تهران، میرداماد، رودبار غربی، پلاک 26، طبقه 5

انواع راهبند پارکینگ

انواع راهبند پارکینگ

راهبند پارکینگ ابزاری است که از آن برای کنترل عبور و مرور وسایل نقلیه در ساختمان ها و پارکینگ های مختلف استفاده می شود. عملکرد راهبندها بسیار ساده بوده و احتمالاً نمونه های مختلف آن را در گذشته در اماکن گوناگون دیده اید. ساده ترین نوع راهبند پارکینگ، راهبندهایی هستند که از یک اهرم ساخته شده و این اهرم با بالا و پایین رفتن، مسیر را برای عبور و مرور باز می کنند.

به طور کلیراهبند پارکینگ به دو شکل دستی و اتوماتیک تقسیم بندی می شود. راهبندهای دستی، تقریباً منسوخ شده و بجز در موارد خاص از آن ها استفاده ای نمی شود. در مقابل، راهبندهای برقی یا اتوماتیک در بسیاری از ساختمان ها و پارکینگ ها به منظور کنترل تردد وسایل نقلیه به کار گرفته شده و شکل های گوناگونی هم دارد. این راهبندها نوعی سیستم کنترل تردد هستند که برای افزایش امنیت و تسهیل نظارت بر رفت و آمد وسایل نقلیه از آن ها استفاده می شود. بکارگیری یک راهبند برای اماکنی که دارای ورودی پارکینگ بوده و یا درب ورودی آن ها به شکلی است که خودروها امکان ورود به مجموعه را دارا می باشد یک امر ضروری و لازم است. در ادامه این مقاله از سایت ایران اکسس شما عزیزان را با انواع راهبندهای پارکینگ آشنا می کنیم.

راهبند پارکینگ چیست؟

راهبندها تجهیزاتی هستند که در ابتدای ورودی های مختلف نصب شده و تردد وسایل نقلیه را کنترل می کنند. امروزه از راهبند پارکینگ در بسیاری از مجموعه های اداری، تجاری، امنیتی و … استفاده می شود. این راهبندها انواع مختلفی دارند که رایج ترین آن ها راهبندهای اهرمی، تاشو، تلسکوپی و بولارد هستند. ما در این بخش هر یک از این راهبندها را توصیف کرده و ساختار آن ها را بیان کردیم. همچنین در ادامه نکات مهمی که در زمان نصب راهبند پارکینگ بایستی مدنظر افراد قرار بگیرد را به طور خلاصه توضیح دادیم.

آشنایی با انواع راهبند پارکینگ

بررسی انواع راهبند پارکینگ

همان طور که گفته شد، راهبندها انواع مختلفی دارند که هر یک از آن ها مناسب فضاهای خاصی هستند. معمولا برای انتخاب راهبند مناسب، در وهله اول به نوع فعالیت مجموعه توجه می شود. چنانچه فعالیت مجموعه چندان حساس و امنیتی نباشد، از تمام راهبندهای رایج می توان استفاده کرد. پس از آن، عرض ورودی پارکینگ یا درب مجموعه در تعیین نوع راهبند در نظر گرفته می شود. راهبندهای مختلف براساس عملکرد شامل موارد زیر می شوند:

راهبند پارکینگ اهرمی

راه بندهای اهرمی یا بازویی رایج ترین نوع راهبند هستند که از یک ستون عمودی کوتاه و یک اهرم بلند افقی تشکیل شده اند. این راهبندها قیمت مناسبی داشته و از نظر تامین امنیت و نظارت بر رفت و آمدها، جزو راهبندهای سرآمد هستند. اگر بخواهیم نگاهی کوتاه بر عملکرد این راهبندها داشته باشیم، می توان گفت راهبندهای بازویی یا اهرمی به دو شکل دستی و برقی (اتوماتیک) وجود ندارد. راهبندهای دستی که در گذشته از آن ها استفاده می شد، در حال حاضر کاربردهای چندانی نداشته و راهبندهای برقی و اتوماتیک جای آن را گرفته اند. عملکرد این راهبندها به شکلی است که یک ناظر یا نگهبان با استفاده از سیستم کنترل راهبند، آن را با فشردن یک دکمه حرکت داده و بالا و پایین می کند. وقتی اهرم پایین است، وسایل نقلیه اجازه عبور ندارند و برای عبور، شخص ناظر بایستی این اهرم را بالا ببرد.

راهبند پارکینگ اهرمی نسبت به بادهای شدید و برخورد وسایل نقلیه مقاومت کمی داشته و به همین خاطر در بسیاری از فضاهای امنیتی از آن استفاده نمی شود. علاوه بر این، در ورودی هایی که عرض آن زیاد است به جای استفاده از یک اهرم، از دو اهرم در کنار یکدیگر استفاده شده تا تمام فضا پوشش داده شود.

راهبند پارکینگ ستونی یا بولارد

یک نوع دیگر از راهبندها که شکل و شمایل متفاوتی نسبت به دیگر راهبندهای معرفی شده دارند، راهبندهای ستونی یا بولارد می باشند. این راهبندها دارای اهرم نبوده و ساختار آن از یک یا چند ستون تشکیل می شود. این ستون ها روی زمین نصب شده و در مواقعی که نیاز به توقف وسایل نقلیه است، مانع عبور آن ها خواهند شد. برای رد شدن وسایل نقلیه نیز این ستون ها داخل زمین رفته و همسطح با سطح آن می شوند. از بولارد در اماکن امنیتی و ورودی هایی که سیستم کنترل تردد بسیار حساسی در آن ها وجود دارد استفاده شده و از مقاومت بسیار بالایی در برابر عوامل طبیعی و برخورد وسایل نقلیه برخوردار می باشند. به طوری که در صورت برخورد خودروهای سواری تا سرعت 80 کیلومتر با راهبندهای ستونی، این راهبندها مقاومت کرده و با مشکلی روبرو نمی شوند.

این قابلیت در راهبندهای دیگر وجود ندارد. به همین خاطر بسیاری از مراکز نظامی و امنیتی، اداره پلیس، بانک ها و … از راهبند بولارد استفاده می کنند. قیمت این سیستم کنترل تردد کمی بیشتر از راهبندهای اهرمی بوده و از دوام و امنیت بسیار بالاتر برخوردارند. همچنین ظاهر شیک و ابعاد کم این راهبندها باعث شده در بسیاری از ساختمان های مدرن و امروزی از آن ها به جای راهبندهای اهرمی استفاده شود. شایان ذکر است جنس بدنه راهبند ستونی از متریال های گوناگونی مثل فولاد و بتن می باشد.

راهبند پارکینگ تاشو

اگر ورودی شما مکانی مسقف می باشد، استفاده از راهبندهای تاشو بهترین ایده برایتان است. در بسیاری از مجتمع های اداری، تجاری و پارکینگ های طبقاتی که با مشکل ارتفاع سقف روبرو هستیم، عملاً امکان بالا رفتن اهرم راهبند وجود ندارد و به همین خاطر از راهبندهای تاشو استفاده می شود. شرکت های سازنده این نوع راهبند ساختاری را ایجاد کرده اند که براساس آن، اهرم راهبند تا می شود و کنار ستون آن قرار می گیرد.

راهبند پارکینگ تلسکوپی

راهبندهای تلسکوپی راهبندهایی هستند که طول اهرم آن ها قابل تغییر بوده و امکان افزایش آن وجود دارد. شیوه عملکرد این راهبندها نیز همانند راهبندهای اهرمی ساده بود و تنها تفاوتی که بین شان وجود دارد، تفاوتی است که مربوط به افزایش اندازه اهرم آن می شود.

راهبند پارکینگ

نصب و راه اندازی راهبند

یکی از مواردی که بسیاری از خریداران راهبند آن را در نظر نمی گیرند، نصب راهبند است. به طوری که این افراد در ابتدا اقدام به خرید و انتخاب راهبند کرده و سپس برای نصب آن تصمیم گیری می کنند. در صورتی که راهبند جزو دستگاه هایی است که نصب آن بسیار حساس بوده و چنانچه محل نصب از مطلوبیت خوبی برخوردار نباشد، امکان استفاده از آن وجود ندارد. به طور کلی برای نصب راهبند لازم است موارد زیر در نظر گرفته شود:

1. محل نصب راهبند نباید به گونه ای باشد که امکان تردد عابر پیاده از وی سلب شود. چرا که راهبندها صرفاً برای کنترل عبور وسایل نقلیه بوده و نصب آن ها باید به شکلی باشد که امکان عبور افراد پیاده از کنار آن به سادگی و بدون برخورد با اهرم وجود داشته باشد. بنابراین محل عابر پیاده را در هنگام نصب راهبند پارکینگ در نظر داشته باشید.

2. چنانچه قصد استفاده ازراهبند پارکینگ در مکان های مسقف دارید، حتماً به ارتفاع سقف و اهرم راهبند توجه داشته باشید.

3. بهترین مکان برای نصب راهبند، کنار اتاق نگهبانی است. در این صورت فرد نگهبان می تواند به راحتیراهبند پارکینگ را کنترل کرده و روی رفت و آمد وسایل نقلیه نظارت بیشتری داشته باشد.

4. در راهبندهای اهرمی، به دلیل آن که اهرم راهبند برای باز کردن راه رو به بالا حرکت می کند نیاز است فضای بالایی راهبند را نیز در نظر داشته باشید. چرا که در بسیاری از موارد ممکن است شاخه های درخت، سیم برق یا عوامل دیگر در بالا رفتن این اهرم اختلال ایجاد نمایند.

5. برای نصب راهبندهای بولارد این نکته را در نظر داشته باشید که ارتفاع راهبند هرچقدر باشد، به همان مقدار نیز بایستی داخل زمین حفر شود. چرا که این راهبندها برای آزاد کردن عبور وسیله نقلیه هم سطح زمین شده و داخل زمین فرو می رود. به همین خاطر در طبقات مختلف ساختمان های چند طبقه (بجز همکف) و پارکینگ های طبقاتی معمولاً از این نوع راهبند استفاده نمی شود.

6. محل نصب راهبند نباید در محل عبور رود، آب، باغچه، ریشه گیاهان یا هر عامل خارجی باشد.

علاوه بر موارد گفته شده، برای نصب راهبند حتماً از متخصصین و افراد با تجربه در این زمینه کمک بگیرید تا با مشکلی روبرو نشوید. افرادی که تخصص چندانی در نصب راهبند ندارند، این دستگاه ها را به شکل غیراصولی راه اندازی کرده و احتمال ایجاد مشکل در آینده را برای شما به وجود می آورند. به همین خاطر این نکته را هم در نظر داشته باشید.

خرید راهبند پارکینگ از ایران اکسس

سخن پایانی

در آخر به یاد داشته باشید برای خرید راهبند پارکینگ حتماً از شرکت های معتبر و قانونی استفاده کنید که هم محصولات خوش قیمتی را به کاربران ارائه کرده و هم از پرسنل مجرب و حرفه ای برای نصب این راهبندها برخوردار هستند. شایان ذکر است تمام محصولات ایران اکسس دارای گارانتی و خدمات پس از فروش بوده و نصب و راه اندازی آن توسط پرسنل این مجموعه انجام می پذیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 02126706487 در تماس باشید. از این که تا پایان همراه ما بودید از شما صمیمانه متشکریم.

ایران اکسس

6 پاسخ به “انواع راهبند پارکینگ”

 1. معینی گفت:

  عالی.خداقوت

 2. shadier گفت:

  Hello
  Do you have the possibility to implement the project outside Iran?

 3. cialis گفت:

  Your writing taste has been surprised me. Thanks,
  quite great article.

 4. AREROILLA گفت:

  .If you want, you can be the sales representative of our products in your country
  We look forward to working with you.
  Regards

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *