تهران، میرداماد، رودبار غربی، پلاک 26، طبقه 5

مراحل ساخت اثر انگشت تقلبی+راه‌های جعل اثرانگشت

مراحل ساخت اثر انگشت تقلبی+راه‌های جعل اثرانگشت

پیشرفت تکنولوژی دستگاه‌های حضور و غیاب ، باعث شد که استفاده از دستگاه‌های کنترل تردد مجهز به سنسور‌های تشخیص هویت از جمله دستگاه‌های کنترل تردد اثرانگشتی رواج یابد. این دستگاه‌ها یکی از رایج‌ترین انواع دستگاه‌های حضور و غیاب در بازار هستند. چالشی که دستگاه‌های اثر انگشتی با آن مواجه هستند امکان ساخت اثر انگشت تقلبی و جعل آن است که در این مقاله به طور مفصل به آن می‌پردازیم.

کاربرد اثرانگشت تقلبی چیست؟

دستگاه‌های مجهز به سنسور اثرانگشت از جمله دستگاه‌های بسیار پرکاربرد در بازار ایران به حساب می‌آیند. نسل‌های پیشین این دستگاه‌ها امکان تشخیص بافت زنده را از بافت جعلی نداشتند، به همین دلیل ساخت اثرانگشت تقلبی به راحتی فرصت تقلب و دور زدن حساسیت‌های دستگاه را برای افراد ایجاد می‌نمود. در حال حاضر نیز برای دارندگان این دستگاه‌ها این سؤال مطرح است که آیا می‌توان با جعل اثر انگشت دستگاه را دور زد؟ عموماً جعل اثر انگشت برای سودجویانی که به هر ترفندی قصد دور زدن دستگاه را دارند مهم است و  دارندگان چنین دستگاه‌هایی نیز می‌توانند با جعل کردن اثر انگشت میزان کارایی و عملکرد صحیح دستگاه را بسنجند.

با چه موادی می‌توان اثرانگشت تقلبی ساخت؟

برای کسانی که قصد هک یا تقلب دارند، امکان ساخت اثر انگشت تقلبی با مواد مختلفی وجود دارد. رایج‌ترین موادی که با آن‌ها اقدام به ساخت اثر انگشت تقلبی می‌شود عبارتند از:

رژ لب، کاغذ، چسب سیلیکون، فیلم، رابر، لاستیک، ژل، کاغذ، خمیر بازی، ژلاتین، چسب نواری، کائوچو، شمع، موم، خمیر، رژ لب، جوهر ، بتونه و سایر موادی که شاید خیلی شناخته شده نیستند.

 آموزش ساخت اثرانگشت جعلی با با استفاده از شمع و Fevicol

2 روش رایج برای ساخت اثرانگشت تقلبی

برای این که اثر انگشت تقلبی بسازید ابتدا باید به نمونه اثرانگشت اصلی دسترسی داشته باشید. به این ترتیب می توانید با استفاده از یکی از مواد نام برده اثر انگشت تقلبی را بسازید. برای این کار کافی است که انگشت مورد نظر را روی یکی از این مواد فشار دهید. البته باید توجه داشته باشید که این کار با مهارت و دقت بالایی انجام گیرد تا کارایی لازم را داشته باشد.

تهیه نمونه اولیه برای جعل اثرانگشت برای تهیه الگو از اثرانگشت واقعی چه باید کرد؟!

در ادامه به دو روش ساده و پیشرفته ساخت اثرانگشت تقلبی می پردازیم:

روش اول؛ روش ساده و در دسترس برای ساخت اثرانگشت جعلی

این روش 6 مرحله ای، نسبتا آسان است و مواد مورد نیاز آن تقریبا در دسترس عموم افراد قرار دارد:

 1. استفاده از بتونه و ژلاتین

برای ایجاد اثر انگشت تقلبی باید اثر انگشت را روی بتونه یا خمیرثبت کنید. بهتر است برای این کار از بتونه یا خمیر تازه استفاده کنید. در این مرحله شما باید مقداری از مواد را بردارید، آن را گلوله کنید و انگشت مورد نظر را با فشار یکسان و متعادل روی آن قرار دهید. انگشت باید حدود 5 دقیقه روی این مواد فشار داده شود تا زمانی که اثر انگشت به صورت واضح و دقیق ثبت شود.

      2. قرار دادن بتونه، ژلاتین یا موم در داخل یخچال

قرار دادن خمیر نمونه گیری در یخچال کمک می کند  تا در زمان استفاده از اثر انگشت جعلی، شکل اصلی اثر انگشت به هم نخورد. نوع مواد و برندی که استفاده می‌کنید در این مرحله بسیار مهم است. برخی از مواد نمونه گیری ممکن است در اثر سرما کاربرد خود را از دست بدهند. پس قبل از قرار دادن خمیر نمونه گیری در یخچال مطمئن شوید که سرما اثر مخربی روی آن نداشته باشد.

      3. ساخت ژلاتین ضخیم

در این مرحله کمی آب را بجوشانید و مقدار مناسبی پودر ژلاتین را در آب جوش ریخته و هم بزنید تا ژلاتین کاملا در آب حل شود. سپس اجازه دهید که مخلوط خنک شود.

ساخت الگو برای ساخت نمونه تقلبی اثرانگشت مراحل قالب گیری از اثرانگشت واقعی برای ایجاد نمونه جعلی

      4. قرار دادن ژلاتین در مایکرویو

در این مرحله باید  ژلاتین خنک شده را در مایکرویو قرار دهید و بعد از جوش آمدن اجازه دهید که خنک شود. این کار کمک می کند تا ژلاتین حجیم و یک دست تری داشته باشید. این کار را باید بارها و بارها تکرار کنید تا جایی که  هیچ حبابی در ژلاتین دیده نشود و به محصولی غلیظ و چسبناک تبدیل شود.

      5. مرحله قالب‌گیری

حال ژلاتینی که به خوبی ذوب شده و هیچ حبابی ندارد را روی قالب اثرانگشت بریزید.

      6. قرار دادن قالب در فریزر

حال قالب و ژلاتین را داخل فریزر بگذارید. طی چند دقیقه ژلاتین تبدیل به یک اثر جامد لاستیکی می‌شود.سپس با احتیاط آن را از قالب جدا کنید. به این ترتیب شما یک اثر انگشت جعلی در اختیار خواهید داشت.

روش دوم؛ روش پیشرفته و دقیق ساخت اثرانگشت تقلبی

در روش پیشرفته به تجهیزات تخصصی نیاز است که معمولا تامین آنها برای همه راحت نیست، اما دقت ساخت اثرانگشت تقلبی بالاتر است. 7 مرحله ساخت آن عبارتند از:

ایجاد انگشت جعلی با برد pcb روش دقیق ایجاد اثرانگشت جعلی با تجهیزات تخصصی

      1. آماده سازی مقدمات

این روش ساخت اثر انگشت تقلبی، بسیار دقیق است اما برای این کار به تجهیزات تخصصی نیاز خواهید داشت. در این روش برای جعل اثر انگشت به ادواتی چون اسکنر یا دوربین با کیفیت بسیار بالا و یک برد مدار چاپی (PCB) نیاز دارید.

      2. ثبت اثر انگشت

در این مرحله  باید اسکنر  یا دوربین و نوک انگشت کاملا تمیز باشد. این روش به شما کمک می کند تا اثر انگشت تقلبی را حتی از روی اثر انگشت به جا مانده بر روی دستگیره درب، لیوان یا صفحه لمسی به راحتی بسازید. برای ثبت دقیق اثر انگشت در این روش باید از پودرگرافیت یا کیت اثرانگشت با پودر سیاه استفاده کنید.

      3. ثبت عکس یا اسکن با کیفیت

برای ثبت بهترین نتیجه، از اثر انگشت عکس بگیرید(با کیفیت حداقل ۲۴۰۰ (Dpi) نقطه در اینچ) یا اثر انگشت را با کیفیت بالا اسکن کنید. تصویر به دست آمده را با نرم‌افزار ویرایش عکس در کامپیوتر بارگذاری کنید.

