بررسی و مقایسه‌ی اسکن کف دست و اثر انگشت

مقایسه و تفاوت اسکن کف دست و اثر انگشت
زمان:
نویسنده: ایران اکسس
به‌روزرسانی: ۲۵ / ۰۷ / ۱۴۰۱

قبل از اینکه به مقایسه‌ اسکن کف دست و اثر انگشت بپردازیم باید بدانید که فناوری شناسایی اثر انگشت و اسکن کف دست دو بیومتریک کاربردی هستند که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دو تکنولوژی مزایا و معایب منحصر به خود را دارند. در این مقاله، بیومتریک اثر انگشت و اسکن کف دست را در پنج فاکتور مقایسه می‌کنیم.

اما قبل از مقایسه، اجازه دهید ابتدا کمی پیشینه این دو فناوری را مورد بررسی قرار دهیم.

تاریخچه فناوری تشخیص اثر انگشت

اثر انگشت یا فینگرپرینت (Finger Print) محبوب‌ترین و شناخته شده‌ترین بیومتریک موجود در بازار است که از زمانهای بسیار دور برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. اما این فناوری به دلیل ارزان و قابل اعتماد بودن هنوز محبوب است و کاربردهای زیادی دارد.

چینی‌های باستان از اثر انگشت برای احراز هویت اسناد رسمی استفاده می‌کردند و بابلی ها در حدود 200 سال قبل از میلاد از اثر انگشت به عنوان راهی برای امضای قراردادهای مکتوب استفاده می‌کردند.امروزه بسیاری از تلفن‌های هوشمند از اسکنر اثر انگشت، در قفل تلفن استفاده می‌کنند. اثر انگشت با وجود ظهور بیومتریک‌های جدید نظیر تشخیص چهره، کف دست و عنبیه، هنوز هم محبوب‌ترین بیومتریک برای بسیاری از دستگاه‌هاست.

تاریخچه تکنولوژی اسکن الگوهای کف دست

فناوری احراز هویت از طریق رگ کف دست یا فناوری تشخیص پالم (Palm) از بسیاری جهات نقطه مقابل اثر انگشت است: به جای قدیمی بودن، کاملا جدید است. به جای نیاز به تماس فیزیکی، بدون تماس است و به جای بیرونی بودن، درونی است.

این فناوری از نور مادون قرمز برای اسکن کف دست استفاده می‌کند. ساختار پیچیده رگ‌های کف دست برای همه، حتی در دوقلوهای همسان متفاوت است و در طول زندگی ثابت می‌ماند.

با بررسی و مقایسه‌ی اسکن کف دست و اثرانگشت میتوان گفت که اثر انگشت فناوری قابل اعتمادی است که در گذر زمان آزمایش شده است و برای کاربردهای امنیتی سبک بهترین گزینه است. در مقابل ورید کف دست یک فناوری‌ نوین و پیشرفته است، که از تشخیص اثرانگشت جلوتر است. تکنولوژی اثر انگشت عموماً برای کاربران ارزان‌تر و آشناتر است، در حالی که رگ کف دست امن‌تر، خصوصی‌تر و بهداشتی‌تر است.

در مقاله سیستم حضور و غیاب اسکن کف دست میتوانید اطلاعات بیشتری را در خصوص این فنآوری نسبتا جدید به دست آورید.

5 فاکتور مهم مقایسه‌ی اسکن کف دست و اثر انگشت

در این بخش دو شناسه اثرانگشت و ورید کف دست را در پنج فاکتور به صورت جداگانه بررسی می‌کنیم:

1- امنیت (Security)

امنیت یکی از فاکتورهای مهم در مقایسه‌ی فناوری اثرانگشت و ورید کف دست می‌باشد که در ادامه به بررسی جزئیات آن در این دو فناوری می‌پردازیم.

 • بررسی امنیت در اثر انگشت

این واقعیت که مجری قانون می‌تواند برای شناسایی مظنونان در صحنه جرم، اثر انگشت را جمع‌آوری کند، آسیب پذیری این بیومتریک را برجسته می‌کند. یعنی اثر انگشت می‌تواند توسط شخص ثالث بدون رضایت شما جمع آوری شود. بنابراین در سیستم‌های امنیتی، اثر انگشت یکی از روش‌های کمتر ایمن برای شناسایی است، زیرا هکرها به راحتی می‌توانند اثر انگشت را برای فریب دادن اسکنر جعل کنند.

البته این نکته را هم در نظر بگیرید که سیستم‌های جدید در زمینه تشخیص اثر انگشت جعلی بسیار پیشرفت کرده‌اند.

تفاوت اسکن اثر انگشت و کف دست در چیست؟ آیا با بررسی و مقایسه‌ اسکن کف دست و اثر انگشت میتوان به نتیجه رسید که کدام سیستم امنیت بیشتری دارد؟

 • بررسی امنیت در رگ کف دست

در زمینه امنیت، اسکن کف دست به دو دلیل بر اثر انگشت برتری دارد:

 1. عروق خونی کف دست یک بیومتریک داخلی است، به این معنی که الگوی کف دست شما هرگز در معرض دید دیگران قرار نمی‌گیرد. این بدان معنی است که تا زمانی که دست خود را به طور آگاهانه در برابر اسکنر قرار ندهید، ورید کف دست شما نمی‌تواند ثبت و در نتیجه کپی و جعل شود.
 2. از آنجایی که دستگاه احراز هویت برای اسکن به جریان خون نیاز دارد، دارای تست‌های زنده بودن داخلی است. اگر کسی بتواند الگوی رگ کف دست شما را جعل کند (کاری که به خودی خود تقریباً غیرممکن است)، باید خون زنده در آن جریان داشته باشد، تا بتواند سیستم را فریب دهد. پس تقلب با یک نمونه جعلی عملاً غیرممکن است.

بنا بر دو دلیل اشاره شده در بالا، اسکن کف دست مزایای امنیتی بیشتری نسبت به اثر انگشت دارد و مسلماً امن‌ترین بیومتریک موجود در بازار است.

2- دقت (accuracy)

دقت هر بیومتریک با نرخ پذیرش کاذب ( FAR ) و نرخ رد کاذب ( FRR ) اندازه‌گیری می‌شود. FAR میزان احتمال دسترسی نادرست به یک کاربر غیرمجاز را اندازه گیری می‌کند، در حالی که FRR میزان احتمال عدم دسترسی نادرست کاربر مجاز را اندازه می‌گیرد. هر چه عدد مربوط به این دو فاکتور کمتر باشد، دقت بیومتریک افزایش خواهد یافت.

بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که  اسکن رگ کف دست فوق‌العاده دقیق است و در بین بیومتریک‌های موجود در بازار، کمترین نرخ FAR و FRR را دارد.

3- حریم خصوصی (Privacy)

حریم خصوصی در بیومتریک‌ها به دلیل ماهیت حساسشان اهمیت ویژه‌ای دارد. از آنجایی که سیستم های بیومتریک از بدن خودمان برای شناسایی خودمان استفاده می کنند، بسیار شخصی هستند و این امر ضروری است که هر فناوری بیومتریک قبل از اینکه بتواند داده‌های کاربران را ضبط کند، رضایت صریح آنها را داشته باشد.

 • اثر انگشت

اثر انگشت نسبت به بعضی از بیومتریک‌ها مانند تشخیص چهره، حریم خصوصی کاربران را بیشتر رعایت می‌کند. اما یک آسیب پذیری بزرگ دارد: اثر انگشت روی هر چیزی که لمس می‌کنید باقی می‌ماند و امکان جمع‌آوری آنها بدون رضایت شما فراهم است.

 • رگ کف دست

رگ کف دست یک شناسه بیومتریک متمرکز بر حریم خصوصی است. کد بیومتریک شما به دلیل ماهیت درونی بدن شما، هرگز در معرض دنیای بیرون قرار نمی گیرد و جمع‌آوری آن بدون استفاده از فناوری پیشرفته و بدون اطلاع شما عملاً غیرممکن است.

اسکن کف دست از لحاظ حفظ حریم خصوصی کاربران، برتری قابل توجهی نسبت به سایر بیومتریک‌های خارجی مانند اثر انگشت و تشخیص چهره دارد. چرا که هرگز بدون رضایت کاربر قابل استفاده نیست.

4- سهولت استفاده (Ease Of Use)

مزیت اثر انگشت این است که بیشتر مردم از قبل با آن آشنا هستند، بنابراین برای استفاده صحیح به دستورالعمل کمی نیاز دارد. اما اسکن کف دست یک فناوری جدیدتر و کمتر آشنا برای اکثر مردم است، منحنی یادگیری کوچکی در ابتدا وجود دارد که کاربران جدید باید از آن عبور کنند. کاربران جدید باید روش صحیح اسکن کف دست را یاد بگیرند، که شامل یک حرکت سریع هوایی روی حسگر است.

5- بهداشت (Hygiene)

برای شناسایی کاربران از طریق اثر انگشت، نیاز به تماس مستقیم با سنسور دارید و این یک نقطه ضعف آشکار ( به خصوص در زمان شیوع بیماریهای مسری مانند (Covid-19) برای این فناوری است مخصوصا بر روی سیستم‌هایی مانند دستگاه حضور و غیاب که توسط تعداد زیادی از افراد استفاده می‌شود، استفاده از اثرانگشت می‌تواند نگرانی‌های بهداشتی ایجاد کند.

اسکن کف دست یک بیومتریک بدون تماس است و برای احراز هویت از طریق آن، نیازی به لمس سنسور (اسکنر) ندارید. به همین دلیل  فناوری اسکن کف دست مزیت بهداشتی قابل توجهی نسبت به اثر انگشت دارد.

از این رو در صنایعی که به استانداردهای بهداشتی بالایی نیاز دارند (مانند بیمارستان ها، رستوران ها و شرکتهای تولید مواد غذایی)، اسکن کف دست می‌تواند گزینه مناسبی برای احراز هویت کارکنان باشد.

مقایسه فناوری اسکن کف دست با اثر انگشت در 5 عامل کلیدی

مقایسه تفاوت های کلیدی دو تکنولوژی اسکن ورید کف دست و اثر انگشت در یک نگاه

همانطور که ملاحظه کردید برای مقایسه فناوری اثر انگشت و اسکن کف دست از 5 فاکتور استفاده کردیم.

کلام آخر

با بررسی تفاوت ها و مقایسه‌ اسکن کف دست و اثر انگشت به این نتیجه رسیدیم که سیستم اثرانگشتی یک فناوری ارزان‌ با کاربری ساده‌ است. اما اسکن عروق کف دست یک فناوری پیشرفته‌ است که از لحاظ امنیت، دقت، حریم خصوصی و بهداشت، چند قدم از شناسایی اثر انگشت جلوتر است. این دو شناسه بیومتریک به طور گسترده در دستگاه‌های کنترل دسترسی و حضور و غیاب استفاده می‌شوند. برای اطلاع از قیمت دستگاه‌ تردد اثر انگشتی و اسکن کف دست با کارشناسان ما در فروشگاه ایران اکسس تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

نظرات

 • عکس محمد زیاری
  محمد زیاری تاریخ 25 آبان 1401

  دوستان ممکنه بفرمایید از نظر شما درصد خرابی سیستم اسکن دست بیشتر هست یا سیستم اثر انگشتی؟ صرف با خرید کدوم سیستم هست؟

  پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 19 دی 1401

   این سوال رو شاید بشه این طور پاسخ داد که تکنولوژی اثر انگشت به نسبت اسکن کف دست، جدیدتر هست، بنابراین هنوز مقایسه این دو تکنولوژی راحت نیست، اما تجربه چند ساله استفاده از سیستم اثر انگشت، نشان دهنده کیفیت و دوام و در صورت نیاز تعمیر راحت و کم هزینه سیستم اثر انگشتی هست

   پاسخ تایید شده
 • عکس siamak
  siamak تاریخ 25 آبان 1401

  روزتون خوش ای کاش در این مقاله به این سوال مهم که چگونه حسگر اثر انگشت را فریب دهیم؟ هم اشاره میشد!

  پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 08 آذر 1401

   درود بر شما برای این منظور مقاله ای جدا منتشر شده که پیشنهاد میشه مقاله مراحل ساخت اثر انگشت تقلبی را مطالعه بفرمایید. تا با نحوه ساخت نمونه اثر انگشت جعلی و فریب دستگاه ورود و خروج آشنا بشید.

   پاسخ تایید شده

کاربر عزیز نظر شما در مورد این مقاله چیست؟