کاربرد، مزایا و راهنمای خرید بهترین سامانه حضور غیاب

سامانه حضور غیاب
زمان:
نویسنده: ایران اکسس
به‌روزرسانی: ۱۱ / ۰۴ / ۱۴۰۱

بهتر است بدانید سامانه حضور غیاب یا کنترل تردد، به سیستمی گفته می شود که پروسه شناسایی، ثبت و ذخیره اطلاعات مربوط به کاربران و حضور و غیاب شان را به صورت کاملاً اتوماتیک و بدون خطا انجام می دهد و متشکل از سخت افزار و نرم افزار حضور و غیاب و تردد است. در این مقاله از سایت ایران اکسس به بررسی مشخصات، مزایا و امکانات سامانه کنترل تردد و حضور و غیاب می پردازیم.

سامانه حضور غیاب اتوماتیک چیست؟

همان طور که می دانید سامانه حضور و غیاب یا کنترل تردد، مجموعه ای از دستگاه ها، نرم افزار و ابزارهای مربوط به سیستم حضور و غیاب است که در نهایت موجب کنترل تردد و ثبت ورود و خروج افراد در یک مجموعه می شود. یک سامانه تردد خوب و  کاربردی، مزیت های فراوانی را برای استفاده کنندگان به همراه دارد و در بسیاری از سازمان ها، ادارات، شرکت ها، فروشگاه ها، مراکز آموزشی، بهداشتی، امنیتی و …مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده از سیستمی که متناسب با فعالیت مجموعه طراحی و راه اندازی شده باشد، مزایای زیادی را برای کاربر به همراه دارد. برای مثال، مدیران و روسای مجموعه هایی که از تعدد بالایی در رفت و آمد برخوردارند، همواره با معضل مدیریت تردد پرسنل، مهمانان و افراد دیگر رو به رو هستند. این افراد جهت سازماندهی ترددها در مراکزی چون، موسسات آموزشی، فروشگاه ها و سازمان ها، می توانند از سامانه حضورغیاب استفاده کرده و از این طریق این معضل جدی را به نحو احسن مدیریت و رفع نمایند.

سامانه حضور و غیاب چه مزایایی دارد؟؟

در خصوص مزیت های سامانه کنترل دسترسی یا حضور و غیاب لازم است بدانید که با وجود دستگاه های ثبت تردد، دیگر هیچ پرسنلی نمی تواند در راستای حضور خود در مکان مربوطه تقلب نموده و کمتر از ساعات موظفی و مشخص شده در محیط کاری خود حضور داشته باشد. چرا که وجود انواع گیت های کنترل تردد که بخشی از سامانه حضور و غیاب می باشند، مانع از تقلب و ترددهای غیر ضروری می گردد.

سامانه حضور غیاب بیومتریک در خصوص مزایا و کاربردهای سامانه کنترل تردد و حضور و غیاب بیشتر بدانید.

همچنین از آن جایی که تمام اطلاعات ثبت شده توسط این دستگاه ها به صورت سیستمی و دقیق ثبت می شود، در صورتی که لازم باشد از آن ها در موارد خاصی استفاده شود، این اطلاعات مورد تایید تمام مراجع امنیتی و قضایی می باشد.

راهنمای خرید سامانه تردد یا حضور و غیاب

هنگام خرید دستگاه حضور و غیاب و راه اندازی آن، بهتر است یک سری نکات را در نظر بگیرید تا خرید بهتر و مناسب تری داشته باشید. این نکات شامل مواردی می شود که در مقالات مجله ایران اکسس به آن ها اشاره کرده ایم. برای مثال، به عنوان یکی از مهم ترین نکات مربوط به خرید سامانه تردد، می توان به حافظه دستگاه ها اشاره نمود. مدیران مجموعه با بررسی این فاکتور بایستی سامانه ای را انتخاب و راه اندازی نمایند که با توجه به تعداد پرسنل و تردد های تخمینی مجموعه ساخته شده و از حافظه مناسبی برخوردار باشد.

همچنین نحوه احراز هویت کاربران در سامانه ورود و خروج از اهمیت بسیاری برخوردار است. از این گذشته، اتصال به دستگاه ساعتزنی و استخراج اطلاعات ثبت شده نیز مسئله مهم دیگری است که باید در زمان خرید سامانه ورود و خرج یا ساعتزنی مورد بررسی قرار بگیرد. در نهایت، پس از بررسی دقیق مشخصات و قیمت سامانه حضور و غیاب بهتر است دستگاه و گیتی را انتخاب کنید که با نوع فعالیت های محل مورد نظر شما سازگار بوده و مشکلی را برای پرسنل ایجاد نکند.