      4. برعکس کردن جهت و رنگ تصویر

در این قسمت از کار با استفاده از نرم‌افزار ویرایش تصاویر، باید تصویر آینه ای عکس را با برگرداندن آن از چپ به راست ایجاد کنید. رنگ تصویر نیز در این مرحله باید معکوس شود. به این معنا که بخش های تیره، روشن و بخش های روشن، تیره تر شود. به این ترتیب اثر انگشت برجسته سفید و پس‌زمینه تصویر سیاه خواهد بود.

      5. انتقال تصویر به یک برد مدار چاپی

برای نتیجه بهتر، اثر انگشت خود را روی کاغذ چاپ کنید، سپس از یک دستگاه HUV برای انتقال اثر انگشت روی برد مدار چاپی (PCB) استفاده کنید.

      6. ایجاد نمونه جعلی اثرانگشت با گرافیت یا چسب چوب

وقتی  اثر انگشت را روی مدار چاپی انتقال می دهید کمی برجسته می شود، به این ترتیب می توانید از آن برای ساخت اثر انگشت جعلی استفاده کنید. در این مرحله باید تصویر را با پودر گرافیت بپوشانید و روی آن را به یک لایه نازک چسب چوب سفید یا لاتکس رنگ روشن آغشته کنید.

      7. اثر انگشت تقلبی شما آماده است!

زمانی که چسب چوب یا لاتکس خشک شد باید به آرامی آن را از سطح زیرین جدا کنید. حال، اثر انگشت تقلبی آماده است. باید این اثر انگشت را به اندازه سر انگشت خود کوتاه کنید تا بتوانید با چسباندن آن به سر انگشت برای استفاده از دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی استفاده کنید.

کپی اثر انگشت باقی مانده روی سطوح برای ایجاد نمونه تقلبی

مقابله با جعل اثر انگشت با استفاده از فناوری SILK ID و LFD

بهترین روش برای مقابله با هر نوع تقلب و جعل اثر انگشت، استفاده از فناوری های جدید در دستگاه های کنترل تردد است. به طور مثال استفاده از فناوری (Live Finger Detection) LFD یا تشخیص بافت زنده این امکان را به دستگاه می دهد که بافت زنده پوست انسان را از سایر بافت‌های تقلبی تشخیص دهد.

فناوری SILK ID نیز فناوری دیگری است که برای تشخیص اثر انگشت اصلی از تقلبی مورد استفاده قرار می گیرد در این فناوری، امکان اسکن اثر انگشت به صورت ۳۶۰ درجه توسط سنسور دستگاه وجود دارد که  اثرانگشت خشک، مرطوب، خشن و… را به طور دقیق تشخیص می دهد. به این ترتیب امکان دور زدن دستگاه حضور و غیاب با هر روشی عملا غیر ممکن می شود.

نحوه تشخیص اثر انگشت جعلی

استفاده از اثر انگشت تقلبی اگرچه در دستگاه‌های تشخیص هویت قدیمی امکان‌پذیر بود، اما دستگاه‌های پیشرفته امروزی به راحتی انواع اثر انگشت تقلبی را تشخیص می‌دهند. امکان تشخیص اثر انگشت‌های تقلبی به سه روش ساده در دستگاه‌های بیومتریک نسل جدید امکان‌پذیر است که عبارتند از:

محاسبه الکتریسیته ساکن: سنسور‌های نوری دستگاه‌های اسکن اثر انگشت با فناوری پیشرفته امروز قادر هستند مقدار الکتریسته ساکن موجود روی انگشت فرد، زمانی که آن را روی سنسور قرار می‌دهد اندازه‌گیری کنند.

استفاده از الگوریتم‌های پیشرفته: تجزیه و تحلیل به کمک الگوریتم‌های پیشرفته تشخیص بافت زنده، قادر هستند که اثر انگشت واقعی را از نمونه‌های فیک تشخیص دهند.

