اکسس کنترل تشخیص چهره: مزایا، معایب و عملکرد

اکسس کنترل تشخیص چهره چه مزایایی دارد؟
زمان:
نویسنده: ایران اکسس
به‌روزرسانی: ۰۵ / ۱۰ / ۱۴۰۱

اگر شما هم تصمیم به خرید اکسس کنترل تشخیص چهره یا دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص این سیستم را دارید با ما همراه باشید.

همان طور که می دانید، امروزه یکی از اصلی ترین مشکلاتی که بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف با آن روبرو هستند، خطاهایی است که بر اساس ثبت ساعت ورود و خروج اشتباه مورد محاسبه قرار گرفته و باعث تغییرات بعضاً چشمگیری در دستمزد و حقوق ها و همین طور نظارت بر تردد افراد به مکانهای مختلف می شوند.

بیشتر این خطاها به علت تقلب هایی است که پرسنل به شکل های مختلف در سیستم پیاده سازی می کنند و گاهی نیز به دلیل عدم وجود سیستم های بیومتریک رخ می دهد. به عنوان مثال اگر در مجموعه ای از دستگاه های تردد کارتی استفاده شود، ممکن است پرسنل به جای یکدیگر کارت زده و عملاً بازدهی سازمان را با مشکل روبرو کنند.

دستگاه های کنترل تردد تشخیص چهره، یکی از جدیدترین و مدرن ترین فناوری‌ هایی هستند که در حوزه امنیت سازمان ها و ادارات از آن ها استفاده می شود. این دستگاه ها مبتنی بر فناوری ارتباطات بوده و با ثبت ویژگی‌ ها و الگوی صورت هر شخص، فعالیت های مرتبط با او را به نحو احسن در حافظه‌ خود ثبت و نگهداری می نمایند. چنانچه مایل به آشنایی بیشتر با نحوه کار این دستگاه ها و مزایایشان هستید، در ادامه همراه ما باشید.

لیست قیمت دستگاه حضور و غیاب

عملکرد سیستم کنترل تردد تشخیص چهره

سیستم های تردد تشخیص چهره دارای تکنولوژی هوشمندی هستند که در شناسایی افراد از پارامترهای منحصر به فردی استفاده می کنند. این دستگاه ها بر اساس تکنولوژی هوش مصنوعی و الگوریتم‌های یادگیری عمیق، قادر به شناسایی چهره افراد با دقت بالایی بوده و به همین خاطر امکان ایجاد خطا در آن ها بسیار کم می ‌باشد.

در واقع وقتی یک کاربر برای اولین بار چهره خود را در دستگاه ثبت می کند، هوش مصنوعی این دستگاه ها چهره فرد را با استفاده از معیارهای مشخصی در حافظه خود ثبت کرده و هنگام باز شناخت تصویر یک فرد یا چهره، تصویر ورودی را با تمام تصاویر ثبت شده تطبیق می دهد. چنانچه تصویر فرد در حافظه دستگاه موجود بود، حضور وی ثبت شده و در قالب آمارهای مشخص در نرم افزار به مدیریت ارائه می شود.

سیستم‌ های فناوری تشخیص چهره دارای راهکارها و فناوری‌ های مدرنی هستند که برای اسکن چهره از آن استفاده می کنند. راهکارهایی مثل تصویربرداری حرارتی، فاصله نقشه‌ برداری بین ویژگی ‌های مهم چهره و آنالیز بافت سطحی پوست جزو این موارد می باشد. در دستگاه های تشخیص چهره، برای اسکن تصویر کاربر از یک اسکنر دو بعدی یا سه بعدی استفاده می شود. سپس دستگاه با استفاده از الگوریتم های پیشرفته ای شروع به پردازش این تصویر کرده و اطلاعات مختلفی را از آن ثبت می کند.

دستگاه تردد تشخیص چهره چه کاربردی دارد؟

تکنولوژی شناسایی در دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره چیست؟

این پردازش شامل فرآیندهایی مثل نقشه برداری و شناسایی ویژگی هایی است که صورت و چهره کاربر را از بقیه متمایز می کند. با شناخت تمام خصوصیات و ویژگی های چهره فرد مثل فاصله بین چشم و پیشانی، حالت چشم ها، فرم پیشانی، حالت چانه، عرض ابرو، شکل و فرم لب و … تفاوت ها را مشخص کرده و براساس این اطلاعات، تردد کاربران را ثبت می کند.

ثبت چهره افراد در دستگاه تردد تشخیص چهره

همان طور که گفته شد، فناوری تشخیص چهره از جمله تکنولوژی ‌هایی است که داده های بیومتریک را اندازه گیری و ثبت کرده و به همین خاطر امکان خطا و اشتباه در آن ها بسیار کم است. به همین خاطر اولین گام برای استفاده کاربر از این دستگاه ها، ثبت چهره شان به صورت کامل و دقیق می باشد. به طوری که اگر بخواهید از دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره استفاده نمایید، بایستی در ابتدا و برای اولین بار در مقابل دوربین و صفحه‌ اسکنر دستگاه بایستید تا دستگاه بتواند تصویر صورت شما را به شکل کامل اسکن نماید. سپس چهره شما با تمام دیتاهایی که ذکر کردیم در حافظه‌ سیستم ذخیره شده و با استفاده از آن ها، پروسه دستگاه انجام می پذیرد.

موارد استفاده از دستگاه اکسس کنترل تشخیص چهره

در بسیاری از سازمان ها و مجموعه ها، به دلیل نوع عملکرد و وظایفی که کارکنان و پرسنل بر عهده دارند، عملاً امکان استفاده از کارت یا اثر انگشت برایشان مقدور نیست. برای مثال کارکنان بخش های مختلف بیمارستان، آشپزخانه ها و رستوران ها، کارخانجات صنعتی و … در استفاده از دستگاه های حضور غیاب اثر انگشتی دچار محدودیت هایی هستند و اگر مدیریت این مجموعه ها قصد استفاده از دستگاه حضور و غیاب و کنترل تردد را داشته باشد، بایستی از دستگاه هایی استفاده کند که تماس فیزیکی با کارکنان نداشته باشد.

با توجه به این که دستگاه های ورود و خروج شناسایی چهره هیچ تماس فیزیکی را بین کاربر و دستگاه رقم نمی زنند، عملا هیچ محدودیتی برای کارکنانی که در مجموعه های ذکر شده فعالیت می کنند وجود ندارد. به همین خاطر شما به راحتی می توانید از دستگاه های تشخیص چهره در محیط های کاری مختلف مثل کارخانجات و کارگاه ها استفاده کرده و بدون نگرانی از ایجاد خطا و مشکل برای کارکنان، تردد آن ها را ثبت و ضبط نمایید.

این مورد یکی از مزیت های اصلی دستگاه تردد تشخیص چهره به شمار رفته و به کاربران اجازه می دهد با خیال راحت و در سریع ترین زمان ممکن تردد خود را ثبت نمایند.

عدم تماس کاربر با دستگاه در سیستم ثبت تردد با چهره

فایده دیگری که این دستگاه ها دارند، مزیتی است که از نظر بهداشتی برای آن ها تعریف می شود. به طوری که چون هیچ تماس فیزیکی بین کاربر و دستگاه وجود ندارد، انتقال باکتری یا میکروب یا بیماری های دیگر از طریق لمس سنسور ممکن نخواهد بود. این موضوع در روزهایی که بیماری های واگیرداری مثل کرونا باعث نگرانی تمام جوامع شده است، یک مزیت کلیدی برای دستگاه های کنترل تردد شناسایی چهره به شمار می رود.

همچنین این دستگاه ها محدودیتی نسبت به دمای محیط و وضعیت رطوبت نداشته و شما در تمام محیط ها می توانید از سیستم های تردد تشخیص چهره استفاده کنید. البته بایستی در نظر داشته باشید که عملکرد صحیح دستگاه در مکان هایی که رطوبت بیش از مقدار مجاز می باشد ممکن است با اختلالاتی روبرو شود.

مقایسه دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره با دیگر محصولات مشابه

یکی از مشکلات رایج کاربرانی که از دستگاه های کنترل تردد استفاده می کنند، مشکلاتی است که به تغییر فصول مربوط می شوند. به طوری در فصل های سرد و خشک مثل پاییز و زمستان، مشکلاتی مثل کاهش اثر انگشت و خشکی پوست گریبان گیر افراد شده و ارتباط آن ها را با دستگاه دچار مشکل می کند.

همچنین در این دستگاه ها، با توجه به این که برای هر فرد یک چهره بیشتر نمی توان تعریف کرد، عملاً امکان تقلب به هر شیوه ای تقریبا به صفر می رسد. وقتی صحبت از امکان تقلب صفر درصد می شود، منظور این است که حتی با راهکارهای مختلف نیز نمی توان این دستگاه ها را تحت تاثیر قرار داد. به طوری که چون دستگاه های قدیمی برخلاف دستگاه های مدرن از قابلیت اسکن سه بعدی بهره مند نبودند، در مواردی کاربران می توانستند با قرار دادن عکس چهره یک فرد، تردد وی را ثبت کنند.

اکسس کنترل تشخیص چهره در مقایسه با دیگر روش ها چگونه است؟

آیا دستگاه تردد تشخیص چهره جایگزین مناسبی برای سیستم اثر انگشتی هست؟

اما در سیستم های جدیدی که در بازار موجود بوده و توسط سایت ایران اکسس نیز ارائه می شوند، اسکن چهره فرد به شکل سه بعدی انجام شده و عملاً دیگر امکان فریب دستگاه با تصویر فرد موردنظر، ویدئو ضبط شده یا تهیه ماسک سه بعدی وجود ندارد.

تمامی مواردی که در قسمت بالایی ذکر کردیم، وقتی در کنار سرعت عمل بی نظیرِ دستگاه های تردد تشخیص چهره قرار می گیرد، این دستگاه ها را به عنوان عالی ترین دستگاه کنترل دسترسی و حضور و غیاب مشخص می کند. در انتها یک نکته دیگر هم درباره این سیستم ها وجود دارد و آن هم این است که دستگاه های کنترل دسترسی شناسایی چهره برای کسانی که اعتقاد به استفاده از آخرین تکنولوژی های روز دنیا را دارند یک انتخاب بسیار هوشمندانه به شمار رفته و از این نظر جذابیت زیادی دارد.

جمع بندی نهایی

دستگاه های کنترل تردد تشخیص چهره برای کسب کارهایی مناسب و به صرفه هستند که در وهله اول قابلیت پرداخت هزینه های نصب و راه اندازی این دستگاه ها را داشته باشند. این نوع از سیستم های کنترل دسترسی به دلیل تکنولوژی پیشرفته تری که دارند، از هزینه نصب و راه اندازی بیشتری برخوردار بوده و به طبع نتیجه نهایی حاصله از آن ها دقت بیشتری هم دارد.

علاوه بر این، دستگاه های اکسس کنترل تشخیص چهره مناسب مکان هایی است که کاربران و پرسنل آن ها امکان استفاده از کارت یا اثر انگشت را ندارند. برای مثال آشپزخانه ها، مراکز صنعتی، بیمارستان ها و … مکان هایی هستند که اغلب کارکنان و کارمندان در آن از دستکش استفاده کرده و امکان حمل کارت نیز برای آن ها فراهم نیست. به همین خاطر می توان گفت این دستگاه ها به دلیل عدم تماس فیزیکی با کاربر، برای این فضاها بسیار ایده آل است.

مورد دیگر این که مکان هایی که تعداد پرسنل در آن بسیار زیاد است می توانند با خرید دستگاه اکسس کنترل هوشمند چهره که سرعت عمل به مراتب بیشتری نسبت به دستگاه های کنترل تردد اثر انگشت و کارتی دارند، از ایجاد صف و اتلاف وقت جلوگیری نمایند. جهت خرید دستگاه اکسس کنترل تشخیص چهره و کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با قیمت دستگاه اکسس کنترل ، با همکاران ما در ایران اکسس در تماس باشید.

سوالات متداول کاربران

 • دستگاه اکسس کنترل چیست؟

سیستم، ابزار یا وسیله ای است که برای کنترل، مدیریت، نظارت و محدود نمودن تردد افراد به مکان­های خاص مورد استفاده قرار می­گیرد. شناسایی کاربر در سیستم اکسس کنترل از طریق چهره، اثر انگشت، کارت، کد و عنبیه صورت میگیرد. پس از تایید هویت فرد، فرمان باز شدن درب یا گیت تردد و در نتیجه مجوز عبور فرد صادر می­شود.

 • در یک پروژه کنترل تردد، علاوه بر سیستم کنترل تردد تشخیص چهره، چه تجهیزات دیگری مورد نیاز است؟

معمولا در پروژه های کنترل تردد از ملزوماتی چون قفل الکتریکی یا مکانیکی، پوش باتن، کنترلر و نرم افزار در کنار سیستم شناسایی استفاده می شود. اطلاعات بیشتر را میتوانید در مقاله سیستم کنترل تردد مطالعه نمایید.

 • دستگاه اکسس کنترل تشخیص چهره چه تفاوتی با دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره دارد؟

تفاوت در نوع عملکرد این دو سیستم است. دستگاه کنترل دسترسی یا اکسس کنترل، به منظور مدیریت تردد و محدودیت دسترسی افراد به اماکن خاص و مشخص شده است، اما سیستم حضور و غیاب برای ثبت تردد و در نهایت ارائه گزارش عملکرد ماهانه افراد است.

4.7/5 - (3 امتیاز)

نظرات

 • عکس مبینا
  مبینا تاریخ 08 آذر 1401

  سلام روزتون بخیر امکان استفاده از دستگاه شناسایی چهره برای بازکردن درب ورودی ساختمان مسکونی هم وجود داره؟ طوری که نیازی به استفاده از کلید برای ساکنان ساختمان نباشه؟ راهنمایی بفرمایید ممنون میشم از شما

  پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 29 دی 1401

   درود بر شما بله، دستگاه کنترل تردد شما، در صورتی که مجهز به رله خروجی باشد، امکان کنترل درب را خواهد داشت. البته بنا به نوع درب ساختمان، استفاده از تجهیزاتی مثل قفل و آرام بند ممکن است لازم باشد.

   پاسخ تایید شده
 • عکس sina miri
  sina miri تاریخ 16 آبان 1401

  سلام وقت همگی بخیر دوستان کسی اینجا تجربه استفاده از دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره رو داره؟ از کاراییش راضی هستید؟

  پاسخ تایید شده
  • عکس omidreza
   omidreza تاریخ 06 اردیبهشت 1402

   سلام روزتون بخیر تو مجموعه ما برای باز و بسته شدن دربها و گیت های کنترل تردد از اکسس کنترل تشخیص چهره استفاده میشه، به نسبت اثر انگشت سرعت شناسایی بالاتر و درصد خطا کمتر هست. نکته مهم اینه کاربر اگر لوازمی داشته باشه، دستگاه اکسس کنترل خیلی راحت شناسایی رو انجام میده و بابت این موضوع اتلاف وقت یا دردسری وجود ندارد. تو فصل سرما و گرما هم مثل دستگاه های اثر انگشتی مشکلی برای شناسایی اثرانگشت وجود نداره موقع خرید، قیمت اکسس کنترل تشخیص چهره نسبت به اثر انگشت و کارت بیشتر بود، اما ارزشش رو داشت و ما الان رضایت کامل رو داریم. امیدوارم نظرم مفید باشه

   پاسخ تایید شده
 • عکس پیمان شکوهی
  پیمان شکوهی تاریخ 11 آبان 1400

  توضیحاتتون عالی بود.خسته نباشید

  پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 13 آبان 1400

   بزرگوارید

   پاسخ تایید شده

کاربر عزیز نظر شما در مورد این مقاله چیست؟