نقش سامانه حضور غیاب در سازمان ها

نقشی که سامانه حضور و غیاب در سازمان ها و مراکز مختلف ایفا می کند نقش بسیار مهم و اساسی است که شاید خیلی به چشم نیاید، اما این موضوع از اهمیت آن کم نمی کند. وظیفه ای که این سامانه در مدیریت کارکنان و اعضای یک مجموعه ایفا می کند وظیفه ای است که در گذشته توسط چندین نیروی انسانی انجام می شد و هزینه زیادی روی بار مدیریت می گذاشت. امروزه سیستمهای مدرن و هوشمند که از تکنولوژی ساخت بسیار خوبی برخوردار هستند در مجموعه های گوناگون راه اندازی شده و به مدیریت مجموعه در جمع آوری اطلاعات دقیق ورود و خروج پرسنل با کمترین میزان اشتباه کمک می کند.
پیشنهاد مطالعه:  آشنایی با دستگاه یا سامانه حضور و غیاب اثر انگشتی 

به این شکل دیگر همانند گذشته یک عضو سازمان نمی تواند با ارائه بهانه های تکراری و غیرمنطقی، عدم حضور یا تاخیر خود را توجیه نماید. همچنین از آن جایی که سیستم های تردد به نرم افزارهای هوشمند متصل هستند، تمام دیتاهایی که از حضور و غیاب پرسنل خود بدست می آید در این نرم افزارها برای مدیریت قابل نمایش بوده و او می تواند براساس همین اطلاعات، حقوق و دستمزد کارکنان را مشخص کند. پس اهمیت سامانه حضور و غیاب در سازمان ها و مراکز بزرگ و پرجمعیت به صورت قابل توجهی می باشد.

بهترین سامانه حضور‌و‌غیاب بازار کدام است؟

در حال حاضر شرکتهای بسیاری در خصوص ارائه نرم افزار و سخت افزارهای حضور غیاب و کنترل تردد فعالیت دارند، که شناخته شده ترین آنها در بازار ایران عبارتند از نوین، ایران اکسس، ویسمن، دنیای پردازش، فینتو، کارا و….که بر اساس بودجه، امکانات، نوع سخت افزار و نرم افزار انتخابی و… تفاوت دارند.

جمع بندی

وجود سامانه حضور غیاب، جز الزامات ضروری هر مجموعه بزرگ و کوچک میباشد. برای انتخاب و خرید بهترین سامانه حضور و غیاب و کنترل تردد که متشکل از سخت افزار (مجهز به تکنولوژی تشخیص چهره، عنبیه یا اثرانگشت و کارت) به منظور شناسایی و تایید هویت فرد میباشد و نرم افزار به منظور مدیریت و نظارت بر ترددها می باشد، این مقاله تهیه و منتشر شد.
مشتاق دریافت انتقادات و پیشنهادات شما در بهبود این مقاله از سایت ایران اکسس هستیم.

5/5 - (5 امتیاز)

نظرات

 • عکس سوسن
  سوسن تاریخ 28 بهمن 1402

  به نظر من مدیرت و نظارت به کنترل تردد مراکز آموزشی مثل داشگاه یامدارس تو تمام مقاطع جز ضروری ترین مسایلی هست که هنوز خیلی مراکز بهش توجه نمیکنند!

  پاسخ تایید شده
 • عکس eli
  eli تاریخ 24 بهمن 1402

  مدیریت و ساماندهی شرکت های بزرگ و کوچیک قبل و بعد ورود و استفاده از سامانه حضور غیاب واقعا دیدنیه! البته هنوز هم ی سری مراکر کوچیک هستند که دستگاه ندارند.

  پاسخ تایید شده
 • عکس zandi
  zandi تاریخ 06 مرداد 1401

  سلام. برای خرید دستگاه حضورغیاب چطور میتونم از شما راهنمایی بگیرم؟

  پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 16 مرداد 1401

   سلام لطفا با شرکت تماس بگیرید، همکاران پاسخگو هستند و اطلاعات لازم را خدمتتون ارائه میدن.

   پاسخ تایید شده
 • عکس زمانی
  زمانی تاریخ 12 آبان 1400

  سلام.ممنون از اطلاعات خوبتون.یه سوال داشتم.به چه دلیلی کاربر نمیتونه با نام کاربری و رمز عبور پیش فرض وارد برنامه بشه؟

  پاسخ تایید شده
  • عکس ایران اکسس
   ایران اکسس تاریخ 13 آبان 1400

   سلام ممنون از حسن توجهتون تا زمانی که اطلاعات پیش فرض توسط اپراتور تغییر نکرده باشه، امکان ورود وجود داره، ممکنه کاربراطلاعات رو تغییر داده باشه ویا اینکه ممکنه تنظیمات دیتابیس نرم افزار نیاز به بررسی داشته باشه تماس بگیرید تا همکاران فنی راهنماییتون کنند.

   پاسخ تایید شده
 • عکس سارا
  سارا تاریخ 11 آبان 1400

  عالی بود.لطفا نحوه تعریف کاربر جدید در برنامه رو هم توضیح بدید.

  پاسخ تایید شده

کاربر عزیز نظر شما در مورد این مقاله چیست؟