استفاده از سنسور‌های حرارتی: یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای تشخیص اثر انگشت جعلی استفاده از اشعه مادون قرمز است. در این روش اشعه مادون قرمز به انگشتی که روی سنسور قرار دارد تابیده می‌شود و فرکانس بازتابی آن در سنسور مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد. به این ترتیب به راحتی می‌توان بافت زنده را از نمونه‌های تقلبی تشخیص داد.

هک اثر انگشت با چسب

برای این که بتوان اثر انگشت یک فرد را جعل کرد، نیاز است که نمونه اثر انگشت او را در اختیار داشت. این نمونه می‌تواند یک عکس با کیفیت یا رد اثر انگشت شخص روی اجسام مختلف باشد. در این روش با ریختن چسب سیلیکونی روی اثر انگشت به جا مانده از فرد مورد نظر و گذشت مقدار کمی زمان می‌توانید به راحتی اثر انگشت او را جعل کنید. البته باید دقت کنید که در مرحله اول غلظت و مقدار چسب مورد استفاده به اندازه باشد.


 روش ساخت اثرانگشت تقلبی با چسب و تست روی دستگاه حضور و غیاب


جعل اثر انگشت با رژ لب

جعل اثر انگشت با رژ لب نیز کار ساده‌ای است. برای انجام آن نیاز است که رژلب را به آرامی روی نمونه اثر انگشت بکشید. سپس یک تکه چسب شیشه‌ای را بریده و روی قسمتی که رژلب مالیده‌اید قرار دهید. اینک به آرامی چسب را بردارید و آن را نوک انگشت خود بچسبانید. قسمت‌های اضافه را ببرید و اثر انگشت جعلی شما آماده است. در این شکل از جعل اثر انگشت باید کار با دقت و آرامی انجام گیرد تا اثر انگشت به خوبی کپی شده و پخش نشود. در زمان چسباندن اثر انگشت جعلی به دست خود نیز دقت کنید که چسب حاوی نمونه تقلبی را در جای مناسبی بچسبانید.

نمونه اثر انگشت

نمونه اثر انگشت می‌تواند از یک نمونه زنده تهیه شده و یا رد اثر انگشت روی سطوح مختلفی مثل صفحه موبایل، کامپیوتر، کتاب، لیوان و… باشد. برای ساخت اثر انگشت تقلبی نیاز به نمونه‌ای قوی و مناسب دارید که همه خطوط اثر انگشت نمونه اصلی را به خوبی حفظ کرده باشد. با پیشرفت تکنولوژی حتی در صورت داشتن یک عکس با کیفیت از نمونه اثر انگشت می‌توان به راحتی آن را کپی کرد.

تشخیص اثر انگشت روی کاغذ

تشخیص اثر انگشت روی کاغذ به سادگی انجام می‌گیرد. دو روش ساده و در دسترس وجود دارد که به کمک آن می‌تواند اثر انگشت باقی مانده روی کاغذ را به خوبی نمایان کرد.

روش اول: در این روش کافی است مقدار گرد آلومینیوم که بسیار سبک است را روی کاغذ بریزیم و آن را پخش کنیم. سپس با فوت کردن یا استفاده از دستگاه‌های ایجاد باد بسیار سبک، با ظرافت و از راه دور گرد آلومینیوم را از روی کاغذ رد می‌کنیم. متوجه خواهید شد که روی بخش‌هایی که اثر انگشت باقی مانده است، این گرد به خوبی رد اثر انگشت را نمایان می‌سازد.

روش دوم: کاغذ حاوی نمونه اثر انگشت را در مقدار کمی مرکب معمولی، قرار دهید. بعد از گذشت چند ثانیه برگه را زیر آب بگیرید و آن را به آرامی بشویید. خواهید دید که جای اثر انگشت با رنگ ملایمی مشخص خواهد شد.

نرم‌افزار مقایسه دو اثر انگشت

این نوع نرم‌افزار‌ها عموماً در مراکز جرم‌شناسی مورد استفاده قرار می‌گیرند. نرم‌افزار‌های مقایسه دو اثر انگشت با دریافت نمونه اثر انگشت و با کمک الگوریتم‌های پیچیده مشابهت یا تفاوت میان اثر انگشتان را تشخیص می‌دهند. مبنای این تشخیص شکل ظاهری و پیچیدگی‌های اثر انگشت هر فرد بوده که این پیچیدگی‌ها در هر انسانی منحصر به فرد است.

تشخیص جعل اثر انگشت از روی کپی

امکان تشخیص جعل اثر انگشت از روی کپی فقط زمانی امکان‌پذیر است که کپی موجود کیفیت بسیار بالایی داشته و نمونه اثر انگشت به وضوح در آن مشخص باشد. به این ترتیب با شیوه‌هایی چون نرم‌افزار‌های مقایسه اثر انگشت می‌توان اصالت آن را تشخیص داد.

جعل اثر انگشت الکترونیکی

جعل اثر انگشت الکترونیکی به راحتی امکان‌پذیر نیست. اما به طور مثال می‌توان با روش‌هایی چون چسب از نمونه باقی مانده روی سنسور دستگاه کپی‌برداری کرد. همچنین در صورت عدم وجود شرایط احراز هویت فردی مثل تشخیص چهره و… می‌توان از همان ابتدای ثبت اثر انگشت، از اثر انگشت شخص دیگری استفاده کرده و او را با هویت جعلی به دستگاه معرفی کرد.

سؤالات رایج در خصوص اثر انگشت جعلی

در ادامه به بررسی سوالات پرتکرار کاربران می پردازیم:

 • آیا امکان دورزدن دستگاه حضورغیاب و موبایل با اثرانگشت جعلی وجود دارد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت همه چیز بستگی به نوع دستگاه دارد. در نسل های پیشین این دستگاه ها با توجه به باگ هایی که وجود داشت، امکان تشخیص بافت زنده عملا وجود نداشت و امکان تقلب و جعل اثر انگشت و دور زدن دستگاه به روش هایی که به آنها اشاره شد وجود داشت. اما دستگاه‌های نسل جدید همگی مجهز به سنسور‌های تشخیص بافت زنده هستند که امکان تقلب در این زمینه را به صفر می‌رساند.

 •  آیا دستگاه‌های حضور و غیاب ایرانی مجهز تکنولوژی SILK ID و LFD هستند؟

متأسفانه دستگاه‌های تولید ایران هنوز به فناوری‌های پیشرفته‌ای چون SILK ID و LFD (Live Finger Detection) مجهز نیستند.

 • بهترین برند‌های سیستم حضور و غیاب موجود در بازار ایران که مجهز به تکنولوژی ضد تقلب است، کدامند؟

در حال حاضر بهترین برند‌های حضورغیاب در بازار ایران، سه برند ZK، Virdi و Suprema هستند.

 • آیا دستگاه‌های حضور و غیاب قدیمی می‌توانند اثرانگشت تقلبی را تشخیص دهند؟

خیر، دستگاه‌های قدیمی مجهز به فناوری‌های پیشرفته بافت زنده نیستند و امکان دور زدن این دستگاه ها به وسیله جعل اثر انگشت وجود دارد.

 • نرم‌افزار تشخیص اثر انگشت چیست؟

این نرم افزار با توجه به تعریفی که از بافت زنده اثر انگشت در اختیار دارد، امکان تشخیص اثر انگشت از روی شیارها و پستی و بلندی های سطح پوست را دارا است. در این نرم افزارها یک نمونه به عنوان نمونه اصلی تعریف می شود و با هر بار استفاده از دستگاه، نمونه ورودی با نمونه موجود در نرم افزار مقایسه شده و در صورت مشابهت مورد تأیید قرار می گیرد.

 • نحوه تشخیص اثر انگشت جعلی چگونه است؟

شناسایی اثر انگشت در دستگاه کنترل تردد با تشخیص الگوی پوست که در آن قوس‌ها، حلقه‌های برجستگی و پستی و بلندی‌های اثر انگشت مشخص است انجام می‌گیرد. سیستم تشخیص اثر انگشت جعلی مجهز به سنسور‌های حرارتی است که می‌تواند بافت زنده را از بافت تقلبی تشخیص دهد.

 • مدت زمان ماندگاری اثر انگشت روی اجسام چند روز یا چه مدت است؟

مدت زمان ماندگاری اثر انگشت روی سطوح مختلف به عوامل گوناگونی بستگی دارد و بین 2 ساعت تا40 سال میتواند دوام داشته باشد.

حرف آخر

از گذشته تا به امروز، با پیشرفت تکنولوژی و رواج استفاده از آن در میان مردم، همیشه افراد سودجویی در پی دور زدن و مقابله با استفاده صحیح از روش های نوین بوده و هستند!! راهکار اصلی مقابله با این افراد، آشنایی با ترفندهای مورد استفاده آن هاست!

در این مقاله برای جلوگیری از تقلب در دستگاه های حضور غیاب و کنترل تردد مجهز به سنسور اثرانگشت، به بررسی روش های ساخت اثر انگشت تقلبی و آشنایی با راه کار جلوگیری از دور زدن و تقلب در سیستم های مجهز به فناوری اثرانگشت پرداختیم.

امیدواریم مطالعه این مقاله و آشنایی با روش تقلب در دستگاه اثر انگشت، راهنمای مناسبی برای خرید دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی متناسب با نیاز مجموعه شما باشد.

در صورت تمایل، برای هر چه بهتر شدن این مقاله از سایت ایران اکسس، نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

Refrences:

 • http://www.silkid.com/technology
 • https://www.wikihow.com/Fake-Fingerprints
 • https://www.virditech.com/technology/fake-fingerprint-detection

4.7/5 - (12 امتیاز)

ایران اکسس

6 پاسخ به “مراحل ساخت اثر انگشت تقلبی+راه‌های جعل اثرانگشت”

 1. علیرضا اکبری گفت:

  ببخشید در مورد نحوه تشخیص اثر انگشت جعلی بیشتر توضیح بدید؟
  من در مورد جعل اثر انگشت و روش های اون در این مقاله خوندم و ویدئوهاش رو دیدم، عالی بود، دمتون گرم
  میخاستم بدونم امکانش هست در مورد روش جعل اثر انگشت الکترونیکی و جعل اثر انگشت روی کاغذ هم بیشتر توضیح بدید؟

  • ایران اکسس گفت:

   بله بله حتما
   به زودی این صفحه رو در این مورد به روز رسانی میکنیم.
   ممنون که برای بهتر شدن مقاله به ما کمک میکنید.

 2. سبحان گفت:

  من ی سوال مهم دارم
  شما سفارش ساخت اثر انگشت تقلبی رو هم قبول میکنید؟
  میتونیم سفارش بدیم؟
  صادقانه برای دور زدن دستگاه حضور و غیاب مدرسه نیاز داریم

  • نیکداد گفت:

   سلااام
   داداش خدا خیرت بده، این سوال منم هست
   اومدن ی دستگاه نصب کردن، ی ذره که دیر یا زود میشه ساعت رفت و آمدمون، اس ام اس می‌ره واسه خانواده
   پولش مهم نیست. فقط بشه دستگاه حضور و غیاب مدرسه رو دور زد با خیال رااااحت
   تو رو خدا راهنمایی کنید و فاز نصیحت نداشته باشین

   • ایران اکسس گفت:

    نیکداد عزیز
    برای دور زدن و تقلب در سیستم های حضور و غیاب اثرانگشتی روش های زیادی وجود داره، اما متاسفانه یا خوشبختانه در سیستم نسل جدید این فرایند امکان پذیر نیست.
    چون شناسایی بر اساس بافت زنده صورت میگیره و دستگاه قابلیت تشخیص اثرانگشت جعلی از واقعی رو داره

    موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *