آشنایی با گیت قدی فولادی و کاربرد آن

مزایای گیت حفاظتی امنیتی چیست؟
زمان:
نویسنده: ایران اکسس
به‌روزرسانی: ۲۶ / ۱۰ / ۱۴۰۱

گیت‌های ورود و خروج انواع مختلفی دارند که بنا به شرایط و نیازهای هر مجموعه می‌توان از مدل‌های مختلف آن استفاده کرد. حفظ و ارتقاء نظم و امنیت، از کاربردهای اصلی این تجهیزات است. گیت تردد تمام قد (Full Height Turnstile) به دلیل ساختار و عملکرد خود امنیت بیشتری برای محیط مورد نظر فراهم می‌کند. از این رو با نام گیت کنترل تردد امنیتی – حفاظتی، گیت حراستی یا نظامی نیز شناخته می‌شود.

گیت کنترل تردد حفاظتی – امنیتی چیست و چطور کار می‌کند؟

گیت کنترل تردد امنیتی یکی از انواع گیت ورود و خروج است که دارای ارتفاع زیادی است و معمولاً از کف تا سقف ورودی محیط مورد نظر را می‌پوشاند و امکان عبور از کناره‌ها یا بالا و پائین آن وجود ندارد. این Gate با نامهای گیت تردد تمام قد (Full Height Turnstile Gate)، گیت قدی فولادی، گیت حفاظتی و گیت استادیوم  نیز شناخته می‌شود.

گیت تردد قدی را می‌توان برای عبور یک طرفه یا دو طرفه (بسته به نیاز) برنامه‌ریزی کرد. جنس بدنه این تجهیزات معمولاً از فولاد آنودایز شده یا فولاد و استیل ضد زنگ است. این Gate استحکام و مقاومت خوبی در شرایط جوی مختلف دارد. از این رو شما می‌توانید از آن در فضای باز (Outdoor) نیز استفاده نمائید.

این گیت دارای موانع مکانیکی چرخشی است که مانند یک درب گردان عمل می‌کنند، با این تفاوت که در لحظه فقط یک نفر می‌تواند از آن عبور کند. تعداد موانع یا باله‌های گیت قدی سه عدد است. به این صورت که پس از ورود یک نفر به داخل گیت، امکان دسترسی و ورود نفر بعدی وجود نخواهد داشت. این گیت‌های گردان به گونه‌ای طراحی شده‌اند که حداکثر امنیت را در ورود و خروج فراهم می‌کنند، زیرا غیرممکن است که یک شخص غیرمجاز از زیر آنها بخزد (عبور کند) یا از روی آنها بالا برود.

گیت‌های ورود و خروج به تنهایی آهن‌پاره‌ای بیش نیستد و باید توسط یک سیستم هوشمند کنترل و مدیریت شوند. از این رو بر روی بدنه گیت و یا در کنار آن یک دستگاه اکسس کنترل نصب شده و به برد الکترونیکی Gate متصل می‌گردد. دستگاه اکسس کنترل از طریق رمز، کارت، چهره، انگشت و یا سایر روشها، هویت و اعتبار افراد را بررسی کرده و در صورت تأیید، یک سیگنال برای گیت ارسال می‌شود. به این ترتیب قفل گیت کنترل تردد امنیتی آزاده شده و شخص می‌تواند از آن عبور کند.

عملکرد گیت تردد تمام قد در مواقع اضطراری

گیت‌های ورود و خروج قابل برنامه‌ریزی هستند و می‌توانید بسته به نیاز و شرایط محیط، عملکرد آن را در مواقع اضطراری مانند قطع برق، آتش سوزی، زلزله و … تنظیم کنید.

 1. با نصب و اتصال یه باتری پشتیبان و نصب آن به سیستم، عملکرد گیت تردد تمام قد در زمان قطع برق دچار اختلال نمی‌شود و می‌توان از آن استفاده کرد.
 2. در مواقع اضطراری دیگر می‌توان عملکرد گیت را بر روی حالت قفل در هر دو جهت، آزاد در دو جهت و یا آزاد در یک جهت تنظیم کرد.

بنابراین میتوان نتیجه گیری کرد که گیت های حفاظتی بنا به شرایط محل نصب و نیاز مجموعه، قابلیت تنظیم و کارکرد در حالات مختلف را دارد.

کاربرد گیت کنترل تردد امنیتی

در گیت تردد امنیتی – حفاظتی ، رعایت نظم و امنیت در عبور و مرور بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد و به همین دلیل سرعت عبور (نرخ تردد) از آن نسبت به سایر گیت‌ها کندتر است.

گیت تردد تمام قد یا حفاظتی چیست؟ گیت کنترل تردد تمام قد در چه مکان هایی کاربرد دارد؟

از این Gate بیشتر در اماکنی استفاده می‌شود که حفظ امنیت ورود و خروج بسیار حائز اهمیت است. استادیوم‎‌های ورزشی، نیروگاه‌، پالایشگاه، سفارتخانه‌ها، مراکز امنیتی و نظامی،  زندان‌ها، مراکز اطلاعاتی مهم و … از اماکنی هستند که معمولاً از گیت تردد قدی استفاده می‌کنند.

مزایای گیت کنترل تردد تمام قد

مهمترین مزایای گیت تردد امنیتی تمام قد عبارتند از:

 • گیت کنترل تردد تمام قد بالاترین عملکرد امنیتی را در میان گیت های ورود و خروج دارد و تنها گیت ترددی است که نیازی به مراقبت نیروی حراستی – نگهبان ندارد.
 • با استفاده از گیت تردد امنیتی، خیالتان راحت است که در هر لحظه، فقط یک نفر می‌تواند از آن عبور کند. (قابلیت اطمینان بالا)
 • گیت قدی فولادی، پس از نصب تمامی قسمت‌های بخش ورود و خروج را می‌پوشاند و امکان عبور غیر مجاز از کناره‌ها و بالا و پائین آن وجود ندارد.
 • بدنه گیت تردد امنیتی -حفاظتی از فولاد ضد زنگ بوده و دارای قابلیت ضد آب و گرد و غبار قوی است. این gate سازگاری زیادی با محیط دارد و برای نصب در فضای باز و داخلی مناسب است.
 • گیت امنیتی از طراحی بی‌صدا با عملکرد پایدار در حین کار استفاده می‌کند.
 • گیت تردد حفاظتی در مواقع اضطراری می تواند یک گذرگاه بدون مانع ایجاد کرده و به سرعت عبور افراد از آن افزایش یابد.

در قسمت بعد به برخی معایب گیت های حفاظتی اشاره ای خواهیم داشت. با ما همراه باشید.

معایب گیتهای تمام قد

گیت حفاظتی در محیط هایی با کاربری خاص استفاده میشود بنابراین بهتر است بگوییم برخی ملاحظات لازم قبل از خرید گیت قدی- فولادی عبارتند از:

 • گیت کنترل تردد تمام قد، فضای زیادی از محیط را اشغال می‌کند. از این رو برای نصب تعداد بیشتر آن در یک محیط، شاید با کمبود فضا مواجه شوید.
 • سرعت یا نرخ عبور افراد از این گیت پائین‌تر از سایر مدل‌هاست. (به علت ساختار و عملکرد امنیتی آن)
 • قیمت تمام شده گیت حراستی Full Height نسبتاً بالاست.
 • چرخه تولید این تجهیزات نسبتاً طولانی است و نصب و استقرار آن نیز بیشتر کار می‌برد.
 • گیت کنترل تردد امنیتی – حفاظتی نسبت به سایر مدل‌ها، زیبا و شکیل نیست و شاید نصب آن در ورودی محیط شما، یک نمای نه چندان دلچسب را برای افراد ایجاد کند.

بنابر موارد عنوان شده، توصیه می شود قبل از خرید گیت های امنیتی، جوانب لازم را در نظر گرفته تا بتوانید بهترین انتخاب ممکن را داشته باشید.

شرکتهای برتر در ارائه گیت تمام قد کدامند؟

در ایران شرکت هایی چون ایران اکسس، ماداکتو، طلوع پردیس و هوشمند سازان بیتا تجربه فروش و ارائه گیت تردد تمام قد را دارند.

سوالات مهم و پرتکرار

به برخی از سوالات مهم در خصوص کاربرد و استفاده از گیت های قدی-فولادی توجه نمایید:

 • در هر دقیقه امکان عبور چند نفر از گیت تمام قد وجود دارد؟

با توجه به اینکه عبور هر فرد از مسیر حدود 3 ثانیه زمان میبرد، بنابراین امکان تردد 20 نفر از گیت قدی در هر دقیقه وجود دارد. سرعت تشخیص و شناسایی فرد در دستگاه تردد و صدور مجوز تردد نیز در این مورد تاثیر گذار است.

 • آیا امکان عبور کاربر در جهت معکوس و اشتباه از گیت امنیتی وجود دارد؟

گیت تردد قابلیت عبور یک طرفه یا دو طرفه را دارد، در صورت محدود کردد تردد از یک طرف، امکان چرخش و حرکت اهرم ها و در نتیجه تردد فرد در جهت مخالف (حتی به زور) وجود نخواهد داشت.

 • زمان لازم برای نصب گیت تردد امنیتی چه قدر است؟

در صورت آماده بودن بستر نصب و استانداردهای لازم، نصب در یک روز انجام می شود.

 • گیت تمام قد قابلیت اتصال به کدام ریدر یا دستگاه شناسایی را دارد؟

گیت تردد حفاظتی-امنیتی که به نام گیت تمام قد گردان نیز شناخته می­شود، امکان اتصال با انواع دستگاه های حضور و غیاب و کنترل دسترسی (تشخیص چهره، تشخیص اثرانگشت، عنبیه، تشخیص کارت و رمز) مجهز به خروجی رله را دارد.

 • بیشترین کاربرد گیت کنترل تردد تمام قد در چه مکان هایی است؟

در مکان های امنیتی- نظامی، خزانه بانکها، استادیوم ها، فرودگاه ها، موزه ها، سفارت خانه­ها و دیگر مکانهای حساس

 • قیمت تمام شده پروژه ای با گیت کنترل تردد قدی-فولادی به چه صورت محاسبه میشود؟

هزینه بر اساس تجهیزات سخت افزاری مورد نیاز (نوع گیت تردد، دستگاه احراز هویت)+ نرم افزار مورد نیاز+ هزینه نصب و راه اندازی سنجیده می شود.

حرف آخر

در این مقاله از سایت ایران اکسس سعی کردیم در خصوص کاربرد گیت کنترل تردد تمام قد، مزایا و معایب آن اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. همچنین به مکان هایی که نیاز به استفاده از گیت حفاظتی یا قدی فولادی دارند اشاره نمودیم. امید است که مطالعه آن برای شما مفید باشد.

 

4.8/5 - (5 امتیاز)

نظرات

 • عکس گلناز مهاجر
  گلناز مهاجر تاریخ 21 اردیبهشت 1402

  برندهای قوی در تولید گیت full height turnstile کدوم ها هستند؟ من شنیدم تولیدات برند تانسا ترکیه عالی هستن اما آیا امکان تامین و ارائه خدمات وجود داره؟

  پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 22 اردیبهشت 1402

   سلام روزتون بخیر بله، برند Tansa ترکیه از جمله برندهای مطرح و با کیفیت بازار هست که امکان تامین و ارائه گیت های این برند وجود داره

   پاسخ تایید شده
 • عکس شقایق محمدی
  شقایق محمدی تاریخ 21 اردیبهشت 1402

  امکان کنترل و مدیریت فرمان باز و بسته شدن گیت کنترل تردد تمام قد با استفاده از هر دستگاه بیومتریک یا غیر بیومتریکی امکان‌پذیر هست؟

  پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 09 خرداد 1402

   سلام هر دستگاه بیومتریک که امکان استفاده در سیستم های کنترل تردد را داشته باشد و به عبارتی امکان صدور فرمان از طریق رله را داشته باشد، میتواند به گیت تردد متصل شود.

   پاسخ تایید شده
 • عکس صدرا
  صدرا تاریخ 26 دی 1401

  سلام روزتون بخیر گیت کنترل تردد چهار باله چیه؟ شما موجود دارید؟ کجا ازش استفاده میشه؟

  پاسخ تایید شده
  • عکس سهیل
   سهیل تاریخ 28 دی 1401

   گیت چهارباله، همون گیت های تمام قد امنیتی هست که عده ای به این نام میشناسنش

   پاسخ تایید شده

کاربر عزیز نظر شما در مورد این مقاله چیست؟