آشنایی با انواع راهبند پارکینگ یا خودرویی

راهبند پارکینگ
زمان:
نویسنده: ایران اکسس
به‌روزرسانی: ۲۳ / ۰۷ / ۱۴۰۲

بهتر است بدانید راهبند پارکینگ ابزاری است که از آن برای کنترل عبور و مرور وسایل نقلیه در ساختمان ها و پارکینگ های مختلف استفاده می شود و با نام‌های دیگری مانند: راهبند خودرو ، گیت خودرویی و راهبند نگهبانی هم شناخته می‌شود. عملکرد راهبندها بسیار ساده بوده و احتمالاً نمونه های مختلف این راهبندها را در گذشته در اماکن گوناگون دیده اید. ساده ترین نوع راهبند خودرو، راه بندهایی هستند که از یک اهرم ساخته شده و این اهرم با بالا و پایین رفتن، مسیر را برای عبور و مرور باز می کنند.

این راهبندها نوعی سیستم کنترل تردد هستند که برای افزایش امنیت و تسهیل نظارت بر رفت و آمد وسایل نقلیه از آن ها استفاده می شود و بکارگیری آن‌ها در اماکنی که دارای ورودی پارکینگ بوده و یا درب ورودی آن ها به شکلی است که خودروها امکان ورود به مجموعه را دارا می باشد یک امر ضروری و لازم است.  در ادامه این مقاله از سایت ایران اکسس شما عزیزان را با انواع راهبندهای پارکینگ آشنا می کنیم.

راهبند پارکینگ چیست؟

راهبندها تجهیزاتی هستند که در ابتدای ورودی های مختلف نصب شده و تردد وسایل نقلیه را کنترل می کنند. امروزه از راهبند پارکینگ در بسیاری از مجموعه های اداری، تجاری، امنیتی و … استفاده می شود. این راهبندها انواع مختلفی دارند که رایج ترین آن ها راهبندهای اهرمی، تاشو، تلسکوپی و بولارد هستند. ما در این بخش هر یک از این راهبندها را توصیف کرده و ساختار آن ها را بیان کردیم. همچنین در ادامه نکات مهمی که در زمان انتخاب و نصب راهبند پارکینگ بایستی مدنظر افراد قرار بگیرد را به طور خلاصه توضیح دادیم.

بررسی انواع راهبند پارکینگ

همان طور که گفته شد، راهبندها انواع مختلفی دارند که هر یک از آن ها مناسب فضاهای خاصی هستند. معمولا برای انتخاب راهبند مناسب، در وهله اول به نوع فعالیت مجموعه توجه می شود. چنانچه فعالیت مجموعه چندان حساس و امنیتی نباشد، از تمام راهبندهای رایج می توان استفاده کرد. پس از آن، عرض ورودی پارکینگ یا درب مجموعه در تعیین نوع راهبند در نظر گرفته می شود. راهبندهای مختلف براساس عملکرد شامل موارد زیر می شوند:

راهبند پارکینگ اهرمی

انواع راهبند پارکینگ آشنایی با انواع راهبند پارکینگ

راه بندهای اهرمی یا بازویی رایج ترین نوع راهبند هستند که از یک ستون عمودی کوتاه و یک اهرم بلند افقی تشکیل شده اند. این راهبندها قیمت مناسبی داشته و از نظر تامین امنیت و نظارت بر رفت و آمدها، جزو راهبندهای سرآمد هستند. به طور کلی راهبند بازویی به دو شکل دستی و اتوماتیک تقسیم بندی می شود. راهبند پارکینگ دستی، تقریباً منسوخ شده و بجز در موارد خاص از آن استفاده ای نمی شود. در مقابل، راهبند اتوماتیک یا برقی در بسیاری از ساختمان ها و پارکینگ ها به کار گرفته شده و شکل های گوناگونی هم دارد.

عملکرد این راهبندها به شکلی است که یک ناظر یا نگهبان با استفاده از سیستم کنترل راهبند، آن را با فشردن یک دکمه حرکت داده و بالا و پایین می کند. وقتی اهرم پایین است، وسایل نقلیه اجازه عبور ندارند و برای عبور، شخص ناظر بایستی این اهرم را بالا ببرد.

راهبند پارکینگ اهرمی نسبت به بادهای شدید و برخورد وسایل نقلیه مقاومت کمی داشته و به همین خاطر در بسیاری از فضاهای امنیتی از آن استفاده نمی شود. علاوه بر این، در ورودی هایی که عرض آن زیاد است به جای استفاده از یک اهرم، از دو اهرم در کنار یکدیگر استفاده شده تا تمام فضا پوشش داده شود.

راهبند پارکینگ ستونی یا بولارد

یک نوع دیگر از راهبندها که شکل و شمایل متفاوتی نسبت به دیگر راهبندهای معرفی شده دارند، راهبندهای ستونی یا بولارد می باشند. این راهبندها دارای اهرم نبوده و ساختار آن از یک یا چند ستون تشکیل می شود. این ستون ها روی زمین نصب شده و در مواقعی که نیاز به توقف وسایل نقلیه است، مانع عبور آن ها خواهند شد. برای رد شدن وسایل نقلیه نیز این ستون ها داخل زمین رفته و همسطح با سطح آن می شوند.

از بولارد در اماکن امنیتی و ورودی هایی که سیستم کنترل تردد بسیار حساسی در آن ها وجود دارد استفاده شده و از مقاومت بالایی در برابر عوامل طبیعی و برخورد وسایل نقلیه برخوردار می باشند. به طوری که در صورت برخورد خودروهای سواری تا سرعت 80 کیلومتر با راهبندهای ستونی، این راهبندها مقاومت کرده و با مشکلی روبرو نمی شوند.

این قابلیت در راهبندهای دیگر وجود ندارد. به همین خاطر بسیاری از مراکز نظامی و امنیتی، اداره پلیس، بانک ها و … از راهبند بولارد استفاده می کنند. قیمت این سیستم کنترل تردد کمی بیشتر از راهبندهای اهرمی بوده و از دوام و امنیت بسیار بالاتر برخوردارند. همچنین ظاهر شیک و ابعاد کم این راهبندها باعث شده در بسیاری از ساختمان های مدرن و امروزی از آن ها به جای راهبندهای اهرمی استفاده شود. شایان ذکر است جنس بدنه راهبند ستونی از متریال های گوناگونی مثل فولاد و بتن می باشد.

راهبند پارکینگ تاشو

اگر ورودی شما مکانی مسقف می باشد، استفاده از راهبندهای تاشو بهترین ایده برایتان است. در بسیاری از مجتمع های اداری، تجاری و پارکینگ های طبقاتی که با مشکل ارتفاع سقف روبرو هستیم، عملاً امکان بالا رفتن اهرم راهبند وجود ندارد و به همین خاطر از راهبندهای تاشو استفاده می شود. شرکت های سازنده این نوع راهبند ساختاری را ایجاد کرده اند که براساس آن، اهرم راهبند تا می شود و کنار ستون آن قرار می گیرد.

راهبند پارکینگ تلسکوپی

راهبندهای تلسکوپی راهبندهایی هستند که طول اهرم آن ها قابل تغییر بوده و امکان افزایش آن وجود دارد. شیوه عملکرد این راهبندها نیز همانند راهبندهای اهرمی ساده بود و تنها تفاوتی که بین شان وجود دارد، تفاوتی است که مربوط به افزایش اندازه اهرم آن می شود.

انواع راه بند خودرو راه بندهای خودرویی چه انواعی دارند؟

در ادامه نکات مهمی که در زمان نصب راهبند پارکینگ بایستی مدنظر افراد قرار بگیرد را به طور خلاصه توضیح داده‌ایم.

6 نکته مهم در نصب و راه اندازی راهبند خودرو

یکی از مواردی که بسیاری از خریداران آن را در نظر نمی گیرند، نصب راهبند است. به طوریکه این افراد در ابتدا اقدام به خرید راهبند کرده و سپس برای نصب آن تصمیم گیری می کنند. در صورتی که راه بند جزو دستگاه هایی است که نصب آن بسیار حساس بوده و چنانچه محل نصب از مطلوبیت خوبی برخوردار نباشد، امکان استفاده از آن وجود ندارد. به طور کلی برای نصب راهبند لازم است موارد زیر در نظر گرفته شود:

  1. محل نصب راهبند نباید به گونه ای باشد که امکان تردد عابر پیاده از وی سلب شود. چرا که راهبندها صرفاً برای کنترل عبور وسایل نقلیه بوده و نصب آن ها باید به شکلی باشد که امکان عبور افراد پیاده از کنار آن به سادگی و بدون برخورد با اهرم وجود داشته باشد. بنابراین محل عابر پیاده را در هنگام نصب راهبند پارکینگ در نظر داشته باشید.
  2. چنانچه قصد استفاده ازراهبند پارکینگی در مکان های مسقف دارید، حتماً به ارتفاع سقف و اهرم راهبند توجه داشته باشید.
  3. بهترین مکان برای نصب راهبند، کنار اتاق نگهبانی است. در این صورت فرد نگهبان می تواند به راحتیراهبند پارکینگ را کنترل کرده و روی رفت و آمد وسایل نقلیه نظارت بیشتری داشته باشد.
  4. در راهبندهای اهرمی، به دلیل آن که اهرم راهبند برای باز کردن راه رو به بالا حرکت می کند نیاز است فضای بالایی راهبند را نیز در نظر داشته باشید. چرا که در بسیاری از موارد ممکن است شاخه های درخت، سیم برق یا عوامل دیگر در بالا رفتن این اهرم اختلال ایجاد نمایند.
  5. برای نصب راهبندهای بولارد این نکته را در نظر داشته باشید که ارتفاع راهبند هرچقدر باشد، به همان مقدار نیز بایستی داخل زمین حفر شود. چرا که این راهبندها برای آزاد کردن عبور وسیله نقلیه هم سطح زمین شده و داخل زمین فرو می رود. به همین خاطر در طبقات مختلف ساختمان های چند طبقه (بجز همکف) و پارکینگ های طبقاتی معمولاً از این نوع راهبند استفاده نمی شود.
  6. محل نصب راه بند نباید در محل عبور رود، آب، باغچه، ریشه گیاهان یا هر عامل خارجی باشد.

علاوه بر موارد گفته شده، برای نصب راهبند حتماً از متخصصین و افراد با تجربه در این زمینه کمک بگیرید تا با مشکلی روبرو نشوید. افرادی که تخصص چندانی در نصب راهبند ندارند، این دستگاه ها را به شکل غیراصولی راه اندازی کرده و احتمال ایجاد مشکل در آینده را برای شما به وجود می آورند.

سوالات رایج

در ادامه به چند مورد از سوالات پرتکرار در خصوص راه بند پارکینگ می پردازیم.

 • راهبند کارتی چیست؟

منظور از راهبند کارتی، راهبندی است که فرمان باز و بسته شدن تیغه، اهرم یا بازو راهبند از طریق ثبت کارت صادر می شود. یعنی دستگاه کارتخوان برای تایید معتبر بودن یا نبودن کارت به راهبند وصل میشود.

 • قیمت تیغه راهبند چقدر است؟

قیمت اهرم، بازو یا تیغه راهبند بر اساس متراژ، جنس، برند راهبند و کیفیت آن متقاوت است. بدون اطلاع از جزئیات نمیتوان قیمت دقیقی اعلام کرد.

 • قیمت راهبند پلاک خوان چقدر است؟

راهبند پلاک خوان متشکل از راهبند پارکینگ + دوربین پلاک خوان است که بعد از ثبت، شناسایی و تایید پلاک خودرو در حال تردد توسط دوربین پلاک خوان، فرمان بازشدن راهبند صادر میشود. لذا برای اعلام دقیق قیمت، اطلاع از مدل دوربین پلاک خوان و راهبند ضروری است.

 • قیمت راهبند نگهبانی چقدر است؟

راهبند نگهبانی همان راهبند پارکینگ است که بنا به نیاز مجموعه، مدل آن انتخاب می شود. معمولا قیمت راهبند بر اساس برند و کیفیت و نوع راهبند انتخابی بین 6 تا 50 میلیون متغیر است.

 • آیا امکان ارتباط دستگاه حضور و غیاب و  کنترل تردد به راهبند پارکینگ وجود دارد؟

بله، امکان ارتباط انواع دستگاه حضور و غیاب یا کنترل تردد مجهز به رله خروجی و با امکان شناسایی چهره، اثر انگشت، کارت یا کد به راهبند پارکینگ وجود دارد. اما معمولا از دستگاه کارتی یا اثر انگشت در کنار راهبند استفاده میکنند و از سیستم تشخیص چهره به دلیل آسان نبودن ثبت تردد کمتر استفاده می شود.

 • آیا برای کنترل و مدیریت تردد افراد پیاده هم میتوان از راهبند پارکینگ استفاده کرد؟

خیر، برای نظارت و مدیریت تردد افراد از گیت کنترل تردد استفاده می شود و برای مدیریت تردد وسایل نقلیه سنگین و نیمه سنگین، خودرو و موتورسیکلت از راهبند پارکینگ استفاده می شود.

پس از آگاهی از اطلاعات فنی و مشاهده قیمت انواع راهبند پارکینگ یا خودرویی، در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر با همکاران ما در واحد فروش ایران اکسس در تماس باشید

سخن پایانی

در آخر به یاد داشته باشید برای خرید راهبند پارکینگ یا خودرویی حتماً از شرکت های معتبر و قانونی استفاده کنید که هم محصولات خوش قیمتی را به کاربران ارائه کرده و هم از پرسنل مجرب و حرفه ای برای نصب این راهبندها برخوردار هستند. شایان ذکر است تمام محصولات فروشگاه ایران اکسس دارای گارانتی و خدمات پس از فروش بوده و نصب و راه اندازی آن توسط پرسنل این مجموعه انجام می پذیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 02126706487 در تماس باشید. از این که تا پایان همراه ما بودید از شما صمیمانه متشکریم.

5/5 - (4 امتیاز)

نظرات

 • عکس رامتین
  رامتین تاریخ 06 بهمن 1402

  روزتون بخیر امکان داره لیست قیمت گیت ورود و خروج خودرو رو داشته باشم؟

  پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 07 بهمن 1402

   درود بر شما قیمت انواع گیت تردد خودرو و نفر را در صفحه (https://iranacs.com/p-cat/gate) میتونید ببینید. اگر سوالی بود در خدمتتون هستیم.

   پاسخ تایید شده
 • عکس Gh
  Gh تاریخ 29 آذر 1401

  ممنون از مقالتون استفاده کردم. سپاس از توضیح کامل و جامعتون

  پاسخ تایید شده
 • عکس AREROILLA
  AREROILLA تاریخ 30 مهر 1401

  .If you want, you can be the sales representative of our products in your country We look forward to working with you. Regards

  پاسخ تایید شده
 • عکس cialis
  cialis تاریخ 08 مهر 1401

  Your writing taste has been surprised me. Thanks, quite great article.

  پاسخ تایید شده
 • عکس shadier
  shadier تاریخ 28 مرداد 1401

  Hello Do you have the possibility to implement the project outside Iran?

  پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 29 مرداد 1401

   Hi dear yes, of course please contact to Iran access sales team

   پاسخ تایید شده
 • عکس معینی
  معینی تاریخ 09 آذر 1400

  عالی.خداقوت

  پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 12 آذر 1400

   سلامت باشید، نظر لطف شماست

   پاسخ تایید شده

کاربر عزیز نظر شما در مورد این مقاله چیست؟