تهران، میرداماد، رودبار غربی، پلاک 26، طبقه 5

گیت کنترل تردد چیست؟

گیت کنترل تردد چیست؟

واژه گیت (Gate) یک کلمه انگلیسی به معنی دروازه است و دروازه به محل تردد افراد از یک مکان مشخص گفته می شود. به همین جهت گیت کنترل تردد در مفهوم عام به معنی مانع فیزیکی در مسیر تردد می ‌باشد.

به طور کلی در اغلب مکان های پر ازدحام و مجموعه هایی که جمعیت زیادی در حال رفت و آمد هستند، نیاز به نظارت و کنترل تردد افراد می باشد. گیت های کنترل تردد در جهت حفظ حریم شخصی و امنیت برای مکان های پرتردد بسیار مناسب بوده و در مسیر افراد به عنوان مانعی فیزیکی عمل میکند.

از طریق گیت های کنترل تردد میتوان به تردد افراد در مکان های خاص نظارت داشته و به طور کلی برای مدیریت و کنترل افراد در مکان های پر تردد مانند ایستگاه های مترو، ورزشگاه ها، مراکز تجاری و ادارات دولتی و در مکانهای خاص امنیتی به کار گرفته می شوند.گیت کنترل تردد شیشه ای

کاربردهای گیت کنترل تردد

به‌کارگیری گیت‌های کنترل تردد و استفاده از تکنولوژی مدیریت اتوماسیون در کنترل رفت‌وآمد افراد، مخصوصا در مجموعه‌ها و شرکت‌های شلوغ، که طبعا میزان تردد پرسنل هم در مکان‌های مختلف این شرکت‌ها بیشتر خواهد بود، از دیدگاه‌های مختلف می‌تواند مزایای زیادی داشته باشد که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌شود:

 • فراهم‌کردن امنیت بیشتر در شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف

در حالت کلی، هدف اصلی از به‌کاربردن دروازه‌های کنترل تردد، موارد امنیتی می‌باشد. تکنولوژی و طراحی منحصربه‌فرد استفاده‌شده در گیت‌های کنترل تردد، این قابلیت را فراهم می‌کند که مدیران شرکت، دسترسی افراد به مکان‌های حساس و ضروری را که نباید هر کسی وارد آن‌ها شود، محدود کنند. اکثر گیت‌های کنترل تردد این قابلیت را دارند که با تغییر در تنظیمات شناسایی کاربران، نوع دسترسی را تغییر دهند. بخش حراست و نیروهای امنیتی شرکت، با وجود گیت کنترل تردد، با راحتی بیشتری می‌توانند تردد پرسنل را کنترل کنند.

در حقیقت این ابزار به شما کمک میکند بدون نیاز به عوامل نگهبانی (نیروی انسانی) و بدون هیچگونه خطایی به راحتی بر کلیه امور تردد افراد داخل مجموعه اشراف داشته و صرفا با کم ترین میزان نیروی انسانی تنها کار نظارت و گزارشگیری انجام شود.

 • برقراری نظم بیشتر و جلوگیری از هرج‌ومرج در شرکت

همانطور که اشاره کردیم، کنترل دقیق و خارج از خطای گیت‌های کنترل تردد، بر انضباط مجموعه بسیار تاثیرگذار است. برخورداری از قابلیت مدیریت متمرکز و کنترل دسترسی هر یک از پرسنل به مکان‌های مختلف، در کنار رعایت بیشتر مسائل امنیتی، نظم مجموعه را افزایش می‌دهد و باعث راحت‌ترشدن نظارت مدیران می‌شود. هم‌چنین افراد مختلف اجازه ایجاد بی‌نظمی و عبور از خط قرمزهای تعیین‌شده را به خود نمی‌دهند. وجود نظم بیشتر در مکان‌های با تجمع زیاد، مثل ایستگاه مترو، ایستگاه اتوبوس و گیت کنترل فرودگاه و غیره دارای اهمیت زیادتری است که به وسیله استفاده از گیت کنترل تردد فراهم می‌شود.

 • مدیریت تردد

  گیت کنترل تردد سبب میشود افراد برای ورود یا خروج به طور منظم و یک به یک تردد نموده و از طریق ابزار های شناسایی و یا ماموران امنیتی، مجوز تردد ایشان بررسی گردیده و در آینده هم قابل گزارشگیری می شود.

  گیت ها در حقیقت در هر زمان اجازه تنها تردد یک فرد را می‌دهد. هدایت افراد در یک جهت و صدور مجوز عبور از کاربردهای مدیریت تردد گیت است .

 • تشخیص هویت هنگام ورود و خروج، ثبت تاریخ دقیق و شمارش پرسنل شرکت

برخی از گیت‌های کنترل تردد علاوه بر امکان ایجاد دسترسی یا عدم دسترسی تردد افراد، می‌توانند هویت پرسنل را هنگام ورود و خروج تایید کرده و ساعت و تاریخ دقیق تردد افراد را ثبت کنند. ممکن است درکاربردهای دیگری که بطور مثال، مدیران شرکت برای کنترل ترددِ پرسنل تصمیم گرفته‌اند که به طور همزمان از دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره در کنار گیت کنترل تردد استفاده کنند، گیت‌های کنترل تردد عمل شمارش را انجام دهند تا تعداد افراد واردشده یا خارج‌شده از مکان‌های مختلف مشخص شود. شمارش افرادی که از یک محل خاص گذر می‌کنند حتی در مواردی که نیازی به پرداخت یا احراز هویت نیست، این مهم به منظور اخذ آمار تردد و یا سر شماری در اتفاقات اضطراری می باشد. این عمل لزوم شمارش دستی توسط مدیریت را از بین می‌برد. مزیت این مورد در مکان‌هایی مثل شهربازی و کتابخانه‌ها بیشتر است.

گیت تردد تانسا

از دیگر مزایای مهم هنگام استفاده از گیت‌های کنترل تردد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 • امکان کاهش نیروی کار موردنیاز شرکت در بخش‌های مختلف نظارتی و امنیتی
 • کنترل کامل بر تردد پرسنل بدون امکان هرگونه تقلب و خطا
 • محدودیت مناسب در برابر ورود افراد غیرمجاز به بخش‌های مختلف سازمان
 • کاهش احتمال سرقت و دستبرد مکان‌های حساس مثل موزه‌ها و مکان‌های تاریخی که اجناس گران‌قیمتی در آن‌ها نگه‌داری می‌شود.

برخی از کاربرد های گیت کنترل تردد

 • قسمت ورودی سازمان ها برای کمک به کارکنان بخش پذیرش و مدیریت ارباب رجوع
 • برای دسترسی به قسمت های اختصاص داده شده برای اعضاء و کارکنان مانند آزمایشگاه ها
 • مکان هایی برای دسترسی و ورود به شرکت ها
 • ایستگاه های ورودی وسایل نقلیه عمومی مانند ایستگاه مترو و راه آهن
 • راه ورودی در نمایشگاه ها و موزه ها و مکان های تاریخی
 • محل ورود بازدیدکنندگان به استادیوم ها، سالن های کنسرت و پارک ها و تفریح گاهها
 • دسترسی به امکانات ورزشی مانند ورودی استخرهای شنا و سالن های ورزشی و باشگاه ها

معرفی انواع گیت‌های کنترل تردد و ذکر کاربرد آن‌

بر اساس نوع کارکرد و مکانی که برای نصب گیت‌های کنترل تردد در نظر گرفته شده است و هم‌چنین بر اساس چگونگی اخذ مجوز دسترسی از گیت‌های کنترل تردد، این دستگاه‌ها به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که در ادامه به ذکر آن‌ها می‌پردازیم:

 • گیت کنترل تردد اهرمی، میله ای یا سه شاخه

نام دیگر این مدل از گیت‌های کنترل تردد، گیت با سه شاخه یا گیت میله‌ای و یا گیت اهرمی نیز می‌باشد. در طراحی بدنه این گیت‌ها عموما از استیل ضد خش محکم استفاده می‌شود؛ از این رو، استحکام و ماندگاری گیت‌های میله ‌ای بسیار مناسب است. نحوه کار گیت‌های سه‌شاخه بدین صورت است که افراد مختلف با ایجاد کمی فشار می‌توانند باعث چرخش اهرم و بازشدن رله شوند و به راحتی از گیت عبور کنند. حتما گیت‌های اهرمی را در مکان‌های مختلف مانند استخرها، باشگاه‌ها و شهربازی‌ها دیده‌اید.

