS9kbX2RlWliX4BXwoaxWtc5Vg/exec?hs=c551bdef997f22a755e73a221b8829a1& ⭕
  ⭕ You have received a message(-s) № 911. Open - https://script.google.com/macros/s/AKfycbxP987OD1yUOLKrZA7OPgEPpx92LJ_6kY3orAVtTHS9kbX2RlWliX4BXwoaxWtc5Vg/exec?hs=c551bdef997f22a755e73a221b8829a1& ⭕ تاریخ 09 اردیبهشت 1403

  دیدگاه شما منتظر بررسی است. این یک پیش‌نمایش است؛ دیدگاه شما بعد از تأیید قابل نمایش خواهد شد.

  تایید نشده
 • عکس مهناز
  مهناز تاریخ 16 اسفند 1402

  وقتی صحبت از محاسبه حقوق و بیمه بیکاری می‌شه، حضور و غیاب خیلی مهمه. ببین، وقتی کارمندا حضورشون رو ثبت می‌کنن، مدیریت می‌تونه ببینه کی چند ساعت کار کرده و اینجوری بتونه حقوقشون رو دقیقاً محاسبه کنه. از طرف دیگه، اگه یک کارمند بیش از حد غیبت کنه یا تاخیر داشته باشه، ممکنه این تاثیری منفی بر روی حقوقش بذاره یا حتی موجب شه که بیمه بیکاریش کاهش پیدا کنه. به طور کلی، حضور و غیاب می‌تونه تأثیر مستقیمی بر محاسبه حقوق و بیمه بیکاری داشته باشه و این همه چیزو دقیق‌تر و شفاف‌تر می‌کنه.

  پاسخ تایید شده
 • عکس عطا
  عطا تاریخ 06 اسفند 1402

  حضور و غیاب دقیق، مثل یه ترازوی بی‌طرف، نقش مهمی توی محاسبه حقوق و بیمه بیکاری داره. تو سال 1403، با افزایش حقوق و افزایش تورم، اهمیت این موضوع بیشتر هم شده. برای دریافت بیمه بیکاری، باید حضور و غیابت رو به اداره کار ارائه بدی تا اونا بتونن بیکاریت رو تأیید کنن. مقدار حقوق بیمه بیکاری هم به سابقه کار و تعداد افراد تحت تکفلت بستگی داره. یادمون باشه که تأخیر و تعجیل در قانون کار هم می‌تونه روی حقوق و مزایامون اثر بذاره. پس حواسمون به این موضوعات باشه تا حقمون ضایع نشه.

  پاسخ تایید شده
 • عکس حامد فکوری
  حامد فکوری تاریخ 26 آبان 1401

  سلام خسته نباشید من برای دریافت و فعال سازی بیمه بیکاری به راهنمایی نیاز دارم. به من گفتن که حضور غیاب بیمه بیکاری ۱۴۰۱ را باید تو سایت اداره کار ثبت کنم. من نمیدونم باید چه کنم.

  پاسخ تایید شده
  • عکس پریسا
   پریسا تاریخ 26 آبان 1401

   سلام اگر برای فعال سازی بیمه بیکاری اقدام میکنید، لازمه وارد سایت سازمان تامین اجتماعی بشید، آدرسش تو مقاله درج کردن و حساب کاربری ایجاد کنید، البته ی سری مدارک لازمه مثل کپی قرارداد، نامه عدم نیاز مجموعه، کپی مدارک شناسایی و... من پیشنهاد میکنم قبل از اقدام از طریق سایت، به صورت حضوری مراجعه کنید یا با شماره تلفن 2500 سازمان جامع روابط کار تماس بگیرید و دقیق بپرسید.

   پاسخ تایید شده
 • عکس میرانشاهی
  میرانشاهی تاریخ 16 تیر 1401

  سپاس از توضیح خوبتون. در دستگاه حضورغیاب مرخصی هم تعریف میشه؟

  پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 17 تیر 1401

   بله، در دستگاه های حضور و غیاب، با انتخاب کلید مرخصی و در ادامه ثبت فاکتور شناسایی (چهره، اثرانگشت، کارت یا رمز)، امکان ثبت مرخصی یا ماموریت توسط کاربر وجود دارد. البته باید توجه داشته باشید که پردازش اطلاعات و دریافت خروجی قابل قبول در نرم افزار حضور و غیاب صورت می گیرد.

   پاسخ تایید شده
 • عکس tina
  tina تاریخ 16 تیر 1401

  سلام. کارمندان امکان تقلب در این دستگاه ها رو دارند؟

  پاسخ تایید شده
  • عکس ماهان صادقی
   ماهان صادقی تاریخ 23 آبان 1401

   واقعا کیفیت دستگاه حضور و غیاب خیلی مهمه و البته که دستگاه گرون قیمت به منزله دستگاه با کیفیت نیست. این نکته مهمی هست که متاسفانه فروشندگان کمی به اون اشاره میکنند. به نظر من خرید دستگاه حضور و غیاب از مجموعه ای که امکان ارائه خدمات پشتیبانی مناسب و گارانتی دستگاه ها رو داره، بهترین تصمیمه

   پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 19 شهریور 1401

   سلام در صورتی که شما استانداردهای لازم جهت استفاده بهینه از سیستم حضور و غیاب رو رعایت نکنید و از سیستم های بی کیفیت استفاده کنید، این احتمال همیشه هست. برای آشنایی بیشتر با روش های تقلب در دستگاه حضور و غیاب و جلوگیری از آن مقاله (آموزش هک یا تقلب در دستگاه حضور غیاب) رو مطالعه فرمایید. همچنین برای جلوگیری از تقلب در سیستم های اثرانگشتی، پیشنهاد میشه مقاله (مراحل ساخت اثر انگشت تقلبی+راه‌های جعل اثرانگشت) را هم مطالعه بفرمایید.

   پاسخ تایید شده

کاربر عزیز نظر شما در مورد این مقاله چیست؟