مراحل ساخت اثر انگشت تقلبی+راه‌های جعل اثرانگشت

مراحل ساخت اثر انگشت تقلبی
زمان:
نویسنده: ایران اکسس
به‌روزرسانی: ۱۱ / ۱۰ / ۱۴۰۱

پیشرفت تکنولوژی دستگاه‌های حضور و غیاب ، باعث شد که استفاده از دستگاه‌های کنترل تردد مجهز به سنسور‌های تشخیص هویت از جمله دستگاه‌های کنترل تردد اثرانگشتی رواج یابد. این دستگاه‌ها یکی از رایج‌ترین انواع دستگاه‌های حضور و غیاب در بازار هستند. چالشی که دستگاه‌های اثر انگشتی با آن مواجه هستند امکان ساخت اثر انگشت تقلبی و جعل آن است که در این مقاله به طور مفصل به آن می‌پردازیم.

کاربرد اثر انگشت تقلبی چیست؟

دستگاه‌های مجهز به سنسور اثرانگشت از جمله دستگاه‌های بسیار پرکاربرد در بازار ایران به حساب می‌آیند. نسل‌های پیشین این دستگاه‌ها امکان تشخیص بافت زنده را از بافت جعلی نداشتند، به همین دلیل ساخت اثرانگشت تقلبی به راحتی فرصت تقلب و دور زدن حساسیت‌های دستگاه را برای افراد ایجاد می‌نمود. در حال حاضر نیز برای دارندگان این دستگاه‌ها این سؤال مطرح است که آیا می‌توان با جعل اثر انگشت دستگاه را دور زد؟ عموماً جعل اثر انگشت برای سودجویانی که به هر ترفندی قصد دور زدن دستگاه را دارند مهم است و  دارندگان چنین دستگاه‌هایی نیز می‌توانند با جعل کردن اثر انگشت میزان کارایی و عملکرد صحیح دستگاه را بسنجند.

با چه موادی می‌توان اثر انگشت تقلبی ساخت؟

برای کسانی که قصد هک یا تقلب دارند، امکان ساخت اثر انگشت تقلبی با مواد مختلفی وجود دارد. رایج‌ترین موادی که با آن‌ها اقدام به ساخت اثر انگشت تقلبی می‌شود عبارتند از:

رژ لب، کاغذ، چسب سیلیکون، فیلم، رابر، لاستیک، ژل، کاغذ، خمیر بازی، ژلاتین، چسب نواری، کائوچو، شمع، موم، خمیر، رژ لب، جوهر ، بتونه و سایر موادی که شاید خیلی شناخته شده نیستند.

 آموزش ساخت اثرانگشت جعلی با استفاده از شمع و Fevicol

2 روش رایج برای ساخت اثر انگشت تقلبی

برای این که اثر انگشت تقلبی بسازید ابتدا باید به نمونه اثرانگشت اصلی دسترسی داشته باشید. به این ترتیب می توانید با استفاده از یکی از مواد نام برده اثر انگشت تقلبی را بسازید. برای این کار کافی است که انگشت مورد نظر را روی یکی از این مواد فشار دهید. البته باید توجه داشته باشید که این کار با مهارت و دقت بالایی انجام گیرد تا کارایی لازم را داشته باشد.

تهیه نمونه اولیه برای جعل اثرانگشت برای تهیه الگو از اثرانگشت واقعی چه باید کرد؟!

در ادامه به دو روش ساده و پیشرفته ساخت اثرانگشت تقلبی می پردازیم:

روش اول؛ روش ساده و در دسترس برای ساخت اثر انگشت جعلی

این روش 6 مرحله ای، نسبتا آسان است و مواد مورد نیاز آن تقریبا در دسترس عموم افراد قرار دارد:

 1. استفاده از بتونه و ژلاتین

برای ایجاد اثر انگشت تقلبی باید اثر انگشت را روی بتونه یا خمیرثبت کنید. بهتر است برای این کار از بتونه یا خمیر تازه استفاده کنید. در این مرحله شما باید مقداری از مواد را بردارید، آن را گلوله کنید و انگشت مورد نظر را با فشار یکسان و متعادل روی آن قرار دهید. انگشت باید حدود 5 دقیقه روی این مواد فشار داده شود تا زمانی که اثر انگشت به صورت واضح و دقیق ثبت شود.

      2. قرار دادن بتونه، ژلاتین یا موم در داخل یخچال

قرار دادن خمیر نمونه گیری در یخچال کمک می کند  تا در زمان استفاده از اثر انگشت جعلی، شکل اصلی اثر انگشت به هم نخورد. نوع مواد و برندی که استفاده می‌کنید در این مرحله بسیار مهم است. برخی از مواد نمونه گیری ممکن است در اثر سرما کاربرد خود را از دست بدهند. پس قبل از قرار دادن خمیر نمونه گیری در یخچال مطمئن شوید که سرما اثر مخربی روی آن نداشته باشد.

      3. ساخت ژلاتین ضخیم

در این مرحله کمی آب را بجوشانید و مقدار مناسبی پودر ژلاتین را در آب جوش ریخته و هم بزنید تا ژلاتین کاملا در آب حل شود. سپس اجازه دهید که مخلوط خنک شود.

ساخت الگو برای ساخت نمونه تقلبی اثرانگشت مراحل قالب گیری از اثرانگشت واقعی برای ایجاد نمونه جعلی

      4. قرار دادن ژلاتین در مایکرویو

در این مرحله باید  ژلاتین خنک شده را در مایکرویو قرار دهید و بعد از جوش آمدن اجازه دهید که خنک شود. این کار کمک می کند تا ژلاتین حجیم و یک دست تری داشته باشید. این کار را باید بارها و بارها تکرار کنید تا جایی که  هیچ حبابی در ژلاتین دیده نشود و به محصولی غلیظ و چسبناک تبدیل شود.

      5. مرحله قالب‌گیری

حال ژلاتینی که به خوبی ذوب شده و هیچ حبابی ندارد را روی قالب اثرانگشت بریزید.

      6. قرار دادن قالب در فریزر

حال قالب و ژلاتین را داخل فریزر بگذارید. طی چند دقیقه ژلاتین تبدیل به یک اثر جامد لاستیکی می‌شود.سپس با احتیاط آن را از قالب جدا کنید. به این ترتیب شما یک اثر انگشت جعلی در اختیار خواهید داشت.

روش دوم؛ روش پیشرفته و دقیق ساخت اثر انگشت تقلبی

در روش پیشرفته به تجهیزات تخصصی نیاز است که معمولا تامین آنها برای همه راحت نیست، اما دقت ساخت اثرانگشت تقلبی بالاتر است. 7 مرحله ساخت آن عبارتند از:

ایجاد انگشت جعلی با برد pcb روش دقیق ایجاد اثرانگشت جعلی با تجهیزات تخصصی

      1. آماده سازی مقدمات

این روش ساخت اثر انگشت تقلبی، بسیار دقیق است اما برای این کار به تجهیزات تخصصی نیاز خواهید داشت. در این روش برای جعل اثر انگشت به ادواتی چون اسکنر یا دوربین با کیفیت بسیار بالا و یک برد مدار چاپی (PCB) نیاز دارید.

      2. ثبت اثر انگشت

در این مرحله  باید اسکنر  یا دوربین و نوک انگشت کاملا تمیز باشد. این روش به شما کمک می کند تا اثر انگشت تقلبی را حتی از روی اثر انگشت به جا مانده بر روی دستگیره درب، لیوان یا صفحه لمسی به راحتی بسازید. برای ثبت دقیق اثر انگشت در این روش باید از پودرگرافیت یا کیت اثرانگشت با پودر سیاه استفاده کنید.

      3. ثبت عکس یا اسکن با کیفیت

برای ثبت بهترین نتیجه، از اثر انگشت عکس بگیرید(با کیفیت حداقل ۲۴۰۰ (Dpi) نقطه در اینچ) یا اثر انگشت را با کیفیت بالا اسکن کنید. تصویر به دست آمده را با نرم‌افزار ویرایش عکس در کامپیوتر بارگذاری کنید.

      4. برعکس کردن جهت و رنگ تصویر

در این قسمت از کار با استفاده از نرم‌افزار ویرایش تصاویر، باید تصویر آینه ای عکس را با برگرداندن آن از چپ به راست ایجاد کنید. رنگ تصویر نیز در این مرحله باید معکوس شود. به این معنا که بخش های تیره، روشن و بخش های روشن، تیره تر شود. به این ترتیب اثر انگشت برجسته سفید و پس‌زمینه تصویر سیاه خواهد بود.

      5. انتقال تصویر به یک برد مدار چاپی

برای نتیجه بهتر، اثر انگشت خود را روی کاغذ چاپ کنید، سپس از یک دستگاه HUV برای انتقال اثر انگشت روی برد مدار چاپی (PCB) استفاده کنید.

      6. ایجاد نمونه جعلی اثرانگشت با گرافیت یا چسب چوب

وقتی  اثر انگشت را روی مدار چاپی انتقال می دهید کمی برجسته می شود، به این ترتیب می توانید از آن برای ساخت اثر انگشت جعلی استفاده کنید. در این مرحله باید تصویر را با پودر گرافیت بپوشانید و روی آن را به یک لایه نازک چسب چوب سفید یا لاتکس رنگ روشن آغشته کنید.

      7. اثر انگشت تقلبی شما آماده است!

زمانی که چسب چوب یا لاتکس خشک شد باید به آرامی آن را از سطح زیرین جدا کنید. حال، اثر انگشت تقلبی آماده است. باید این اثر انگشت را به اندازه سر انگشت خود کوتاه کنید تا بتوانید با چسباندن آن به سر انگشت برای استفاده از دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی استفاده کنید.

کپی اثر انگشت باقی مانده روی سطوح برای ایجاد نمونه تقلبی

مقابله با جعل اثر انگشت با استفاده از فناوری SILK ID و LFD

بهترین روش برای مقابله با هر نوع تقلب و جعل اثر انگشت، استفاده از فناوری های جدید در دستگاه های کنترل تردد است. به طور مثال استفاده از فناوری (Live Finger Detection) LFD یا تشخیص بافت زنده این امکان را به دستگاه می دهد که بافت زنده پوست انسان را از سایر بافت‌های تقلبی تشخیص دهد.

فناوری SILK ID نیز فناوری دیگری است که برای تشخیص اثر انگشت اصلی از تقلبی مورد استفاده قرار می گیرد در این فناوری، امکان اسکن اثر انگشت به صورت ۳۶۰ درجه توسط سنسور دستگاه وجود دارد که  اثرانگشت خشک، مرطوب، خشن و… را به طور دقیق تشخیص می دهد. به این ترتیب امکان دور زدن دستگاه حضور و غیاب با هر روشی عملا غیر ممکن می شود.

نحوه تشخیص اثر انگشت جعلی

استفاده از اثر انگشت تقلبی اگرچه در دستگاه‌های تشخیص هویت قدیمی امکان‌پذیر بود، اما دستگاه‌های پیشرفته امروزی به راحتی انواع اثر انگشت تقلبی را تشخیص می‌دهند. امکان تشخیص اثر انگشت‌های تقلبی به سه روش ساده در دستگاه‌های بیومتریک نسل جدید امکان‌پذیر است که عبارتند از:

محاسبه الکتریسیته ساکن: سنسور‌های نوری دستگاه‌های اسکن اثر انگشت با فناوری پیشرفته امروز قادر هستند مقدار الکتریسته ساکن موجود روی انگشت فرد، زمانی که آن را روی سنسور قرار می‌دهد اندازه‌گیری کنند.

استفاده از الگوریتم‌های پیشرفته: تجزیه و تحلیل به کمک الگوریتم‌های پیشرفته تشخیص بافت زنده، قادر هستند که اثر انگشت واقعی را از نمونه‌های فیک تشخیص دهند.

استفاده از سنسور‌های حرارتی: یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای تشخیص اثر انگشت جعلی استفاده از اشعه مادون قرمز است. در این روش اشعه مادون قرمز به انگشتی که روی سنسور قرار دارد تابیده می‌شود و فرکانس بازتابی آن در سنسور مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد. به این ترتیب به راحتی می‌توان بافت زنده را از نمونه‌های تقلبی تشخیص داد.

هک اثر انگشت با چسب

برای این که بتوان اثر انگشت یک فرد را جعل کرد، نیاز است که نمونه اثر انگشت او را در اختیار داشت. این نمونه می‌تواند یک عکس با کیفیت یا رد اثر انگشت شخص روی اجسام مختلف باشد. در این روش با ریختن چسب سیلیکونی روی اثر انگشت به جا مانده از فرد مورد نظر و گذشت مقدار کمی زمان می‌توانید به راحتی اثر انگشت او را جعل کنید. البته باید دقت کنید که در مرحله اول غلظت و مقدار چسب مورد استفاده به اندازه باشد.

روش ساخت اثرانگشت تقلبی با چسب و تست روی دستگاه حضور و غیاب

جعل اثر انگشت با رژ لب

جعل اثر انگشت با رژ لب نیز کار ساده‌ای است. برای انجام آن نیاز است که رژلب را به آرامی روی نمونه اثر انگشت بکشید. سپس یک تکه چسب شیشه‌ای را بریده و روی قسمتی که رژلب مالیده‌اید قرار دهید. اینک به آرامی چسب را بردارید و آن را نوک انگشت خود بچسبانید. قسمت‌های اضافه را ببرید و اثر انگشت جعلی شما آماده است. در این شکل از جعل اثر انگشت باید کار با دقت و آرامی انجام گیرد تا اثر انگشت به خوبی کپی شده و پخش نشود. در زمان چسباندن اثر انگشت جعلی به دست خود نیز دقت کنید که چسب حاوی نمونه تقلبی را در جای مناسبی بچسبانید.

نمونه اثر انگشت

نمونه اثر انگشت می‌تواند از یک نمونه زنده تهیه شده و یا رد اثر انگشت روی سطوح مختلفی مثل صفحه موبایل، کامپیوتر، کتاب، لیوان و… باشد. برای ساخت اثر انگشت تقلبی نیاز به نمونه‌ای قوی و مناسب دارید که همه خطوط اثر انگشت نمونه اصلی را به خوبی حفظ کرده باشد. با پیشرفت تکنولوژی حتی در صورت داشتن یک عکس با کیفیت از نمونه اثر انگشت می‌توان به راحتی آن را کپی کرد.

تشخیص اثر انگشت روی کاغذ

تشخیص اثر انگشت روی کاغذ به سادگی انجام می‌گیرد. دو روش ساده و در دسترس وجود دارد که به کمک آن می‌تواند اثر انگشت باقی مانده روی کاغذ را به خوبی نمایان کرد.

روش اول: در این روش کافی است مقدار گرد آلومینیوم که بسیار سبک است را روی کاغذ بریزیم و آن را پخش کنیم. سپس با فوت کردن یا استفاده از دستگاه‌های ایجاد باد بسیار سبک، با ظرافت و از راه دور گرد آلومینیوم را از روی کاغذ رد می‌کنیم. متوجه خواهید شد که روی بخش‌هایی که اثر انگشت باقی مانده است، این گرد به خوبی رد اثر انگشت را نمایان می‌سازد.

روش دوم: کاغذ حاوی نمونه اثر انگشت را در مقدار کمی مرکب معمولی، قرار دهید. بعد از گذشت چند ثانیه برگه را زیر آب بگیرید و آن را به آرامی بشویید. خواهید دید که جای اثر انگشت با رنگ ملایمی مشخص خواهد شد.

نرم‌افزار مقایسه دو اثر انگشت

این نوع نرم‌افزار‌ها عموماً در مراکز جرم‌شناسی مورد استفاده قرار می‌گیرند. نرم‌افزار‌های مقایسه دو اثر انگشت با دریافت نمونه اثر انگشت و با کمک الگوریتم‌های پیچیده مشابهت یا تفاوت میان اثر انگشتان را تشخیص می‌دهند. مبنای این تشخیص شکل ظاهری و پیچیدگی‌های اثر انگشت هر فرد بوده که این پیچیدگی‌ها در هر انسانی منحصر به فرد است.

تشخیص جعل اثر انگشت از روی کپی

امکان تشخیص جعل اثر انگشت از روی کپی فقط زمانی امکان‌پذیر است که کپی موجود کیفیت بسیار بالایی داشته و نمونه اثر انگشت به وضوح در آن مشخص باشد. به این ترتیب با شیوه‌هایی چون نرم‌افزار‌های مقایسه اثر انگشت می‌توان اصالت آن را تشخیص داد.

جعل اثر انگشت الکترونیکی

جعل اثر انگشت الکترونیکی به راحتی امکان‌پذیر نیست. اما به طور مثال می‌توان با روش‌هایی چون چسب از نمونه باقی مانده روی سنسور دستگاه کپی‌برداری کرد. همچنین در صورت عدم وجود شرایط احراز هویت فردی مثل تشخیص چهره و… می‌توان از همان ابتدای ثبت اثر انگشت، از اثر انگشت شخص دیگری استفاده کرده و او را با هویت جعلی به دستگاه معرفی کرد.

سؤالات رایج در خصوص اثر انگشت جعلی

در ادامه به بررسی سوالات پرتکرار کاربران می پردازیم:

 • آیا امکان دورزدن دستگاه حضورغیاب و موبایل با اثرانگشت جعلی وجود دارد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت همه چیز بستگی به نوع دستگاه دارد. در نسل های پیشین این دستگاه ها با توجه به باگ هایی که وجود داشت، امکان تشخیص بافت زنده عملا وجود نداشت و امکان تقلب و جعل اثر انگشت و دور زدن دستگاه به روش هایی که به آنها اشاره شد وجود داشت. اما دستگاه‌های نسل جدید همگی مجهز به سنسور‌های تشخیص بافت زنده هستند که امکان تقلب در این زمینه را به صفر می‌رساند.

 •  آیا دستگاه‌های حضور و غیاب ایرانی مجهز تکنولوژی SILK ID و LFD هستند؟

متأسفانه دستگاه‌های تولید ایران هنوز به فناوری‌های پیشرفته‌ای چون SILK ID و LFD (Live Finger Detection) مجهز نیستند.

 • بهترین برند‌های سیستم حضور و غیاب موجود در بازار ایران که مجهز به تکنولوژی ضد تقلب است، کدامند؟

در حال حاضر بهترین برند‌های حضورغیاب در بازار ایران، سه برند ZK، Virdi و Suprema هستند.

 • آیا دستگاه‌های حضور و غیاب قدیمی می‌توانند اثرانگشت تقلبی را تشخیص دهند؟

خیر، دستگاه‌های قدیمی مجهز به فناوری‌های پیشرفته بافت زنده نیستند و امکان دور زدن این دستگاه ها به وسیله جعل اثر انگشت وجود دارد.

 • نرم‌افزار تشخیص اثر انگشت چیست؟

این نرم افزار با توجه به تعریفی که از بافت زنده اثر انگشت در اختیار دارد، امکان تشخیص اثر انگشت از روی شیارها و پستی و بلندی های سطح پوست را دارا است. در این نرم افزارها یک نمونه به عنوان نمونه اصلی تعریف می شود و با هر بار استفاده از دستگاه، نمونه ورودی با نمونه موجود در نرم افزار مقایسه شده و در صورت مشابهت مورد تأیید قرار می گیرد.

 • نحوه تشخیص اثر انگشت جعلی چگونه است؟

شناسایی اثر انگشت در دستگاه کنترل تردد با تشخیص الگوی پوست که در آن قوس‌ها، حلقه‌های برجستگی و پستی و بلندی‌های اثر انگشت مشخص است انجام می‌گیرد. سیستم تشخیص اثر انگشت جعلی مجهز به سنسور‌های حرارتی است که می‌تواند بافت زنده را از بافت تقلبی تشخیص دهد.

 • مدت زمان ماندگاری اثر انگشت روی اجسام چند روز یا چه مدت است؟

مدت زمان ماندگاری اثر انگشت روی سطوح مختلف به عوامل گوناگونی بستگی دارد و بین 2 ساعت تا40 سال میتواند دوام داشته باشد.

حرف آخر

از گذشته تا به امروز، با پیشرفت تکنولوژی و رواج استفاده از آن در میان مردم، همیشه افراد سودجویی در پی دور زدن و مقابله با استفاده صحیح از روش های نوین بوده و هستند!! راهکار اصلی مقابله با این افراد، آشنایی با ترفندهای مورد استفاده آن هاست!

در این مقاله برای جلوگیری از تقلب در دستگاه های حضور غیاب و کنترل تردد مجهز به سنسور اثرانگشت، به بررسی روش های ساخت اثر انگشت تقلبی و آشنایی با راه کار جلوگیری از دور زدن و تقلب در سیستم های مجهز به فناوری اثرانگشت پرداختیم.

امیدواریم مطالعه این مقاله و آشنایی با روش تقلب در دستگاه اثر انگشت، راهنمای مناسبی برای خرید دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی متناسب با نیاز مجموعه شما باشد.

در صورت تمایل، برای هر چه بهتر شدن این مقاله از سایت ایران اکسس، نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

Refrences:

 • http://www.silkid.com/technology
 • https://www.wikihow.com/Fake-Fingerprints
 • https://www.virditech.com/technology/fake-fingerprint-detection

4.7/5 - (24 امتیاز)

نظرات

 • عکس محمد علیزاده
  محمد علیزاده تاریخ 09 خرداد 1402

  سلام مدت زمان تشخیص اثر انگشت چقدر است؟ یعنی اثرانگشت چند روز باقی میماند و اینکه امکان تشخیص زمان ثبت اثر انگشت برای شناسایی مجرم در صحنه جرم وجود دارد؟

  پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 09 خرداد 1402

   درود بر شما سوال شما مربوط به حوزه سیستم های حضور و غیاب و کنترل دسترسی نیست متاسفانه، اطلاعات زیادی در این خصوص وجود نداره هنوز، اما شاید براتون جالب باشه بدونید که: تشخیص زمان دقیق ایجاد اثر انگشت در برخی از جرایم بسیار حیاتی است و ظاهرا دانشمندان موفق به کشف فناوری شدند که میتواند زمان اثرانگشت، تعداد روزها و حتی ماه‌هایی که از زمان ایجاد آن گذشته است را تشخیص دهد! در شرایط آزمایشگاهی مدت زمان شناسایی اثر انگشت را دو دانشمند به نام ‌های ادوارد سیسکو و شین موراموتو در موسسه استاندارد و فناوری (NIST) بررسی کردند. نایج حاصله تا این لحظه نشان میدهد که برای مدت چهار روز و در شرایط آزمایشگاهی امکان باقی ماندن اثرانگشت وجود داره! البته که تحقیقات در این زمینه ادامه داره و هنوز اسناد موثقی در این زمینه ارائه نشده!

   پاسخ تایید شده
 • عکس زین الدین ملکی زاده
  زین الدین ملکی زاده تاریخ 09 خرداد 1402

  وقتتون بخیر و شادی سوالی داشتم که ممنون میشم پاسخ بدید. آیا اثر انگشت از روی کپی قابل تشخیص است یا خیر؟ در واقع سند و قولنامه اصلی مغازه ام گم شده، البته من یک نسخه کپی از آن دارم و داخل برگه کپی، اثر انگشت مشخص است. الان میتوان فهمید اثر انگشت متعلق به چه فردی است و آیا میتوان اصالت آن را مشخص کرد؟

  پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 09 خرداد 1402

   درود بر شما دوست عزیز، متاسفانه دانش لازم برای پاسخ به سوالتون رو نداریم و پیشنهاد میدیم با وکیل و یا فعالین حوزه اسناد مشورت داشته باشید. موفق باشید

   پاسخ تایید شده
 • عکس sheyda
  sheyda تاریخ 05 خرداد 1402

  در مورد (راههای تغییر اثر انگشت) این مورد رو هم من اضافه کنم که ظاهرا در موارد بسیار نادر، جنایتکاران به صورت عمدی دست خود را سوزانده یا به روش‌های دیگری زخمی می‌کنند تا اثر انگشت‌های خود را پنهان کنند. اما تغییر دائمی در مجموعه کامل اثر انگشت‌ها تنها با انجام یک عمل پیوند دوگانه دست (عمل پیوند دوگانه دست یک جراحی پیچیده است که در آن دو دست مجزا از دو فرد مختلف به یکدیگر پیوند داده می‌شوند!!) امکان‌پذیر است. این عمل از نظر پزشکی امکان‌پذیر است، اما به نظر می‌رسد کمی تا تحقق کامل فاصله داشته باشد.

  پاسخ تایید شده
 • عکس نیما
  نیما تاریخ 28 اردیبهشت 1402

  اگر دستگاه شناسایی اثر انگشت اینقدر پیشرفت کرده که انگشت واقعی از تقلبی رو تشخیص میده، واقعا در عجبم چطور هنوز عده‌ای اثر انگشت افراد فوت شده رو جعل میکنن!!!

  پاسخ تایید شده
 • عکس سعادتی
  سعادتی تاریخ 27 اردیبهشت 1402

  مرسی که سوالم رو جواب دادین به صورت حیاتی لازم داشتم بدونم اثر انگشت تقلبی چگونه درست می‌شود، سریع به جواب رسیدم خداقوت وااااقعا برقرار باشید🫡

  پاسخ تایید شده
 • عکس mahan
  mahan تاریخ 30 فروردین 1402

  salam roozetoon bekheir maghalatoon kheili khoob bood, kash khabarname dashtin ke ozv mishodim

  پاسخ تایید شده
 • عکس میلاد
  میلاد تاریخ 22 فروردین 1402

  سلام عصرتون بخیر باشه سوالی دارم که شاید مربوط به بحث شما نباشه، اما مهمه برای من امکان گرفتن اثر انگشت تقلبی از متوفی وجود داره؟

  پاسخ تایید شده
  • عکس فاطمه
   فاطمه تاریخ 23 فروردین 1402

   واقعا چطور میتونن اینقدر بی رحم باشن!! اثر انگشت از فردی که فوت شده به چه قصدی گرفته میشه خدا الهی آدم ها رو با هم مهربونم تر کنه

   پاسخ تایید شده
  • عکس عسل
   عسل تاریخ 22 فروردین 1402

   فکر میکنم این که بتونید از فردی که فوت شده و یا متوفی، اثر انگشت تقلبی بگیرید به نوع دستگاه شما وابسته است. در دستگاه‌های نسل قدیم اثر انگشتی، امکان تشخیص بافت زنده وجود نداشت. پس شما می‌تونستید به تقلب و جعل اثر انگشت از طریق آن‌ها دست بزنید. در حالی که دستگاه‌های جدید به سنسورهای تشخیص بافت زنده تجهیز شدند، در نتیجه امکان گرفتن اثر انگشت تقلبی از متوفی با استفاده از این سیستم‌ها وجود ندارد.

   پاسخ تایید شده
 • عکس مژده قاسمی
  مژده قاسمی تاریخ 21 فروردین 1402

  از خوندن مقاله خوبتون لذت بردم سوالی دارم اما مطمئن نیستم باید اینجا بپرسم یا نه، ممنون میشم راهنمایی کنید مدت زمان تشخیص اثر انگشت در دستگاه های اثر انگشتی چقدره؟

  پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 21 فروردین 1402

   مژده عزیز بابت نظر و کامنت خوب شما خوشحالیم مدت زمان شناسایی و تشخیص اثر انگشت بسته به نوع دستگاه، برند، تکنولوژی، سخت افزار و کیفیت دستگاه ممکنه متفاوت باشه در دستگاه های شناسایی انگشت نسل جدید، سرعت شناسایی کمتر از 0/5 ثانیه است اما در دستگاه های قدیمی حدود 2 الی 5 ثانیه

   پاسخ تایید شده
 • عکس حامد
  حامد تاریخ 21 فروردین 1402

  دونستن نحوه تشخیص اثر انگشت جعلی واقعا برای افراد و شرکتهایی که از دستگاه اثرانگشتی (چه کنترل تردد و چه حضور غیاب) استفاده میکنند، مفید هست و ضروری

  پاسخ تایید شده
 • عکس کامران
  کامران تاریخ 17 فروردین 1402

  با این تفاسیر و توضیحاتی که دادید، برای جلوگیری از تقلب در اثر انگشت خیلی باید دقت کنیم پس البته اگر دستگاه ساعتزنی ما از نوع قدیمی باشه، چون سیستم های جدید امن هستن

  پاسخ تایید شده
 • عکس nikdad
  nikdad تاریخ 23 اسفند 1401

  مقاله مفید و جامعی بود. در مورد تشخیص اثر انگشت روی کاغذ با اجازتون ی مقدار توضیح تکمیلی بدم: تشخیص اثر انگشت بر روی کاغذ یکی از روش‌های مهم و پرکاربرد در شناسایی افراد است که در بسیاری از کاربردها مانند امنیت و اداری و حتی کیفیت بالا برای تعیین هویت استفاده می‌شود. برای تشخیص اثر انگشت بر روی کاغذ، ابتدا باید یک اثر انگشت به صورت دیجیتالی گرفته شود. این کار می‌تواند با استفاده از یک اسکنر اثر انگشت یا حتی با دوربین یک گوشی هوشمند انجام شود. در این مرحله، نرم‌افزاری که برای تشخیص اثر انگشت استفاده می‌شود، به طور خودکار شروع به شناسایی الگوی اثر انگشت و تطابق با نمونه روی کاغذ میکند. موفق باشید

  پاسخ تایید شده
  • عکس کامران
   کامران تاریخ 17 فروردین 1402

   توضیحات تکمیلی شما در مورد تشخیص اثر انگشت روی کاغذ خیلی خوب بود چه خوبه که نظرسنجی آزاد هست و منتشر میشه خیلی از سایت ها قسمت درج نظر دارند اما هیچ موردی را منتشر نمیکنند!

   پاسخ تایید شده
 • عکس امیریل
  امیریل تاریخ 30 دی 1401

  چه خطرناک شد هرجا میری باید هواست باشه که اثرات اثرانگشت رو از روی لیوان، درب و... پاک کنی که مبادا سو استفاده نشه!!!

  پاسخ تایید شده
  • عکس کسرا
   کسرا تاریخ 19 فروردین 1402

   کلا تکنولوژی ی مسیر دو سویه است، در مقابل مزایای زیادی که داره، معایبش هم هست. مثل chatgpt که الان خیلی ها نگران استفاده از اون، بیکاری و سرقت اطلاعات هستند. فکر میکنم تنها راه حفاظت اینه که متناسب با علم روز، اطلاعاتمون رو آپدیت کنیم.

   پاسخ تایید شده
 • عکس ابراهیم
  ابراهیم تاریخ 28 دی 1401

  وقت بخیر سوالی دارم که نمی‌دونم پرسیدنش این قسمت درست هست یا نه، ممکنه در مورد مجازات جعل امضا و اثر انگشت توضیح بدید؟؟ فرایند اثبات جعل اثر انگشت به چه صورته؟؟

  پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 28 دی 1401

   درود بر شما دوست عزیز سوال شما مربوط به مسائل حقوقی میشه و خارج از حیطه تخصصی کارشناسان ما در ایران اکسس هست، اما به طور مختصر میشه گفت که طبق قانون مجازات اسلامی ماده 536، مجازات حبس معادل 6 ماه تا 2 سال را خواهد داشت و جریمه نقدی به مبلغ 3 الی 12 میلیون تومان امیدوارم پاسخ ارائه شده مفید باشه

   پاسخ تایید شده
 • عکس سعید
  سعید تاریخ 28 دی 1401

  فکر میکنم ساخت اثر انگشت با خمیر بازی، راحت تر از ساخت اثر انگشت با چسب است!!

  پاسخ تایید شده
 • عکس کاوه
  کاوه تاریخ 16 دی 1401

  ای کاش برای نحوه تشخیص اثر انگشت جعلی هم فکری شده بود، میدونم سخته، اما موضوع مهمی هست. مثلا برای ما که دستگاه حضور و غیابمون قدیمی هست و امکان شناسایی اثر انگشت زنده را ندارد، کارمندانی هستند که با استفاده از اثر انگشت جعلی یا تقلبی که با موادی مثل چسب یا ژلاتین ساختن، به جای هم ثبت تردد انجام میدن چندین بار این موارد مشاهده شده و تذکر لازم داده شده، اما متاسفانه باز تکرار میشه پیشنهادی برای حل این مشکل دارید؟

  پاسخ تایید شده
 • عکس کوروش
  کوروش تاریخ 16 دی 1401

  ویدئو ساخت اثر انگشت خیلی جالب بود، فکر میکنم ساخت اثر انگشت با خمیر بازی هم به راحتی امکان پذیر باشه، اگر در این مورد هم توضیحاتی ارائه باشه یا ویدئویی درج بشه، عالی میشه

  پاسخ تایید شده
 • عکس حسین
  حسین تاریخ 11 دی 1401

  سلام وقتتون بخیر باشه سوال مهمی دارم که در واقع به مساله مهمی در مجموعه ما تبدیل شده. در مورد نحوه تشخیص اثر انگشت جعلی صحبت کردید، اما روشی وجود داره که بتونیم متوجه بشیم کدام یک از پرسنل برای ثبت تردد خود از اثر انگشت تقلبی استفاده میکنند؟ یعنی این مورد جایی ثبت میشه؟

  پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 12 دی 1401

   سلام وقت شما هم بخیر زمانی که کاربر سعی میکنه از اثر انگشت جعلی برای ثبت تردد استفاده کنه، صرفا دستگاه میتونه با تشخیص تقلبی بودن اثر انگشت، تردد ناموفق ثبت کنه. پیشنهاد میشه برای پیدا کردن افراد خاطی و نظارت بر ثبت صحیح تردد از دوربین مداربسته استفاده بفرمایید.

   پاسخ تایید شده
   • عکس حامی
    حامی تاریخ 16 دی 1401

    البته ناگفته نماند که جعل اثر انگشت دستگاه حضور غیاب با توجه به تکنولوژی جدید ساخت دستگاه های حضور و غیاب و کنترل دسترسی خیلی سخت و تو بعضی برندها غیر ممکن شده

    پاسخ تایید شده
 • عکس سبحان
  سبحان تاریخ 21 مهر 1401

  من ی سوال مهم دارم شما سفارش ساخت اثر انگشت تقلبی رو هم قبول میکنید؟ میتونیم سفارش بدیم؟ صادقانه برای دور زدن دستگاه حضور و غیاب مدرسه نیاز داریم

  پاسخ تایید شده
  • عکس نیکداد
   نیکداد تاریخ 21 مهر 1401

   سلااام داداش خدا خیرت بده، این سوال منم هست اومدن ی دستگاه نصب کردن، ی ذره که دیر یا زود میشه ساعت رفت و آمدمون، اس ام اس می‌ره واسه خانواده پولش مهم نیست. فقط بشه دستگاه حضور و غیاب مدرسه رو دور زد با خیال رااااحت تو رو خدا راهنمایی کنید و فاز نصیحت نداشته باشین

   پاسخ تایید شده
   • عکس یونس
    یونس تاریخ 28 دی 1401

    میتونی مثل فیلمای جنایی که طرف سعی میکنه هک اثر انگشت با چسب رو به سادگی انجام بده!! ساخت اثر انگشت با چسب خیلی راحته، باچسب شیشه ای یا نواری میتونی نمونه اثر انگشت فرد را برداری و بدی مهر سازی ها برات بسازن البته الان فقط اثر انگشت خودت رو باید بدی بسازن دیگه اما باید سعی کنی هواست به راههای تغییر اثر انگشت هم باشه که نمونه ای که برای ساخت استفاده میشه، خراب نشه که دستگاه های حساس بتونن شناسایی رو انجام بدن

    پاسخ تایید شده
   • عکس ایران اکسس
    ایران اکسس تاریخ 27 مهر 1401

    نیکداد عزیز برای دور زدن و تقلب در سیستم های حضور و غیاب اثرانگشتی روش های زیادی وجود داره، اما متاسفانه یا خوشبختانه در سیستم نسل جدید این فرایند امکان پذیر نیست. چون شناسایی بر اساس بافت زنده صورت میگیره و دستگاه قابلیت تشخیص اثرانگشت جعلی از واقعی رو داره موفق باشید

    پاسخ تایید شده
    • عکس حمید سعادتی
     حمید سعادتی تاریخ 12 دی 1401

     اگر انگشت فرد رو قطع کنیم میتونیم دستگاه اثر انگشتی رو دور بزنیم؟؟

     پاسخ تایید شده
     • عکس ایران اکسس
      ایران اکسس تاریخ 12 دی 1401

      اگر دستگاه شناسایی اثر انگشت شما مجهز به فناوری LFD یا تشخیص بافت زنده باشد، امکان تقلب و دور زدن دستگاه تحت هیچ شرایطی وجود ندارد.

      تایید شده
 • عکس علیرضا اکبری
  علیرضا اکبری تاریخ 03 مهر 1401

  ببخشید در مورد نحوه تشخیص اثر انگشت جعلی بیشتر توضیح بدید؟ من در مورد جعل اثر انگشت و روش های اون در این مقاله خوندم و ویدئوهاش رو دیدم، عالی بود، دمتون گرم میخاستم بدونم امکانش هست در مورد روش جعل اثر انگشت الکترونیکی و جعل اثر انگشت روی کاغذ هم بیشتر توضیح بدید؟

  پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 03 مهر 1401

   بله بله حتما به زودی این صفحه رو در این مورد به روز رسانی میکنیم. ممنون که برای بهتر شدن مقاله به ما کمک میکنید.

   پاسخ تایید شده
   • عکس علیرضا اکبری
    علیرضا اکبری تاریخ 03 مهر 1401

    مرسی از پاسخگویی سریعتون

    پاسخ تایید شده

کاربر عزیز نظر شما در مورد این مقاله چیست؟