در مکان‌هایی که رعایت مسائل امنیتی در آن‌ها اهیمت بیشتری دارد، عموما از دستگاه‌های حضور غیاب مختلف مخصوصا دستگاه حضور و غیاب با تشخیص چهره و دستگاه حضور و غیاب با استفاده از اثرانگشت در کنار گیت کنترل تردد میله‌ای استفاده می‌شوند که افراد بعد از احراز هویت و ثبت ورود و خروج از گیت میله‌ای عبور کنند.

گیت کنترل تردد

گیت‌های میله‌ای در مکان‌های بسیار شلوغ هم می‌توانند کاربرد داشته باشند.

 • گیت کنترل تردد شیشه‌ای سریع

گیت بال‌دار یا گیت پروانه‌ای، نام دیگر این نوع دروازه‌ها یا گیت کنترل تردد است. درب‌های این گیت از شیشه ساخته می‌شود که به وسیله پایه‌های مقاوم آهنی در روی زمین و بدنه گیت ثابت می‌شوند. هنگام عبور افراد مختلف یک مجموعه، درب شیشه‌ای این گیت‌های کترل تردد سریعا باز و بسته می‌شود که تا حد امکان تنها یک نفر در هر بار بازوبسته‌شدن گیت، بتواند از آن عبور کند. البته برخی از گیت‌های شیشه‌ای مجهز به  نمایشگر و سنسورهای اعلام وضعیت مختلف هستند که علاوه بر عدم امکان بسته‌ شدن درب‌ها حین عبور فرد، هنگام عبور بیش از یک نفر، به کاربران هشدار می‌دهند. در این مدل نیز امکان کنترل دقیق تردد ها و گزارش گیری در نرم افزار از طریق نصب و اتصال سیستم حضور و غیاب و کنترل تردد بیومتریک بر روی گیت وجود دارد.

 • گیت کنترل تردد تمام قد یا حفاظتی

به منظور محافظت بیشتر از ساختمان‌های مسکونی و انواع فضاهای حساس سرپوشیده یا روباز، گیت‌های کنترل تردد تمام قد با استفاده از جدیدترین تکنولوژی به کار می‌روند. این دروازه‌ها، ارتفاع زیادی دارند که مشکل پرش برخی افراد، از روی انواعِ دیگر گیت‌ها را برطرف کرده‌اند؛ به همین دلیل نام تمام قد یا حفاظتی به آن‌ها اطلاق می‌شود. مانند گیت‌های شیشه‌ای، در هر بار باز و بسته‌شدن، فقط یک نفر اجازه عبور از گیت تمام قد را خواهد داشت. از گیت کنترل تردد تمام قد در مکان‌هایی مانند سفارت‌خانه‌ها و سازمان‌های نظامی، فرودگاه ها، زندان ها، استادیوم ها و ورودی سایر مکان های امنیتی استفاده می‌شود.

گیت کنترل تردد در کنار دستگاه حضور و غیاب، تضمین امنیت مجموعه

همانطور که اشاره کردیم، به منظور ایجاد امنیت بیشتر، ثبت هویت پرسنل، ثبت تاریخ و ساعت دقیق ورود و خروج پرسنل، شمارش تعداد پرسنل و موارد دیگر، از انواع دستگاه‌های حضور و غیاب هوشمند با تکنولوژی‌های جدید در کنار گیت‌های کنترل تردد ذکرشده استفاده می‌شود. در حالت کلی، استفاده از گیت‌های کنترل تردد و دستگاه‌های حضور و غیاب، نظم و سازماندهی بیشتری به مجموعه می‌بخشد و امنیت شرکت‌ها و مجموعه‌های مختلف را تضمین می‌کند.

کارکنان شرکت ایران اکسس، با بهره‌گیری از جدیدترین و به‌روزترین فناوری‌ها، آماده ارائه انواع گیت‌های کنترل تردد و دستگاه‌های حضور و غیاب برای کاربردهای مختلف هستند.

ایران اکسس

5 پاسخ به “گیت کنترل تردد چیست؟”

 1. ایران اکسس گفت:

  بازدید کننده امتیاز: 5 ستاره

 2. ایران اکسس گفت:

  بازدید کننده امتیاز: 5 ستاره

 3. حسینی گفت:

  مقاله مفیدی بود خسته نباشید

 4. مینا کاشانی گفت:

  لطفا راهنمایی کنید چطور روزهای تعطیل رو تو تقویم نرم افزار حضورغیاب تعریف کنم.با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *