دستگاه تشخیص چهره

folder_openدسته‌بندی نشده
commentبدون دیدگاه

دستگاه تشخیص چهره یکی از متداول ترین و پیشرفته‌ ترین تکنولوژی های بیومتریکی است که با استفاده از روش های هوشمند اتوماتیک، هویت یک انسان را بر اساس چهره شخص تشخیص می دهد. شناسایی هویت اشخاص با استفاده از چهره آنان در مقایسه با سایر سیستم های بیومتریک از اهمیت بیشتری برخوردار زیر که شناسایی بیومتریک افراد بدون هیچ تماس فیزیکی صورت می پذیرد.

این دستگاه‌ ها با یک یا دو دوربین از چهره افراد تصویربرداری می کنند و آن را به صورت الگوهای رمزنگاری شده در حافظه خود ذخیره می نمایند. برای این کار فرد باید یک بار در محل تعیین شده روبروی دوربین و حسگر هوشمند دستگاه قرار بگیرد تا دستگاه مختصات چهره شخص برای مثال ابعاد و زوایای صورت، محل قرار گیری و ویژگی‌ های چشمان و … را ثبت کند پس از دریافت تصاویر اسکن شده از چهره افراد، دستگاه نقشه ‌ای دو یا سه بعدی از الگوی صورت کد نموده و در مراحل بعد هر بار که کاربر در آن محل قرار بگیرد، دستگاه با سرعت کمتر از یک ثانیه صورت شخص را اسکن نموه و با اطلاعات ثبت‌ شده مقایسه می کند و در صورت تطابق تردد شخص را ثبت می نماید.

دستگاه های تشخیص چهره برای سازمان‌ هایی با تعداد پرسنل بالا و همچنین مشاغلی که ثبت اثر انگشت برای آن ها مشکل می باشد مانند تراشکاری، تعمیرگاه و مشاغل کارگاهی مناسب بوده و توصیه میگردد.

همچنین کارکنانی که در طول زمان کاری خود، با مواد شیمیایی شوینده سر و کار دارند، یا کارگرانی که در محیط هایی مانند کارگاه تراشکاری و یا تعمیرگاه ها مشغول به کار هستند در ثبت تردد با دستگاه اثر انگشتی با مشکل مواجه می ‌شوند. چون اثر انگشت آن ‌ها به علت مغشوش بودن در سیستم ثبت نمی ‌شود، اما استفاده از دستگاه تشخیص چهره این مشکل را برای آن ‌ها حل می ‌کند.

مزایا و معایب دستگاه تشخیص چهره

دستگاه تشخیص چهره دارای مزایای بسیار مهم از جمله دقت بالا، نداشتن هیچگونه تماس فیزیکی و بالطبع عدم انتقال انواع آلودگی‌ ها و بیماری ‌های پوستی از طریق دستگاه، شناسایی در فواصلی دور تر و همچنین در برخی موارد شناسایی افراد در حین حرکت می باشد.

مسلمأ این نوع از دستگاه های بیومتریک قیمت بالایی دارند و هزینه تعمیرات این دستگاه‌ ها نیز گران است و ممکن است این هزینه ها برای هر مجموعه ‌ای قابل توجیه نباشد. در ضمن نصب این دستگاه ‌ها نیز شرایط و حساسیت ‌های خاصی دارد که اگر رعایت نشوند موجب اختلال در عملکرد آن ‌ها خواهد شد.

امکان تقلب در دستگاه تشخیص چهره ؟

امکان تقلب در دستگاه ‌های تشخیص چهره وجود ندارد؛ زیرا برای هر فرد فقط امکان ثبت چهره‌ خودش وجود دارد. سرعت عمل این دستگاه‌ها بسیار بالا است. تغییرات در صورت اشخاص مانند گذاشتن لنز، آرایش کردن، استفاده از عینک، ریش گذاشتن و تغییراتی از این قبیل هیچ تاثیری در شناسایی دستگاه نداشته و دستگاه به راحتی می‌ تواند افراد را شناسایی نماید.

در دستگاه ‌های تشخیص چهره بر خلاف دستگاه های اثر انگشتی هر فرد فقط می تواند چهره‌  خودش را ثبت کند، اما در دستگاه ‌های اثر انگشتی امکان ثبت چندین اثر انگشت برای هر فرد وجود دارد و اگر اپراتور سیستم قصد تقلب در ترددها را داشته باشد می ‌تواند برای برخی از پرسنل، انگشت افراد دیگری را ثبت کند تا افراد بتوانند به جای هم تردد ثبت کنند.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست