تنظیم ساعت و تاریخ دستگاه حضور و غیاب

تنظیم ساعت و تاریخ دستگاه حضور و غیاب
زمان:
نویسنده: ایران اکسس
به‌روزرسانی: ۱۴ / ۰۴ / ۱۴۰۲

موارد مربوط به تنظیم ساعت و تاریخ، یکی از اصلی‌ترین بخش های تنظیمات دستگاه حضور غیاب و کنترل تردد پرسنل است. ثبت زمان های ورود و خروج و محاسبه دقیق ساعات کاری، باعث نظارت دقیق بر کارکنان و محاسبه ی صحیح حقوق و دستمزد آنان می گردد.

همانطور که می دانید به موجب قانون تغییر ساعت رسمی ایران، هر ساله در ساعت ۲۴ روز اول فروردین، ساعت رسمی کشور یک ساعت به جلو کشیده می‌شود و در ساعت ۲۴ روز سی‌ ام شهریور ماه، دوباره یک ساعت به عقب و در واقع به حالت قبلی برگردانده می‌شود. در این صورت تنظیم ساعت و تاریخ دستگاه حضور و غیاب فرایندی ضروری و اجتناب ناپذیر است.

ساعت رسمی کشور دیگر تغییر نمی‌کند!
بهتر است بدانید به نقل از ایسنا و مطابق با جلسه علنی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مورخ 1400/12/24 و همزمان با تصویب ماده واحد 1386/5/31، دیگر شاهد تغییرات ساعت رسمی کشور در 6 ماه اول و دوم سال نخواهیم بود.

بنابراین توصیه میشود صرفا برای آشنایی با نحوه انجام تنظیمات دستگاه حضور و غیاب این مقاله را مطالعه نمایید.

روش های تنظیم ساعت و تاریخ در سیستم حضور و غیاب

همان طور که می دانید در صورتی که ساعت و تاریخ دستگاه حضور غیاب به درستی تنظیم نشود، اطلاعات تردد و ساعت ورود و خروج کاربران به درستی ثبت نخواهد شد. در این صورت بررسی میزان کارکرد مفید پرسنل و محاسبه دقیق حقوق و دستمزد آنان امکان پذیر نخواهد بود.در نتیجه سیستم کارایی مطلوب را نداشته و در این صورت کارفرما و کارگر هر دو متضرر خواهند شد.

تنظیم ساعت و تاریخ در انواع دستگاه حضور و غیاب

در تمامی دستگاه های حضور و غیاب موجود در بازار ایران، چه دستگاه های حضور غیاب ایرانی و چه دستگاه های وارداتی از برندهای معتبر کره ای، چینی وسایر برندهای موجود، امکان تنظیم ساعت و تاریخ به دو صورت دستی و اتوماتیک وجود دارد.

در ادامه به توضیح هر دو روش می پردازیم:

تنظیم ساعت و زمان به روش دستی

در این روش، لازم است هر زمان که تاریخ و ساعت رسمی کشور تغییر کرد، قبل از ثبت تردد جدید کاربران، تنظیمات دستگاه توسط اپراتور و ادمین سیستم اصلاح شود.

بدین منظور، وارد منوی تنظیمات (Setting) دستگاه شده و در قسمت تنظیم ساعت و تاریخ (Date and Time)، تغییرات را اعمال می نماییم. حتما دقت داشته باشید که تنظیم ساعت، دقیقه،ثانیه و تاریخ به درستی صورت پذیرد.

این روش نیازمند دقت و سرعت عمل ادمین است، زیرا در صورتی که تردد کاربران در ساعت اشتباه ثبت شود، اصلاح آن برای مسئول نرم افزار حضور غیاب، بسیار زمان بر خواهد بود.

تنظیم زمان و ساعت به صورت اتومات

این روش، ساده ترین شیوه ی تنظیم ساعت و تاریخ دستگاه است و نحوه کار آن به این صورت است که دستگاه هنگام ارتباط با سرور نرم افزار، به طور خودکار تاریخ و ساعت را دریافت کرده و خودش را تنظیم می کند.
در واقع دستگاه های حضور و غیابی که با سرور در ارتباط هستند، تنظیمات زمانشان به صورت مستمر و به طور اتوماتیک با تنظیمات سرور هماهنگ می شود.در برخی دستگاه ها این قابلیت(Daylight Saving Time)DST نام دارد.برای این منظور وارد منوی تنظیمات دستگاه شده و از قسمت تنظیم ساعت و تاریخ (Date and Time)، گزینه تنظیم خودکار یا اتومات را فعال مینماییم.

چگونگی انجام تنظیمات زمان دستگاه حضور و غیاب تنظیم ساعت و تاریخ دستگاه حضور و غیاب در قسمت Setting یا تنظیمات دستگاه انجام می شود.

لازم به ذکر است که انجام تنظیمات مربوط به تاریخ و زمان سیستم های حضور و غیاب، بسیار آسان است و در تمامی دستگاه های ساعت زنی موجود برندهای (Virdi) ویردی، ZK، سوپریما، ماداکتو، مکسا، نیتجن و … تقریباً یکسان می باشد.در نتیجه، اگر با انواع دستگاه های حضور غیاب آشنایی داشته باشید، بدون نیاز به افراد متخصص، می ‌توانید به راحتی تنظیمات مورد نظر و ضروری را انجام دهید.

همچنین در صورت نیاز می توانید از فایل های راهنما و فیلم های آموزشی که معمولا در قسمت مشخصات هر دستگاه در سایت شرکت فروشنده قابل دسترسی است، راهنمایی بگیرید

لازم است بدانید که:

 • آیا ریست فکتوری دستگاه حضور و غیاب باعث تغییر تنظیمات ساعت و تاریخ می شود؟

با ریست فکتوری، تنظیمات دستگاه به حالت اولیه خرید دستگاه یا اصطلاحا حالت کارخانه برمی­گردد و در صورت Reset دستگاه، لازم است برخی تنظیمات مانند زبان، صدای گویا و ساعت و تاریخ بر اساس موقعیت زمانی هر منطقه مجدد انجام شود.

 • تنظیم ساعت و تاریخ بر اساس موقعیت مکانی و زمانی ایران به چه صورت است؟

یعنی تاریخ دستگاه را به حالت شمسی و زمان را بر اساس موقعیت کشور ایران تنظیم نماییم. معمولا با انتخاب زبان فارسی و اتصال دستگاه به سرور این تغییرات به صورت خودکار انجام میشود.

 • آیا دستگاه های حضور وغیاب امکان نمایش تقویم شمسی را دارند؟

بله اکثر برندهای موجود در بازار مانند دستگاه های ساعتزنی ویردی و زدکا تقویم خورشیدی را پشتیبانی می کنند.

 • آیا نحوه تنظیم زمان و تاریخ در دستگاه های حضور غیاب متفاوت، باهم فرق دارد؟

امکان دارد دستگاه های مختلف، تفاوت اندکی از این بابت داشته باشند اما در همه مدل ها این کار از طریق منوی سیستم بخش ستینگز(Settings) انجام میگیرد.

کارشناسان ما در ایران اکسس مشتاق دریافت پیشنهادات، انتقادات و سوالات شما جهت بهتر شدن این مقاله هستند.

4.8/5 - (6 امتیاز)

نظرات

 • عکس حاصلی
  حاصلی تاریخ 15 مهر 1402

  با سلام. وقت بخیر. نمیدونم گفتن این مطلب اینجا درست هست یا نه اما خواستم تجربه شخصی خودم رو با شما به اشتراک بذارم. یکی از خوبی های دستگاه حضور و غیاب ترکیبی یا چند منظوره اینه که نحوه تنظیم ساعت و تاریخ در قسمت تشخیص چهره با اثر انگشت و کارت و ... یکسان و یکباره هست. یعنی اگر برای تشخیص چهره تنظیمات رو انجام بدید دیگه نیاز نیست که برای بقیه روش های احراز هویت دوباره همون زمان رو تعریف کنید. دستگاه به صورت خودکار اینکارو انجام میده. این موردی بود که خودم قبلا باهاش مواجه شده بودم و خواستم اطلاع بدم شاید به درد شماهم خورد.

  پاسخ تایید شده
 • عکس مهدی نوری
  مهدی نوری تاریخ 20 اردیبهشت 1402

  انصافا دونستن زمان دقیق و نحوه تنظیم ساعت دستگاه حضور و غیاب برای پرسنل مجموعه هایی که از این سیستم استفاده میکنند ی چالش بود. هر بار با تغییر فصل، ملزم به تنظیم ساعت ایران تو دستگاه‌های ثبت ورود و خروج پرسنل بودند و اگر احیانا به هر دلیل یادشون میرفت یا تنظیمات درست انجام نمیشد، تمام ترددهای کارمندا به اشتباه ثبت میشد. الان دیگه راحت، حالت تنظیم رو روی مود اتومات میذاریم و ساعت دستگاه به راحتی با سیستم تنظیم میشه.

  پاسخ تایید شده
 • عکس دانیال
  دانیال تاریخ 30 دی 1401

  من پیشنهاد میکنم حالا که پروسه عقب و جلو رفتم ساعت هر شش ماه را نداریم، تنظیمات دستگاه تردد را روی حالت خودکار قرار بدید و دقت داشته باشید که ساعت سرور درست باشه، فکر میکنم برای مجموعه هایی با تعداد دستگاه زیاد، این روش منطقی تر هست

  پاسخ تایید شده
 • عکس نیکداد
  نیکداد تاریخ 22 مهر 1401

  درود بر شما یعنی دیگه نیازی نیست برای تنظیم ساعت در شش ماه اول و دوم سال اقدامی انجام بدیم؟

  پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 22 مهر 1401

   سلام نیکداد جان الزام تغییر و به عبارتی تنظیم ساعت دستگاه حضور و غیاب صرفا برای زمانی هست که تنیمات تاریخ و ساعت به هر دلیلی (توسط کاربر، سیستم یا خرابی دستگاه) تغییر کرده باشد. در غیر این صورت نیازی نخواهد بود.

   پاسخ تایید شده
 • عکس غلامرضا صالحی عینی
  غلامرضا صالحی عینی تاریخ 16 فروردین 1401

  درصورتی که چند روز عبور و مرور با ساعت قدیمی ثبت شده باشد، برای محاسبه حقوق در آخر ماه می‌توان زمان ثبت شده قبلی را تغییر داد ؟

  پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 21 فروردین 1401

   به صورت سخت افزاری این امکان وجود ندارد، اما این اطلاعات در نرم افزار حضور و غیاب، قابل تغییر است. اگر به صورت یکجا و برای تعداد تردد بالا و تعداد کاربران زیاد لازم باشد این تغییر اعمال شود، باید درخواست خود را به واحد نرم افزار ارجاع دهید.

   پاسخ تایید شده
 • عکس db.sasan
  db.sasan تاریخ 20 اسفند 1400

  با استفاده از گوشی موبایل هم میشه تنظیمات رو ایجاد کرد؟

  پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 06 فروردین 1401

   در صورتی که دستگاه حضورغیاب شما مجهز به نرم افزار نسخه موبایل باشه و دسترسی لازم برای انجام تنظیمات را داشته باشید، امکان پذیر است. در این صورت، ارتباط بین دستگاه و نرم افزار از طریق بلوتوث برقرار میشود و این نرم افزار با نرم افزار حضور و غیاب تفاوت دارد.

   پاسخ تایید شده
 • عکس Hashem_dezhdar
  Hashem_dezhdar تاریخ 20 اسفند 1400

  سلام و وقت بخیر در روش تنظیم ساعت با کمک نرم افزار برای تمامی انواع نرم افزارها از جمله آنلاین و آفلاین این روش انجام پذیر است؟

  پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 06 فروردین 1401

   سلام دوست عزیز، برای انجام تنظیمات لازم است که ارتباط بین دستگاه و نرم افزار برقرار باشد، بنابراین در حالت آنلاین این فرایند انجام پذیر است.

   پاسخ تایید شده
   • عکس Mmd_dvry
    Mmd_dvry تاریخ 15 فروردین 1401

    اگر تنظیم ساعت آنلاین باشه امکانش هست که تغییر داده بشه به روش دستی؟

    پاسخ تایید شده
    • عکس ایران اکسس
     ایران اکسس تاریخ 10 خرداد 1401

     بله، در منوی دستگاه، قسمت تنظیمات ساعت و تاریخ میتوانید حالت دستی رو انتخاب نمایید.

     پاسخ تایید شده

کاربر عزیز نظر شما در مورد این مقاله چیست؟