آشنایی با دستگاه حضور و غیاب اثرانگشتی

folder_openبلاگ
comment2 دیدگاه
حضور و غیاب اثرانگشتی

دستگاه حضور و غیاب اثرانگشتی (fingerprint attendance device) محصول دیگری هستند که امروزه در مراکز بسیار زیادی از آن ها استفاده می شود. این مدل از دستگاه ها تا چند سال پیش چندان شناخته شده نبودند اما امروزه خواهان بسیار زیادی داشته و به همین علت فروش آن ها رشد چشمگیری داشته است.

بعد از مشکلاتی که در بسیاری از سیستم های حضور و غیاب کارتی به واسطه امکان تقلب و اشتباه دیده شد، مدیرانی که روی نتیجه نهایی این دستگاه ها حساسیت خاصی داشتند ترجیج دادند مبلغ بیشتری پرداخت کرده اما خیالشان از بابت نتیجه نهایی آخر هر ماه راحت باشد. چرا که اگر در انتهای ماه گزارش ورود و خروج صحیحی از دستگاه دریافت نشود، عملاً کار مدیریت با مشکل روبرو شده و این مشکل زمینه ساز مشکلات دیگری خواهد بود. بر همین اساس دستگاه حضور غیاب اثر انگشت در بازار مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است.

دستگاه حضور و غیاب تشخیص اثر انگشت با ارائه راهکار مبتنی بر ویژگی های بیومتریک افراد درصد خطای بسیار پایینی در شناسایی آن ها دارد. به همین خاطر از این دستگاه در سازمان ها و ادارات مختلفی استفاده می شود. در این قسمت قصد بررسی دستگاه حضور و غیاب تشخیص اثر انگشت را داریم. با ما همراه باشید.

دستگاه حضور غیاب اثر انگشتی

دستگاه های حضور و غیاب اثر انگشت یکی از سیستم‌های حضور و غیاب پرطرفدار در بازار است که عملکرد آن ها همان طور که از نامشان پیداست با استفاده از اثر انگشت افراد که یک معیار منحصر به فرد است انجام می شود. این دستگاه ها به محض تولید عمده و در اختیار عموم قرار گرفتن، طرفداران بسیاری پیدا کرد و امروزه در مکان های مختلفی کاربرد دارند. به طور کلی فرآیند کاری این دستگاه ها به این شکل است که کاربر بایستی اثر انگشت خود را در محل تعبیه شده در دستگاه قرار دهد و این دستگاه با شناسایی خطوط اثر انگشت کاربر، ورود و خروج وی را از محل تعیین شده ثبت نماید.

پس از این پروسه، دیتاهای دریافتی در قالب اطلاعات مشخص و مدون به نرم افزاری که مختص همین کار است ارسال می شود. استفاده از این دستگاه‌ها به عنوان یک سرمایه‌گذاری فوق العاده عالی محسوب شده و در بلند مدت با توجه به منافعی که برای شرکت در پی دارد می تواند هزینه های اضافی را جبران و بازدهی نهایی را افزایش دهد. اگر تمایل دارید به طور خلاصه با برخی از مزایای این دستگاه ها آشنا شوید، بند زیر را مطالعه کنید.

دستگاه حضور و غیاب اثرانگشتی

دستگاه حضور و غیاب اثرانگشتی

نگاهی اجمالی به مزایای استفاده از دستگاه حضور غیاب اثر انگشتی

شما با استفاده از دستگاه حضور و غیاب اثرانگشتی می توانید ساعات دقیق ورود و خروج پرسنل را کنترل کرده و به آن احاطه کامل اطلاعاتی داشته باشید. همچنین این دستگاه قادر است آمار دقیق اضافه‌کاری و کسری کار پرسنل را کنترل و ثبت نماید. به همین خاطر محاسبه دستمزد و حقوق دقیق کارمندان بسیار ساده تر خواهد بود. علاوه بر این، شما وقتی از دستگاه های حضور و غیاب و کنترل تردد استفاده می کنید، عملاً دخالت افراد غیرمسئول را به حداقل رسانده و با محاسبه‌ حقوق و دستمزد دقیق پرسنل، امکان صرفه جویی در هزینه های اضافی را خواهید داشت.

داده های حاصله از این دستگاه ها نیز به شما آرشیو کاملی از ساعات ورود و خروج کارمندان را می دهد که برای ارتقا شغلی آن ها بسیار تعیین کننده است. این موارد در کنار ده ها مورد دیگر جزو مزایایی هستند که با استفاده از یک دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی می ‌توانید از آن ها بهره مند شوید. استفاده از دستگاه حضور غیاب اثر انگشتی یکی از بهترین ایده هایی است که به شما در مدیریت هرچه بهتر کارکنان کمک کرده و قطعا می‌تواند چشم انداز بهتر و مفیدتری را برای مجموعه تان ایجاد نماید.

مکانیزم شناسایی دستگاه اثر انگشت

مکانیزم دستگاه اثر انگشتی به این شکل است که وقتی کاربر انگشت خود را روی قسمت تعبیه شده (سنسور دستگاه) قرار می دهد، این سنسور هوشمند نقطه هایی که در آن اثر انگشت تقاطع پیدا کرده یا پایان می یابد را شناسایی کرده و در نهایت یک نقشه راه ایجاد می کند. این نقشه راه برای اثر انگشت هر فرد با دیگری متفاوت بوده و به عنوان عامل شناسایی هویتی قلمداد می شود. وقتی اسکن اثر انگشت با استفاده از این مکانیزم ثبت و در حافظه سیستم ذخیره شد، هربار که پرسنل اثر انگشت خود را جهت عبور از دستگاه در محل مشخص شده قرار دهد، دستگاه به صورت اتوماتیک نقشه راه اثر انگشت او را با نمونه های ثبت شده در پایگاه داده خود تطبیق داده و اگر مورد مشابهی وجود داشت، هویت فرد شناسایی و اجازه عبور برای او صادر می شود. در صورتی که الگوی اثر انگشت فرد با هیچ یک از الگوهای ثبت شده در حافظه دستگاه همخوانی نداشته باشد، اجازه عبور به فرد داده نشده و اطلاعات ورود و خروج او ثبت نمی شود.

ویژگی های کاربردی دستگاه کنترل تردد اثر انگشت

عدم امکان تقلب توسط افراد دیگر: دستگاه های حضور و غیاب اثر انگشت برای هر کارمند منحصر به فرد بوده و افراد دیگر نمی توانند از آن برای ثبت حضور و غیاب دیگری استفاده نمایند. به همین خاطر امکان تقلب کارمندان وجود نداشته و هر شخص با توجه به مدت زمانی که در سازمان و مجموعه حضور پیدا می کند می تواند حضور خود را ثبت کند.

صرفه‌جویی در هزینه: صرفه‌جویی در هزینه مزیت دیگر این دستگاه است. چرا که در دستگاه های کارتی، به ازای صدور هر کارت مدیریت بایستی هزینه ای مجزا داشته باشد اما در دستگاه های حضور و غیاب اثر انگشتی چون از عوامل بیومتریک استفاده می شود، هیچ نیازی به هزینه اضافی بابت تهیه این موارد نیست. علاوه بر این، محاسبه دقیق تر حقوق و دستمزد از پرداخت هزینه های اضافی به پرسنل جلوگیری می کند.

امکان کنترل از راه دور: مدیران مجموعه می توانند با استفاده از این دستگاه ها اقدام به کنترل از راه دور نموده و عملکرد دستگاه را زیر نظر داشته باشند. کنترل از راه دور این دستگاه ها به کمک نرم افزارهایی است که روی سیستم مدیریت نصب شده و با بهره مندی از امکانات مختلف، امکان پیاده سازی متدهای گوناگون و البته دسترسی به اطلاعات مختلف را به مدیریت می دهند.

افزایش رضایت کارمندان: با توجه به تحقیقات میدانی صورت گرفته، رضایت کارمندان از دستگاه های حضور غیاب اثر انگشت بسیار بیشتر از دستگاه های کارتی و کدی است. چرا که این دستگاه ها سرعت عمل بسیار بالایی داشته و کاربر برای استفاده از آن تنها به نگه داشتن انگشت خود برای یک ثانیه نیاز دارد. این موضوع باعث شده در بسیاری از محیط های سازمانی بزرگ که پرسنل زیادی مشغول به فعالیت هستند، برای جلوگیری از ازدحام از این دستگاه و روش استفاده شود.

صرفه جویی در تایم محاسبه‌ حقوق کارمندان: صرفه جویی در زمان برای محاسبه‌ حقوق کارمند نیز مزیت دیگر این دستگاه است. به طوری که برخلاف گذشته که مدیریت برای محاسبه دستمزد کارمندان بایستی وقت زیادی صرف می کرد و با توجه به آیتم های مختلف حقوق حدودی را بدست می آورد، با استفاده از این دستگاه ها تمام اطلاعات به صورت عددی قابل مشاهده بوده و مدیریت با کمک نرم افزار هوشمند و مدرنی که در اختیارش قرار می گیرد می تواند حقوق پرسنل را مشخص کند.

معایب دستگاه های حضور و غیاب اثر انگشت

حالا که تا اینجا با مزایای استفاده از این دستگاه ها آشنا شدید، بد نیست معایب دستگاه های حضور و غیاب اثرانگشتی (fingerprint attendance device) را هم بدانید تا با آگاهی از مزایا و معایب آن بتوانید با چشمانی باز برای خرید دستگاه حضور و غیاب موردنظرتان تصمیم بگیرید. مواردی از جمله موارد زیر، جزو معایب دستگاه های حضور و غیاب اثر انگشتی به شمار می روند:

  • انتقال آلودگی به واسطه تماس فیزیکی افراد با دستگاه
  • ناخوانایی اثر انگشت به دلایل مختلف
  • وجود رطوبت یا خشکی شدید هوا و ایجاد مشکل در ثبت اثر انگشت
  • انتقال بیماری ‌های پوستی از سطح دستگاه
  • قیمت های بالاتر نسبت به دستگاه حضور و غیاب کارتی

روش کار دستگاه حضور و غیاب اثرانگشت

برای این که پرسنل و کارکنان یک مجموعه بتوانند ورود و خروج خود را توسط دستگاه های حضور و غیاب اثرانگشتی (fingerprint attendance device) ثبت کنند، بایستی انگشت خود را روی سنسور مربوطه قرار داده و بدین ترتیب دستگاه حضور و غیاب اسکن تهیه شده از اثر انگشت فرد را با اثر انگشت هایی که از قبل در پایگاه داده موجود است مقایسه می کند. اگر اثر انگشت فردی که از دستگاه استفاده کرده با الگوهای ازقبل تعیین شده مطابقت کامل داشت باشد، کاربر شناسایی شده و تردد وی ثبت می شود.

در مقابل اگر الگوی اثر انگشت وی مطابقتی با اثر انگشت های دیتابیس نداشته باشد، اطلاعات ورود و یا خروج او ثبت نشده و دستگاه ارور را نشان می دهد. دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی که در سایت ایران اکسس به مشتریان ارائه می شود، با اکثر سیستم های حقوق و دستمزد سازگار بوده و به همین خاطر استفاده از این دستگاه ها باعث می شود پرداخت های مدیریت به کاربران به شکل راحت تر، دقیق تر و منظم تری باشد. چرا که تمام آیتم های موردنیاز برای ثبت در فیش حقوقی ماهانه توسط نرم افزار این سیستم ها در قالب اطلاعات آماری موجود است.

حضور و غیاب از طریق شناسایی اثرانگشت

حضور و غیاب از طریق شناسایی اثرانگشت

دلایل خرید دستگاه حضور و غیاب اثرانگشتی

ویژگی های فیزیولوژیکی و بیومتریک مثل اثر انگشت در هر شخصی منحصر به فرد بوده و هیچگاه نمی تواند تکرار یا جعل شود. در واقع این امر موجب می شود که  مدیران حتی در صورت عدم حضور در محل کار، باز هم بتوانند تمامی فعالیت های کارکنان را رصد کرده و از این بابت احساس خوبی داشته باشند. در دستگاه های حضور و غیاب اثرانگشتی در صورت عدم حضور در محل کار و مجموعه، هیچ فردی نمی تواند به جای شخص دیگر ورود یا خروج را ثبت کند و این بزرگ ترین مزیت این دستگاه هاست.

همچنین در بقیه دستگاه های حضور و غیاب ممکن است شما رمز عبورتان را فراموش کرده یا کارت خود را همراه نداشته باشید؛ اما در دستگاه های حضور و غیاب اثرانگشتی شما همیشه اجزای بیومتریک خود را به همراه داشته و می توانید از آن ها استفاده کنید. بهره مندی این سیستم ها از نرم افزار هوشمند و قوی باعث شده مدیریت بتواند ساعاتی را تحت عنوان ساعت ناهار یا ساعت جلسه تعریف کرده و به همین خاطر عدم حضور کارکنان در این ساعات ثبت نشود.

تمام داده هایی که از طریق گیت های کنترل تردد و دستگاه های مربوطه دریافت می شود، بلافاصله به نرم افزار مرتبط با آن منتقل شده و از این طریق شکل یکپارچه ای برای سیستم های حقوق و دستمزد ایجاد می شود. در بسیاری از این دستگاه ها، قابلیت اتصال با گوشی های هوشمند با استفاده از نرم افزار های مربوطه نیز وجود دارد و مدیریت در صورتی که دسترسی به سیستم اصلی اداری نداشته باشد، با تلفن همراه خود می تواند دیتاهای مربوطه را رصد نماید.

علاوه بر این موارد، اختلاف هایی که بخاطر ثبت دستی ورود و خروج ایجاد می شود نیز با کمک این دستگاه ها کاملاً از بین خواهد رفت. راحتی افراد در ثبت زمان ورود و خروج از سازمان و افزایش بهره وری آن ها نیز از دیگر دلایل خرید دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی می باشد.

انواع دستگاه حضور و غیاب اثرانگشتی

دستگاه حضور غیاب اثر انگشتی یکی از راهکارهای کنترل تردد است که مدل های مختلف آن در ایران اکسس به فروش می رسد. این دستگاه برای بسیاری از سازمان ها، ادارات و شرکت های بزرگ و کوچک یک دستگاه کاربردی به شمار رفته و مدل های مختلفی دارد. دستگاه حضور و غیاب تشخیص اثر انگشت یکی از پرطرفدارترین و پرفروش ترین دستگاه‌ های حضور و غیاب است که استفاده از آن در ایران بسیار رایج است. این دستگاه به دلیل آن که از تکنولوژی تشخیص هویت بیولوژیک استفاده می‌ کند، امکان تقلب را به حداقل رسانده و دقیق ترین و واقعی ترین اطلاعات آماری را به مدیریت مجموعه انتقال می دهد. قیمت دستگاه های حضور و غیاب تشخیص اثر انگشت به نسبت سایر دستگاه‌ های حضور و غیاب که عوامل هویتی استفاده می کنند در سطح مناسب تری بوده و همین امر نیز استفاده از آن را بسیار بیشتر از سایر محصولات این حوزه کرده است. اگر بخواهیم به انواع دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی اشاره نماییم، می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

شما عزیزان با ورود به صفحه محصولات فوق، امکان مقایسه این مدل ها را داشته و می توانید مناسب ترین محصول را خریداری و استفاده نمایید.

نگهداری دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی

دستگاه های حضور و غیاب تشخیص چهره و تشخیص اثر انگشت با توجه به امکانات پیشرفته ای که در خود جای داده اند، برای مدیرانی که قصد ندارند هزینه زیادی جهت راه اندازی سیستم حضور و غیاب پرداخت نمایند مناسب نمی باشد. این مدیران با خرید دستگاه حضور و غیاب تشخیص اثر انگشت در هزینه های خود صرفه جویی کرده و برای سالیان سال از مزایای این دستگاه ها بهره مند می شوند. یکی از نکاتی که پس از خرید این دستگاه ها باعث ایجاد دغدغه برای مدیران این شرکت ها و سازمان ها می شود، بحث نگهداری از دستگاه حضور و غیاب شان است. از آن جایی که این دستگاه در طول روز به دفعات زیاد مورد استفاده کاربران قرار می گیرد، نگهداری و سرویس آن به صورت دوره ای باید در دستور کار قرار داشته باشد. شما عزیزان با خرید دستگاه های حضور و غیاب اثر انگشتی شرکت ایران اکسس، نه تنها از قیمت عالی و کیفیت بی نظیر این دستگاه ها منتفع می شوید، بلکه خدمات پس از فروش ایران اکسس نیز به شما در سرویس و نگهداری از دستگاه تان کمک خواهد کرد. پس نگران هیچ چیز نباشید و با خیال راحت دستگاه موردنظرتان را سفارش داده تا در اسرع وقت در محل کار شما نصب و راه اندازی شود. شایان ذکر است خدمات پس از فروش ایران اکسس شامل سرویس و نگهداری از دستگاه ها بوده و این شرکت تضمین عملکرد دستگاه را در قرارداد به صورت کتبی برای مدت زمان مشخص ذکر می کند.

نیاز به راهنمایی بیشتر دارید؟

پست های مرتبط

2 دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست