کاربرد اکسس کنترل در مجتمع‌های مسکونی چیست؟

کاربرد اکسس کنترل در مجتمع‌های مسکونی
زمان:
نویسنده: ایران اکسس
به‌روزرسانی: ۰۸ / ۰۶ / ۱۴۰۲

سیستم‌های امنیتی مدرن مستلزم وجود تجهیزات فنی است که به شما امکان می‌دهد به سطح بالایی از امنیت در محل زندگی خود دست یابید. اگر ۱۵ تا ۲۰ سال پیش تمام وظایف کنترل دسترسی به نگهبانان، سرایداران و دربان‌ها واگذار می‌شد، اکنون مجموعه‌ای از اقدامات امنیتی برای این اهداف استفاده می‌شود، از جمله نظارت تصویری، سیستم کنترل ورودی/خروجی و مدیریت دسترسی.کاربرد اکسس کنترل در مجتمع‌های مسکونی در این است که به شما امکان می‌دهد تا دسترسی افراد و خودرو‌ها به یک مرکز محافظت شده را به طور خودکار مدیریت کنید.

این سیستم با کمک کنترل‌کننده‌ها و خواننده‌های ویژه، سیستم اجازه ورود می‌دهد یا دسترسی را رد می‌کند، ورود یا خروج را ثبت می‌کند و حتی هویت افرادی که وارد مجتمع می‌شوند را تعیین می‌کند. برای این کار‌، شناسه‌های بیومتریک مثل اثر انگشت و تشخیص چهره یا کارتخوان در مبادی ورودی و خروجی نصب می‌شود.

سیستم‌های کنترل دسترسی و مدیریت مدرن به طور مؤثر مشکلات امنیتی را حل می‌کنند و در مورد نفوذ افراد غیرمجاز به منطقه کنترل شده خانه هشدار می‌دهند.

کاربرد اکسس کنترل در مجتمع‌های مسکونی به این صورت است که ساکنان را ملزم به اسکن اطلاعات و احراز هویت برای عبور از هر در ساختمان می‌کند. سپس سیستم، اطلاعات کاربر را در یک پایگاه داده مرکزی اعتبارسنجی می‌نماید و در صورت تایید، عبور شخص را مجاز کرده و یک پاسخ الکترونیکی برای باز کردن قفل درب ایجاد می‌کند.

با اکسس کنترل چه مشکلاتی را در مجتمع‌های مسکونی برطرف می‌کنیم؟

برخی از مشکلات رایجی که مدیران املاک و ساکنان با آن مواجه هستند عبارت‌اند از:

مسائل امنیتی در سیستم‌های کنترل دسترسی سنتی

سیستم‌های امنیتی دستی سنتی مانند امنیت مبتنی بر قفل و کلید برای تأمین ایمنی ناکارآمد هستند. اگر کلید به دست افراد اشتباهی برسد، ایمنی ساکنان به خطر می‌افتد. به طور مشابه، سیستم‌های مبتنی بر رمز عبور نیز مستعد آسیب‌پذیری هستند. به‌راحتی می‌توان آن‌ها را هک کرد. هر دو سیستم نه‌تنها از امنیت کمتری برخوردار هستند، بلکه برای دسترسی به زمان نیز نیاز دارند. در حالی که این مشکلات با اکسس کنترل به طور کامل حل شده است. در حالی که با کمک سیستم اثر انگشت و تشخیص چهره، ایمنی بیشتری فراهم می‌شود و احتمال مفقود شدن کلید و یا هک شدن رمز وجود ندارد.

حفظ امنیت فیزیکی پرهزینه و دشوار است

نگه‌داشتن نیروی انسانی مناسب برای هر در از ساختمان شما راه حلی دشوار است و همچنین ارزان نیست. در یک ساختمان بزرگ، یک نگهبان نمی‌تواند همیشه ورود و خروج افراد را پیگیری کند. کاربرد اکسس کنترل در مجتمع‌های مسکونی در این است که نیاز به نیروی انسانی را کاهش دهد و در صورت نیاز، نگهبان سریعاً به محل موردنظر برسد.

مدیریت پارکینگ و جلوگیری از ورود و خروج خودرو و افراد ناشناس به مجتمع از جمله مزایای مهم اکسس کنترل در مجتمع های بزرگ و پر رفت و آمد است نظارت بر آمد و شد خودرو و راننده به مجتمع چه ضرورت و سودی برای ساکنین مجتمع مسکونی خواهد داشت؟

سیستم اکسس کنترل دارای نرم‌افزاری است که می‌تواند سوابق تردد ساکنین را در صورت بروز مشکل چک کند و تمامی رفت‌وآمدها را ثبت کند. همچنین به‌منظور مدیریت پارکینگ در کنار راه‌بند خودرو، امکان ورود افراد غیرمجاز رو کنترل می‌کند.

ورود افراد متفرقه به مجتمع

رایج‌ترین مشکل ساکنان، عدم فیلتر جمعیت در استفاده از امکانات است. برخی از امکانات مجتمع مسکونی مانند استخر‌های اجتماعی یا سالن بدنسازی به‌صورت رایگان برای ساکنین مجتمع ایجاد شده‌اند که منحصراً برای ساکنان در اختیار است. با وجود سیستم امنیتی مبتنی بر رمز عبور یا شناسه‌های بیومتریک، فقط افرادی که ساکن مجتمع هستند می‌توانند وارد شوند. سیستم اکسس کنترل به‌راحتی می‌تواند به درب اتومات یا هر دربی از طریق قفل وصل شود تا اجازه رفت‌وآمد را بدهد.

علاوه‌برآن این سیستم می‌تواند در کنار دوربین مداربسته قرار بگیرد و امکان مدیریت آسانسور را نیز دارد تا از ورود افراد متفرقه جلوگیری شود.

مشکلات پارکینگ

بدون هیچ سیستم امنیتی، مدیریت فضا‌های پارکینگ دشوار می‌شود. مواردی از خرابکاری، سرقت خودرو، و خودرو‌های ناخواسته پارک شده در محل پارک شما بدون هیچ‌گونه سیستم کنترل دسترسی وجود دارد.

مدیریت زمان برای مهمانی

بیشتر مجتمع‌های مسکونی نسبت به ورود مهمانان حساسیت دارند و به طور معمول از واحد‌ها می‌خواهند که پیش از ورود مهمان اطلاع دهند.

برای حل مشکلات ذکر شده در بالا، یک سیستم کنترل دسترسی بدون تماس می‌تواند شگفت‌انگیز باشد. برای اینکه به شما بگوییم چگونه یک سیستم کنترل دسترسی مبتنی بر گوشی هوشمند می‌تواند همه این مشکلات را حل کند، در زیر همه مزایای آن ذکر شده است!

مزایای کلیدی استفاده از اکسس کنترل در مجتمع مسکونی

کاربرد اکسس کنترل در مجتمع مسکونی مزایای زیادی را برای ساکنین مجتمع به ارمغان می‌آورد که عبارت‌اند از:

دسترسی آسان و سریع برای ساکنان

دسترسی مبتنی بر گوشی هوشمند به ساکنین این امکان را می‌دهد که قفل درب را تنها با تکان‌دادن گوشی هوشمند خود به‌دور خواننده باز کنند. برخی از فناوری‌های پیشرفته در این زمینه، می‌توانند گوشی‌های هوشمند شما به‌راحتی در داخل کیف شما تشخیص دهد و زمانی که نزدیک هستید، درب را برای شما باز کنند.

البته فقط نیازی به گوشی نیست تا دسترسی آسان شود، بلکه با کمک سیستم‌های شناسایی چهره و اثر انگشت نیازی به گشتن به دنبال کارت ورود یا کلید ورودی نخواهید داشت.

مناطق مشترک امن

امکانات مسکونی رایج مانند استخر اجتماعی، سالن بدنسازی، و سالن اجتماعات فقط برای ساکنین مجتمع قابل‌استفاده است. یک سیستم اکسس کنترل فقط به افراد مجاز اجازه ورود می‌دهد.

دسترسی به پارکینگ

برای اطمینان از اینکه هیچ فرد خارجی نمی‌تواند در محوطه پارکینگ مجتمع مسکونی شما پارک کند، یک سیستم کنترل دسترسی مبتنی بر گوشی هوشمند، ردیابی افرادی را که در داخل و خارج از منطقه پارکینگ حرکت می‌کنند را آسان می‌کند. همچنین احتمال سرقت خودرو را از بین می‌برد. اکسس کنترل در مجتمع‌های مسکونی می‌توانند دارای گزینه راه‌بند و شناسایی راننده  با روش‌هایی چون توجه به پلاک خودرو یا کد ثبت‌شده و شناسایی راننده باشد.

اعطای / لغو دسترسی به‌راحتی

در برخی موارد ساکنین جدید با مشکلاتی چون قفل درب خانه مواجه هستند و به‌محض ساکن شدن، به فکر تعویض قفل ورودی می‌افتند. در حالی که با اکسس کنترل این مسئله به‌خوبی قابل مدیریت است. دسترسی را می‌توان به ساکنان جدید اعطا کرد. پس از خروج ساکنان از ساختمان، دسترسی آن‌ها به‌راحتی از طریق نرم‌افزار کنترل دسترسی شما لغو می‌شود.

از جمله موارد پرکاربرد سیستم کنترل دسترسی، نظارت بر رفت و آمد و محدودیت تردد افراد ناشناس و مهمان در ساعات مختلف است. چرا برای حفظ امنیت در مجتمع های مسکونی بزرگ، صرفا نباید به نگهبان اتکا کرد؟ تهیه سیستم اکسس کنترل چه مزایایی دارد؟

یکی دیگر از مشکلات رایج در مجتمع‌های مسکونی، پرداخت شارژ و هزینه‌های مجتمع است. در صورتی که واحدی شارژ خود را پرداخت نکرده باشد، به کمک سیستم اکسس کنترل می‌توان محدودیت دسترسی به اماکن رفاهی و استخر و آسانسور و… را قرارداد.

سوالاتی که دیگران پرسیده‌اند

 • یک سیستم کنترل دسترسی خوب برای آپارتمان باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

سیستم اکسس کنترل ساختمان یا مجتمع مسکونی- اداری باید از امنیت بالا، راحتی استفاده، قابلیت توسعه، قابلیت مدیریت دسترسی و نظارت برخوردار باشد. این سیستم باید بتواند الزامات امنیتی را تنظیم کند، دسترسی به مناطق و امکانات مختلف را محدود کند، دسترسی افراد گوناگون را مدیریت کند، از راه دور(از طریق موبایل و دسترسی اینترنت) مدیریت شود و با ابزار نظارت تصویری ادغام شود. همچنین باید بتواند در صورت فعالیت مشکوک، هشدار و اعلان ارسال کند.

 • سیستم کنترل دسترسی هر چند وقت یکبار باید سرویس شود؟

سیستم‌های کنترل تردد باید حداقل هر 12 ماه یکبار سرویس شوند. در برخی دستگاه ها بسته به کیفیت و قطعات سازنده، لازم است دوره های تعمیر و نگهداری کوتاه تر باشد.

 • در صورت هک سیستم کنترل دسترسی در مجتمع مسکونی چه مشکلاتی رخ می دهد؟

در صورت هک شدن سیستم کنترل دسترسی در مجتمع مسکونی، افراد غیرمجاز می توانند وارد مجتمع شوند، به اطلاعات شخصی ساکنان دسترسی پیدا کنند یا سیستم های امنیتی دیگر را مختل کنند

 • آیا سیستم های کنترل ورود و خروج هک می‌شوند؟

برخی از دستگاه های کنترل تردد و حضور غیاب کاملا ضد هک و تقلب می‌باشند و قابلیت زنده یابی و دقت بسیار بالا برای شناسایی بیومتریک های منحصر به فرد اشخاص دارند (مانند محصولات برند Virdi). در صورت تهیه این تجهیزات امکان هک و دور زدن این سیستم غیرممکن خواهد بود.

کلام آخر

استفاده از سیستم اکسس کنترل (Access Control System) برای مجتمع مسکونی که از وسعت بیشتری به نسب ساختمان یا منازل شخصی برخوردار است، یک گزینه کارآمد به جهت کاهش هزینه کنترل و نگهبانی ساختمان است. با استفاده از این سیستم به‌راحتی می‌توان امنیت تمامی ساکنین را تضمین کرد و در صورت بروز مشکلاتی از قبیل عدم پرداخت شارژ یا آسیب وارده به وسایل مجتمع، به‌راحتی مشکل را شناسایی کرد. این سیستم قابلیت کنترل تمامی درب‌های مجتمع، ورود و خروج افراد، ورود و خروج ماشین‌ها و امکانات رفاهی را دارا است و به همین جهت گزینه لازم و ضروری برای یک مجتمع به‌حساب می‌آید.

امیدواریم با مطالعه این مقاله از سایت ایران اکسس به طور کامل با کاربرد اکسس کنترل در مجتمع‌های مسکونی آشنا شده باشید و با بیان نظرات و پیشنهادات خود در جهت بهبود هر چه بیشتر این مقاله ما را همراهی بفرمایید.

4.6/5 - (5 امتیاز)

نظرات

 • عکس سامانی
  سامانی تاریخ 08 شهریور 1402

  سلام ما باید این سیستمو برای مجتمع مسکونی تهیه کنیم. مشاوره لازم داریم

  پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 08 شهریور 1402

   با درودو احترام لطفا با شماره ۰۲۱-۲۶۷۰-۶۴۸۷ تماس بگیرید تا راهنماییتون کنن

   پاسخ تایید شده
 • عکس Hadi
  Hadi تاریخ 27 مرداد 1402

  سلام امکان اتصال سیستم اکسس کنترل به دزدگیر هست؟ دنبال راهی هستم که اگر کسی بدون اجازه دسترسی تلاش کرد به مجتمع وارد شود صدای آژیر فعال شود. آیا سیستم کنترل دسترسی چنین قابلیتی دارد؟

  پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 30 مرداد 1402

   سلام وقت بخیر بله، امکان اتصال سیستم کنترل تردد به دزدگیر و اعلام هشدار یا آلارم در مواقع ضروری وجود داره

   پاسخ تایید شده
 • عکس alavi
  alavi تاریخ 21 اردیبهشت 1402

  عقیده دارم که کاربرد اکسس کنترل تو پارکینگ مجتمع های مسکونی خیلی ضروریه، چون تردد زیاد هست و اگر نگهبان دقت لازم رو نداشته باشه، افراد غریبه به راحتی میتونن وارد مجتمع بشن و ایجاد دردسر کنند اگه مایل به صرف بودجه زیاد نیستید تو مراحل اولیه از راهبند خودرو و دستگاه شناسایی راننده استفاده کنید بعدها اگر مایل بودید دوربین و کنترلر آسانسور تهیه کنید

  پاسخ تایید شده
 • عکس شاهرخی
  شاهرخی تاریخ 07 اردیبهشت 1402

  من ترکیب استفاده از راهبند و دستگاه شناسایی رو تو مجتمع مسکونی آتی ساز دیدم خیلی مفید و کاربردی بود و برای جلوگیری از ورود افراد غریبه عالی بود چون به هرحال خیلی مواقع ممکنه مسول حراست نباشه یا هواسش نباشه

  پاسخ تایید شده
 • عکس شیوا بحرینی
  شیوا بحرینی تاریخ 06 اردیبهشت 1402

  اکسس کنترل آسانسور چه تفاوتی با اکسس کنترل درب داره؟ چطور کار میکنه؟

  پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 21 اردیبهشت 1402

   شما با استفاده از سیستم کنترل تردد آسانسور، میتونی مشخص کنی که هر فرد امکان دسترسی به کدام طبقات را داشته باشه و از تردد افراد از طریق آسانسور به طبقات غیر مرتبط جلوگیری کنید. البته میتونید تنظیمات را برای ساعات مشخصی از شبانه روز انجام بدید یا برای مهمانان، تکنسینها، مسول خدمات و.... ساعات و مجوزهای لازم را صادر کنید و در نهایت اگر نیاز به بررسی یا نظارت بیشتر بود، از طریق نرم افزار ساعت و زمان تردد افراد را ملاحظه بفرمایید.

   پاسخ تایید شده
 • عکس سیروان
  سیروان تاریخ 25 دی 1401

  وقت بخیر سوالی داشتم ، ممنون میشم پاسخ بدید برای مجتمع مسکونی از چه دستگاه حضور و غیابی میشه استفاده کرد؟ با چه رنج قیمتی؟

  پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 11 بهمن 1401

   درود بر شما برای مجموعه های مسکونی از سیستم تردد یا حضور و غیاب مجهز به رله خروجی استفاده میشود. در خصوص تکنولوژی شناسایی (تشخیص چهره، اثرانگشت، کارت) معمولا از فاکتوری استفاده میشود که امکان هک، مفقود شدن یا تقلب را نداشته باشد. بنابراین مطمئن ترین فاکتور تشخیص چهره یا اثر انگشت خواهد بود. قیمت دستگاه ها نیز در صفحه دستگاه حضور و غیاب و کنترل تردد ایران اکسس قابل مشاهده است.

   پاسخ تایید شده
 • عکس Mohamad amin
  Mohamad amin تاریخ 24 دی 1401

  درود بر شما. لطفا نحوه دسترسی دادن به ساکنین جدید رو توضیح بدید. با تشکر

  پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 11 بهمن 1401

   سلام دوست عزیز، مدیریت دستگاه تردد در مجتمع مسکونی بر عهده مدیریت، واحد حراست یا نگهبانی خواهد بود که آموزش های لازم جهت کاربری از سیستم به ایشان آموزش داده خواهد شد.

   پاسخ تایید شده

کاربر عزیز نظر شما در مورد این مقاله چیست؟