رعایت نکات مهم در انتخاب دستگاه حضور و غیاب دست دوم

انتخاب دستگاه حضور و غیاب دست دوم
زمان:
نویسنده: ایران اکسس
به‌روزرسانی: ۲۸ / ۱۰ / ۱۴۰۱

می‌دانیم که خرید دستگاه حضور و غیاب دست دوم نسبت به مدل نو آن، از قیمت پایین‌تری برخوردار است. از آنجایی که کاربرد این وسیله به هدف کنترل‌ تردد سازمانی اهمیت بالایی دارد، جالب است بدانید که امروزه در بازار ارائه محصولات سازمانی، شاهد استقبال برخی از مدیران به هدف خرید این نوع از محصولات هستیم.

به همین منظور در این مقاله قصد داریم با ارائه نکات مهم درباره شرایط انتخاب سیستم حضور و غیاب کارکرده، در خدمت شما کاربران و مدیران مراکز کسب و کار محترم باشیم. امیدواریم مطالعه این مقاله از سایت ایران اکسس بتواند آگاهی شما را در انتخاب این نوع از محصولات افزایش دهد. پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

6 نکته مهم در انتخاب دستگاه حضور و غیاب دست دوم

اهمیت خرید دستگاه حضور غیاب در این بوده، که مدیران سازمان‌ها و مراکز کسب و کار می‌توانند به راحتی اطلاعات تردد کارکنان خود را ثبت کرده و با آگاهی بیشتر، نسبت به بررسی عملکرد آن‌ها اقدام نمایند.

به همین هدف فرقی نمی‌کند که از چه نوع دستگاهی می‌خواهید استفاده کنید: مدل تشخیص اثر انگشت، نوع چشم، تشخیص چهره و یا هر مدل از انواع دستگاه حضور و غیاب، برای هر مدل، داشتن پارامتر‌های مختلف مانند مدل ماژول سیستم، نحوه ارائه خدمات و البته نوع برند دستگاه و غیره می‌تواند در تعیین قیمت آن موثر باشد.

اما در این میان نکته حائز اهمیت دیگری نیز وجود دارد که باعث شده مدیران نسبت به خرید دستگاه حضور و غیاب دست دوم توجه ویژه‌ای داشته باشند، و آن چیزی نیست جز وجود محدودیت‌های هزینه‌ای و اعمال صرفه‌جویی مالی.

اگر شما از جمله همان مدیران هستید، در ادامه مقاله نکات کاربردی اشاره خواهد شد که با رعایت آن‌ها می‌توانید نسبت به انتخاب بهترین دستگاه اقدام نمایید. اما توجه داشته باشید که بهترین انتخاب در هنگام خرید دستگاه حضور و غیاب، نوع ارزان قیمت آن است. چرا که شما می‌توانید خدمات لازم و موردنیاز خود را با کیفیت مطلوب دریافت کنید.

نکته اول، توجه به سلامت دستگاه حضور و غیاب استوک

به عنوان اولین و مهم‌ترین فاکتور برای خرید دستگاه حضور و غیاب دست دوم،  لازم است که به سلامت محصول نگاه ویژه‌ای داشته باشید. یادتان باشد مراجعه و خرید از افراد متفرقه و بی‌هویت، می‌تواند شما را با دردسرهای پیش‌بینی نشده مواجه سازد. مانند کاستی در ارائه لوازم جانبی از جمله (CD راه‌اندازی) که خود این مورد می‌تواند به طور کامل عملکرد ضعیف دستگاه را به دنبال داشته باشد.

سلامت دستگاه حضور و غیاب دست دوم آیا میتوان از سالم بودن دستگاه حضور و غیاب کارکرده اطمینان حاصل کرد؟

توجه داشته باشید که به طور کلی نصب دستگاه، تست و حتی ارائه آموزش قبل از راه‌اندازی در این نوع از محصولات به طور کامل انجام نمی‌شود. همین اتفاق می‌تواند در ادامه مشکلات پیچیده‌تری را ایجاد کرده و شما را نسبت به کاربری از دستگاه دلسرد کند.

از طرفی دیگر، شرکت‌های معتبر نسبت به فروش محصولات کارکرده تمایلی نشان نمی‌دهند. به همین خاطر می‌توانید برای تهیه این نوع از دستگاه‌ها به مراکز و سایت‌های معتبر که در زمینه فروش محصولات دست دوم فعالیت دارند مراجعه کنید.

طبیعی است که هیچ مدیری نسبت به خرید محصول معیوب اقدام نخواهد کرد، پس این نکته را حتما در نظر داشته باشید.

نکته دوم، ارتباط و تخلیه دستگاه حضور و غیاب کارکرده

باید شرایط انتقال و استخراج اطلاعات از دستگاه حضور غیاب با دقت کافی همراه باشد. چرا که اطلاعات ثبت شده در این دستگاه برای سیستم حسابداری سازمان به هدف براورد حقوق و کیفیت فعالیت کارکنان از اهمیت بالایی برخوردار است. پس این دستگاه باید بتواند به راحتی داده‌ها و اطلاعات را به سیستم منتقل نماید.

اما اگر دستگاه حضور و غیاب استوک در انجام این امر با مشکلات مختلف همراه باشد، در عمل باید گفت که استفاده از این دستگاه هیچ فایده ای ندارد.

نکته سوم، تخمین طول عمر و کیفیت قطعات دستگاه

به طور کلی، فاکتور طول عمر در دستگاه‌های الکترونیکی از شرایط مشخصی برخوردار است. در این نوع از محصولات مانند دستگاه حضور و غیاب، رابطه مستقیمی بین پارامتر زمان استفاده و کاهش کیفیت وجود دارد. این موضوع می‌تواند به دلیل وجود استهلاک در نوع قطعات به کار رفته این دستگاه‌ها باشد.

بر این اساس مشاهده می‌کنید که به مرور کارکرد برخی از قطعات با مشکل روبرو شده و در کل دستگاه دیگر عملکرد موفقی را نخواهد داشت.

دستگاه حضور غیاب دست دوم نیز از این قاعده مستثنی نبوده و می‌تواند اطلاعات را به اشتباه ثبت نماید. مانند بروز اختلال در اسکن صحیح اثر انگشت و خواندن غلط کارت توسط کارت‌خوان. پس لازم است که نسبت به تست عملکرد محصول و توجه به میزان زمان استفاده شده حساس باشید.

نکته چهارم، توجه به گارانتی دستگاه

میزان کیفیت عملکرد دستگاه‌های الکترونیکی مانند دستگاه حضور و غیاب، می‌تواند به عنوان یکی از مهم‌ترین مزیت‌های رقابتی به شمار‌ آید. به همین خاطر لازم است که در زمان خرید سیستم حضور و غیاب کارکرده ، به میزان زمان مانده گارانتی و یا وارانتی محصول توجه ویژه‌ای داشته باشید.

گارانتی دستگاه حضور و غیاب دست دوم آیا دستگاه های حضور غیاب دست دوم گارانتی و خدمات مطمئنی دارند؟

گارانتی در این نوع از دستگاه‌ها حداقل یک سال است. اگر دستگاه مد نظر شما کهنه بوده و از امتیاز گارانتی برخوردار نباشد، در زمان بروز مشکل، از مزیت ارائه خدمات رایگان بهره‌مند نخواهد شد.

نکته پنجم، توجه به کیفیت نرم افزار حضور و غیاب دست دوم

همانطور که می‌دانید دستگاه‌های جانبی مانند دستگاه حضور و غیاب که باید به یک سیستم معرفی شوند، از یک نرم‌افزار به هدف معرفی محصول برخوردارند. به همین خاطر توجه به وجود نرم‌افزار در کنار دستگاه حضور و غیاب کارکرده، به دلیل اینکه باید اطلاعات را به سیستم منتقل نماید، بسیار مهم است. اگر این قابلیت در دستگاه خریداری شده وجود نداشته باشد، در عمل هیچ خروجی برای شما نخواهد داشت.

نکته ششم، عدم وجود خدمات پس از فروش

خرید دستگاه حضور و غیاب کارکرده، علی‌رغم اینکه با قیمت مناسب‌تری همراه است، از مشکلات متعددی مبنی بر ارائه خدمات نیز برخوردار خواهد بود. از طرف دیگر، به دلیل اهمیت کاربری که این نوع از دستگاه‌ها دارند، داشتن خدمات پس از فروش امری مهم در این محصولات است. پس لازم است در خرید این نوع از محصولات، نوعی را انتخاب کنید که از خدمات پس از فروش برخوردار باشد.

پاسخ به سوالات متداول

در ادامه به سوالات پرتکرار در انتخاب دستگاه دست دوم میپردازیم.

1- کدام عوامل می‌تواند مدیران را نسبت به استفاده از دستگاه حضور و غیاب کارکرده یا دست دوم منصرف کند؟

 • عدم داشتن کیفیت مناسب در دستگاه
 • وجود مشکلات متعدد نرم‌افزاری و سخت‌افزاری
 • عدم سازگاری عملکرد دستگاه با نیازهای شرکت

2- تنها مزیتی که می‌توان برای خرید دستگاه حضور و غیاب کارکرده معرفی کرد؟

به طور کلی قیمت دستگاه‌های استوک نسبت به دستگاههای نو کمتر است.

3- خرید دستگاه حضور و غیاب ارزان بهتر است یا دستگاه دست دوم کارکرده؟

با توجه به اینکه دستگاه حضور و غیاب دست دوم از گارانتی و خدمات پس از فروش مناسبی برخوردار نیست، توصیه میشود بر اساس بودجه و نیاز مجموعه خود، نسبت به خرید دستگاه تردد با قیمت مناسب اقدام نمایید تا از خدمات بعد از خرید نیز بهره مند شوید.

در نهایت

امروزه تنها دلیل برای مدیران مراکز کسب و کار نسبت به خرید دستگاه‌ حضور و غیاب دست دوم، وجود محدودیت‌های مالی است که می‌تواند به عنوان مهمترین دلیل معرفی شود. اما باید خاطرتان باشد کاربری از این دستگاه‌ها با مشکلات متعددی همراه بوده، که می‌تواند نسبت به رعایت عدالت و تصمیم‌گیری درست در زمان سنجش عملکرد کارکنان، مشکلات مهم‌تری را در آینده ایجاد نماید.

به همین خاطر، بهترین پیشنهادی که بجای دستگاه حضور و غیاب استوک وجود دارد، خرید دستگاه با قابلیت‌های ممتاز و کاربردی اعم از داشتن گارانتی معتبر و خدمات پس از فروش مطلوب است. پس می‌توان بجای خرید سیستم حضور و غیاب کارکرده، خرید دستگاه‌ حضور و غیاب ارزان قیمت را پیشنهاد کرد چون اگرچه از قابلیت‌های کمتری برخوردار بوده، اما می‌تواند در تصمیم گیری ها بهترین خدمات و اطلاعات را به مدیران ارائه دهد.

4.6/5 - (13 امتیاز)

نظرات

 • عکس شایان
  شایان تاریخ 03 بهمن 1402

  متاسفانه بازار دستگاه های تقلبی هم داغه و واقعا باید خیلی هوشمند باشید که اگر خاستید دستگاه ارزان یا گران قیمت بخرید، سرتون کلاه نره اگه دستگاه حضورغیاب ارزان قیمت میخواین بخرید حتما قبلش ی مقدار اطلاعات در مورد نحوه تشخیص دستگاه حضور و غیاب تقلبی از اصل به دست بیارید. من از سایت دیجی کالا هم تجربه خرید دستگاه جعلی و بی کیفیت رو داشتم که به سختی موفق شدم کالا رو عودت بدم. تو مقاله تشخیص دستگاه اصل از تقلبی سایت ایران اکسس اطلاعات خوب و مختصری گفته شده حتما ی نگاه بندازین

  پاسخ تایید شده
 • عکس مسیح
  مسیح تاریخ 17 دی 1402

  دستگاه دست دوم و کارکرده از آشنا، غریبه، دوست و هر کس دیگه نگیرید چه حضور و غیاب و چه کنترل تردد ، چه گوشی تلفن و چه یخچال واقعا اگه دستگاه خراب شه، هزینه رو دوبرابر می‌کنه. دستگاه نو بخرید، با مدل پایین تر و امکانات کمتر، اما گارانتی دار واقعا خیلی از امکانات دستگاه ها به کار نمیاد اصلا

  پاسخ تایید شده
 • عکس نوید
  نوید تاریخ 06 مهر 1402

  شرکت هایی مثل ترب، دیوار، آلتون و... هستند که دستگاه حضور و غیاب دست دوم رو میفروشن و شعارشون هم ارزان و باکیفیت هست!! نظرتون چیه دوستان؟ من خودم به شخصه مایل به خرید دستگاه دست دو نیستم، چون دیدی در مورد سابقه استفاده ش ندارم، اما بودجه م محدوده

  پاسخ تایید شده
  • عکس سینا
   سینا تاریخ 06 مهر 1402

   نوید جان سلام روزت بخیر و شادی باشه به نظر من خرید دستگاه حضور و غیاب دست دوم یا کارکرده (یعنی دستگاهی که قبلاً توسط شخص دیگری استفاده شده است) می‌تونه یک گزینه مناسب باشد، اما نیاز به دقت و بررسی زیاد داره. ی سری از مزیت و معایب خرید دستگاه دست دوم رو من بهت میگم، لطفا دقت کن که بتونی درست تصمیم بگیری: ***مزایاش***: 1- کاهش هزینه: دستگاه‌های حضور و غیاب دست دوم معمولا ارزان‌تر از دستگاه‌های جدید هستند، که می‌تواند به سازمان‌ها کمک کنه که در هزینه‌هاشون صرفه‌جویی کنند. 2- سازگاری با سیستم‌های قدیمی: اگر سازمان شما از سیستم‌ها یا نرم‌افزارهای قدیمی برای مدیریت حضور و غیاب استفاده می‌کنه، دستگاه حضور و غیاب دست دوم ممکن است بهترین گزینه باشد تا سازمان بخواهد همه چیز را تغییر دهد. ***معایبش*** 1- وضعیت فنی: دستگاه‌های حضور و غیاب دست دوم ممکنه وضعیت فنی نامطلوبی داشته باشند و نیاز به تعمیر یا به‌روزرسانی داشته باشند، که خودش باعث هزینه تراشی میشه. 2- نا سازگاری با نیازهای جدید: اگر سازمان شما نیاز به ویژگی‌ها یا تکنولوژی‌های جدیدی داره که دستگاه ثبت تردد دست دوم ارائه نمی‌دهد، ممکنه خریدش منطقی نباشه. 3- نداشتن گارانتی: دستگاه حضور غیاب دست دو ممکنه گارانتی نداره و در صورت بروز مشکلات فنی، تعمیر و نگهداری آن ممکنه هزینه‌بر باشد. 4- سابقه استفاده نامعلوم: شما نمی‌توانید اطمینان حاصل کنی که سیستم دست دوم چطور استفاده شده و در چه شرایطی بوده، در نتیجه میتونه روی عمر مفید دستگاه تاثیر بذاره. در نهایت، تصمیم به خرید دستگاه حضور و غیاب دست دوم باید با درنظر گرفتن نیازها و محدودیت‌های خاص شرکتتون گرفته بشه. در صورتی که امکانات و ویژگی‌های دستگاه دست دوم با نیازهای شما همخوانی داشته باشه و وضعیت فنیش مناسب باشه، خریدش می‌تونه یک گزینه مقرون به صرفه باشه. اما بهتره همیشه در مورد خرید سیستم ثبت تردد کارکرده یا دست دو بررسی و دقت لازم رو داشته باشید، حتی اگه لازم شد از افرادی که خرید رو داشتن نظر بپرسید. اینم بگم که ی سری افراد میگن خیلی ها دستگاه و کلا لوازم برقی رو به صورت کارکرده میگیرن و راحت استفاده میکنن، این حرف درست! اما برای برندهای معتبر و سرشناس که امکان دریافت خدمات گارانتی رو (حتی با پرداخت هزینه داشته باشن)، نه شرکت هایی که با واسطه دستگاه رو میفروشن و در مورد شرایط خدماتش اطلاعاتی ندارن و زیر بار مسولیت هم نمیرن!! این نظر من بود، امیدوارم مفید باشه برات

   پاسخ تایید شده
 • عکس بهداد دارابی
  بهداد دارابی تاریخ 05 خرداد 1402

  دستگاه حضور و غیاب دست دوم، یعنی دستگاهی که قبلا به مدت نامشخص مورد استفاده قرار گرفته و امکان خرید دستگاه حضور و غیاب دست دوم تو دیوار یا شیپور وجود داره اگر مایل به تهیه سیستم حضور غیاب دست دو دارید به این نکات دقت کنید حتما: وضعیت و عملکرد دستگاه: یعنی مطمئن شید که دستگاه در وضعیت سالم و صحیح قرار دارهاز فروشنده بپرسید که قبلا مشکل داشته یا نه و تعمیر شده یا نه (اگرچه اطلاعات درست نمیدن) ضمانت وگارانتی:چک کنید ببینید دستگاه تضمین فروش داره یا نه! این میتونه ی اطمینان خاطر برای شما ایجاد کنه که اگه مشکل داشت، امکان تعمیر وجود داشته باشه براش سازگاری با نیازها: مطمئن شید که دستگاه دست دوم با نیازها و سیستم‌های مورد نیازتون سازگار باشه همین 3 شرط میتونه ی خرید مطمئن براتون ایجاد کنه

  پاسخ تایید شده
 • عکس شیما
  شیما تاریخ 17 فروردین 1402

  اطلاعات مفیدی در مورد سیستم های حضور و غیاب کارکرده به دست آوردم موفق باشید

  پاسخ تایید شده
 • عکس منصور
  منصور تاریخ 10 فروردین 1402

  درود برشما و عرض ادب من سوالی داشتم که اگر راهنمایی بفرمایید ممنون میشم به نظر شما یا مخاطبان سایت شما، آیا خرید دستگاه حضور و غیاب دست دوم از شیپور، دیوار، ترب یا دیجی کالا و سایر فروشگاه های اینترنتی کار درستی هست؟ من خیلی در این مورد وسواس دارم و موافق این کار نیستم چون حرف اول در خرید مطمئن دارا بودن گارانتی معتبر و دانش و تخصص شرکت ارائه دهنده است، در صورت خرید از سایت و فروشگاه های نام برده، این خدمات ارائه نمیشه ممنون میشم نظرتون رو بفرمایید.

  پاسخ تایید شده
 • عکس کیوان
  کیوان تاریخ 14 اسفند 1401

  از اونجایی که احتمال وجود مشکلات فنی و خرابی در دستگاه های دست دوم، زیاد است، پیشنهاد میدیم خریداری نشه

  پاسخ تایید شده
 • عکس مجتبی
  مجتبی تاریخ 01 بهمن 1401

  تا وقتی دستگاه با قیمت مناسب و امکانات مطلوب هست چرا دستگاه کارکرده و دست دوم!!!!!!!!!!!!!!!!

  پاسخ تایید شده
  • عکس Mehrdad
   Mehrdad تاریخ 29 تیر 1402

   الان برندهایی مثل زدکا چین دستگاه های مختلف با قیمت های مختلف ارائه کرده که تو بازار ایران به وفور یافت میشه واقعا خرید سیستم حضور غیاب استوک یا کارکرده جالب نیست😐😐

   پاسخ تایید شده
 • عکس احمد
  احمد تاریخ 28 دی 1401

  با موارد مهمی که گفتید از دستگاه حضور و غیاب دست دوم منصرف شدم فکر میکنم ی دستگاه ارزان قیمت با گارانتی معتبر و خدمات پس از فروش، بازدهی بیشتری برای مجموعه داره

  پاسخ تایید شده
 • عکس سپهر صمدی
  سپهر صمدی تاریخ 11 دی 1401

  سلام دستگاه حضور و غیاب غدیر رو شما میدونید؟ لیست قیمت جدیدشون رو میتونید ارائه بدید؟ با توجه به نوسان قیمت دلار، تماس میگیری جواب درست و حسابی دریافت نمیکنی و تاکید دارن که قیمت ها تنها چند ساعت اعتبار داره!

  پاسخ تایید شده
  • عکس صدرا
   صدرا تاریخ 11 دی 1401

   چه قدر سوالتون عجیبه شرایط حاکم بر کشور همینه و شرکتهایی تولید کننده یا وارد کننده محصولات از کشورهای دیگه هستند، حیاتشون به قیمت ارز و شرایط بستگی داره، اگر من نوعی دستگاه رو به قیمت خریدم بفروشم و دیگه توان تامین دوباره نداشته باشم که باید شرکت رو ببندم! ما نماینده فروش محصولات امنیتی نظارتی و دوربین مداربسته هستیم، دیروز یکی از مشتریای خوبمون گفت شما که دستت تو کاره، ی زنک بزن و لیست قیمت دستگاه حضور و غیاب علم و صنعت رو بگیر ازشون، واقعا تعجب کردم، اگه ما هوای کسب و کار همدیگه رو نداشته باشیم که....

   پاسخ تایید شده
   • عکس محمد رضا
    محمد رضا تاریخ 12 دی 1401

    چه خوبه که تو کار و تجارت و با وجود شرایط نابسامان، همچنان اخلاق حرفه ای در کار رو رعایت میکنید موفق باشید

    پاسخ تایید شده
 • عکس ماهان
  ماهان تاریخ 23 آذر 1401

  به نکته خوبی اشاره داشتید، واقعا خرید دستگاه ارزان قیمت با امکانات کمتر اما گارانتی و خدمات معتبر، بهتر از خرید دستگاه دست دومی هست که گارانتی ندارد، یا اینکه مشخص نیست کاربر قبلی چطور از سیستم نگهداری یا استفاده کرده! نکته مهمتر اینه ریسک خرید دستگاه کارکرده بالاست، یعنی ممکنه بعد از مثلا یک ماه از زمان راه اندازی مشکلات دستگاه مشخص بشه و این دقیقا زمانی هست که فروشنده دیگه تعهدی در قبال دستگاه ندارد!!! من به شخصه ترجیح میدم به هیچ عنوان سراغ خرید دستگاه حضور و غیاب کارکرده نرم، چون اختلال یا خرابی دستگاه میتونه به قیمت از بین رفتن اطلاعات ورود و خروج کارمندان تمام بشه و جبران مالی و زمانی این فرایند، بیشتر از صرفه جویی در خرید دستگاه نو است!

  پاسخ تایید شده
  • عکس مسعود
   مسعود تاریخ 28 آذر 1401

   منم با نظر دوستمون موافقم برای ی کارگاه خیاطی مون با 5 تا کارگر، دستگاه حضور غیاب دست دوم خریدیم. فروشنده کلی تعریف کرد و گفت خیالتون راحت، دستگاه سالم هست و مشکلی نداره و فقط گارانتی نداره و گفت که کسی از گارانتی استفاده نمیکنه و فقط هزینه اضافه ست خلاصه دستگاه 4 میلیونی رو به قیمت 2 میلیون خریدیم. به توصیه خود فروشنده برای دستگاه محافظ برق هم خریدیم که خیالمون راحت باشه قطع و وصل شدن برق به دستگاه آسیب نزنه بعد از 3 ماه استفاده، ی دفعه دستگاه خاموش شد. بعد که برای تعمیر با شرکت فروشنده تماس گرفتیم، گفت برد دستگاه سوخته و امکان تعمیر نداره و باید تعویض بشه به قیمت 1 میلیون تومن، گفتیم باشه، تعویض کنید، بعد از دو هفته انتظار گفتند برد موجود نیست و دستگاه قدیمی هست و قطعاتش پیدا نمیشه من شخصا دیگه هیچ وقت دستگاه دست دوم نمیخرم!

   پاسخ تایید شده
   • عکس کاظم لعیانی
    کاظم لعیانی تاریخ 23 اسفند 1401

    درود بر همه دوستان از راهنمایی کاملتون ممنونم من به دلیل صرفه جویی در هزینه و مدیریت بودجه تصمیم به خرید دستگاه حضور و غیاب دست دوم داشتم، تعداد 20 عدد برای سازمان خوشحالم از اشتراک تجربیاتتون و قطعا این روند رو انجام نمیدم آرزوی موفقیت دارم برای همتون روز خوش

    پاسخ تایید شده
   • عکس شهرام
    شهرام تاریخ 03 بهمن 1401

    منم تجربه مشابهی رو داشتم و با نظر شما کاااااملا موافقم حیفه برای خرید دستگاه دست دوم هزینه کنیم فقط دردسر

    پاسخ تایید شده
    • عکس شهرام
     شهرام تاریخ 07 اسفند 1401

     دستگاه حضور و غیاب دست دوم واقعا نباید خرید با شرایط فعلی که نمیدونی شرکت فروشنده، در صورت نیاز به تعمیر توان تامین قطعات رو داره یا نه، دیگه دستگاه حضور غیاب دست کارکرده که دیگه وامصیبتا!!!!!!!

     پاسخ تایید شده

کاربر عزیز نظر شما در مورد این مقاله چیست؟